Băsescu, despre mărirea pensiilor: S-a ajuns la o limită care poate prăbuși țara. Nu exagerez deloc / Soluția propusă de fostul președinte

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 9:56 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: Facebook
Traian Băsescu a declarat, vineri seară, în privința majorării pensiilor cu 40%, că se sacrifică echilibrele macroeconomice ale țării pentru alegerile care urmează în noiembrie. Fostul președinte spune că ”s-a ajuns la o limită care poate prăbuși țara”, precizând că există, însă, o soluție pentru mărirea pensiilor.

Băsescu a comentat, într-o emisiune la B1TV avertismentul venit recent din partea Consiliului Fiscal, potrivit căruia aplicarea Legii pensiilor în forma votată de Parlament, care prevede creșterea punctului de pensie cu 40% de la 1 septembrie, ar provoca un dezechilibru major în finanțele publice.

”Consiliul Fiscal a fost întotdeauna extrem de responsabil cu ce a făcut. (...) Pe de altă parte, este un angajament care nu este lipsit de acoperire. Pensiile sunt mici în raport cu cheltuielile pe care le are orice familie. Dar foarte probabil, și eu susțin această variantă, mai fericită era varianta unei creșteri eșalonate. N-ai cum să produci acest șoc de 40%. Discutăm de creșterea cu 40% a pensiilor a cinci milioane de oameni”, a spus Traian Băsescu.

În ceea ce privește declarațiile reprezentanților Guvernului, conform cărora acești bani sunt prevăzuți în buget, Băsescu spus că ”sunt desenați în buget, ei trebuie împrumutați”:

”Este clar că banii nu sunt. Au făcut un desen în care bugetul este corespunzător situației în care plătesc creșterea cu 40%, dar acei bani nu vor fi produși din taxele și impozitele colectate de ANAF, ci vor fi împrumutați. Deci, ei nu spun o minciună când spun că banii sunt prevăzuți în buget. Da, dar nu spun sursa: din împrumuturi”.

Întrebat dacă până la sfârșitul anului s-ar putea recurge la formula eșalonării, fostul președinte a răspuns: ”Nu. De fapt, demagogia e atât de mare, încât oricine ar fi la putere, se va plăti. Nu am îndoieli aici. Decizia politică poate fi și deasupra realităților economice. Se sacrifică echilibrele macroeconomice ale țării pentru voturile care urmează în noiembrie. (...) Personal, cred că s-a ajuns la o limită care poate prăbuși țara. Nu exagerez deloc”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7833 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    Basele, zi de pensiile speciale. (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 10:12)

    Tayen [utilizator]

    Zi-ne de ce esti de acord cu ele? Si recunoaste ca, daca acestea s-ar desfiinta, ar fi bani si de pensii normale, pensiile celor ce-au muncit si cotizat, si de investitii.
  • +7 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 10:12)

    [anonim]

    • +3 (9 voturi)    
      Pensiile speciale si salariile nesimtite... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 11:23)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui

      ale bugetailor, despre astea nu ai nimic de spus? Nici Petrov, se pare, ca nu stie de ele...
  • +7 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 10:32)

    [anonim]

  • -2 (10 voturi)    
    gibonul ar mai taia o data veniturile... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 10:48)

    demaGOGU [utilizator]

    ...romanilor, fara sa clipeasca.
    • +5 (9 voturi)    
      La viermușii de bugetari? AR FI MINUNAT!!! (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 11:05)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Cu cel puțin 50%! Și înjumătățirea uriașei armate de atârnători la buget!
      Doar că ipochimenul a zis, în ticăloșia sa, că nu este de acord ca pensiile speciale ale magistraților să fie tăiate!!!
    • +1 (7 voturi)    
      Asa e (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 11:25)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Nu s-ar atinge insa e salariile si pensiile celor de la Servicii, că are afinitati cu ele ca un vechi turnător ce este (serviciile acelea care au falsificat alegerile ca sa ajunga el presedinte, desigur)
  • +1 (11 voturi)    
    Haha (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 10:52)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Iar s-a trezit mare sef la PDL impartind miliarde de euro la prieteni si taieri de venituri la restul plus taxe mai mari bonus :)) Fara fraierii saraci de moldoveni pe care i-ai umplut de buletine romanesti,Petrove, n-ai prinde parlamentul asa ca mai usor cu pianul pe scari!
  • +2 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 11:20)

    [anonim]

  • +2 (6 voturi)    
    Tov Petrov (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 11:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Eu zic să le tăiem. Că la asta s-a priceput mafia portocalie pe care ai păstorit-o - să taie pensii si salarii.
  • +4 (4 voturi)    
    Adevarul despre pensii (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 11:59)

    ISoli [utilizator]

    Incetati cu aceste lamentabile gogmanii! Daca aveati ceva de spus trebuia sa spuneti in parlament cand s-a dezbatut legea. In primul rand ca aceasta lege este o lege reparatorie pentru jaful care s-a practicat asupra fondului de pnensii. Va rog sa fiti corecti in formularile dvs. in ceea ce ii priveste pe pensionari, pentru ca ei nu sunt cersetori la stat (cum au fost intentionat eronat prezentati de cele mai multe ori), ci investitori deoarece din contributiile lor se indestuleaza toti cei contemporani sau urmasi ai lor. Iata de ce: aceasta ineptie ca statul completeaza pensiile este exact opusul realitatii. Un calcul simplu arata ca, datorita mediei scazute de viata (73 ani), un pensionar in medie nu primeste inapoi de la stat nici 35% din cat a contribuit de-a lungul celor 35 de ani. Asta inseamna ca, in medie, statului ii ramane cca 65% din contributia fiecarui pensionar. Asta este cea mai buna afacere prin care se fura fara limita din banii de pensie ai oamenilor. In fond acest calcul arata ca pensiile ar putea fi marite fara nicio problema chiar si cu 65% caci banii au fost deja platiti de contribuabili (si este vorba de generatiile care au platit in anii '90 si 2000 contributii chiar si de 120%). Ca nu se maresc dar se pretinde ca nu sunt bani, asta arata dimensiunea jafului care s-a practicat de catre toti cei ce s-au perindat pe la guvernare. Multi s-au indestulat din banii pensionarilor si acum ar vrea sa-i vada morti cat mai repede!