Un bărbat din Cisnădie care s-a deghizat și a folosit un buletin fals a reușit să-și transfere 1 milion de euro în cont / Ai cui erau banii

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 29 ianuarie 2020, 16:28 Actualitate | Esenţial


Euro
Foto: Depositphotos
​Un bărbat din Cisnădie, județul Sibiu, care s-a deghizat și a folosit un act de identitate al unui consilier local, milionar în județ, a transferat în contul său, deschis în străinătate, un milion de euro. Individul a fost prins de polițiști și reținut, miercuri, scrie Mediafax.

Potrivit Poliției Sibiu, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Sibiu, cu sprijinul Biroului Operațiuni Speciale Alba Iulia, au identificat, miercuri, un bărbat din Cisnădie, bănuit că a sustras din conturile unui milionar local 1.000.000 euro. Polițiștii au probe că individul a falsificat cartea de identitate a păgubitului și s-a deghizat pentru a induce în eroare angajații unei bănci din Sibiu, reușind, astfel, ca în perioada 6 – 25 noiembrie 2019, să transfere într-un cont al său deschis în străinătate, suma de 1 milion de euro.

Bărbatul, în vârstă de 48 de ani, din Cisnădie, ar fi solicitat și obținut, în aceeași perioadă, carduri bancare atașate conturilor persoanei păgubite, de pe care a retras în mod succesiv suma totală de 18.000 lei. Surse locale au declarat, pentru Mediafax, că persoana păgubită este un consilier local din comuna Sadu, care a strâns banii din vânzarea unor terenuri în Mărginimea Sibiului.

Polițiștii au dispus, miercuri, reținerea cisnădianului pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat instanței cu propunere de arestare preventivă. Cercetările continuă pentru infracțiuni de efectuare de operațiuni financiare în mod fraudulos, acces ilegal la un sistem informatic, fals în înscrisuri sub semnătură privată și fals privind identitatea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9460 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    //// (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 16:48)

    GemstonePig [utilizator]

    ce coruptie e in tara asta!!! un consilier al unei comune de care nu a auzit nimeni are peste 1milion de euro in conturi.
    • 0 (0 voturi)    
      nu inteleg de ce primesti (Vineri, 31 ianuarie 2020, 9:45)

      mazzola [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      atatea minusuri!
  • +1 (7 voturi)    
    Un hot... (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 17:08)

    ggiiggii [utilizator]

    a furat de la alt hot...unde este problema aici??
  • +3 (9 voturi)    
    Ce misto e sa fi consilier local si milionar EUR (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 17:16)

    Doru1963 [utilizator]

    Super...
    • +2 (2 voturi)    
      Slava Domnului! (Joi, 30 ianuarie 2020, 15:33)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      Ce bine ca nu sunt consilier local!
  • -1 (7 voturi)    
    ha,ha,ha (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 17:19)

    gopo2016 [utilizator]

    ala de unde avea atitea terenuri? au prins doar un hot
  • +4 (6 voturi)    
    Doua chestiuni (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 17:59)

    Marionete [utilizator]

    1. Sunt convins ca acel consilier local lucreaza si la privat si firmele sale nu au avut niciodata contracte cu statul.

    2. Se vede cat de usor se falsifica un buletin romanesc. Ma si mir cu se poate calatori pe baza lui in UE si cum poate fi acceptat in state ca un document de identitate.
  • +6 (6 voturi)    
    Traiasca transparenta in administratia publica (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 18:28)

    denvarel [utilizator]

    Am dorit sa vad si eu ce declaratii de avere au consilierii comunei Sadu
    https://www.sadu.ro/administratie/consiliul-local/declaratii-de-avere-si-interese/
    Nu prea sunt declaratii. Cea mai recenta este din 2016 a lui Bunea Maria. In rest: nimic. Da' nimic, nimic!!!

    Alfam sa sunt milionari in euro cand le fura cineva banii din cont...
  • 0 (0 voturi)    
    mai, sa fie...!! :P (Joi, 30 ianuarie 2020, 16:31)

    Codruta N [utilizator]

    Terenuri de niste milioane de euro (am inteles din articol ca milionul furat era doar O PARTE din ce avea individul), in Marginimea Sibiului? Pe BUNEEE...??
    NU carecumva or fi fost pe vreun traseu de autostrada? :P
    hehe...!!