Kelemen Hunor: Propunem mandat de cinci ani, în loc de patru, pentru autoritățile locale

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 22 ianuarie 2020, 11:36 Actualitate | Esenţial


Kelemen Hunor
Foto: Facebook
UDMR va depune săptămâna viitoare un proiect de lege care prevede ca autoritățile locale să aibă un mandat de cinci ani, față de patru, în prezent, a anunțat la RFI președintele Uniunii, Kelemen Hunor.

Liderul UDMR își argumentează demersul: ”Noi vom depune un proiect de lege săptămâna viitoare, când începe sesiunea parlamentară, pentru a schimba mandatul autorităților locale la cinci ani, începând cu viitorul mandat. Să rupem ritmul. În 30 de ani, cred că ne-am dat seama cu toții că nu e bine să avem în același an și mai ales să avem prima dată alegeri locale și după aceea alegeri parlamentare, lucrurile permanent se complică. Nu poți să faci politică națională, să te uiți de fiecare dată la primari și eu cred că pe termen lung, pe termen de 20 de ani, că după 20 de ani se vor întâlni iarăși alegerile, dacă sunt patru cu cinci, se poate corecta acest lucru, fiindcă au fost multe blocaje, există multe comentarii”.

”Nu vreau să vorbesc eu de baroni, că nu-mi place acest termen, dar politica națională e făcută de Guvern și de majoritatea parlamentară, politicile locale, de autoritățile locale și dacă au cinci ani la dispoziție, se poate proiecta și executa altfel. Plus că poți să faci și o reformă administrativă, nu trebuie să te uiți neapărat la costurile politice la nivelul autorităților locale, ci au și timp să se pregătească. Cu toate aceste argumente, eu aș opta pentru un mandat de cinci ani pentru autorități locale”, spune Kelemen Hunor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1335 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    sec (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 11:41)

    randunica [utilizator]

    la BUDAPESTA
  • +5 (9 voturi)    
    Timp mai mult (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    pentru noi maghir furam mai mult. In 4 ani furam prea putin acum
  • +4 (6 voturi)    
    5 ani? Ok! (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:06)

    Jolly Roger [utilizator]

    Dar bagati in proiect si posibilitatea reala a destituirii unuia care dovedeste in mai putin de 10 zile ca e incompetent sau venit doar sa ”gestioneze” banii urbei!
    (caz concret - firea si banii bucurestenilor)
  • +5 (5 voturi)    
    Penibil (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:08)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    UDMR ar trebui sa se abțină de la declarații cu caracter iredentist sau segregaționist. Sunt penibile in condițiile in care UDMR nu este partid politic.
  • +1 (1 vot)    
    si la parlamentari (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:11)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    sa terminam cu balciul campaniei electorale permanente
    sa poata lucra si la noi un guvern
  • 0 (0 voturi)    
    Avem trolli Unguri pe aici ? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 13:03)

    Zummm [utilizator]

    Sau doar rrumani liberschimbisti ?
  • 0 (2 voturi)    
    Avand in vedre (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 13:30)

    unins [utilizator]

    ca se preconizeaza ca PNL sa fie la guvernare in anii ce urmeaza, ca si sprijinul pe care-l ofera UDMR-ul guvernului actualla trecerea asumarii raspunderii peetru alegerea primarilor in doua tururi, sigur vor primi ceea ce merita. Cred ca ar merita prag electoral 7% pentru parlament.
    • +2 (2 voturi)    
      Cu ungurii care au votat la europarlamentare (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 14:08)

      Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui unins

      ... in Olt, Ialomita, Tulcea, etc, sigur cu aia vor trece si de 10% daca e nevoie!
  • +4 (4 voturi)    
    5 ani mandatul, 2 mandate maxim (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 14:17)

    yoyosm [utilizator]

    indiferent daca persoana respectiva e presedinte, parlamentar, primar sau altceva. dupa cele 2 mandate la munca in randul oamenilor obisnuiti. No Kelemen, ce zici de chestia asta?
    • +1 (1 vot)    
      Zice: (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:35)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui yoyosm

      nem ertem sau nem tudom !