Cum vrea să mute ministrul Fondurilor Europene gândacii care pun în pericol finanțarea autostrăzii Piteşti-Sibiu

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 22 ianuarie 2020, 13:21 Actualitate | Esenţial


ministrul Marcel Bolos
Foto: Facebook
România a propus Comisiei Europene mutarea speciei de gândac Morimus Funereus de pe traseul viitoarei autostrăzi Piteşti-Sibiu cu ajutorul feromonilor, metodă folosită cu succes şi în alte ţări care au avut probleme similare, a declarat, miercuri, ministrul Fondurilor Europene, Marcel Boloş.

"O delegaţie a ministerului discută cu reprezentanţii Comisiei Europene pentru a le prezenta soluţiile pe care le propunem vizavi de scrisoarea de clarificări. Sper să se întoarcă cu veşti bune, pentru a continua procesul de evaluare şi închidere a finanţării pentru autostrada Sibiu-Piteşti", a spus Boloş la Digi 24, potrivit Agerpres.

Ministrul a susținut că aceasta este o soluţie practică, folosită deja şi în alte ţări.

"Sunt şi alte state care au întâmpinat astfel de probleme şi au adoptat astfel de soluţii, pentru eliminarea unui impediment minor pentru o problemă majoră, respectiv proiectul de investiţii pe care îl avem. Germania a avut un hamster şi un gândac, de asemenea, pentru gara din Stuttgart şi a trebuit să gândească soluţii cum să protejeze aceste specii", a precizat oficialul guvernamental.

Potrivit acestuia, pe traseul autostrăzii Sibiu-Piteşti se află 11 situri Natura 2000.

"În cele 11 situri sunt specii de animale, plante, care sunt dintre cele mai diverse şi pentru anumite categorii de plante, insecte, animale. Comisia a trimis aceste clarificări, care sper eu să se închidă în următoarea perioadă şi să trecem cu bine perioada de evaluare a proiectului", a mai spus Boloş.

În 11 ianuarie, Ministerul Fondurilor Europene a precizat, la solicitarea Agerpres că Executivul european a trimis o scrisoare de observaţii prin care cerea informaţii suplimentare cu privire la acest proiect. "Cererea de finanţare a fost transmisă Comisiei Europene spre evaluare în data de 25 octombrie 2019. În data de 23 decembrie 2019, CE a solicitat autorităţilor naţionale informaţii suplimentare cu privire la proiect. Termenul pentru răspunderea la solicitarea de informaţii din partea CE este de două luni de la primirea scrisorii. Solicitarea CE nu afectează în niciun fel implementarea proiectului, care este în desfăşurare", explica MFE.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4931 vizualizari

  • +4 (22 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 13:28)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Domnule ministru, in ce masura vor fi despagubite familiile de gandaci la expropriere, pe langa asigurarea unei locuinte decente?
    • -5 (25 voturi)    
      Pai parca nu se construia din cauza PSD (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 13:54)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

      Acum nu se construieste din cauza unor gandaci? Parca era strict vina psd-ului, a coruptiei, "ca se fura". Acum nici PNL-ul nu este in stare? Pai sa vina USR-ul, poate ei pot.
      • -6 (14 voturi)    
        USR-ul poate! Daca era Barna presedinte... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 14:25)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        USR-ul poate! Daca era Barna presedinte...
  • +3 (23 voturi)    
    E totusi un pic exagerat... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 13:37)

    IoPaNet [utilizator]

    De acord, ursii trebuie sa aiba pe unde sa traverseze autostrada, e ok, caprioarele la fel, dar totusi ajungem sa blocam un proiect de o asemenea importanta pentru... gandaci?
    • -4 (20 voturi)    
      daca nu ai inteles rolul esential... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 14:41)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      ...al gandacului de pamant, iti recomand o carte:

      Christophe Gatineau

      Cultivateur, agronome, et auteur de « Eloge du ver de terre » (Flammarion, 212 pages, 16,90 €).

      educati-va, inainte de a comenta, acesti gandaci sunt mai importanti decat albinele!
      • +1 (5 voturi)    
        Multumesc de recomandare! (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 15:14)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Fiecare fiinta are rolul ei in natura, nu am contestat asta si nu am propus sa exterminam gandacii.
        Dar daca ursii sunt o specie amenintata si trebuie protejati, gandacii intra in aceeasi categorie? Daca facem acea autostrada, dispar gandacii?
      • 0 (4 voturi)    
        Într-un articol (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 15:17)

        nghe [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        anterior se specifica că acest gândac este un dăunător al stejarului. Era o informație greșită?
        • +1 (3 voturi)    
          Pai tocmai de aia trebuiesc mutati (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 21:08)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui nghe

          Gandeste-te, in crapaturile asfaltului de pe viitoarea autostrada vor creste plante, intre care si puieti de stejar, care vor trebui protejati de daunatori.
          Nimic nu e prea scump sau complicat cand e vorba de protejarea speciilor. Am vazut o poza facuta cu un drum construit intr-o padure de Sequoia Gigantica din America de Nord. Una din copacii aia de 15 metri diametru statea in calea drumarilor. Credeti ca au taiat copacul?. Nici vorba. Ca sa protejeze specia, au facut un tunel prin trunchiul lui.
      • 0 (2 voturi)    
        Gogule, fate ca muncesti ! (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:37)

        Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Si cei d' eau contruit roata , au avut aviz de mediu de la FaDoino ?!
        Din atatea funduri nu se gaseste o rectificare pentru "rampa gandacilor cu dese abilitati "?
        Ai auzit de en passant frantsuszule ?
        Adica autostrazi suspendate pentru opreshti ,gandaci, zdreentze, ursi, lilieci, veveritze, vanatori, vulpi, varza, viezure, branza, cashkaval..
      • 0 (0 voturi)    
        Buna idee, asta cu educatia... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 22:27)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        In primul rand, gandacul asta nu e gandacul de pamant (?), e una dintre multele specii de "croitori". Gandaci "de padure", daca vreti, a caror existenta e legata de anumite specii de arbori - stejar si fag in cazul astuia.
        Nu e propriu-zis un daunator, larvele lui nu ataca arborii sanatosi, ci "proceseaza" lemnul mort, in curs de putrezire.
        Intr-al doilea rand, in limba romana nu exista ceva care sa se cheme gandac de pamant, asta e curat furculision.
        Gandacul de pamant care credeti dvs. ca ar fi acel "ver de terre" este de fapt banala rama. RAMA, stimate domn, chestia aia care seamana cu un vierme si iese din pamant dupa ploaie, chestia pe care o pun pescarii in carlig.
        Intr-adevar, rama are un rol major in biologia solului, dar asta nu inseamna deloc ca orice alt nevertebrat e la fel de important.
        Nu pledez catusi de putin pentru starpirea acestei specii, dar trebuie sa intelegem ca eforturile pentru conservarea ei sunt unele legate mai ales de principiul conservarii, de biodiversitate si mai putin de rolul sau in ecosistem. Aceasta specie e una din ce in ce mai rara, care a disparut deja din multe dintre fostele ei habitate... iar acele paduri continua sa existe, nisa ecologica a lui Morimus fiind ocupata fara dificultati de specii mai mult sau mai putin asemanatoare... dar mai competitive.
  • +4 (10 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 13:53)

    a-z [utilizator]

    va fi foarte greu caci acesta este unul din proiectele de pomina ale PLANETEI
  • +2 (22 voturi)    
    acu intreb si io ca un gogu... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 13:54)

    ..13 [utilizator]

    dar daca se construieste autostrada oare nu se muta ei singuri gandacii - fara sa ii mai ajute nimeni???

    Acu nu or scapa chiar toti cu viata, dar cred ca sunt capabili sa se regenereze acei gandaci, gresesc???

    Doamne, nu ma asteptam la atata preocupare fata de specia ceea de gandac...

    Acu ca am vazut si io pe internet cum arata am si io un vecin de apartament care m-a vizitat si a decis sa ramana - nu l-am gonit, mai bazaie din cand in cand si seamana cu specia aceea care a nascut asemenea preocupari - parol.
  • +4 (18 voturi)    
    Sunt sigur (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 14:33)

    Altiro [utilizator]

    ca marile economii ale lumii au devenit puternice si prospere tocmai respectand cu sfintenie,de-a lungul secolelor, natura si ecosistemele ei. Parca vad sirurile de negri inlantuiti cum erau manati si sfatuiti sa calce cu grija prin jungla ,pana la corabiile negustorilor de sclavi..
  • +4 (12 voturi)    
    amin (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 14:55)

    Clef [utilizator]

    pan' s-o face autostrada, ne vine randul sa murim, iar la funeralii ne-or boci gandacii Morimus Funereus.
  • -1 (13 voturi)    
    piedici in sec 21 (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 15:04)

    Kosmos [utilizator]

    Use de jmecherii din vest pt incetinirea economiilor statelor .In Polonia se blocheaza din cauza padurilor virgine. In Romania gandacii. De parca gandacii astia ar disparea
  • +6 (10 voturi)    
    specia (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 15:11)

    DoarEUEUEU [utilizator]

    specia este protejata la nivel european si la nivel global deoarece e pe cale de disparitie.
    In ultima decada (conform IUCN) au dispărut* 160 de specii de vertebrate, nu sunt incluse nevertebratele (insecte, meduze, caracatite, etc) care se estimeaza a ar fi disparut* undeva la 7% din numarul total al speciilor de nevertebrate (>2 mld de specii - catalogate).
    Unele specii nu se inmultesc ca gandacii de bucatarie...

    *disparut = in ultimii 10 ani nu a mai fost văzut niciun exemplar.
  • +1 (5 voturi)    
    O PROPUNERE (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 15:26)

    solar [utilizator]

    Nu stiu daca nu ar trebui renunțat la AUTOSTRADA pe traseul SIBIU - PITEȘTI . Ar fi mult mai convenabil din toate punctele de vedere ca BUCURESTIUL să fie legat direct de NĂDLAC pe traseul PITEȘTI -CRAIOVA- TIMISOARA- ARAD . Costurile ar fi mult mai mici,iar timpul de realizare la fel ! CLUJUL si SIBIUL (centrul Transilvaniei ) au deja 2 (două ) legaturi de autostradă cu VESTUL EUROPEI. Traseul de care vorbesc a și figurat oficial pe Coridorul IV PANEUROPEAN , însă a fost schimat la insistența UNGARIEI in condițți pe care eu , unul, nu le cunosc. Uzinele FORD de la Craiova nu cred că nu s-a bucura. Ar ieși ”la mal ”cu mult mai mare succes de cât până acum , când este izolat intr-un colț al RO punându-și in pericol eficienta economică si concurențială !
  • +4 (4 voturi)    
    solutia (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 15:43)

    Raluca Voicu [anonim]

    ar fi sa mute intai gandacii din minister si din CNAIR
  • 0 (10 voturi)    
    prostie (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 15:43)

    gelu antigelu [utilizator]

    Aceasta este o non-problema. Acest gandac, banal in padurile de stejar a devenit rar pentru ca padurile de stejar au fost distruse cu inconstienta. Inainte de 1989 era considerat daunator si era combatut. Nu, nu prin construirea de autostrazi ci prin tratamente chimice.
    NU e nevoie sa muti gandacii, trebuie doar sa ai grija de habitatul lor. Atat. Daca se pierde habitat cu autostrada se reface in vecinatate.
  • 0 (2 voturi)    
    stiati ca (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 16:39)

    andrei1232000 [utilizator]

    la Institutul de Chimie de la cluj se produc feromoni? Chiar si pentru acesti gandaci.
  • +1 (1 vot)    
    Solutie (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:39)

    belfast [utilizator]

    Sa-i mute in celula cu Pablito. Astfel familia se va reuni.
  • -2 (2 voturi)    
    pt toti naivii (ca sa nu zic fraierii) (Joi, 23 ianuarie 2020, 9:57)

    El Ciupacabra [utilizator]

    care inca mai cred ca Europa de Vest si UE mor de dragul si grija noastra.. poate deschideti totusi ochii, macar acum. Ce fanfaronada! Un proiect strategic pentru Romania e blocat pentru o ineptie si uite, culmea, sunt destui prosti pe aici care nu vad ceea ce este evident: concurentii nostri vestici din UE nu vor o Romanie puternica economic, vor doar o colonie de munca si o piata de desfacere.
    • 0 (2 voturi)    
      Hai, mars (Joi, 23 ianuarie 2020, 11:53)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

      Hai mars, viermus, ca nu e UE obligata sa-ti faca tie, la fel cum nici Mniezou nu e obligat sa-ti dea nimic.
      Cere-le guvernantilor tai infractori si neocoumnisti sa-ti faca si sa-ti construiasca, nu sa dea pomeni electorale la asistatii analfabeti.
      • 0 (0 voturi)    
        vai de tine, amice (Joi, 23 ianuarie 2020, 16:06)

        El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        Ba da, UE este obligata sa acorde finantare pentru asemenea proiecte, citeste articolul ineptule ca nici nu stii despre ce vorbim aici.
        Vai de capul vostru! Asa a ajuns tara asta in halul in care este. Mai sunteti multi bai neam de sluga la straini? Muriti de grija altora, nu de-a poporului asta pe care nu faceti decat sa-l blamati..