Liga Arabă: Planul de pace propus de Trump ar echivala cu un apartheid

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 februarie 2020, 16:20 Actualitate | Esenţial


Steag - Liga Araba
Foto: Wikipedia
Planul de pace pentru Orientul Mijlociu propus de preşedintele american Donald Trump ar duce la o stare de apartheid, a atras atenţia sâmbătă secretarul general al Ligii Arabe, Ahmed Aboul Gheit, potrivit Agerpres.

"Planul duce la un statut care echivalează cu soluţia unui stat care cuprinde două clase de cetăţeni, ceea ce înseamnă apartheid, în care palestinienii vor fi cetăţeni de clasa a doua, privaţi de drepturile cetăţeneşti de bază", a afirmat el la o reuniune de urgenţă la sediul din Cairo al acestei organizaţii panarabe.

Propunerea SUA "nu aduce stabilitate şi nu construieşte pace, ci sădeşte seminţele pentru alţi 100 de ani de conflict şi de suferinţă", a adăugat el. "Cele două părţi ar trebui să negocieze între ele pentru a ajunge la o soluţie care să fie acceptată de amândouă", a mai spus Aboul Gheit.

Planul lui Trump prevede un control al Israelului asupra Cisiordaniei şi Văii Iordanului, precum şi asupra unor locuri sfinte cheie din Ierusalim. Proiectul nu le-ar oferi refugiaţilor palestinieni dreptul de a se întoarce, dar face apel la crearea unui stat palestinian.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2212 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    Ceea ce (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 17:52)

    Kepler [utilizator]

    se vede clar este ca arabii nu inteleg ca s-ar putea sa fie vorba de ultima sansa pt arabii palestinieni de a avea un stat.
    • +5 (9 voturi)    
      Arabii inteleg perfect (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 18:29)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      limba Engleza!
      • -3 (9 voturi)    
        inteleg dar nu pricep (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 18:50)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        Cam ca Dancila.
        • +2 (4 voturi)    
          Sunteti anti- (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 19:08)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          semit?!
    • +5 (11 voturi)    
      si unde e statul? (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 18:32)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      enclave, bantustane, tuneluri care le leaga?
      In desertul Negev - acolo unde s0au facut si testarile nucleare?

      Cata generozitate!!
      • +4 (6 voturi)    
        @Kepler nu "intelege", (zau?!), ca "Arabii" (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 18:51)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        inteleg ei mai bine decat el care-i treaba, ok?!
      • -3 (7 voturi)    
        Da, (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 18:53)

        Kepler [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        este generozitatea corespunzatoare pt ceea ce le-a mai ramas pe acolo. Numeroasele razboaie provocate de aliatii arabi au contribuit din plin la aceasta situatie. Dar bineinteles nu vor recunoaste niciodata acest lucru.
    • +1 (7 voturi)    
      lumea nu incepe cu Trump (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 19:11)

      domos [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      si nici nu se termina cu el. Vor veni sanse mai mari odata ce coruptii Trump si Netanyahu dispar din peisaj.