Istoricul Lucian Boia a fost decorat de președintele Ungariei cu ”Crucea de cavaler a Ordinului de Merit”

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 22 ianuarie 2020, 8:26 Actualitate | Esenţial


Lucian Boia
Foto: Hotnews
Istoricul Lucian Boia a fost decorat de preşedintele Ungariei, János Áder, cu titlul ”Crucea de cavaler a Ordinului de Merit al Ungariei” în semn de recunoaştere a activităţii deosebite desfăşurate ca istoric, precum şi a întregii opere prin care contribuie în mod semnificativ la îmbunătăţirea relaţiilor dintre poporul maghiar şi român, scrie Hirado.hu.

Istoricul s-a opus de mai multe ori concepţiei oficiale române despre istorie, oglindită în manualele şcolare, şi astfel a devenit deseori ţinta naţionaliştilor români, notează sursa citată.

Distincţia a fost înmânată omului de ştiinţă cunoscut pentru cărţile sale demolatoare de tabuuri şi de mituri, de către ambasadorul Ungariei la Bucureşti, Botond Zákonyi, în cadrul unei festivităţi în cerc restrâns organizat, marţi, la Ambasada Ungariei din Bucureşti, mai notează site-ul de știri.

Boia a declarat presei ungare că a fost surprins de distincţia primită de la statul ungar, dar o primeşte cu plăcere.

Potrivit sursei citate, Boia a mai precizat că, în opinia sa, nu există contradicţie între disputele româno-maghiare despre istorie şi faptul că a primit o decoraţie din partea statului ungar.

Întrebat fiind că această distincţie îi este înmânată în anul centenar al Tratatului de pace de la Trianon, când pe ordinea de zi a parlamentului român se află un proiect de lege care vrea să decreteze zi de sărbătoare data de 4 iunie, pe care Ungaria o consideră ca ziua celei mai mari nedreptăţi din istorie, Lucian Boia a răspuns că nu ştie despre această iniţiativă, dar crede că românii ar trebui să accepte şi să respecte faptul că Trianon reprezintă o traumă majoră pentru Ungaria şi pentru naţiunea ungară.

Lucian Boia a mai afirmat că rezolvarea durerilor din trecut – şi nu numai în cazul maghiarilor – nu trebuie căutată în trecut, deoarece istoria nu poate fi schimbată, ci în viitor. “Cu toţii suntem europeni până la urmă, ne asemănăm între noi şi problemele noastre se aseamănă între ele în mult mai mare măsură decât cu problemele celor care trăiesc pe alte continente”, a mai spus Lucian Boia, potrivit sursei citate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















20607 vizualizari

  • -7 (37 voturi)    
    Pe ordinea de zi a parlamentului român? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 8:33)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    „Întrebat fiind că această distincţie îi este înmânată în anul centenar al Tratatului de pace de la Trianon, când pe ordinea de zi a parlamentului ROMÂN se află un proiect de lege care vrea să decreteze zi de sărbătoare data de 4 iunie, pe care Ungaria o consideră ca ziua celei mai mari nedreptăţi din istorie,[...]”

    Nu că m-ar mira, PSD ar face orice pentru a fi pe placul UDMR (PSD-ul maghiar), dar cred că e vorba de parlamentul maghiar aici ;)
    • +1 (57 voturi)    
      L-am cautat pe Boia pe Web of Science, sa vad (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:06)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz Haderach

      cat de tare este acest Einstein al istoriei romanesti. Stupoare !!!!! Are cinci articole scrise in intrega viata. 3 in 1976, unul in 1978 si unul in 1983. In reviste de mana a sasea, cu factor de impact zero. Hei, dragi tovarasi de la Facultatea de Istorie a Universitatii Bucuresti, cum ati facut din acest stift profesor universitar???? Cum l-a acceptat Comisia de concurs, cum l-ati trecut prin Senat. Individul nu indeplineste standardele CNADTCU pentru a ocupa functia de profesor. Ba, mai mult, pe pariu ca nu ati angaja nici pe post de lector un individ care are opera stiintifica a acestui Boia ???? Deci, tovarasi, aveti in randul dvs un impostor care face pe profesorul universitar. Sau sunteti cu totii la nivelul lui Boia cu opera stiintifica si atunci taceti cu totii??? Asa a ajuns facultatea care l-a avut pe Iorga profesor ???
      • -1 (21 voturi)    
        tipul a scris și vreo 2 cărți, însă toți scriu (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:20)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        altfel, a ajuns profesor la fel ca Ponta, la fel ca Oprea, la fel ca rectorul dela miliție...cu șpagă...
        • +6 (20 voturi)    
          Interesant (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:57)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui visio

          Pe Wikipedia apar vreo 21 de carti, multe scrise in franceza si traduse si in alte limbi.
          Pe GoodReads apar 16 titluri sub numele lui.
          Poate e vorba de alt Lucian Boia, istoric
          Poate tu si @cartofil sunteti mincinosi..
          • +2 (6 voturi)    
            Eu totuși sper (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 17:45)

            comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

            că răspunsul lui @visio este un pamflet...
      • +3 (33 voturi)    
        e un istoric recunoscut (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:36)

        rapidz [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        A scris zeci de carti bine documentate. Tu cine esti? Ai ceva opera in spate care sa te recomande? Sau arunci cu laturi din frustrare?
  • -1 (65 voturi)    
    nimic extraordinar... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 8:34)

    demaGOGU [utilizator]

    ...prin tot ce a scris, Boia le-a servit interesele, si, in consecinta e recompensat.

    de ce e asta o stire?
    • -12 (38 voturi)    
      nu e boia (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:51)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      este boio, ca cum borno, csolosi....
      oameni noi, la vremuiri noi, istoria...altfel, oameni ai progresului in ro, in eu si in restu' lumii....
      cinste lor !
  • 0 (70 voturi)    
    Iată încă o dovadă solidă că (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 8:45)

    Rescator [utilizator]

    *istoricul* Lucian Boia *rescrie* după cum vor
    mușchii lui Istoria zonei și relațiile *călduroase*
    cu Ungaria.Politrucii unguri nu puteau rata ocazia
    să-i acorde o decorație pe lângă indelungatul sprijin
    financiar.Tot înainte tovarășe Boia.
    • -1 (61 voturi)    
      Boia nu-i decat un mic excroc stiintific (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:56)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      In orice domeniu sunt excroci, indivizi care profita de sistemul in care se afla pentru a avea parte de castiguri materiale pe care nu le merita. Si in stiintele exacte sunt indivizi care falsifica rezultatele unor experimente pentru a-si publica articole si a obtine finantari. Si-s greu de dovedit si pus la punct. La fel si acet Boia, care, ajuns in sistemul universitar, vinde si el gogosi la pret de aur pur. Si schema se pare ca-i merge. Prostii ii cumpara cartile si politicienii il folosesc pentru propriile lor interese. Mai ales ca Boia se lasa folosit contra cost. Cred ca doar Pavel Corut mai avea asa vanzari in Romania. Romanii isi pierd vremea sa se indigneze de ticalosia studiata si folosita in scop publicitar a acestui nevertebrat iar Boia isi umfla in timpul asta buzunarele.
  • -4 (44 voturi)    
    Merite pentru Ungaria (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 8:45)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ..desigur. Că alte meritele locale nu i le prea știm (poate dna Durandain să mai știe câte ceva despre „marele! istoric si activitatea lui de dinainte de 1989)
  • -2 (38 voturi)    
    Mdeah... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 8:49)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Romania ca o prada...
    • -3 (7 voturi)    
      vesnicii martiri (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 15:19)

      banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

      ar barbarilor de tirani...:))
  • +11 (41 voturi)    
    Cum sta treaba, Boia: (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:11)

    Fileu_de_Poveste [utilizator]

    Tu spui una, ei inteleg alta.

    In USA sunt foarte activi sustinatorii Confederationistilor, si afiseaza de cate ori au ocazia steagul confederat. Ei spun ca e o parte din istoria USA si nu trebuie uitata si ignorata. Altii ii acuza pe acestia ca de fapt, sarbatoresc caracteristicile care au stat in spatele Confederatilor, si anume: sclavia si puritanismul; si vor sa arunce aceasta imagine si pe seama unor oficiali, pentru a-i compromite (vezi Trump)

    Pe de alta parte, vezi tu: in 6 decembrie 2019 a avut loc meciul de handbal Romania-Ungaria. Unii au castigat (au reusit cumva-cumva), altii au pierdut. Eu am ales sa ma bucur ca am castigat, desi inteleg durerea celor care au pierdut. Unii au vazut chestii dincolo de terenul de joc, lucruri intamplate in istorie - asta e treaba lor. Dar sigur este ca, pe mine nu ma va impiedica sa sarbatoresc faptul ca pe ei ii doare.

    Cum zicea maestrul Caragiu :"c-asa-i in tenis!"
    • +5 (21 voturi)    
      Trump ? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:41)

      himself [utilizator] i-a raspuns lui Fileu_de_Poveste

      Serios ? nu se compromite destul Trump singur ?
  • +4 (40 voturi)    
    hehe (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:11)

    Mazeta [utilizator]

    Asta-i ca în bancul cu vecinii care îți laudă nevasta.
    • 0 (0 voturi)    
      la fel ca Luluta (Vineri, 24 ianuarie 2020, 22:22)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cand procurorul tau sef e decorat de ambasadori straini, devine clar cui i-a servit interesele
  • -5 (57 voturi)    
    Rezultatul muncii (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:19)

    MarcelP [utilizator]

    Cand te decoreaza presedintele ungurilor, stii ca ti-ai tradat poporul si tara in mod eficient. Felicitari Boia! :)
    • -1 (21 voturi)    
      Nu are legatura cu Boia, ci cu imaginea Ungariei (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:29)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui MarcelP

      Ungaria isi mai spala astfel imaginea la Forumul de Comemorare a Holocaustului care are loc zilele acestea.

      Vor obtine, poate, mai multa bunavointa si incredere. Dar lupul nu-si schimba decit parul
      • -1 (5 voturi)    
        holo-ro (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 21:43)

        ladoga [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Ar fi cazul si Romaniei sa faca acest lucru
    • +12 (24 voturi)    
      Poate e invers (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:42)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui MarcelP

      Presedintele ungur si-a tradat poporul si tara, decorand un roman. Ce zici e varianta asta?
      • -3 (21 voturi)    
        Nefericitul Boia nu este român. (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 14:36)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Contra cost servește orice cauză,inclusiv pe cea
        a pecenegilor migratori.
        • -2 (14 voturi)    
          tocmai ai emis o idiotenie istorica (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:38)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

          Exact tipul de exagerare impotriva carora scrie Boia. Si pentru care il urati cu patima.
          Daca imi explici ce legatura este intre pecenegi si unguri iti dau premiul Nobel.
          • 0 (10 voturi)    
            da voi? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 21:51)

            ladoga [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Avarii, hunii, pecenegii, cumanii sunt toti acelasi popor maghiar. Conformat genetic!
  • +24 (50 voturi)    
    Greseala (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:25)

    ZaR [utilizator]

    Cred ca Lucian Boia a facut o greseala acceptand aceasta distinctie. Oricum ai incerca sa-l justifici, acest gest a fost un gest politic al Ungariei iar istoricul acceptand distinctia s-a lasat atras intr-o hora din care nici macar personal nu are nici un folos de tras, ba chiar dimpotriva. Not smart, not smart at all!

    Stiinta trebuie sa ramana stiinta si politica, politica. Daca ar fi fost decorat de o academie internationala ar fo fost altceva.

    Dar chiar si asa pentru politica nu conteaza "cine a fost primul" undeva, ci cine stapaneste un teritoriu in prezent si mai ales in viitor.

    Iar daca unele evenimente au fost nefaste pentru o natie si favorabile alteia, asa-i viata, asa se scrie istoria.

    Oricum pe noi romanii nu are trebui sa ne intereseze traumele altor neamuri ci realizarile noastre ca popor, in acest caz Marea Unire!
    • -8 (28 voturi)    
      Boia e exponentul unei etnii. Acceptarea consfinte (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 11:01)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui ZaR

      Acceptarea distinctiei consfinteste colaborarea acesteia cu ungurii pe tema corectarii istoriei (acesta e mesajul referitor la viitor al lui Boia), poate chiar incheierea unui pact.

      Ar trebui sa ne ingrijoreze foarte tare aceasta acceptare a distinctiei, la pachet cu recenta asmutire a tiganilor care nu se vor mai simti in siguranta in Romania.
      • +1 (1 vot)    
        N-ai cum sa corectezi istoria (Joi, 23 ianuarie 2020, 10:50)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Ai cum sa incerci sa vindeci, macar partial, ranile din trecut. Da' istoria e imutabila, nu poti so schimbi in nici un fel. Poti sa bati campii, si sa incerci sa prezinti diverse povesti ca fiind istorie, da' aia nu e istorie, e politica.
  • +22 (32 voturi)    
    Bineinteles ca solutiile nu sunt in trecut, (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:32)

    bancher [utilizator]

    ci in viitor. Important este ca intre Romania si Ungaria sa existe doar granite politice, dar nu si fizice; adica orice cetatean roman sau maghiar sa se poata circula peste granita oricand, fara nicio restrictie si fara niciun control. Ijnca nu s-a ajuns aici, controale tot mai sunt, asteptam sa intram in Schengen sa se elimine.
  • -11 (47 voturi)    
    Rasplata muncii de o viata (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:35)

    ww [utilizator]

    Dupa Ungaria, sper ca si Israelul, SUA, Germania, Austria si Olanda sa-si aminteasca de acest brav roman si sa-l rasplateasca regeste. Caci, daca românii au redobandit in perioada postrevolutionara o dorita mentalitate de iobagi (vizibila in acest moment nu doar in raporturile de munca de prin corporatii sau in relatiile cu inaltele porti dar si in modul in care poporul se lasa batjocorit de propriii conducatori) acest lucru se datoreaza intr-o buna masura muncii asidue depuse de "istorici" precum Boia&co.
    Presupun ca nu intamplator "operele" acestui distins domn au fost bagate pe gatul romanilor de o editura finantata candva vartos tocmai de un ungur-evreu, mare iubitor al României.
    Sa ne traiesti stimabile si tu si cei care te finanteaza!
    • -4 (34 voturi)    
      Ar mai trenui (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:16)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ww

      , poate, si CNSAS-ul sa isi aminteasca de *marele* istoric Boia. Că sunt ceva marturii...
  • +2 (36 voturi)    
    Ce dragut (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:32)

    JustinCase [utilizator]

    Asteptam si decoratia Pobeda, de la Kremlin.
  • -8 (28 voturi)    
    Cum să nu? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:42)

    AndreiOroban1 [anonim]

    Oare noi nu am premia un ungur care ar denigra Ungaria în folosul României?
  • -3 (29 voturi)    
    Jenant (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:42)

    salvatore [utilizator]

    .
  • +12 (34 voturi)    
    Trauma (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:43)

    benicio [utilizator]

    "românii ar trebui să accepte şi să respecte faptul că Trianon reprezintă o traumă majoră pentru Ungaria şi pentru naţiunea ungară."

    Acceptam, fireste, poporul maghiar s-a hranit intotdeauna din traume. Au si un cuvant pentru asta, definitoriu pentru psihoza istoriei nedrepte: delibab.

    Pe de alta parte si ei trebuie sa inteleaga ca libertatea e pentru toti, nu doar pentru dulai. Ei au vrut libertate fata de Viena, la fel si romanii-slovacii-sarbii au vrut libertate fata de Budapesta. Si romanii au avut momentul 1848, cu desteptarea ideii nationale, nu doar ungurii.
    • +15 (25 voturi)    
      Deciziile (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:32)

      naftuli [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      luate la Trianon reprezintă recunoașterea dreptății pentru poporul român după sute de ani de ignorare a existenței lui și în spațiul Transilvaniei unde numeric era majoritar. Aceasta este istoria și așa va rămâne; din punctul lor de vedere ungurii se pot considera defavorizați dar noi, românii, trebuie să ne apărăm dreptul nostru normal.
      • 0 (0 voturi)    
        Io cre' ca altundeva batea Boia (Joi, 23 ianuarie 2020, 11:07)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui naftuli

        Pentru orice natie care-a fost vreodata pe cai mari, gen Turcia, Germania, Japonia sau SUA, acceptarea trecutului e mai dificila decat pentru o natie mai mica si napastuita de istorie, ca noi. SUA nici pana in momentul de fata n-au vreo declaratie istorica care sa recunoasca genocidul impotriva populatiei native. Turcia nu vrea sa recunoasca nici genocidul impotriva armenilor, refuza sa recunoasca identitatea culturala a kurzilor, si manifesta din nou ambitii de expansiune teritoriala. Germania si Japonia in schimb au avut un punct de cotitura clar definit, in care-au rupt-o cu trecutul, au recunoscut fata de toata lumea ca politica din trecut a fost o greseala si au decis ca nu mai vor sa mearga vreodata in aceeasi directie. Uitati-va in ce directie se duc Turcia, SUA sau Rusia, tari care nu si-au scos cadavrele din dulap, si, comparativ, cum functioneaza Germania si Japonia.

        Problema noastra, ca tara mica si care n-a fost vreodata la varful vreunui imperiu, cum a fost Ungaria, e ca atata vreme cat ceva asemanator nu se intampla si cu Ungaria tensiunile vor ramane. Dintre toate tarile peste care se intindea Ungaria mare la vremea ei, noi cred ca avem cea mai mare comunitate de etnici maghiari. Asa ca tensiunile alea ne rod serios din interior - etnicii maghiari din Romania sunt la fel de cetateni romani ca etnicii romani. De-aia, e si in interesul nostru ca Ungaria sa se dezica de mostenirea istorica nu musai cea mai fericita pe care-o are. Da' ca sa se intample asta, ar trebui sa vada si ei ceva incredere si incurajare din partea natiilor ce le inconjoara. Parte din asta ar trebui sa fie si recunoasterea faptului ca Trianon, chiar dac-a fost o decizie corecta, la vremea aia, a fost totusi o chestie traumatica pentru unguri. Si unui om, dac-o ia in barba zdravan, justificat sau nu, ii ia o vreme buna sa-si revina, pana-si revine ii prinde bine ajutorul celor din jur, si oricat de justificat ar fi fost sa si-o ia in barba, frustrarea tot trece greu
    • +2 (22 voturi)    
      interesanta pozitia laudativa a articolului (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 13:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      un laudation de toti banii !

      dar, iaca ce scrie mai sus:

      Potrivit sursei citate, Boia a mai precizat că, în opinia sa, nu există contradicţie între disputele româno-maghiare despre istorie şi faptul că a primit o decoraţie din partea statului ungar.
      ...............................
      adica, recunoaste, pe de'a dreptul, ca decoratia i'a fost acordata pt. servicii ...oneste.
  • +1 (41 voturi)    
    Boia ne provaduia ca nu avem de ce sa fim mindri (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:44)

    D-or [utilizator]

    Ei, bine, a reusit. Nu ne mindrim cu el!
  • 0 (38 voturi)    
    Boia spunea ca apartine "comunitatii romanesti" (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:47)

    D-or [utilizator]

    Ceea ce e foarte diferit de "poporul roman".
    Ba chiar e ca o precizare expresa ca nu apartine poporului roman, se delimiteaza de acesta.
  • +2 (40 voturi)    
    Lucian Boia, (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 11:40)

    yol [utilizator]

    De departe cel mai bun istoric roman astazi. De altfel, e si cel mai tradus autor roman.
    Recomand tuturor celor care respecta bibliografia si nu vor sa gaseasca certitudini intr-o carte de istorie.
    Pt cei care asteapta de la un istoric sa le confirme asteptarile, le recomand Aurel Pop. Nu-i va dezamagi!:))
    • -1 (7 voturi)    
      Boia de ardei (Joi, 23 ianuarie 2020, 10:32)

      Marseille [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Lucrurile sunt clare, au cucerit cândva Ardealul, noi l-am recucerit. Ca să nu mai punem la socoteală majoritatea românească din regiune. În rest. filozofie de frustrați.
      Și ca să fim sinceri, cât de prost trebuie să fii să pierzi patru cincimi din teritoriu? Doamne - ferește de bozgori de nimic!...
    • 0 (0 voturi)    
      daaa (Vineri, 24 ianuarie 2020, 22:26)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Boia vs Ioan Aurel Pop = furnica Geza pe gatul elefantului
  • -4 (26 voturi)    
    cu româncele violate de unguri cum rămâne (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:16)

    visio [utilizator]

    În același spirit echilibrat, poate ne explică lucian boia sau președintele ungariei, cum au reușit ungurii să ajungă la numărul actual de locuitori?
    Variantele sunt simple: bună pace sau viol...
    • -2 (16 voturi)    
      Fraierii. Fenotipul se transmite pe linie materna (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 13:01)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Sunt vreo 122 gene care se transmit doar de la mama si care dau fenotipul. Asa ca, genetic, sunt romani/daci.
    • +8 (12 voturi)    
      Poti (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 16:57)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Sa verifici recensamantul din 1930. E public!
      Sper sa te ajute sa intelegi mai bine.:)
  • -3 (29 voturi)    
    ))))) (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:17)

    camik [utilizator]

    Toata Securitatea il injura vartos pe Boia, adica tocmai aia care au falsificat istoria cu miturile lor demontate de Boia. Doare dragilor?
    • 0 (24 voturi)    
      Unul dintre ei (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 16:03)

      mescaline [utilizator] i-a raspuns lui camik

      Boia a fost informator si securist, o spune el insusi intr-un interviu.

      Taica-sau a facut puscarie pentru "uneltiri impotriva ordinii sociale", Lucian era responsabil cu propaganda in biroul PCR si se plimba prin USA inainte de 89.

      Pune si tu lucrurile cap la cap, da-on PISA ma-sii.
  • +4 (40 voturi)    
    Acest individ (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 14:13)

    Brici [utilizator]

    Nu e romăn. A crescut intr-o familie de italieni fara nimic romanesc in ea, care a urat romanii si Romania pentru niste presupuse nedreptati.
    Pe partea de istorie, ori de cate ori s-a putut, a interpretat totul in defavoarea romanilor, a dezinformat si a mintit, servind intotseauna interesele fostilor adversari si dusmani ai romanilor (Rusii, ungurii). Exemplu: a declarat ca Stefan cel Mare nu era roman si nu vorbea limba romana, desi ca istoric stie ca etnogeneza poporului roman s-a terminat in jurul secolului 9. Si ca istorica a citit Letopisestele cronicarilor molodveni unde in toate se spune ca moldovenii sunt romani si vorbesc limba romana ("de la Râm ne tragem", sintetizat de Cantemir: "Arată-să pre scurt neamul Moldoveanilor, Munteanilor, Ardeleanilor (carii cu toții cu un nume de obște Români să cheamă) să fie din rodul său hireși Romani, și precum Dachia au fost descălecată de Traian împărat cu cetățeani și slujitori Romani"

    Prin asta a servit moldovenismului separatist al rusilor. Dci asteptat-va sa fie premiat si de Dodon si de Putin in curand
    • +2 (16 voturi)    
      E ucranian. (Joi, 23 ianuarie 2020, 0:43)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Brici

      In toate in cartile lui Boia ia partea slavilor.
      Si de altfel slavii sunt singurii pe care Boia nu-i critica in cartile sale.
      Ca care si radacini italiene nu e exclus.
      Pai asa si Sorge, celebru spion rus, a fost educat in Deutschland si avea tata german si mama rusoaica si a luptat tot razboiul in Armata Kaiserului, fiind chiar si ranit. Asta nu l-a impidicat pe Sorge ulterior sa spioneze in asociere cu NKVD-ul sovietic (comunist fiind) contra Deutschland-ului.
      La fel cum pe Boia nu-l impiedica un parinte de al lui italian sa fie impotriva italienilor sau a romanilor cand e vorba de interesele ucrainienilor / slavilor in Estul Europei.
      Iar acum la Budapesta este alt rus rutean / ucrainian influent in Cercul lui Viktor Orban: Semjen Zsolt si care se pare ar fi la Originea Povestii cu Decorarea lui Boia.
  • +7 (23 voturi)    
    Spune-mi cine te decoreaza (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 16:06)

    Setalcott [utilizator]

    Cand te decoreaza un guvern care incearca sa il reabiliteze pe Horthy iti pui anumite probleme
    • -4 (26 voturi)    
      Nu l-a decorat (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 16:44)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Niciun guvern! Bati campii as usual!
      Mai bine citeste-l decat sa-ti curga mucii pe aici.
      • 0 (20 voturi)    
        Mucles (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 18:24)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui yol

        Adica Janos Ader l-a decorat in calitate de persoana privata, nu ca reprezentant al statului ungar?
        • -1 (17 voturi)    
          te-ai exprimat gresit setalcoate (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:45)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          Presedintele e seful Guvernului in US sau Franta, in Ungaria e pur decorativ. Nu e nici-o legatura institutionala intre presul Ungariei si Guvern
          Deci e ca si cum aia spune ca daca Johannis premia un oarecare acum 6 luni, acel oarecare ar fi fost premiat de o tara al carui Guvern prea-marea coruptia!
        • -1 (15 voturi)    
          Oricum, (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 20:08)

          yol [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          Nu ca reprezentant al guvernului.
          De exemplu, Vasilica nu-i tot una cu Iohannis, chiar daca amandoi au reprezentat statul roman. Ba mai mult, presedintele ungar, chiar n-are nicio treaba cu guvernul, dar niciuna.
        • -1 (15 voturi)    
          Am un exemplu!:)) (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 20:21)

          yol [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          Daca guvernul ar fi tot una cu statul, cum incerci tu subliniezi, probabil am fi avut de mult ambasada in Ierusalim si pe Mitraliera presedinte la uniunea scriitorilor.
  • 0 (24 voturi)    
    Nimeni nu e profet in tara lui (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:10)

    belfast [utilizator]

    In Romania e injurat de toate lichelele, in strainatate e recunoscut si apreciat.
  • +3 (17 voturi)    
    Si tot presedintele Ungariei... (Joi, 23 ianuarie 2020, 2:54)

    Gabu [utilizator]

    ...îi va sponsoriza și cheltuielile cu documentele legate de schimbarea numelui din Boia în Paprika.
  • -2 (12 voturi)    
    Un mercenar (Joi, 23 ianuarie 2020, 9:28)

    Garett [utilizator]

    Un pseudo-istoric mercenar care si-a vandut serviciile cui plateste mai bine!
    Sunt curios de doua chestii:
    1. Ce parere au multele noastre servicii despre asocierea asta fatisa cu interesele unei puteri straine ostile, sper ca macar sa fie pus sub observatie, daca nu anchetat direct.
    2. Ce parere au "patriotii" de la Humanitas care se inghesuie sa-i publice "lucrarile stiintifice" despre aceasta asociere?
    Poate ar fi cazul sa boicotam in bloc o editura "maghiarofila"...
    • +1 (3 voturi)    
      Nu e mercenar. Apara interesele etniei sale (Joi, 23 ianuarie 2020, 11:33)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Garett

      Care vrea o natiune romana cit mai umila, slaba si alungata din vatra sa.
      Care vrea teritoriul maruntit, eventual inclus in diferite state, ca sa-si poata schimba adapostul dupa vremuri.
  • 0 (10 voturi)    
    Gandire incorecta (Joi, 23 ianuarie 2020, 10:45)

    AdrianCN [utilizator]

    "...dar crede că românii ar trebui să accepte şi să respecte faptul că Trianon reprezintă o traumă majoră pentru Ungaria şi pentru naţiunea ungară"

    Suntem convinsi ca si rusii respecta la greu faptul ca Basarabia a fost o o felie din Moldova lui Stefan care au luat-o cu japca si si-au adus colonisti acolo.

    Iar Ungaria sunt convins ca respecta faptul ca au ocupat timp de 400 de ani o zona in care niciodata nu au fost majoritari. Asta e "trauma" care trebuie sa o tina bine minte.
    Pam-pam !