O femeie care este infirmieră la Spitalul din Balș și-a abandonat copilul de doar 3 zile într-o cutie de carton într-o casă părăsită

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 31 ianuarie 2020, 18:25 Actualitate | Esenţial


Politie
Foto: Facebook
Un bebeluș de 3 zile a fost găsit vineri, într-o cutie din carton, într-o casă abandonată din comuna Morunglav, județul Olt. Ulterior, femeia a fost identificată și este vorba despre o infirmieră de la spitalul din Balș, relatează Mediafax.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Parchetului de pe lângă Judecătoria Balș, Mihaela Dicanu, mama bebelușului abandonat într-o cutie de carton dintr-o casă părăsită din Morunglav are 40 de ani și mai are acasă doi copii.

„S-a dispus o anchetă in rem pentru rele tratamente aplicate minorului. Față de femeie se va dispune și o expertiză medico-legală pentru a se vedea dacă a avut discernământ, dacă i-a fost afectat discernământul”, a declarat, pentru MEDIAFAX, Mihaela Dicanu, purtător de cuvânt la Parchetul de pe lângă Judecătoria Balș.

Femeia este infirmieră la Spitalul din orașul Balș.

Bebelușul care avea doar 3 zile a fost abandonat într-o cutie din carton și găsit de un localnic din Morunglav, care a anunțat Poliția. Bebelușul era în viață, îmbrăcat si învelit cu o pătură și a fost preluat de ambulanță.

„A fost găsit în șoc hipotermic, cu hipotermie severă, 32 grade temperatură cutanată, cu glicemie nedetectabilă. În momentul de față este în incubator, cu temperatură cutanată în creștere, cu perfuzie, cu glicemia echilibrată și în curs de echilibrare și a celorlați parametri”, a declarat Lucica Alexe, șef Secție Neonatologie în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slatina.

Medicii slătineni au contactat reprezentanții DGASPC Olt, iar asistenții sociali vor prelua bebelușul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7658 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    ... (Vineri, 31 ianuarie 2020, 18:54)

    muciflenduri [utilizator]

    Ma intreb ce e in capul unor astfel de femei. Ok, sa zicem ca nu mai poti creste un copil, nu ai varsta sau energia necesara, nu ai bani si in general nu te mai simti in stare. Il poti lasa in maternitate, poti contacta protectia copilului sa il ia, poti face o multime de lucruri mai bune decat sa il lasi, in frig, intr-o magazie parasita.
    E un nonsens, e clar ca nu voia sa il omoare (pentru ca l-a imbracat si acoperit cu patura) dar nici n-a dus-o capul prea tare sa aleaga ce e mai bine pentru toti...
    • +1 (1 vot)    
      Pe bune? (Vineri, 31 ianuarie 2020, 21:08)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      "e clar ca nu voia sa il omoare " no shit ! Daca nu vroia sa il omoare contacta protectia copilului sau un ONG ... nu il lasa intr-o casa parasita intr-o cutie de carton. Cat crezi ca rezista un nou nascut in IANUARIE intr-o cutie de carton?
  • +3 (5 voturi)    
    ! (Vineri, 31 ianuarie 2020, 19:13)

    tudorr [utilizator]

    Omul, cel mai rau si groaznic animal!
    • +1 (1 vot)    
      Iarăși viziune "naturalistă" (Vineri, 31 ianuarie 2020, 21:04)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Omul e departe de a fi "cel mai rau si groaznic animal". În natură la păianjeni, femelele mănâncă masculii la unele specii, copii mănânca mamele la altele, leii masculi mânâncă puii rivalului când au preluat conducerea pentru a face femelele fertile din nou, până și la frumoasele plante există o luptă chimică între ele. Exemplele sunt fără număr.

      Scuze natura nu e raiul, e o luptă pe viață și pe moarte. Oamenii sunt singurele animale cu natură "altruistă", cel puțin unii dintre ei.
      • 0 (0 voturi)    
        omul nu-i singurul animal (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 10:02)

        was [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        Parcă și balenele ucigașe (orca) sunt alturiști câteodată. Mai sunt și lupul, alte mamifere sociabile, dar nu numai.
  • +2 (2 voturi)    
    bravo! (Vineri, 31 ianuarie 2020, 20:29)

    Codruta N [utilizator]

    Daca cu PROPRIUL COPIL s-a purtat asa, imi inchipui CUM se poarta cu pacientii!! >:
    Acu', pe BUNE: n-ar trebui ca, la angajare, personalul medical sa treaca si ceva examene psihologice? Nu ma refer la o adeverinta "de rutina" - ci la unele mai avansate, ashaaa... >:
  • -1 (3 voturi)    
    E ok (Vineri, 31 ianuarie 2020, 21:09)

    tudor74 [utilizator]

    Femeia nu a facut avort, Suspect de Fericitul Daniel si restul de bible bangers dorm linisititi!
  • +1 (1 vot)    
    Republica Oltenia... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 1:45)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... parte a Rromanichii.
    Mai e mult pana departe, atat de mult ca probabil n-o sa ajungem niciodata.
  • 0 (0 voturi)    
    glicemie (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 9:54)

    was [utilizator]

    Citesc "„A fost găsit în șoc hipotermic, cu hipotermie severă, 32 grade temperatură cutanată, cu glicemie nedetectabilă."
    Cum adică glicemie nedetectabilă? Ce aparat folosesc pentru determinarea valorii glucozei din ser? Doar nu au determinat glicemia din deget cu un aparat portabil prin metoda chimie uscată?
    Un aparat de biochimie cu spectrofotometrie poate detecta sub 10 mg/dL glucoză din ser.