VIDEO Casa Albă transmite discursul unui episcop care spune că homosexualitatea are cauze demonice. La eveniment este și vicepreședintele Mike Pence

de DG     HotNews.ro
Joi, 23 ianuarie 2020, 15:41 Actualitate | Esenţial


Mike Pence
Foto: Flickr/ Michael Vadon
Casa Albă a transmis în direct, pe canalul oficial de Youtube, predica unui episcop care a vorbit despre denunțarea cauzelor ”demonice ” ale homosexualității, la o ceremonie religioasă la care era prezent vicepreședintele Mike Pence, cunoscut pentru pozițiile sale conservatoare și acuzat adesea de homofobie, scrie The Independent.

Preotul a luat cuvântul la o adunare religioasă din Tennessee, după intervenția lui Mike Pence. Înregistrarea video este în continuare pe canalul Youtube al Casei Albe.

”Spiritul demonic este cel care face o femeie să dorească să trăiască cu o altă femeie. Spiritul demonic este cel care îl face pe un bărbat să fie atras de un alt bărbat„, a spus episcopul.

Preotul Wayne Taylor a susținut că ”diavolul” încearcă ”să distrugă temelia căsătoriei” și să blocheze procesul de reproducție.

“Doi bărbați nu pot avea un copil. Două femei nu pot avea un copil”, a mai spus el.

Casa Albă a fost condamnată pe rețelele sociale, internauții calificând drept ”revoltător” faptul că acest discurs a fost transmis pe canalul oficial al Casei Albe.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2096 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Watch out, biblebelters! (Joi, 23 ianuarie 2020, 16:09)

    xolv [utilizator]

    .
  • -3 (23 voturi)    
    Care este știrea? (Joi, 23 ianuarie 2020, 16:11)

    spirache [utilizator]

    Nu înțeleg care e știrea aici. Episcopul respectiv are dreptul la libera exprimare, fie ea și teologică.Mike Pence are dreptul la practicarea credințelor religioase. Casa Albă e centrul unei țări cu motto ul "In God We Trust". Adică, sa sa fie libertate pentru toți și drepturi civile, dar pentru Mine Pence și episcop sa nu fie. Mai mult, nu exista demoni, cel mult mutații ale genelor ori dezechilibre chimice ale corpului uman.Asta este opinia mea, daca am dreptul la opinie și nu îmi este îngrădit de promotorii drepturilor civile.
    • -1 (21 voturi)    
      Punctul de vedere crestin (Joi, 23 ianuarie 2020, 16:28)

      BDlamunte [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Punctul de vedere crestin este stirea. Iata ca cineva indrazneste in 2020 sa vorbeasca despre ce spune Biblia. Daca deschizi Noul Testament este plin de draci si duhuri necurate. Dar astazi nu mai este voie sa vorbim despre asta... crestinismul a fost redus la cauza sa sociala, Hristos a hranit saracii si a vindecat bonavii, asta este ok. Dar cand a certat femeia din Samaria pentru promiscuitatea sa, sau cand a vorbit "e mai bine sa-ti scoti ochiul decat sa pacatuiesti"... asta e inacceptabil in 2020. Promotorii tolerantei nu tolereaza mare lucru.
    • -1 (21 voturi)    
      homosexualii (Joi, 23 ianuarie 2020, 17:07)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      sun intangibili, nu stiai ?!
      singurele opinii permise sunt de lauda, slava.

      si inca ceva, s'a dat pe youtube, adica este la alegerea fiecaruia sa dea cliq, au ba.
      nu s'a dat intr'o emisiune oficiala, pe un canal public.
    • +4 (16 voturi)    
      Mda... (Joi, 23 ianuarie 2020, 17:36)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Eu cred ca ideile tale au cauze demonice.
    • +3 (3 voturi)    
      Stirea e asta (Vineri, 24 ianuarie 2020, 11:34)

      kemd [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      In sec 21 oameni in toata firea cred in draci, duhuri si fiinte invizibile. In mod normal locul astora e la spitalul de nebuni.
  • -2 (16 voturi)    
    Pence a fost la biserica - alta decat Buttigieg (Joi, 23 ianuarie 2020, 18:01)

    Setalcott [utilizator]

    De ce nu puneti linkul la Casa Alba, sa vedem tot evenimentul, inclusiv ce a spus Pence, in context, nu ce ne filtreaza ziarul propagandisticThe Independent? A, pentru ca nu mai iese tehnica manipularii cu "quote mining" si "guilt by association".

    Pacatul e demonic.
    Actele homosexuale sunt pacate, conform traditiei crestine.
    Dar vai si amar daca cineva indrazneste sa puna cele doua idei laolalta intr-o propozitie.

    Tipul ala nu arata a preot, mai degraba a pastor evenghelic.
    • +4 (4 voturi)    
      Traditia nu e lege (Vineri, 24 ianuarie 2020, 11:38)

      kemd [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Si sclavia e tot traditionala, la fel si omorarea cu pietre. Ce treaba avem noi ca lume civilizata cu nistre traditii barbare si credinte aiuristice nascute in mintea oamenilor primitivi care credeau in fiinte invizibile?
  • -4 (10 voturi)    
    pacatul, molima omenirii (Joi, 23 ianuarie 2020, 20:35)

    richter [utilizator]

    si cauza pierzarii omenirii..cum e cand ai o boala terminala si nici o speranta? stie cineva? sau sa ai explic eu? si ca idee, e bine sa crezi ceva; acolo la chimioterapie vezi diferenta..."Isus viata noastra,.."