Eliminarea pensiilor speciale: Grefierii își întrerup activitatea luni și marți

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 27 ianuarie 2020, 9:58 Actualitate | Esenţial


Protest grefieri
Foto: Captura YouTube
Grefierii anunță proteste, luni și marți, când vor intra în instanțe doar pentru cauzele urgente și pentru dosarele cu arestați, nemulțumiți de eliminarea pensiilor speciale, care ar urma să fie votată marți de către Parlament.

Sindicatul Național al Grefei Judiciare Dicasterial, Sindicatul Dreptatea Vrancea, Sindicatul SinJust Bihor, Sindicatul Liber al Lucrătorilor din Justiție ”Grefierul” Alba, Sindicatul Dreptatea Bacău, afiliate la Federația Publisind, au anunțat că își întrerup activitatea, protestând față de abrogarea prevederilor care reglementează dreptul la pensia de serviciu, în sesiunea extraordinară a Parlamentului de marți.

Potrivit unui comunicat de presă, protestele se vor desfășura astfel:

Luni:
  • Grefierii planificați în ședințe de judecată vor participa numai la judecarea cauzelor urgente și a celor cu arestați, permițând accesul publicului cu doar 5 minute înainte de intrarea completului de judecată și nu vor efectua niciun fel de activități specifice funcției sau alte acte de procedură decât cele pentru soluționarea cauzelor urgente;
  • Întreg personalul va protesta prin întreruperea totală a activității în intervalul orar 10:00-12:00, timp în care nu va fi efectuat niciun fel de act de procedură sau activitate specifică funcției fiecărui salariat în parte.
Marți:
  • Grefierii planificați în ședințe de judecată vor participa numai la judecarea cauzelor urgente și a celor cu arestați, permițând accesul publicului cu doar 5 minute înainte de intrarea completului de judecată și nu vor efectua niciun fel de activități specifice funcției sau alte acte de procedură decât cele pentru soluționarea cauzelor urgente;
  • Întreg personalul va protesta prin întreruperea totală a activității pe tot parcursul zilei – ziua votului în plen a proiectului de lege privind abrogarea pensiei de serviciu.
"În funcție de soluțiile legislative care vor fi adoptate de către Parlament sau asumate de către Guvern și în urma concluziilor ședinței cu prim-ministrul României, se va întruni Adunarea Generală Extraordinară a SNGJ Dicasterial pentru a hotărî formele de protest ce vor fi asumate în continuare”, mai arată în sursa citată.

Grefierii susțin că eliminarea pensiilor de serviciu, incluse în categoria pensiilor speciale, poate afecta siguranţa activităţii desfăşurate în sistemul de justiţie „prin atingerea adusă garanţiilor sociale”. Ei spun că în 2019 erau 1.800 de grefieri pensionați care beneficiau de pensia de serviciu. "Să înţelegem că aceşti 1800 de pensionari căpuşează atât de mult bugetul statului prin pensiile de serviciu de care beneficiază şi e absolut necesar să le tăiaţi, în raport de cele peste 100 de mii pe care le păstraţi?".

Proiectul PNL care intră marți la votul parlamentarilor propune eliminarea pensiilor de serviciu pentru deputaţi şi senatori, judecători şi procurori, personalul auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al parchetelor, poliţişti, funcţionari publici cu statut special, funcţionari publici parlamentari, pentru membri ai corpului diplomatic şi consular al României, membri ai Curţii Constituţionale şi personalul aeronautic civil navigant profesionist din aviaţia civilă din România, cu excepţia pensiilor militare. Liberalii susțin menținerea pensiilor speciale doar pentru militari deși, inițial, aceștia au pledat și pentru păstrarea beneficiilor și pentru magistrați.

Proiectul de lege a provocat proteste ale magistraților. Astfel, mai multe curți de apel și tribunale din țară au anunțat încă de săptămâna trecută întreruperea activității pe termen nelimitat.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5169 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    f bine (Luni, 27 ianuarie 2020, 10:13)

    cetateanulmodern [utilizator]

    sa stea pana ii chem eu inapoi.Nu sunt cu nimic mai speciali decat doctorii sau profesori sau decat cei care lucreaza in spital.Eu unul nu am nevoie de ei, dar de ceilalti am.Asa ca le doresc greva cat mai lunga!
    • +10 (12 voturi)    
      O ruda de-a mea (Luni, 27 ianuarie 2020, 12:00)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      care era judecator (acum e la pensie, dar e si avocat) si l-a bagat pe fi-su grefier (nu era bun de alceva). Relatii in toate directiile, la greu.
      Suparare mare acum.
      • +5 (5 voturi)    
        Mai bine ca a venit fii-su ! (Luni, 27 ianuarie 2020, 13:32)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Are sanse sa Ia Mita mai putin decat fiul / fica lui Elena Udrea !.
        Fica lui Udrea nu o sa ceara Pensie de Serviciu !. Daca s-ar putea nu ar cere nici Salariu si nici un fel de Pensie !.
        Borfasii si Coruptii dau bani grei unui Grefier pentru ca sa distruga Documentele Compromitatoare din Arhiva Judecatoriilor !
  • +23 (25 voturi)    
    jet (Luni, 27 ianuarie 2020, 10:13)

    Soljenitin [utilizator]

    Avertizati sa isi bage mintile in cap.
    Daca refuza, atunci concediati si angajati altii.
  • +10 (16 voturi)    
    spor (Luni, 27 ianuarie 2020, 10:14)

    anion [utilizator]

    Pentru toti grefierii regula sa fie contributivitatea la stabilirea cuantumului pensiei. In functie de gradul grefierului si nr. anilor prestati in functie sa li se adauge separat de la 100 la 500 lei, indexati odata cu pensia.
  • +17 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 27 ianuarie 2020, 10:18)

    [anonim]

    • -8 (12 voturi)    
      Pai..... (Luni, 27 ianuarie 2020, 11:06)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui

      si Sergentii Angajati din Armata sunt magistrati ?.

      De ce un Sergent Angajat (care in caz de Razboi va conduce in lupta vreo 10 soldati incorporati dintre rezervistii in civil, si care rezervisti NU au nici un fel de pensii speciale !) trebuie sa aiba pensie speciala, pe cand un Grefier, care este mai important in Structura Securitatii Statului decat un Sergent, sa nu aiba pensie speciala ?
      • +2 (6 voturi)    
        hai ca ne-ai aburit (Luni, 27 ianuarie 2020, 12:42)

        young_e [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        ...dumneatale esti din "Structura Securitatii Statului " bag de seama
        • -5 (7 voturi)    
          Stii ce inseamna (Luni, 27 ianuarie 2020, 14:13)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui young_e

          notiunea de ,,Securitate "?
          ,,Securiatea Finaciara" a unei familii .
          ,,Securiate la Cutremur" a unei Cladiri.
          ,, Securitatea Cetateanului" pe strada s.a.m.d.

          Faptul ca Ceausescu a folosit termenul de ,,Securitate" pentru
          Servicul de Oprimare a Populatiei al Statului Comunist asta nu insemna ca nu mai putem folosii dupa 30 de ani temenul de ,,Securitate".
          Tu te prafaci ca nu intelegi ce am zis prin ,,Securitate" !.
      • +7 (9 voturi)    
        esti penibil(a) (Luni, 27 ianuarie 2020, 13:53)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        cu importanta grefierior in Structura Securitatii Statului.
        Du-te si te angajeaza in mediul privat. Mars!
  • +12 (14 voturi)    
    Slugoi ai Justitiei (Luni, 27 ianuarie 2020, 10:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O Justitie profund CORUPTA si aliata cu infractorii si criminalii. Dar care suge cu NESIMTIRE bani de la populime. GUNOAIE cu ROBA plus complicii lor,
  • +15 (17 voturi)    
    Domnilor grefieri (Luni, 27 ianuarie 2020, 11:00)

    dincannes [utilizator]

    … puteti cere salarii mai mari (nu este prost cel ce cere…), dar la ce serveste statului roman sa va dea pensii mai mari decit media ? Nici-un interes !
    Vrem pensii egale si decente pentru toata lumea, toate meseriile, asa cum fac elvetienii.
  • +17 (19 voturi)    
    sâ-i dea afară pe toți (Luni, 27 ianuarie 2020, 11:00)

    nick24 [utilizator]

    și să angajeze niște IT-iști, care să robotizeze întegistrările din proces.
    S-a dus vremea cu bătut la mașină, cu indigoul, in 5 exemplare...
  • +11 (13 voturi)    
    Paradox, (Luni, 27 ianuarie 2020, 11:06)

    constan [utilizator]

    Un medic chirurg care face grefe nu primeste si nu pretinde pensie speciala,vin in schimb grefierii si ne spun ca gradul lor de cultura profesionala si devotamentul in munca merita tot respectul si recunostinta poporului.Sincer,daca ati pleca cu totii la cules capsuni in Spania,un an de zile eu nu v-as simti lipsa.
    • -9 (11 voturi)    
      Medicul Chirurg (Luni, 27 ianuarie 2020, 13:43)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui constan

      sa ceara Pensie Speciala de pacientii care au nevoie de el ! ! ! !
      Eu niciodata nu am avut nevoie de chirurg, si daca o sa am un accident vreau platesc cu banii jos orice Inteventie Chirugicala ! ! ! ! !.
      N-am nevoie ca Platesc Taxe si Impozite pentru Pensiile Speciale ale Chirurgilor, care sa opereaza mai tot timpul tot felul de degenerati bolnaviciosi !
      Dar nu vreau ca Judecatorii sa-l faca scapat pe Dragnea pentru ca au luat Mita. Mai bine platesc Pensie Speciala pentu ei ! ! ! ! !.
      Judecatorii / Magistratii fac parte din Structura de Securitate a Statului !
      Medicii nu !.
      • +8 (10 voturi)    
        Am inteles, tov. grefier ! (Luni, 27 ianuarie 2020, 14:31)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Esti penibil.
        • -5 (7 voturi)    
          Penibil (Luni, 27 ianuarie 2020, 15:31)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          esti tu !
  • +10 (12 voturi)    
    Referendum (Luni, 27 ianuarie 2020, 11:16)

    Mircea11 [utilizator]

    La fel ca toti bugetarii, grefierii au salarii bune.
    La ce trebuie sa li se dea si o alta pensie decat cea prin contributivitate ?
    Cred ca va fi greu cu toti astia care se considera mai speciali decat noi.
    Ar trebui un referendum doar ca s-ar cheltui prea multi bani pentru acesta.
    • -4 (6 voturi)    
      Grefierii au salari Bune ??! (Luni, 27 ianuarie 2020, 13:52)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea11

      S-o crezi tu Prostia asta ! ! !. In Franta / Italia ar castiga de 3-4 ori mai mult !
      Dar ei nu parasesc Romania pentru ca ei stiu ca la Pensie o sa aiba 80%
      din Salariu sub forma de Pensie Speciala !
      Pot sa-ti dovedesc ca poti traii imbelsugat toata Viata, ca Judecator sau Grefier cand il Judeci pe Dragnea, chiar si fara nici un fel de Salariu sau fara nici un fel fel de Pensie !
      • +5 (7 voturi)    
        Am inteles, tov. grefier (Luni, 27 ianuarie 2020, 14:35)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Deci toate justitia sta in pixul unui analfabet functional, numit grefier.
        Am avut de a face si eu cu din astia.
        Actele rezultate, semnate si parafate ca sa zic asa, erau pline de greseli. N-am inteles, greselile erau voite, sa mai ajung de vreo 10 ori la judecata, sau erau doar din incompetenta ?
        Hai, lasa-ne...
        • -2 (4 voturi)    
          Lasa-ma in pace (Luni, 27 ianuarie 2020, 15:44)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          cu grefierii care nu-si fac datoria !.
          Sau, mai grav, grefieri care iau Mita !.
          Pai asa poti gasii si intre generalii din Armata pe unii generali Tradatori !.
          Sau intre Judacatori sau Parlamentari pe unii care iau in continuare Mita !.
  • +12 (14 voturi)    
    Numarul acestor pensii speciale (Luni, 27 ianuarie 2020, 11:26)

    Cuca [utilizator]

    nu este relevant. Principiul, insa, da.

    Nu trebuie sa existe pensii speciale. Daca statul/societatea considera ca munca unei subgrup de oameni este din cale afara de importanta, atunci sa o plateasca mai bine, ceea ce ar duce in mod automat, implicit, si la pensii mai mari in viitor.

    Asadar toate aceste greve din justitie sunt total imorale si ticaloase. Acesti oameni incearca sa forteze mana societatii la spate pentru a continua sa beneficieze de niste drepturi pe care nu le merita si care nu ar trebui sa existe.

    PS. De ce munca grefierilor este mai importanta, de exemplu, decat a soferilor de autobuz ? Incercati sa va imaginati cum ar arata orasele in cazul unei greve generale a salariatilor din transporturi.
    • -8 (10 voturi)    
      Ce prostie poti sa spui ! (Luni, 27 ianuarie 2020, 14:02)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Daca soferii de autobuz intra in Greva pot sa aduc Sergenti Soferi de Camioane din Armata, in locul lor, imediat !
      Se Face o Incorporare Imediata de Rezervisti cu Carnet de Soferi pentru Camioane si se baga imediat in Cursele cu Autobuze !

      Dar macar stiu ca, imediat, toti Soferii intrati in Greva vor fi dati afara din Serviciul Public pentru totdeauna ! ! .

      Dar daca maine intra in Greva Judecatorii si Grefierii, poti sa faci din Rezervistii Incorporati, imediat, Judecatori si Grefieri ?
      Nu cred ! ! ! ! ! !.
      • +5 (7 voturi)    
        Mai lasa-ne cu prostiile astea (Luni, 27 ianuarie 2020, 14:36)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Acelasi principiu se poate aplica oricarei categorii sociale.
  • +10 (12 voturi)    
    Ca să vezi pentru ce muncesc ei (Luni, 27 ianuarie 2020, 12:00)

    MG [utilizator]

    pentru PENSIE!! nu pentru SALARIU!!
    Noi, muritorii de rând muncim pentru salariul care sa ne ajunga de la o luna la alta, ei lupta pentru PENSIE SPECIALA!!!
    • -6 (8 voturi)    
      Partial corect. (Luni, 27 ianuarie 2020, 13:24)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Un grefier munceste in Romanie pentru un salariu de vreo 3 ori mai mic decat in Franta, pentru ca stie ca la Pensie va avea vreo 80 % din Salariu sub forma de Pensie !.
      Este un Contract Social Tacit !!! Care asigura Sustenabilitatea Statului.
      Astfel se mentin romanii cinstiti in tara si nu se umplu posturile din Judecatorii cu indivizi de gen Elena Udrea care sunt gata sa ia Mita la orice ocazie.
      Care Mite sunt primul pas spre prabusirea Romaniei !.
      • +5 (7 voturi)    
        Complet incorect (Luni, 27 ianuarie 2020, 14:37)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Grefierul nu este judecator.
        Iar daca nu isi face treaba,- cum de pre multe ori se intampla - afara cu el !
        Ia te uita... grefierul stalpul statului...
        • -4 (6 voturi)    
          Da asa e ! ! ! ! (Luni, 27 ianuarie 2020, 15:38)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          Prin faptul ca Grefierul are grija sa nu distruga Dragnea Doveziile aflate in Arhivele Judecatoriilor, el este Un Stalp al Statului !
          Un Stalp al Statului Mult mai Important decat Sergentul Angajat din Armata care are Pensie de Serviciu !
  • +3 (5 voturi)    
    in afara (Luni, 27 ianuarie 2020, 12:37)

    daldepsd [utilizator]

    de o pensie sociala, acordata unor nefericiti cu handicap, toate celelalte pensii trebuie acordate cu contributia depusa, indiferent de categoria socioprofesionala. Cum din tractorist ajungi primar si daca esti bun ramai primar si atunci contribui cu salariul de primar, la pensie vei dobandi drepturile cuvenite. Atat si nimic mai mult.
    Medicii au salarii mari, la fel si magistratii, deputatii, politistii, militarii, grefierii, etc. Nu sunt cu nimic mai presus fata de cei ce fac curat prin parc si care la pensie primesc in baza contributiei depuse.
    Primii care vor scoate asta in dezbatere publica, poate referendum, merita sa guverneze si sa legiuiasca.
  • +6 (8 voturi)    
    poate ne explica cineva (Luni, 27 ianuarie 2020, 12:43)

    young_e [utilizator]

    cu ce se ocupa acest specimen: grefierii. si de ce ar fi lumea mai saraca fara ei.
  • +6 (8 voturi)    
    mesaj pt "speciali"... (Luni, 27 ianuarie 2020, 13:12)

    IronRaven [utilizator]

    La munca trantori nenorociti ce sunteti, caci m-am saturat sa va tin in spate... Mama voastra de jigodii angajate pe pile, incapabile si corupte ce sunteti...

    @Hotnews: Imi cer scuze pt limbaj, dar nu mai pot sa suport... As vrea sa cred ca mai exista un viitor pt mine (si cei ca mine) in rahatul asta de tara, dar cu fiecare zi care trece incept sa cred ca ar trebui sa plec naibii de aici (si eu)...
    Este incacceptabil ca salariu mediu la privat sa fie mai mic decat cel platit de stat. Este inacceptabil ca aproape 50% dintr-un salariu (brut) decent sa se duca la stat iar eu sa nu ma aleg cu nimic: autostrazi = 0, OTP este o mizerie, CFR = mai bine mergi pe jos, iar daca ai ghinion si te inbolnavesti, mai bine mori acasa, macar mori mai confortabil decat in spital...
    Ii invidiez pe cei care au avut curajul sa plece...
  • +2 (4 voturi)    
    Pai (Luni, 27 ianuarie 2020, 13:24)

    Coco_papagal [utilizator]

    Au dreptate grefierii.. restul pana la 100000 de speciale de ce nu le taiati?
    • +1 (3 voturi)    
      Dar (Luni, 27 ianuarie 2020, 17:31)

      all23 [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Dar cand ti-au gresit la proces si din cauza lor vezi ca ai perdut, de ce nu ii intrebi de ce nu au gresit si invers , adica sa castigi ? Chiar si nemeritat ?
      Raspund eu pentru ca nu ai avut suma potrivita !
  • +1 (3 voturi)    
    Grefierii protesteaza ? (Luni, 27 ianuarie 2020, 22:02)

    adrian88000 [utilizator]

    Niste ticalosi ! Ar trebui huiduiti !