Predoiu: Celeritatea anchetelor și a judecăților a devenit o problemă acută. Nu putem sta cu dosare deschise la infinit

de Mona Hera     HotNews.ro
Luni, 20 ianuarie 2020, 10:16 Actualitate | Esenţial


Predoiu la audieri
Foto: Hotnews
Ministrul Justiției a afirmat, luni, că "celeritatea anchetelor și a judecăților" a devenit o problemă acută. El a spus că nu se poate sta la infinit cu dosare deschise și nesoluționate și că nu poate accepta acest "fenomen", întrebându-se dacă nu este o problemă de atitudine a magistratului față de serviciul public.

"Celeritatea rezonabilă a anchetelor și a judecăților a devenit o problemă acută. Sunt foarte multe dosare deschise care nu au soluție, într-un fel sau în altul: clasare, trimitere în judecată. Dacă vorbim de judecată, (o soluție de - n.red.) achitare, condamnare, restituire. Nu putem sta cu dosare deschise la infinit. Nu vorbesc doar de cauzele penale”, a spus, luni, ministrul Justiției, Cătălin Predoiu, citat de Mediafax.

El a mai afirmat că sunt foarte mulți oameni care au procese în justiție și care "sunt disperați”, unii au hotărâri judecătorești pronunțate și neredactate de luni de zile.

"E o problemă și cu schema de personal, dar e doar o problemă de schemă de personal sau e o problemă de abordare, de atitudine, de abordare, de dedicație a magistratului față de serviciul public? Da, în unele cazuri poate se justifică o redactare ușor întâziată pentru că e o cauză mai complexă, e nevoie de argumente, de a verifica doctrina, poate fi cazul unei instanțe mai aglomerate sau a unui parchet mai aglomerat, dar nu putem accepta ideea că sistemic e un fenomen și să acceptăm acest fenomen de anchete care trenează, respectiv judecăți care fie treanază, fie dacă au fost dezlegate prin decizii, nu se redactează hotărârea”, a adăugat Predoiu.

Marți, Cătălin Predoiu ar urma să anunțe propunerile sale pentru șefia Parchetului General, DNA și DIICOT.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2059 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    ma scuzati, dar ce inseamna ,,celeritate''? (Luni, 20 ianuarie 2020, 10:20)

    bancher [utilizator]

    Intreb ptr ca nu am auzit niciodata acest cuvant.
    • +2 (2 voturi)    
      De pida (Luni, 20 ianuarie 2020, 11:11)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      In traducere libera (varianta Predoiu-Vela) ca vom afla cine a gazat in masa in 2018 la Pastele Cailor. La fel pe cei care au ucis la Revolutie.

      In RO, Justitia este stâlpul de apărare al infractorilor si criminalilor
    • +1 (3 voturi)    
      organizare zero, profesionalism zero (Luni, 20 ianuarie 2020, 11:24)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Luati exemplu de organizare, mobilizare exemplara si profesionalism de la englezi:

      In 2011 in Anglia au fost violente de strada. Cateva zile dupa, tribunalele au fost deschise 24 de ore pe zi, magistratii au lucrat in ture de 36 de ore. Au fost judecate mii de cazuri in timp record.

      Luati si cititi de aici:
      https://www.bbc.com/news/uk-england-14487636

      https://www.theguardian.com/law/2011/dec/22/england-riots-all-night-courts

      La noi magistratul, judeca un cauza simpla, chemand partile de 10 ori timp de cativa ani. La fiecare infatisare cere o chitanta sau nu stiu ce lucru minor. Vine si data infatisarii, magistratul se uita la chitanta ceruta la procesul trecut si cere o nou act pentru urmatoare infatisare. Munca grea domnule... Timpul trece, leafa (foarte mare) merge... Pe ei cine ii organizeaza ?
    • +3 (3 voturi)    
      . (Luni, 20 ianuarie 2020, 11:38)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Tu esti pe bune? Iti lua mai putin timp sa cauti cuvantul in dictionar decat sa pui comentariul asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 ianuarie 2020, 12:02)

      [anonim] i-a raspuns lui bancher

  • +3 (3 voturi)    
    Teldrum vs Olaf (Luni, 20 ianuarie 2020, 10:24)

    un domn [utilizator]

    A fost făcut pilaf ...
  • +3 (3 voturi)    
    Palavre (Luni, 20 ianuarie 2020, 11:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Vorbe aruncat sa minta populimea
  • -4 (4 voturi)    
    atac la procurori? (Luni, 20 ianuarie 2020, 11:11)

    holinessdani [utilizator]

    Ciudat, sa-i atace asa direct pe procurori.
    Ca ei tin dosarele deschise, pentru cine n-a inteles din prima.
    Pai daca procurorii inchid dosare cum mai pot ei sa se planga ca au mii de dosare fiecare, ca nu fac fata, ca muncesc zi si noapte pentru tarisoara asta, cum ar mai putea incasa sute de mii de lei pe diurne si salarii de mii de euroi?
    Cel mai amuzant insa e cand ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca facea cineva de la psd afirmatiile astea!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu numai (Luni, 20 ianuarie 2020, 14:18)

    UpNext [utilizator]

    celeritatea anchetelor si judecatilor, ci si calitatea profesionala a corpului magistratilor, a avocatilor si acuratetea procesuala sunt la/sub pamant in aceasta tara.

    Justitia este, ca si media romanesca, este infectata de coruptie, incompetenta, subiectivism, lipsa de probitate si rea-vointa. Pe scurt, o rusine nationala!!
    • 0 (0 voturi)    
      Și totuși (Luni, 20 ianuarie 2020, 19:01)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Pentru cei care isi mai aduc aminte cum erau așteptările in caz că aveai de-a face cu un proces împotriva unei autorități publice înainte de 2007, și cum erau acum 3 ani...între timp oamenii, societățile private in special au început să dea în judecată (cu succes), sa denunte, iar autoritățile au răspuns devenind mai precaute la cerut șpăgi sau avantajat amici.
      Desigur exceptând perioada din distopia dragniota, din care am ieșit, dar onor guvernului uslista nu știm și unde ne aflam. Sigur e că avem un DNA (de excepție acum 3 ani) decapitat. Guvernul Orban se face că uita de ce au ieșit românii în stradă timp de.3ani. Nu pentru bani sau alocații.
  • 0 (0 voturi)    
    impresie ? (Luni, 20 ianuarie 2020, 14:40)

    codrean [utilizator]

    La baza pare a fi o insuficienta pregatire profesionala a magistratilor; ei insisi simt asta, sunt nehotariti, se lasa dominati de avocati, accepta orice "chichita" ceruta si orice amanare ceruta de acestia. Un proces relativ simplu, in "civil" dureaza cam doi ani ! Greu de gasit solutii. Poate niste cursuri, reciclari, perfectionari ?