Cea mai mare pensie specială din România este de 77.000 de lei

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 28 ianuarie 2020, 20:29 Actualitate | Esenţial


Bani
Foto: Stirile ProTV
Cea mai mare pensie specială din România este de 77.000 de lei și este încasată lunar de un comandant de penitenciar în perioada comunistă, a declarat, marţi, deputatul PNL Florin Roman.

"Cea mai nesimţită pensie specială din România este în prezent de 77 .000 de lei, pensia unui fost comandant magistrat de penitenciar în perioada comunistă. În 2017, această pensie era de 33.400 de lei. Astăzi, ea a ajuns la 77.000 de lei. Îi rog pe cei care nu vor să vadă adevărul să încerce măcar să urmărească cifre. Şi, pentru ca să nu existe niciun dubiu că iniţiatorii şi părinţii pensiilor speciale, cei de la PSD, vor astăzi altceva, vreau să precizez că sunt nouă legi speciale care reglementează pensii speciale", a declarat Roman în plenul Camerei Deputaţilor, în încercarea de a-i convinge pe deputați să voteze proiectul PNL de eliminare a pensiilor speciale.

Pensia ar fi încasată de Gheorghe Bălășoiu, fost procuror comunist și fost comandat al Penitenicarului Colibași.

Camera Deputaţilor a adoptat marți cu 247 de voturi pentru și 21 de abțineri proiectul de lege care elimină pensiile speciale. Măsura îi vizează pe deputați și senatori, judecători și procurori, personalul auxiliar de specialitate al instanțelor judecătorești și al parchetelor, funcționarii publici cu statut special, funcționarii publici parlamentari, membrii corpului diplomatic și consular, membrii Curții Constituționale, precum și personalul aeronautic civil navigant profesionist din aviația civilă. Actul normativ nu îi vizează pe militari și polițiști.

Instanța supremă va ataca la Curtea Constituțională actul normativ, au declarat pentru HotNews.ro surse oficiale.

Abrogarea pensiei de serviciu a magistraților a fost declarată neconstituțională prin decizia Curții Constituționale nr. 873 din 25 iunie 2010.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















17766 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Ha, ha,ha! (Marţi, 28 ianuarie 2020, 20:35)

    CezarN [utilizator]

    Asemena pensie ar merita-o, daca ar mai trai, Iuliu Maniu (de exemplu), insa constat ca o are calaul lui (la modul figurat vorbind).
  • -6 (18 voturi)    
    atunci (Marţi, 28 ianuarie 2020, 20:59)

    cucuveauamov [utilizator]

    amicul Lazarica are, sarmanul, o pensie mica, doar vreo 30.000. Oare nu l=am putea ajuta?
    • +8 (10 voturi)    
      aha (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 9:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      deci tu ignori pensia unuia de 77k si aduci aminte de o pensie d 30k...
      da impartial mai esti ma...

      ia zi... a fost mare in comunism merita chiar mai mult de 77k, nu?!

      hai sictir comunistofilule. nu stii decat sa aduci vb la "inamicii" stapanului tau dracnea!
      • -1 (1 vot)    
        adică ai oprobiu pt. locul 1 dar simpatie pt. 2? (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 12:35)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        orice pensie de peste 3-4000 lei este o sfidare la adresa marei mase de muritori de foame cu pensii mizerabile de ordinul sutelor... sau a celor amânaţi de la 60 la 65 şi cine mai ştie cât la vârsta de pensionare... indiferent ce mare rahat ar fi făcut respectivii în cariera lor fulminantă...
        pensiile ar trebui să fie doar un ajutor de bătrâneţe, nu o sursă de îmbogătire din buzunarele contribuabililor.
        pensiile ar trebui să fie de valoare fixă pt. toata lumea, contribţiile ar trebui calculate la venitul minim, iar cine câştigă mai mult nu are decât să facă plasamente pt. bătrâneţe.
  • +19 (19 voturi)    
    Interesant! (Marţi, 28 ianuarie 2020, 20:59)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Cu cat a `contribuit` `toarasul` la pensia asta?
    Milioane de ciomege si bate pe spinarea `condamnatilor`?
    Asta e intrebarea de 100 de puncte.
    Ai contribuit cu 5 lei si vrei pensie de 100 de lei.
    Nu e admisibil asa ceva, in orice oranduire, de orice fel, capitalista/comunista/democratica.
  • +15 (15 voturi)    
    O fi muncit cât 10. Pardon, cât 50! (Marţi, 28 ianuarie 2020, 21:30)

    MG [utilizator]

    Omul merită un Nobel în finanțe.
    Sau o pedeapsă cu executare pentru corupție.
  • +21 (21 voturi)    
    Pensii (Marţi, 28 ianuarie 2020, 21:41)

    Mancino [utilizator]

    Penibil. Aceste gunoiecare au fost la baza sistemului communist, sunt in continuare niste privilegiati. Degeaba au trecut 30 de ani!
  • +18 (18 voturi)    
    Extraordinar! (Marţi, 28 ianuarie 2020, 23:10)

    Urzitoru [utilizator]

    Pe langa ca acel om nu cred ca a fost arhanghelul dreptatii in perioada comunista, ce ar fi putut lucra un om in romania ca sa merite asemenea pensie? Este o insulta adusa clasei muncitoare!
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 15:14)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

      trebuie ridicata la un alt nivel discutia despre pensiile speciale si alte foloase necuvenite primite de oricine, nu doar de magistrati. Daca acum se discuta doar despre "taiere" corect este sa se ceara returnarea sumelor primite nemeritat si chiar inceperea cercetarilor pentru a se gasi vinovatii care au creat cu buna stiinta aceste beneficii ilegale. TOATE acestea reprezinta infractiuni.
  • +9 (15 voturi)    
    Domnule Iliescu, (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 2:01)

    dincannes [utilizator]

    … domnule Basescu, exprimati-va va rugam !
    De ce ati acceptat asa o gogomanie?

    Domnule Orban, dati miine o ordonanta de urgenta si stingeti nedreptatea asta !
  • +11 (11 voturi)    
    AHA! (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 9:16)

    liviu_ [utilizator]

    deci nu e magistrat!
    acum vedeti care e problema cu (incercarea penibila) de taiere DOAR a pensiilor magistratilor?!

    trebuie taiate TOATE pensiile speciale!
    evident sunt exceptii (soldati care chiar s-au luptat, cei din medii toxize - minerii de ex, cei care au patit accidente de munca etc) dar in 99% din cazuri pensiile speciale TREBUIE sa dispara nu in 10% din cazuri cum mimeaza pnl taierea pensiilor speciale!
    • +1 (1 vot)    
      Fals (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 15:42)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Pensiile de serviciu au rolul lor. Multi le primesc pe merit.

      Problema este ca au fost introduse special diverse mizerii in formula de calcul a pensiei, exceptii de la regula de care beneficiaza doar cativa privilegiati.

      Deci ar trebui recalculate toate dupa aceeasi formula, care sa tina cont atat de promisiunea statului roman de a recompensa serviciul militar, dar si de egalitatea intre persoane care au muncit in pozitii similare, dar in perioade diferite. Asta pun pariu ca a reusit sa ajunga la 77.000 pentru ca si-a pus singur niste super bonusuri in ultima luna de salariu.
  • +12 (12 voturi)    
    INCALIFICABIL (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 9:19)

    jidanul [utilizator]

    Pensiile abuzive "speciale" si total imorale, la cest nivel, trebuie, obligatoriu si neconditionat sa dispara din Romania. Este inadmisibil ca un pensionar, care provine din orice institutie astatului roman, inclusiv dintr-o companie de stat, sa incaseze o asemenea pensie. Pensia care provine de la o persoana care a lucrat in oricare din institutile statului roman si din companiile de stat nu poate depasii, sub nicio forma, salariul presedintelui Romaniei si si asa, este cu mult prea mult. Lacomia, imoralitatea si egoismul , de acest fel (pensie ori salariu "nesimtit") trebuie oprite pe orice cale. De asemenea, trebuie eliminat, obligatoriu si neconditionat cumulul salariu-pensie, ori salariu ori pensie. Aceste privilegii, inechitati, discriminari, abuzive si imorale, trebuie sa dispara definitiv din Romania. Ma refer doar la pensiile si salariile "nemernice", provenite din toate absolut toate institutile Statului Roman (MAI, parlamentari, magistrati, BNR, SRI s.a.m.d.) si din companiile de stat. Pensiile provenite din sistemul privat pot sa fie mari si foarte mari, pentru ca la baza stabilirii pensiei sta contributivitatea persoanei respective, care a lucrat in privat.
    • 0 (2 voturi)    
      chiar asa ,sa dispara ? (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 10:41)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Asteapta mata mult si bine sa dispara ! Ha,hahaaa
  • +1 (5 voturi)    
    Mi se pare normal (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 10:36)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Romanii isi adora atat calaii cat si tortionarii. Altfel ar fi inexplicabila alegerea dintre Iliescu si Vadim in acel tur doi si alegerile facute in cei 30 de ani de la ce o fi fost atunci.
    • +2 (2 voturi)    
      nu e deloc asa... (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 11:31)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

      doar oamenii cu probleme la cap iubesc tortionarii si proprii calai (indiferent de nationalitate). In cazul alegerilor din anul 2000, opozitia a fost faramitata (in sensul ca opozitia de atunci nu a avut un candidat comun la presedintie) . Au candidat Stolojan, Petre Roman, Ghiorgi Frunda, Theodor Melescanu...si Vadim Tudor. Dintre toti, Vadim Tudor a iesit pe locul 2...oricare dintre ceilalti, daca intra in turul 2, il batea clar pe Iliescu.
      la fel s-a intamplat la alegerile ptr primaria Buc din 2016, cand opozitia s-a divizat si Firea a castigat alegerile.
      • +2 (2 voturi)    
        în 2000... (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 12:49)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        iliescu a candidat total neconstituţional, dar cu acceptul ccr, pt. al 3-lea mandat...
        ccr a motivat fantezist că mandatul din '90 nu se pune la socoteală deoarece a fost înainte de constituţie... FALS ! constituţia a intrat în vigoare în nov. sau dec. 1991 iar primul mandat al lui ilici s-a încheiat în nov. sau dec. 1992, deci după un an de la intrarea în vigoare a constituţiei, deci se numără!!!
        unde mai pui că aproape tot electoratul convenţiei a dat buzna să-l voteze, de teamă să nu iasă bufonul vadim...
      • 0 (0 voturi)    
        Scuze gasim cu carul (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 13:12)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Insa nu scuzele iti fac viata ci rezultatele actiunilor, adica efectele. Repet: cand ai de ales intre doi securisti si nomenclaturisti, asta spune tot despre cum oamenii fac alegeri. Romanii cad in adoratie.
  • +3 (3 voturi)    
    OUG (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 11:06)

    hanu [utilizator]

    Pensia maxima de stat plafonata la 8.000 ron. Diferenta ce rezulta data pentru cresterea pensiei minime de varsta la 1.800 ron
  • +1 (1 vot)    
    La munca, atunci... (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 12:36)

    atu [utilizator]

    Pensiile sunt reglementate prin legi facute de parlament.

    Domnul deputat se plange de ceva ce e doar in puterea lui sa schimbe.
    E ca si cum m-as plange eu ca e mizerie la mine acasa.
    Spor la curatenie!
    • +1 (1 vot)    
      urmand firul logicii... (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 15:45)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui atu

      La fel de bine am putea spune ca legile sunt facute de parlament si parlamentul ales de populatie, deci este in puterea poporului sa le schimbe!
  • +2 (2 voturi)    
    de rasul plansului (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 15:10)

    ados20 [utilizator]

    O rusine nationala ce s-a intamplat si se intampla cu ”pensiile speciale”. Este o bataie de joc la adresa tuturor, bineinteles mai putin la adresa celor care isi bat joc de noi, profitand din plin de sistemul ”democratic” (as zis).