VIDEO Dragnea la Înalta Curte: Puteam să plătesc pentru a ieși din închisoare. Prețul era România!

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 30 ianuarie 2020, 9:18 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea, la ICCJ (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Liviu Dragnea a fost joi dimineața la sediul instanței supreme unde s-a dezbatut contestația la executare formulată de fostul lider PSD, transmite Mediafax. În cererea depusă la ICCJ, Dragnea cere eliberarea sa „de îndată”. „ S-a spus că vreau să ies cu orice preț din închisoare. Nu vreau să ies cu orice preț și cred că stau nevinovat. Puteam să plătesc, dar nu am vrut să fac compromisuri”, a declarat Dragnea în fața instanței. La ieșirea din sala de judecată, întrebat de jurnaliști ce a vrut să spună în legătură acest preț, Dragnea a spus: „Prețul era România!”.

UPDATE 10.39 „Am crezut și încă mai cred că un om poate fi condamnat de o instanță cu respectarea legii. CCR a zis clar că completurile de 3 sunt nelegale și nu se poate vorbi de un proces echitabil și de o hotărâre corectă la mine, indiferent de procedurile adoptate. S-a spus că vreau să ies cu orice preț din închisoare. Nu vreau să ies cu orice preț și cred că stau nevinovat. Puteam să plătesc, dar nu am vrut să fac compromisuri”, a declarat Dragnea în fața instanței. La ieșirea din sala de judecată, întrebat de jurnaliști ce a vrut să spună în legătură acest preț, Dragnea a spus: „Prețul era România!”.



În cererea care a fost depusă la Inalta Curte de Casaţie şi Justiţie de avocaţii lui Dragnea se arată că fostul lider PSD formulează contestaţie la executare.

„Din Decizia CCR nr 417 din 03.07.2019 rezultă indiscutabil că sentinţa penală prin care contestatorul a fost condamnat la o pedeapsă privativă de libertate şi pe care acum o execută strict în temeiul acestei sentinţe (devenite definitive prin respingerea apelurilor pe latură penală) a fost pronunţată de un complet nelegal constituit, adică de o instanţă care nu este prevăzută de lege, cu violarea dreptului la un proces echitabil”, se arată în cererea depusă la ICCJ.

„Contestatorul (...) nu exercită vreo cale (ordinară sau extraordinară) de atac împotriva hotărârii definitive de condamnare, nu pune în discuţie temeinica şi/sau legalitatea sau autoritatea de lucru judecat ale hotărârii penale definitive de condamnare, ci solicită exclusiv eliberarea sa imediată, ca urmare a publicării oficiale a deciziei CCR care constituie o impiedicare la executare”, mai spune cererea.

Decizia CCR a fost publicată în Monitorul Oficial pe 10 octombrie 2019.

Liviu Dragnea a fost condamnat, în mai 2019, la 3 ani şi 6 luni de închisoare cu executare în dosarul privind angajările fictive de la DGASPC Teleorman.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12976 vizualizari

  • +48 (52 voturi)    
    Go Go Go (Joi, 30 ianuarie 2020, 9:20)

    un domn [utilizator]

    Livache Numa la Bulău
    • +32 (40 voturi)    
      ma inreb (Joi, 30 ianuarie 2020, 10:54)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui un domn

      stau și mă întreb câtă rezistență au avocații, grefierii și judecatorii din sala, de nu-i bușește râsul când aud declarații de astea în sala de judecată.
      • +18 (26 voturi)    
        /// (Joi, 30 ianuarie 2020, 11:02)

        GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        De ce sa-i buseasca?! Avocatii il imbarliga cu tot felul de cereri legale dar lipsite de orice sanse si ii iau bani multi de tot, grefierii lucreaza, judecatorii au activitate...toata lumea lucreaza, sistemul se invarte vremea, trece Irinuca o sa-si caute un unchies mai potent politic pentru ca Dragnea e mort si ingropat ca Nastaze
    • +6 (10 voturi)    
      Intrebari (Joi, 30 ianuarie 2020, 13:33)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      De ce ii admit judecatorii acestui infractor recidivist inrait atatea recurdsuri si contestatii ?
      A fost condamnat definitiv si irevocabil.
      De ce ii admit judecatorii acestui infractor recidivist inrait sa insulte instantele care l-au condamnat ?
      De ce nu-i spun magistratii ca nu infractorii stabilesc daca sunt nevinovati, ci judecatorii ?
      Judecatorii au decis ca este vinovat.
      Pentru insultele aduse magistratilor ar trebui sa primeaasca un spor de pedeapsa.
      De ce tergiverseaza procurorii trimiterea in judecata a infractorului in dosarele Teldrum si Belina ?
      Asteapta prescriptia faptelor ?
      • +3 (5 voturi)    
        nu mai pune intrebari... (Joi, 30 ianuarie 2020, 16:03)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        infractorilor din....justitie....majoritatea nu este mai "curata" decit pe cei care ii judeca.
      • 0 (0 voturi)    
        Da! :P (Joi, 30 ianuarie 2020, 18:13)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        !
    • +8 (8 voturi)    
      după (Joi, 30 ianuarie 2020, 15:29)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      declarația că putea să scape de bulău dacă vindea România, nici nu cred că mai are șanse să vadă lumina libertății prea curând. Ar putea ca organili să se autosesizeze și să-l ancheteze putin penal pt. înaltă trădare pt. că deține informații care periclitează siguranța țării.
      • +3 (3 voturi)    
        OH (Joi, 30 ianuarie 2020, 17:34)

        letsoc [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Ai dreptate , dar ........?
  • +29 (37 voturi)    
    Nea Livache (Joi, 30 ianuarie 2020, 9:28)

    ady77 [utilizator]

    Se plictiseste aia mica, i sau terminat jucariile?
    • +12 (16 voturi)    
      Bateriile de la Jucarii (Joi, 30 ianuarie 2020, 11:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      Mai exact
  • -44 (58 voturi)    
    ne pare rau (Joi, 30 ianuarie 2020, 9:47)

    cucuveauamov [utilizator]

    dar bancile, multinationalele & baietii cu ochii azurii mai sunt inca suparati ca a indraznit cineva sa plateasca si ei ceva impozite pe Cocioc
    • +18 (24 voturi)    
      cucumov (Joi, 30 ianuarie 2020, 12:01)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Esti la fel de "dus cu pluta " ca si idolul tau sau faci parte din categoria pe care un mare revolutionar rus o numea a idiotilor utili.
    • +6 (6 voturi)    
      Suferi tare asa-i? (Joi, 30 ianuarie 2020, 16:53)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Banuti mai putini de cand ti-a intrat Hamstaru la Mititica? Faci foamea acum ca si Maimutzica a ajuns NIMICA?
    • +2 (2 voturi)    
      Pai da... (Joi, 30 ianuarie 2020, 22:40)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      bancile, multinationalele, strainii rai dom'le , care au pus toti ochii pe tarisoara noastra si dau in gat toti patri(h)otii adevarati, ca dragnea ... Pai nu ? Cucuveaua mov poate trai si 1000 de ani, ca nu stie sa debiteze altceva , tot proasta ramane...
  • +15 (21 voturi)    
    ziceau unii (Joi, 30 ianuarie 2020, 9:50)

    Stapanu [utilizator]

    ca legea e pentru viitor/?!?
  • +31 (39 voturi)    
    Hahaha (Joi, 30 ianuarie 2020, 10:48)

    pardalian [utilizator]

    Vad ca nu-ti prieste mancarea de puscarie. Inainte sufereai de mania grandorii. Acum ai atins delirul. La urmatoarea incercare de liberare, vei spune ca ai o misiune sfanta de la marele barbos si ca tu esti de fapt Mesia.
    • +14 (18 voturi)    
      ++ (Joi, 30 ianuarie 2020, 11:07)

      Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      Exact, delirium Mesianicum
      se viseaza Lider Zonal
  • -2 (22 voturi)    
    Dragnea cunoaște istorie! (Joi, 30 ianuarie 2020, 11:03)

    Con_stan_tin [utilizator]

    ”În ochii lor, trândăvia trece drept cea mai mare cinste. A munci pământul este lucrul cel mai de ruşine, iar când trăieşti de pe urma războiului şi a prădăciunilor, spun ei, faci un lucru cât se poate de bun” scria Herodot despre tracii.
    Din ei ne tragem și le vom duce moștenirea mai departe.
  • +28 (36 voturi)    
    Liviu Dragnea = Coronavirusul politicii românești! (Joi, 30 ianuarie 2020, 11:04)

    Tutea [utilizator]

    Din fericire, rămânerea lui în pușcărie mai dă o șansă României! Acest personaj este irecuperabil și pus în libertate va redeveni la fel de toxic precum Voiculescu, Năstase și toți ceilalți eliberați prin mărinimia robelor.
    Liviu Dragnea, tu ești...coronavirusul politicii românești, pricepe!
  • +4 (14 voturi)    
    Mare patriot... (Joi, 30 ianuarie 2020, 11:07)

    Mao2 [utilizator]

    Sa i se faca statuie...
    • +10 (14 voturi)    
      Să-l turnăm în beton. (Joi, 30 ianuarie 2020, 13:07)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Mao2

      Să-l vadă și urmașii! Cu o pancartă: „Așa nu”.
      • +10 (10 voturi)    
        de (Joi, 30 ianuarie 2020, 15:32)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        viu, dar neapărat cu ciorapii ăia roșii flaușați în afară.
  • -27 (35 voturi)    
    Prețul era România! (Joi, 30 ianuarie 2020, 11:09)

    cucuveauamov [utilizator]

    dupa cum se dovedeste acum
    • +2 (8 voturi)    
      Adică fură România. (Joi, 30 ianuarie 2020, 13:44)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Motivând că face asta ca să nu o fure alții.Teorema hoțului,furi pentru-că și alții fură,furi pentru-ca să fure alții.
    • +6 (8 voturi)    
      aha, (Joi, 30 ianuarie 2020, 15:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ranchul din Alexandria care se întinde între 2 străzi paralele, cu piscina, teren de tenis pe zgură, cu nocturnă și heliport, e făcut din mica lui indemnizație de om ce a fost în slijba românilor, după cum declara dinți cariați.
      Tot așa și-o fi obținut și celelalte proprietăți (terenuri, hoteluri, lacuri, etc), tot din indemnizația aia, nu?
      Băi, chiar nu ai rușine să-i mai iei apărarea.
    • +4 (6 voturi)    
      Dar ... (Joi, 30 ianuarie 2020, 22:46)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      cum de a ajuns el in postura de a putea vinde Romania, asta nu te gandesti ?! Ai auzit de mania grandorii , de unde i se nazare lui ca are arogat vreun drept asupra acestei tari ?!
      Daca un nebun arunca o piatra , tu, cucuvea mov ce esti- ca altfel nu pot sa-ti zic- te repezi s-o scoti , nu ?Apropos, ti-ai pus capul la forja si l-ai patratit ?
  • +26 (32 voturi)    
    Fraiere! E fix invers!! (Joi, 30 ianuarie 2020, 11:40)

    PuieMonta007 [utilizator]

    Ai dat tot ce ai putut, inclusiv Romania, inclusiv pe muma-ta si tot ai ajuns la parnaie iar noi am ramas ciuruiti pt inca cel putin 10 ani ca urmare a legilor pe care le'ai dat borfasule!
  • +11 (17 voturi)    
    Delirul unui hot... (Joi, 30 ianuarie 2020, 11:42)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Ma uit la ceea ce a scris tembelul care are minusi.
    Intrebarea pe care as putea s-o pun: cat de prost poti sa fii ca sa debitezi asa ceva... e fara sens.
    Ma uit la ceea ce scrie si am un raspuns foarte clar.
  • -10 (16 voturi)    
    da (Joi, 30 ianuarie 2020, 11:52)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    Lasa ca iese anul asta si appi se poate relaxa linistit in Brazilia. Sau mai bine, candideaza la presedentie peste 5 ani, are sanse mari sa iasa.
  • +16 (24 voturi)    
    cat tupeu (Joi, 30 ianuarie 2020, 12:02)

    liviu_ [utilizator]

    "Puteam să plătesc pentru a ieși din închisoare. Prețul era România!" - adica jegu asta dupa ce a distrus justitia, si a facut praf tot ce putea sa faca pentru a incerca sa scape spune ca de fapt putea sa faca mai mult?!
    hai sictir!

    nu ti-a iesit pt ca te-au lucrat din interior, nu pt ca ai renuntat tu! hai sa fin cinstiti! macar fi dracu barbat si nu minti!
    • +13 (17 voturi)    
      miza pe cartea nationalista (Joi, 30 ianuarie 2020, 12:16)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      numai ca a omorat porcii oamenilor ca sa-si vanda proprii porci.. ce nationalist mai es si asta?porcar nenorocit
  • +9 (13 voturi)    
    Romania paralela? (Joi, 30 ianuarie 2020, 12:35)

    Patrula10000 [utilizator]

    ca nu specifica...
  • +8 (12 voturi)    
    Nu mai (Joi, 30 ianuarie 2020, 12:38)

    sipu [utilizator]

    MEDIATIZATI asemenea SPECIMENE . Faceti cea mai mare PROSTIE cand puneti in fata anumite JEGURI UMANE. DADDY trebuie sa se afunde in GROAPA istoriei ROMANE si sa nu mai auzim de el .....................
  • +6 (10 voturi)    
    Wow ! (Joi, 30 ianuarie 2020, 12:45)

    John M. [utilizator]

    Ce patriotic si ce profund!... Cred ca si Freud ar fi aplaudat epifania ta de patriot dintr-un neica nimeni, fara izmene,din Gratia ( un fel de predestinare, ca doar esti dupa gratii, nu?!) ?!
  • +8 (12 voturi)    
    Si.. (Joi, 30 ianuarie 2020, 12:49)

    Sorin.Borodi [utilizator]

    Irinuca-i suparata
    Ca-i sponsoru' -n puscarii.
    Unica speranta-i visul....
    La un sac de baterii !
  • +8 (12 voturi)    
    Nu a invatat nimic (Joi, 30 ianuarie 2020, 14:21)

    ggiiggii [utilizator]

    Asta nu intelege ca salvarea lui a fost condamnarea si retragerea din viata politica....era la un pas de a fi linsat de populatie.
    Asta ajungea spanzurat pe palatul guvernului daca nu se potolea.
  • -9 (15 voturi)    
    fraiere !!! (Joi, 30 ianuarie 2020, 14:24)

    costelo999 [utilizator]

    daca plateai banii erai acu la butoane si te jucai cu holera galbena, alergai pinguinii prin parlament, vedeam show, ai fost fraier n-ai scos parnosu stai la bulau, i-ai facut pirtie lu orbanel copilul lu ficus-iohanis lingaul UE, acu sunt astia la butoane, habarnaishti din holera galbena, taci si stai la puscarie ca acolo te vrea UE.
    • +6 (6 voturi)    
      fara Numar La Multi Ani ! cu Olaf-Teldrum (Joi, 30 ianuarie 2020, 17:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      acolo va fi jale mare la hantena trei !
  • +3 (3 voturi)    
    Bai,da ma lasi (Joi, 30 ianuarie 2020, 16:05)

    persuasiv [utilizator]

    odata???
  • +6 (6 voturi)    
    OH. (Joi, 30 ianuarie 2020, 17:38)

    letsoc [utilizator]

    Hai la baie Liviule .
  • +4 (4 voturi)    
    Un martir modest! (Joi, 30 ianuarie 2020, 17:59)

    V. Istina [utilizator]

    Cat de patrioti sunt hotii nostri! Saracul Dragnea, ori el in puscarie, ori toata Romania in spatele gratiilor! Foarte corect. Uita sa spuna insa, ca fix varianta b) era planul lui!

    Romanii normali l-au impiedicat (e drept foarte foarte tarziu) si l-au trimis unde ii e locul. Iar acum face pe martirul masii de ticalos fara margini ce e! Nici un pic de decenta, ca de obicei, ce sa asteptam de la asa personaj sinistru?
    • +4 (4 voturi)    
      A Ajuns Ca Stiuca ( vezi cariile) (Joi, 30 ianuarie 2020, 23:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      In Carligul Justitiei
  • +6 (6 voturi)    
    pai da, mai, nea! (Joi, 30 ianuarie 2020, 18:21)

    Codruta N [utilizator]

    Ca Romania iti apartine!
    Ti-ai tras-o pe persoana fizica :P