VIDEO Iohannis, Orban și Ciolacu, la Iași de Ziua Unirii Principatelor Române / Președintele și premierul, huiduiți din mulțime / Iohannis: PSD vrea să blocheze toate reformele și de aceea avem nevoie de alegeri anticipate. Nu este un moft

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 24 ianuarie 2020, 12:53 Actualitate | Esenţial


Unirea Principatelor, sarbatorita la Iasi
Foto: Ziarul de Iasi
Unirea Principatelor Române a fost sărbătorită la Iaşi, prin mai multe manifestări la care au participat preşedintele Klaus Iohannis, premierul Ludovic Orban, preşedintele Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu, dar și multe alte oficialități de la nivel central și local. Câteva mii de ieșeni au asistat la manifestările organizate cu ocazia Unirii Principatelor. În timpul discursului, președintele a fost aplaudat, dar și huiduit de mai multe ori din mulțime. "Văd ca părerile sunt împărțite”, a fost reacția șefului statului.




Cele mai importante declarații din discursul lui Ludovic Orban:
  • Moldova a fost nedreptățită în ultimii 20-25 de ani
  • Dacă analizăm investițiile făcute, vom vedea că resursele alocate din bugetul central nu au fost niciodată suficiente pentru a asigura dezvoltarea
  • Obiectivul nostru e să punem bazele unor investiții serioase în Moldova
  • Vă readuc aminte că primul contract pentru un spital regional a fost semnat pentru Iași
  • Autostrada - nu vreau să vă spunem foarte multe, dar nu noi suntem cei care am inventat un PPP ca să mai tragem de timp ani de zile și i-am pus pe unii care nu au nicio legătură
  • Marți în ședință de guvern adoptăm OUG pentru gestionarea acestui proiect
  • Circulă pe piață fake-news-uri. Obiectivul nostru e ca Autostrada Unirii să fie finanțată din fonduri europene
  • Orice investitor care vrea să investească în România va fi invitat de noi să analizeze și varianta investiției în Moldova
  • Dezvoltarea Moldovei e importantă și pentru frații noștri de peste Prut. Nu trebuie să îi uităm niciodată
  • Românii să nu se mai lase păcăliți de minciuni și de fake-news-uri atunci când vor vota
Și în timpul discursului premierului au fost ieșeni care au aplaudat, dar și care l-au huiduit.

Cele mai importante declarații din discursul președintelui:

  • Mica Unire este piatra de temelie a României moderne şi europene de astăzi. Modernizarea s-a concretizat în reforme sistemice în domeniul juridic, administrativ, economic şi social, constituind fundamentul pentru Marea Unire din 1918
  • La fel ca în 1859, politicienii trebuie să-şi asume rolul de reformatori, politica are nevoie de oameni curajoşi, de cei care consideră că a administra o urbe este o misiune onorantă
  • Avem nevoie de politicieni vizionari, pasionaţi, integri şi pregătiţi, care să-şi pună patriotismul în slujba cetăţenilor, care să-şi iubească ţara cu adevărat şi să facă din ea o Românie normală
  • Românii aşteaptă instituţii publice performante, cu funcţionari integri, profesionişti, oneşti şi deschişi, infrastructură de transport modernă, spitale sigure şi bine dotate, şcoli în care să-şi ducă în siguranţă copiii şi unde aceştia să primească o educaţie la cele mai înalte standarde
  • Am încredere că actualul Guvern înţelege pe deplin nevoile pe care românii le au şi că va lua în continuare măsuri concrete pentru a îndrepta toate lucrurile strâmbe. Primele luni au arătat clar că năzuinţele oamenilor au fost auzite
  • Din Parlament, însă, PSD vrea să blocheze toate reformele, şi de aceea avem nevoie de alegeri anticipate. Acesta nu este un moft, ci o dorinţă stringentă a societăţii pentru ca România să se schimbe în bine
  • Românii vor vota din nou în acest an. Sunt convins că prin alegerile lor vor demonstra, încă o dată şi încă o dată, că nu mai acceptă persoane superficiale şi slab pregătite în funcţii publice
  • Cei care urmăresc alte scopuri, cei care nu se vor mobiliza pentru susţinerea unor reforme oneste, în beneficiul oamenilor, cei care vor încerca să submineze lupta împotriva corupţiei vor fi excluşi automat de la treburile publice de către cetăţeni, prin vot
  • Pentru că ne aflăm la Iași, în inima Moldovei, transmit un semnal ferm către guvernanți: România are nevoie de Autostrada Unirii peste Carpați. Moldova și Transilvania trebuie să fie unite. Fără această autostradă, Moldova nu va putea recupera decalajul economic
În timpul discursului, președintele a fost aplaudat, dar și huiduit de mai multe ori din mulțime. De asemenea, s-a scandat "Vrem autostradă".

Președintele Klaus Iohannis și-a făcut apariția în Piața Unirii la ora 13.00 și a fost huiduit din mulțime încă de la începutul discursului. "Văd ca părerile sunt împărțite”, a fost reacția șefului statului El a spus că a ținut să facă prima ieșire de după alegeri la Iași și a mulțumit pentru primire. Ieșenii au agitat mai multe bannere cu mesaje către clasa politică: ”Moldova nu vrea să fie periferia ignorată a României”, Centralismul sărăcește Moldova”, ”Faceți drumuri și spitale, tăiați pensiile speciale”, ”Ridică-te, Ștefan, și vezi-ți fiii cum trăiesc în sărăcie”, sunt doar câteva dintre mesajele afișate, scrie Ziarul de Iași.

Evenimentele se desfășoară în Piaţa Unirii din Iași, începând cu ora 13:00, şi vor cuprinde un Te Deum şi un cuvânt de binecuvântare rostit de Mitropolitul Moldovei, Teofan, discursuri şi depuneri de coroane la Ansamblul statuar al domnitorului Alexandru Ioan Cuza. La final, va avea loc o paradă militară.

Manifestările oficiale vor fi precedate de un concert de muzică populară, „Noi suntem români”, care va continua de la ora 14:15, fiind susţinut de Nicolae Furdui Iancu, Veta Biriş, Margareta Clipa, Laura Lavric, Ştefan Pintilii şi Ansamblul de dansuri „Mugurelul” al USAMV Iaşi.

Participanţii sunt invitaţi apoi de Primăria Iaşi la o masă populară, cu ceai, vin fiert şi plăcinte moldoveneşti.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10958 vizualizari

  • -6 (22 voturi)    
    ioi ce am ratat... (Vineri, 24 ianuarie 2020, 12:59)

    ..13 [utilizator]

    Placintele moldovenesti sunt ceva ce nu pot sa uit - bune tare!!!!

    hai ca un ceai, un vin fiert, o hora si niste politicieni mai gasesc si pe aici dar placintele, placintele alea....
    sI dulcele glas moldovenesc...

    Hai la Multi ANI, uniti sa fim in cuget si simtire!

    P.S.
    Si nu uitati: mai mereu la pacinte pe repede inainte, dar la rezbel ne mai gandim...
    • 0 (6 voturi)    
      au dat la PPP ca sa ... (Vineri, 24 ianuarie 2020, 15:53)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      faca plocon la Inalta Poarta si la Ciana ! He he he ! Pupu conduru !
      • +4 (16 voturi)    
        anticipate ca sa nu mareasca pensiile (Vineri, 24 ianuarie 2020, 16:02)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        astia vor anticipate ca sa nu mareasca pensiile in septembrie
        nu pot demara constructia autostrazilor in moldova ca are psd 40% in parlament?
        vrajeala pentru fraieri
        ce are guvernarea cu parlamentul?
        sa anuleze oug 114 au putut, sa amane cresterea alocatiei au putut
  • -8 (28 voturi)    
    Ce cauta in Moldova? (Vineri, 24 ianuarie 2020, 13:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Va doar în (...) de Moldova - atât pe Fikus JOohanis, cât si pe Sică Mandolina palavragiul. Nu ati fost in stare sa faceti nimic, băi demagogilor ordinari pentru Moldova. Cât de spre Infractorul din PSD, asta ar trebui alungat cu pietre. Cel mai mare exod di istoria Moldvei, voua vi se datoreaza, CRIMINALILOR!
    • -2 (20 voturi)    
      Presedintele a luat 70% in turul doi la Iasi (Vineri, 24 ianuarie 2020, 15:09)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      si 65% in jud. Iasi. In Moldova psd nu a castigat voturi majoritare in 2019!
      Asa ca cei adusi de psd - mai ales cei din consiliile locale psd- au huiduit anticipatele si pe presedinte.
    • -1 (5 voturi)    
      Guvernul Orban nu are inca nici macar 3 luni de (Vineri, 24 ianuarie 2020, 18:49)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      guvernare si deja trambitezi ca: "Nu ati fost in stare sa faceti nimic" Pe PSD-isiti i-ai suportat vreo 8 ani fara sa faci spume la gura . . .
      Rabdare si tutun. Sa apuce si astia o guvernare de macar 4 ani cu vreo 70% in parlament si apoi poti sa faci comparatii.
      • 0 (0 voturi)    
        Ha ha ha (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 13:03)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Cu palavragii politruci si ministri incompetenti, plus toata clientela numita in functii... Cu nulitile numite politic din Justitie? Esti naiv!! Aceeasi mizerie
  • -6 (18 voturi)    
    Si daca am repeta metoda "Cuza"? (Vineri, 24 ianuarie 2020, 13:17)

    D-or [utilizator]

    Alegerile prezidentiale in Moldova sunt in toamna.

    Daca ar candida si presedintele nostru? Sigur l-ar bate pe Dodon.

    Dodon a ratat ocazia de a candida la prezidentialele din RO in 2019. Poate in 2024.
  • -2 (34 voturi)    
    mi-a placut (Vineri, 24 ianuarie 2020, 13:39)

    cucuveauamov [utilizator]

    semana cu Ceausescu in balcon. Sa vedem si cum se termina.
    • -1 (25 voturi)    
      Îți este Dor de Veorika (Vineri, 24 ianuarie 2020, 13:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Dar cine știe poate o Angajezi la Menaj prin casa ta
    • +5 (17 voturi)    
      Promisiuni (Vineri, 24 ianuarie 2020, 13:56)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Aa a promis 100 de lei, asta promit de ani bun o autostrada pe care nu o vor face niciodata. Similitudinea e corecta,
  • -7 (33 voturi)    
    Johanis (Vineri, 24 ianuarie 2020, 13:42)

    Ilidia [utilizator]

    PSD, organizatorul huiduielilor, da din nou dovada ca se bazeaza pe nesimtiti si prost crescuti... Au romanii o vorba "cum e turcul si pistolul"....
    • +4 (24 voturi)    
      Oare? (Vineri, 24 ianuarie 2020, 14:57)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Un presedinte nesimtit care are un discurs electoral si demagogic la o sarbatoare nationala nu merita decat HUIDUIELI!
  • +11 (19 voturi)    
    Autostrada trebuie s-o facem rapid si singuri (Vineri, 24 ianuarie 2020, 13:52)

    D-or [utilizator]

    Ar iesi mult mai ieftin per total, decit daca am tot pierde decenii asteptind finantari care nu mai vin.

    Avem tot ce ne trebuie: materiale de constructie, ingineri (altfel, sa inchidem facultatile de constructii, inseamna ca sunt inutile), forta de munca care e intotdeauna romaneasca.

    Utilajele pot fi cumparate. Am iesi mai ieftin si daca am cumpara utilajele cu tot cu fabricile care le produc, decit daca am tot face licitatii si studii de fezabilitate.
  • +7 (33 voturi)    
    Demagogie ordinara (Vineri, 24 ianuarie 2020, 13:55)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Fikus Johanis nu a pierdut ocazia sa tina un discurs in limbaj de lemn si sa arunci sageti otravite politruce chiar si cu acest prilej. Si-a meritat huiduielile cu prisosinta. Idem Sica Mandolina, demagogul de serviciu si palavragiu incompent. In rest, promisiuni si iar prmisiuni, adica o salva de minciuni venite de la acest regim fara nici un merit decat de a fi bagat la puscarie cativa infractori si sa promiteti multe fara sa faceți nimic concret. Rusine JOHANIS, RUSINE PNL - meritati din plin scarba noastra. Va bateti joc de MOLDOVA si mintiti ca niste nesimtiti.
  • +1 (17 voturi)    
    Huiduielile (Vineri, 24 ianuarie 2020, 14:38)

    Rahan5 [utilizator]

    au fost pentru prostia lui Iohannis sa nu Desemneze un Tehnocrat de la Banca Nationala ca Prim Ministru in locul lui Ludovic Orban. Ludovic Orban si Turcan s-au transformat dupa 1 ianuarie in ,,Agenti Electorali ai PNL-lui" aflati in acelasi timp si in cele mai Inalte Functii Publice ale Statului: Prim-Ministru si Vice -Prim Ministru !. De-a dreptul gretos !.
    • +2 (18 voturi)    
      PNL (Vineri, 24 ianuarie 2020, 15:00)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      PNL = USL (Orban cu pesedistii lui) + PDL ( Turcan si mafia portocalie complice la hotiile lui Udrea & Co). Doi palavragii incompetenti si compromisi numiti de un presedinte politruc si ineficient..
  • -1 (13 voturi)    
    Mie imi place ... (Vineri, 24 ianuarie 2020, 15:16)

    Gigi Kent [utilizator]

    Vad ca de cate ori are ocazia sa vb in public (desi uneori nu e cel mai bun moment) maimutzoiul de Iohannis nu pregeta sa faca declaratii politicianiste de doi bani. E bine. Ajuta cu mult PSD-ul pentru alegerile de anul acesta. Anticipate si in doua tururi, normal!
  • +2 (12 voturi)    
    inca o iesire, doua (Vineri, 24 ianuarie 2020, 15:18)

    nash pandelica [utilizator]

    la aer, prin tzara, si nu cred ca vor mai presa pt. anticipate...
    probabil ca, pe coclauri, mai este inca multa lume care n'a realizat ca a fost o schimbare, la bucale.
  • -2 (10 voturi)    
    hehe (Vineri, 24 ianuarie 2020, 15:40)

    transpenibilus [utilizator]

    iar PSD sa fie scos in afara legii si desfiintat !!!
    • +2 (12 voturi)    
      baaa... (Vineri, 24 ianuarie 2020, 15:59)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      vezi c-a sunat ceasul, gata cu visele... la munca...
  • +4 (10 voturi)    
    totusi (Vineri, 24 ianuarie 2020, 16:19)

    codrean [utilizator]

    Un moment festiv, o sarbatoare nationala a tuturor romanilor, n-ar trebui maculat cu declaratii politice si incitari la ura ! Sunt alte ocazii, prea destule, pentru asemenea luari de pozitie. Pacat ...
  • -2 (10 voturi)    
    Mica Unire (Vineri, 24 ianuarie 2020, 16:26)

    traiang [utilizator]

    Nu pot sa agreez huiduielile la orice eveniment definitoriu pentru Romania ,zi nationala unirea etc In fond in primul rand este un respect pentru romanii care au reusit acest lucru in vremuri tare tulburi.Behaie cat vrei la un miting electoral Este clar ca in spate este PSD-eul ca raspuns la venirea lui Dragnea la Iasi cand a plecat pe usa din dos Oamenii astia n-au nici o treaba cu tara !!!
    • +2 (4 voturi)    
      I-auzi (Vineri, 24 ianuarie 2020, 18:08)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Dar ca sa mănânci rah*t politic in calitate de Presedinte-Fikus la evenimente nationale e posibil? sau sa tii discursuri electorale si sa faci promisuni demagogice cum face „liberalul! Sica Mandolina e corect? ACESTI POLITICIENI NESIMTITI MERITA ALUNGATI CU OUA, nu doar huiduiti
  • +6 (12 voturi)    
    Atentie la neatentie (Vineri, 24 ianuarie 2020, 16:30)

    Andrei2.0 [utilizator]

    In Romania nu exista si nu au existat partide de dreapta sau de stanga care sa fie la putere sau in opozitie, a exista un partid unic, dupa chipul si asemanarea PCR-ului care are mai multe capete numite PNL, PSD, UDMR, USR, etc, pentru a pacali opinia publica si lasa impresia ca in Romania exista democratie. E de un cinism deosebit prezenta acestor mari tradatori de neam si tara la aniversarea unui eveniment atat de important pentru poporul roman.
  • 0 (10 voturi)    
    omuletii verzi (Vineri, 24 ianuarie 2020, 16:42)

    Dizidentul [utilizator]

    Codrin si Arsene au mobilizat "omuletii verzi" toti cu carnet de PSD, curios cind Volguta vine cu precizari si glume de prost gust poate si Firuta sare in barca .
  • +2 (8 voturi)    
    Postacii PDL mereu la datorie (Vineri, 24 ianuarie 2020, 17:29)

    Alunec [utilizator]

    Atentie, roamani cinstiti! S-au bagat bani multi in promovarea fostului PDL, actual PNL ! O parte din bani au mers spre postacii care comenteaza pe aici. Nu va mai lasati manipulati de comentariile de pe acest site! Daca politicienii nu sunt dresati sa faca ceva bun pentru noi si doar atunci sa isi ia votul, vom fi in continuare calcati in picioare ! Hai ca se poate !
  • +2 (2 voturi)    
    aha (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 10:42)

    srpc [utilizator]

    deci ziua Micii Uniri e doar un prilej pentru presedintele tuturor romanilor de a ataca PSD si a promova reforme in favoarea capitalului occidental si impotriva romanilor; excelent