Zuckerman: Rata de respingere a vizelor de SUA cerute de români este de 10%. Când crede ambasadorul că va intra și România în Visa Waiver

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 26 ianuarie 2020, 11:03 Actualitate | Esenţial


Adrian Zuckerman si Iohannis
Foto: Captura
Rata de respingere a vizelor solicitate de români pentru Statele Unite este de 10%, ar trebui să fie de 3% pentru intrarea României în programul Visa Waiver, a declarat ambasadorul american Adrian Zuckerman, într-un interviu pentru Ziarul De Iași.

”Nu ar fi nimic mai bun pentru SUA decât să poată elimina vizele pentru România. Din păcate, avem o lege care spune că rata de respingere a candidaților trebuie să fie de sub 3% și acum e în jur de 10%”, a spus Zuckerman când a fost întrebat dacă țara noastră ar putea deveni a 40-a țară ce intră în Visa Waiver, urmând exemplul Poloniei, care a făcut acest pas în noiembrie 2019.

”Am vorbit cu președintele Iohannis, care trebuie să vă spun că e singurul președinte care l-a vizitat la Casa Albă pe președintele Donald Trump de două ori și s-au întâlnit și cu alte ocazii, în alte locuri. Le-am promis și președintelui Iohannis și prim-ministrului Orban că vom lucra cu Guvernul pentru a vedea cum putem rezolva aceste lucruri, cum poate fi redusă rata de respingere, ca să ajungă de la 10% la 3% și astfel să se poată ridica vizele pentru România”.

”Sper să nu fie 5-10 ani, dar, din păcate, nu cred că o să fie 5 sau 10 luni. Aș intui că e ceva între aceste date, dar e greu de spus, fiindcă sunt o mulțime de lucruri și de condiții care trebuie rezolvate ca rata de respingere să se reducă de la 10% la 3%”, a mai spus ambasadorul american pe acest subiect.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8142 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Solutia? (Duminică, 26 ianuarie 2020, 11:13)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...ca rata de respingere a candidaților trebuie să fie de sub 10%. :)
  • +8 (30 voturi)    
    Redactia Hotnews (Duminică, 26 ianuarie 2020, 11:21)

    un domn [utilizator]

    Ar fi interesant sa cereti Ambasadei Americii sa Comunice Public cu ce se ocupa solicitantii de viza, ce etnie au, asa macar ne dam seama ce Romani “ de cinste” ingroasa procentul de 10%
    • +5 (17 voturi)    
      ... (Duminică, 26 ianuarie 2020, 12:28)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      pai hai sa descriu eu un caz din 2018: un baiet cu ceafa groasa, agitat continuu si plin de tatuaje adusese patru sfrijitzi intre 30 si 50 de ani, in mod clar de la tzara, cu aspect de pazitori la animale sau in cel mai bun caz salahori in constructii si care nu intelegeau o iota engleza. Bineinteles ca i-a trimis la plimbare instant. Spre binele lor, pt ca in SUA te mai ia la intrebari unul de la Imigrari (nu mare lucru, in ce scop esti acolo, cat stai, daca ai unde locui, daca ai bani sa te intretii pe durata sederii si in mod special daca ai in bagaje plante sau seminte). In caz ca raspunzi nasol la intrebarile cu banii si cu locuitul te urca in avion si te trimite inapoi, in unele cazuri e mai bine pur si simplu sa nu iti dea viza. In cazul celor de mai sus scria pe mutra lor "trafic de persoane". Autoritatile de la noi ar trebui sa rezolve intai traficul de persoane cu care ne-am umplut de glorie in UE. Desi multi romani o iau personal, pt. moment viza SUA e o forma de protectie inclusiv pt. Romania. Gruparile interlope de la noi e f. bine ca-s despartite de cele din SUA pt. ca au si aia destule, si rele a naibii. In orice caz, cine pleaca acolo in interes de serviciu sau turism cu o agentie serioasa poate sa se astepte la un "interviu" de 2-3 minute urmat de informatia "in 2-3 zile va vom trimite pasaportul cu viza".
      • +3 (13 voturi)    
        Probabil (Duminică, 26 ianuarie 2020, 12:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        Insa un Raspuns al Ambasadei ar fi Lamuritor
        Nota bene : ceea ce ai scris este si parerea mea
  • -2 (6 voturi)    
    ? (Duminică, 26 ianuarie 2020, 12:02)

    AMDATi [utilizator]

    https://qz.com/1696508/what-are-the-chances-of-being-rejected-for-a-tourist-or-business-visa/
  • +1 (23 voturi)    
    Se poate rezolva foarte simplu (Duminică, 26 ianuarie 2020, 12:03)

    mircea_cjn [utilizator]

    Autoritatile române pot impune , printr-o lege, o verificare a actelor anterior depunerii la ambasada SUA.
    Si-atunci rata de respingere va fi 0%.
    Dar nu se vrea. Probabil numarul de KGB-isti din structurile de stat mioritice încă este prea mare.
    • +3 (15 voturi)    
      Se Spune Mazetelor (Duminică, 26 ianuarie 2020, 12:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Kgbishtilor este Desuet
    • +2 (12 voturi)    
      mda (Duminică, 26 ianuarie 2020, 14:15)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      s'ar ajunge la situatia dinainte de lovirutie, can' inainte sa ajungi la viza externa, de la ambasade, iti trebuia viza interna pe pasaport, care, oricum, nu sedea la tine, ci la pasapoarte.
      propunerea e buna, dar s'ar sesiza cineva, poate advocatul boborului, si'ar sesiza ccr de neonstitutionalitate. si s'ar gasi circumstante...
  • +5 (13 voturi)    
    coca cola (Duminică, 26 ianuarie 2020, 14:17)

    dvdrzv [utilizator]

    politica, politica, politica, viza turistica e doar un priviliegiucare vor sa-l vanda scump, spre deosebire de polonezi si unguri noi nu am avut politicieni cu sange-n ei care sa negocieze reciproc avantajos...sunt o gramada de tari in programul ptr smecheri care au rate mult mai mari de ex Grecia 17% sau Spania 14% sau Norvegia 12,5% sau ce sa mai zicem de Noua Zeelanda cu 20% !!! Si sunt bine mersi in Waiver. Tousi e putin de porc sa stabileasca un prag subiectiv de 3% imposibil de atins odata ce tot ei il jongleaza din interviu...dar totusi e mult mai bine sa fii refuzat aici decat acolo. Si dupa cum bine s-a zis numai cine nu vrea nu ia viza turistica, daca esti ok nu ai de trecut decat umilinta unei cozi si a unui interviu mai mult sau mai putin traumatic, de obicei mai mult si ai 10 ani cu intrari multiple. Atentie, viza in pasaport nu te scuteste de interviul de pe aeroport dar e mult mai lax decat daca nu ai avea-o dje. Sistemul actual e mai ok noi dar totusi ca prieteni buni ce suntem ar putea hotari ca nu mai e nevoie la fel ca in cazul Poloniei. Momentan UE nu se baga ptr sarantocii de noi, chiar era s-o credem. Ratele oficiale de refuz : https://travel.state.gov/content/dam/visas/Statistics/Non-Immigrant-Statistics/RefusalRates/FY18.pdf
    • +1 (1 vot)    
      Mda (Duminică, 26 ianuarie 2020, 18:46)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui dvdrzv

      Sint curios ce rata de refuz aveau polonezii inainte de ridicarea vizelor. Daca si la ei a fost acelasi criteriu atunci e ok.
      • +2 (2 voturi)    
        După știința mea (Luni, 27 ianuarie 2020, 1:49)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        Rata de refuz a vizelor pentru polonezi a fost în ultimii 4 ani de 3.2%, 3% și 2.8% în 2018 după care l-i s-au ridicat vizele.
  • -2 (18 voturi)    
    Soluția este reciprocitatea (Duminică, 26 ianuarie 2020, 14:58)

    Nyk1 [utilizator]

    Să le băgăm și noi vize amerlocilor cu aceleași condiții draconice, poate atunci se vor gândi de două ori înainte de a umili pe alții târându-i prin ambasade. Vor să viziteze frumusețile Transilvaniei și castelul lui Dracula? Să stea la coadă la ghișeu la ambasada României de la Washington!

    Românii pot circula deja fără viză în țări precum Singapore, Japonia, Coreea de Sud, Elveția, Norvegia, Danemarca, Islanda, mai nou Canada - toate aceastea fiind mult mai civilizate decât USA.
    • 0 (14 voturi)    
      de acord (Duminică, 26 ianuarie 2020, 15:25)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      numai explica'ne si noua care ar fi motivele de respingere, pt. americani, la viza pt. ro. ?
      pana acum, nu cred ca vreun american a cerut sa ramane in ro. sunt cumva mai mult de ...3%, ?
      reciprocitate, zici matale..
      • +2 (2 voturi)    
        De exemplu... (Duminică, 26 ianuarie 2020, 22:43)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Putem să îi respingem pe cei care nu au încheiat pe perioada sejurului o asigurare de sănătate valabilă și în țara noastră, sau pe cei care nu nu își pot finanța șederea în România.

        Ideea este să-i facem să treacă prin cât mai multă birocrație, să treacă și ei prin ce trec românii care merg la ambasada lor. Doar așa vom ajunge cu toții la concluzia că este mai bine să scoatem vizele.
  • 0 (2 voturi)    
    Ati verificat cam care-s aia 10%. Mai nou ne tot (Duminică, 26 ianuarie 2020, 19:34)

    ty [utilizator]

    trezim cu fel de fel de "prieteni".
    • +4 (6 voturi)    
      Nu-i neapărat vorba de infractori (Luni, 27 ianuarie 2020, 2:12)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Cunosc o tipă care a lucrat la consulatul american din București. Acum e profesoară de limbi romanice la univeristatea de care ține și spitalul la care lucrez.

      Tipa zicea că majoritatea respinșilor sunt oameni obișnuiți și nicidecum infractori. Marea problemă o reprezintă cei e aplică de ț-șpe ori după ce au fost respinși odată, Problema e că nu se calculează numărul de aplicanți ci numărul de aplicații. Deci dacă un individ e respins de 9 ori (au fost cazuri!) se consderă 9 respingeri.

      Sunt chestii stupide. O doamnă a fost respinsă din cauză că a zis la interviu că merge în America să o ajute pe nora ei ce tocmai născuse și a încput să le povestească de copil și restulde parcă era în fața blocului. Ăla e un răspuns greșit. Ajutarea tinerelor mame e o profesie destul de bine plătită. Deci aia însemna că doamna venea la lucru și nicidecum ca turistă. A fost respinsă de mai multe ori.

      Cel mai adesea oamenii sunt respinși din cauză că nu pot dovedi că au mijloacele necesare ca să se întrețină, respectiv nu au o declarație legală (affidavit of support) a unui cetățean sau rezident american cum că îi acoperă cheltuielile celui ce vine și se asigură că se întoarce. legea americnă zice că orice aplicant de viză e un potențial imigrant ilegal.

      Problema e că oamenii ăltia respinși odată mai înceacă de câteva ori (boală specific românească - a zis că așa ceva nu se prea întâmplă în alte părți) fără ca să se fi schimbat ceva în situația lor.

      Tipa zicea că a avut destule cazuri în care le spunea aplicaților la ghișeu: „Domnule ați mai aplicat odată. Daca nu s-a schimbat nimic în situația dumenavoastra veți fi respins automat și va crește doar rata de respingeri. Dacă plecați acum e ca și cum n-ați fi aplicat” În 99% aplicanții sperau să o aburească și începeau cu soiul de vrăji de doi bani și refuzau să plece. Tipa e de altfel frumușică.
      • +1 (1 vot)    
        Daca zici asa inseamna ca este vorba despre (Luni, 27 ianuarie 2020, 16:49)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        educatie. Pe la noi si asta-i vraiste prin grija celui mai iubit partid . . .
        Cat despre medicina noastra am si eu o poveste. Am un vecin cu nevasta si trei copii. Cei doi mai mici sunt gemeni. Ei sunt tigani care au trait niste ani prin state, prin Germania si au venit apoi acasa. Sunt oameni normali cu care te poti intelege si pe care te poti baza. Copii s-au nascut in state.
        Intr-o zi i-a aparut unui copil o galma pe picior. Au mers la medic. Concluzia este o muscatura de paianjen, va disparea intr-o luna. Dupa 2 luni galma era tot acolo. Au schimbat medicul. Conluzia: cancer. Sotia a plecat cu gemenii in state. Am aflat ca copilul merge spre bine.
  • 0 (6 voturi)    
    vize de SUA (Luni, 27 ianuarie 2020, 9:52)

    emilescu [utilizator]

    Prefer sa avem nevoie de vize,decit sa invadeze tiganii USA si sa ne faca si acolo de ras!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Corect (Luni, 27 ianuarie 2020, 10:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui emilescu

      Însă dacă US ii accepta in o proporție mai mare vs cei NON rromi, ce e de făcut ? ( vezi țările Nordice care au absorbit Nomazii pe motive umanitare )
    • -1 (3 voturi)    
      Ce crezi că fac țiganii... (Luni, 27 ianuarie 2020, 18:40)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui emilescu

      ...și nu fac negrii sau mexicanii?

      Ba chiar cred că țiganii noștri sunt mai pașnici și mai bine integrați decât grupurile mai sus enumerate.