Firea: Doar la București nu avem voie să organizăm concerte, trebuie să trăim ca în grotă

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 22 ianuarie 2020, 22:18 Actualitate | Esenţial


Gabriela Firea
Foto: Facebook
Gabriela Firea a declarat, miercuri, că deși este criticată în spațiul public pentru concertele pe care le organizează, acestea implică sume infime, iar Capitala nu este singura care le desfășoară. „Trebuie să trăim ca în grotă”, spune primarul general, citat de Mediafax.

„Nu vor să ne dea acești bani. Proiectul de buget a cuprins 55% pentru Primăria Capitalei - cotă din impozitul pe venit. Când a ajuns la Monitorul Oficial se mai tăiaseră 5 procente. Ei stiu foarte bine că această sumă nu ajunge să achităm facturile pentru transportul public în comun, pentru termoficare, pentru 19 spitale, pentru 14 teatre. Vin cu această marotă de pe Facebook că s-au făcut 2-3 concerte. Concertele sunt solicitate, sunt sume infime, nu pot fi comparate cu sumele pe care le plătește PMB pentru subvenții sau pentru obiectivele de investiții”, a declarat Gabriela Firea la Antena3.

Potrivit primarului Capitalei, în toată țara se organizează de ziua orașului, de Crăciun sau de Revelion câte un concert. „Doar la București nu avem voie să organizăm, trebuie să trăim ca în grotă, trebuie să trăim ca în Evul Mediu pentru că așa spune PNL. Ce pot să fac?”, mai punctează aceasta.

Citește și:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9560 vizualizari

  • +44 (46 voturi)    
    Dar nu in strada femeie !!!!! (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 22:31)

    rov [utilizator]

    Nu blocand cate o luna caile de acces, nu transformand zonele in maidanuri, unde lumea parcheaza la indicatiile aurolacilor parcagii pe trotuare pe spatii verzi, unde se pise toti la vedere, unde zona devine magnet pentru toti vanzatorii de baloane si cocalarii scuipatori de seminte.
    DACA NU EXISTA CAPACITATE ORGANIZATORICA, MAI BINE LIPSA ,
    SAU PE STADIOANE!
  • +50 (50 voturi)    
    Mai usor, tuto! (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 22:41)

    Cataleya [utilizator]

    Nu spune nimeni sa traiesti ca in grota sau sa nu organizezi actiuni de agrement sau/si culturale.

    Dar daca azi cheltuiesti 3 milioane de euro pe iepurasi, beculete si baloane colorate, iar maine urlii ca disperata ca nu ai 500.000 de euro pt persoanele cu dizabilitati, inseamna ca esti handicapata rau de tot, iar locul tau e undeva la bucatarie, la tocat verdeata, nicidecum in fruntea unei capitale europene!

    Nerusinato!
    • +6 (6 voturi)    
      De ce să le organizeze Firea?Primăria? (Joi, 23 ianuarie 2020, 10:51)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Sunt în București destule instituții cu profil cultural-artistic care pot organiza astfel de acțiuni.Și care le pot organiza civilizat,în spații adecvate,cu grupuri sanitare,fără să deranjeze jumătate de oraș.Ce face Firea nu-i organizare,este țigănie.Nici țiganii nu mai fac așa ceva.A mai rămas Firea.
  • +38 (42 voturi)    
    ipocrizie (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 22:45)

    carmen_i [utilizator]

    Cand ai bani putin, tai in carne vie din chestiile inutile. Dar Firea ce-a facut? Catedrala, concerte, ornamente, vouchere, companii municipale ilegaleetc. in timp ce Bucurestiul arata ca dupa bombardament.

    Prefer sa se repare o groapa dintr-o strada decat sa mai aud un concert inutil.
  • +39 (41 voturi)    
    sarmulita e pe prafuri rau (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 22:46)

    voxpopulix [utilizator]

    Deci ea nu are probleme ca toata lumea face cancer pulmonar, ca fura cu toate achizitiile dubioase din turcia, cu borduri, cu firul de iarba, cu traficul infernal, cu interlopii care fac ce vor in orasul ala, cu mizeria si praful, cu lipsa parcarilor, cu centura, cu Radet, cu Spitalele...cu...cu...cu...cu....cu.....

    problema ei este ca nu mai poate fura cu concertele. Asta vor cetatenii, concerte tata. Cu restul se descurca ei.

    Daca mahalagioaca asta mai prinde un mandat, atunci o sa sustin orice propune pentru oras. Ca isi merita soarta.
    • -1 (3 voturi)    
      Dar v-a oferit solutia! (Joi, 23 ianuarie 2020, 18:26)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      "toata lumea face cancer pulmonar,"

      Duamna Firea a zis-o pe a dreapta:

      CUI NU II PLACE, NU ARE DECAT SA SE MUTE IN ALT ORAS!
  • +37 (37 voturi)    
    exemplu (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 22:48)

    Cetateanu [utilizator]

    Vrei bani? Nimic mai simplu nu-i mai fura cu ticalosii pe cae i-ai bagat in "companiile" tale. Da afara 50% din ticalosii nevolnici buni de nimic, si o sa ai bani si pentru concerte.
    • +13 (13 voturi)    
      mda (Joi, 23 ianuarie 2020, 8:51)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      pai tu de ce crezi ca s-a facut primar ? ca sa-si rezolve rubedeniile si toti cei care au cotizat la partid...
  • +22 (22 voturi)    
    Trâiești cum ești (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 22:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    a nesimțirea ei, și grota e prea bună.
  • +26 (26 voturi)    
    Nu sunt de acord (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 23:03)

    Fanel01 [utilizator]

    Ar trebui sa locuiti langa piata constitutiei sa vedeti cat de frumoase sunt aceste concertele , sau sa tranzitati zona cu masina fara coloana oficiala si acces prioritar in zona
  • +32 (32 voturi)    
    Vorbeste (de) marmota (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 23:15)

    Jolly Roger [utilizator]

    Tanti, hai sa facem altfel. Ca sa nu te mai arate lumea cu degetul zicand ca esti asa si asa... etc.

    Ia scoate tu pe o hartie A4 bugetul pe care l-a avut Bucureștiul in astia patru ani de esti la carma si arata-le carcotasilor pe ce s-au dus banii.
    Daca poti!

    Chiar sunt curios, cat au fost?
    5, 6 miliarde de euro?
    Ce a ramas de banii astia?
    O discutie despre concerte?
    Marmota...
  • +26 (28 voturi)    
    Mai bine (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 23:17)

    Tony_K [utilizator]

    In Bucuresti nu vrem sa facem nimic, nici spitale, nici drumuri, nimic, ii dam in judecata pe cei care vor sa faca ceva. Vrem sa traim ca in grota dar cu concerte.
  • +24 (24 voturi)    
    Firea: ce pot să fac? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 23:24)

    Don Ciccio [utilizator]

    Păi, răspunsul se află la îndemâna acestei femei din Voluntari:
    - să părăsească definitiv și irevocabil grota mentală în care s-a baricadat de bunăvoie și nesilită de nimeni;
    - să renunțe la feudalismul din care nu reușește ori nu vrea să evadeze.
  • +16 (16 voturi)    
    N-am putut să citesc nimic, las un mesaj mai jos (Joi, 23 ianuarie 2020, 0:22)

    muvis [utilizator]

    Oh, Doamne! Cum ați ales poza asta?
    • +7 (7 voturi)    
      Joker Feminin de Voluntari (Joi, 23 ianuarie 2020, 8:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      Inainte si dupa Placutza Suedeza
    • +1 (1 vot)    
      Sa ne traiasca! (Joi, 23 ianuarie 2020, 18:28)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      Superb arata Primaritza noastra!

      Muulte felicitari celor care au votat-o, in decembrie 2016!
      A fost alegerea perfecta!
  • +18 (20 voturi)    
    Compania energetica are deja teava sparta (Joi, 23 ianuarie 2020, 0:24)

    hidra-z [utilizator]

    Fierbinte !!!!! B-dul Energeticienilor 13-15, langa C.E.T. o teava noua de asta toamna curge. este o motopompa care scoate apa de azi dimineata. Exista terenuri utilizate de primarie si pentru care nu sunt achitate despagubirile pe legea 10/2001.
  • +26 (26 voturi)    
    ? (Joi, 23 ianuarie 2020, 1:02)

    mescaline [utilizator]

    Sunt curios ce parere ar avea daca Pandele ar da banii pe lautari in loc sa plateasca utilitatile casei.
  • +22 (22 voturi)    
    Rea de clontz, Fierea asta!!! (Joi, 23 ianuarie 2020, 1:34)

    Dalinar [utilizator]

    Prompterista de renume, doar fu asta!!!
  • +20 (20 voturi)    
    grota (Joi, 23 ianuarie 2020, 7:31)

    thebblack [utilizator]

    pai TRAIM in grota. apa nu, caldura nu, trafic din vestul salbatic, fum ca in pestera. da' ce concerte misto avem. bine, trupe din vest care erau faimoase acum 40 de ani, acum le e frica sunetistilor sa intinda cabluri pe scena sa nu isi rupa vedetele soldul sau tot felul de papitoi autohtoni care la un loc au talent cat un rotopercutor gestant. sume infime? ar trebui sa ne plateasca ei! si nu putin...
  • +3 (5 voturi)    
    greu de invins, imposibil chiar... (Joi, 23 ianuarie 2020, 8:11)

    demaGOGU [utilizator]

    ..poate matrozul...
  • -3 (9 voturi)    
    oribila creatura ! (Joi, 23 ianuarie 2020, 8:25)

    Coresponedntu [utilizator]

    dupa chipul si asemanarea locuitorilor inapoiati habotnici religiosi, lenesi , vesnic nemultumiti si barfitori ai mahalalelor din vagauna puturoasa denumita Bukresh de sultanii turci... locuitori care de altfel au si votat-o primar ... si care acum trebuie sustinuta financiar de la bugetul tarii la care au contribuit toti romanii, pentru ca nu mai are cucoana bani, bugetul Bukreshtului fiind tocat pe proiecte nesustenabile... sa mearga la vanzatoriii de iluzii in sutane sa o ajute cu bani ca doar ea a dat bugetul vagaunii puturoase pe mana popimii....
  • +9 (9 voturi)    
    Are dreptate (Joi, 23 ianuarie 2020, 8:33)

    nick24 [utilizator]

    Dacă ne dă câte un concert ÎN FIECARE ZI, nu ne mai trebuie nimic, nici căldură, nici apă caldă, nici aer curat, nici parcuri, nici piste de biciclete, nici bandă unică pt transportul în comun, nici linii noi de metrou, nici autobuze electrice ( că sunt bune alea DIESEL €6 false turcești) nici tramvaie noi, nici troleibuze noi, nici străzi, trotuare curate, nici fațade șinclădiri renovate ca în orice altă țară.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu ma intereseaza concertele (Joi, 23 ianuarie 2020, 10:17)

    Cuca [utilizator]

    decat dupa ce am apa calda. La ora actuala NU AM - toata iarna asta, desi foarte blanda, am stat fara apa calda si cu numai foarte putina caldura - apa calda este numai un pic mai calda decat temperatura corpului, si caloriferele, la maxim, sunt cam tot pe acolo. Dimineata imi fac curaj sa intru in dus. Am intrebat la punctul termic si au ridicat din umeri - "Asta e temperatura apei care vine de la CET, domnu' !".

    Asa ca taci dracului din gura !
  • +1 (1 vot)    
    Spitale (Joi, 23 ianuarie 2020, 10:56)

    AdrianCN [utilizator]

    Sa organizeze si concerte pe la Coltea,ca acum 2 ani nu era sange pt bolnavii de leucemie pe acolo !
    Cu banii de concerte incurajam donatii de sange ,nu "artisti" platiti ma bine decat la seici.

    Cum e cu varul de pe peretii de la Sp. Pantelimon?Tot asa...cade de pe pereti?Marele spital de urgenta nu avea ORL-ist noaptea.
    Degeaba vine Smurd-ul acasa in 7minute,
  • +3 (3 voturi)    
    Nu, fa (Joi, 23 ianuarie 2020, 11:25)

    JustinCase [utilizator]

    Aia care traiesc in grota nu au apa calda!
  • 0 (2 voturi)    
    Bucurestiul,, (Joi, 23 ianuarie 2020, 12:01)

    TipTop [utilizator]

    ..este o grota oricum datorita tie si celor raspunzatori,nu vreau concerte vreau conditii civilizate de trai asa ca poate pleci tu odata din orasul in care sunt de 3 generatii !!
  • +1 (3 voturi)    
    Bucuresti ....Capitala este gazata . (Joi, 23 ianuarie 2020, 17:16)

    tictictic [utilizator]

    Este atat de turmentata aceasta dna BLONDA Primar al Capitalei incat , sta zi lumina pe facebook sa raspunda cu rautati la apelurile disperate ale locuitorilor urbei care simt ca streangul gazarii este din ce in ce mai strans si ei ii arde de paranghelii muzicale cu toate fosilele pensionate ale mapamondului? Ca doar sunt banii nostri si nu ai ei . Dragi Bucuresteni chiar nu obs ca nu face nimic ptr salariul urias de primar? Ba DA ne gazeaza . Nu curatenie, nu benzi unice , nu pasaje , nu pomi , nu ordine nu parcuri curatate ..nu ..nu . Lacul Herastraul este o groapa de gunoi plina de pet-uri. Este cea mai dezastruoasa si incompetenta administrator de capitala . Am ajuns ca un oras infect din Banglades si ea ne ucide
  • +1 (3 voturi)    
    Bucurestiul,lagarul in aer liber de la Auschwitz (Joi, 23 ianuarie 2020, 17:45)

    tictictic [utilizator]

    Cu un asemenea dezastruos primar cum sa nu simti streangul sufocarii cu gaze . Fara strazi spalate , fara spatii verzi pe atatea terenuri virane , fara reciclare, fara pasaje , fara benzi unice , fara piste de biciclete ,cu politisti locali de carton care sa nu mai permita aruncarea pe strada a tigarilor , fara ...etc. Ne-a adus sute de autobuze turcesti poluante fiind refuzate de Europa , nu cheltuie banii numai pe paranghelii si tiganeli pe la toate colturile de strada . Ne sugereaza sa plecam din Bucuresti daca nu ne place fumul de esapament care ne ucide ceas de ceas . Ea este maestra sa dea vouchere si autorizatii de construire in cele mai interzise locuri . Bucurestiul a ajuns un mizerabil cartier din Banglades .