Ce ”cadou” i-a făcut Trump lui Michelle Obama: Pizza, hamburgeri și cartofi prăjiți, din nou în meniul școlilor

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 13:19 Actualitate | Esenţial


Trump, consumator de fast food (twitter-sursa foto)
Foto: Hotnews
Pizza, hamburgerii şi cartofii prăjiţi vor fi incluse din nou în meniurile cantinelor din colegiile americane, la ordinul preşedintelui american Donald Trump, care a anulat standardele nutriţionale impuse de fosta Primă Doamnă a SUA, Michelle Obama.

Mai mult, Trump a luat această decizie chiar de ziua de naştere a lui Michelle, care a împlinit vineri 56 de ani şi care în cei opt ani la Casa Albă a luat mai multe măsuri pentru a combate obezitatea infantilă, scrie Agerpres.

Noile reguli vor permite şcolilor să reducă din cantitatea de legume şi fructe care trebuie inclusă în meniul şcolar.

Totodată, şcolile vor putea reduce varietatea de alimente proaspete oferite elevilor.

Propunerea de reformă federală a fost prezentată vineri de o agenţie a Departamentului Agriculturii din SUA, a cărei responsabilitate este să stabilească meniurile pentru cei aproape 30 de milioane de elevi din cele 99.000 de şcoli.

"Şcolile şi districtele şcolare continuă să ne spună că încă se aruncă multe alimente şi că este nevoie de o mai mare flexibilitate pentru a le oferi elevilor alimente nutritive şi apetisante. I-am ascultat şi ne-am pus pe treabă", a declarat secretarul agriculturii, Sony Perdue, citat într-un comunicat de presă.

Noile norme au fost denunţate de grupuri preocupate de nutriţia minorilor, precum "Asociaţia pentru o Americă mai sănătoasă", în care Michelle Obama deţine poziţia de preşedinte onorific.

Într-un comunicat, directoarea asociaţiei, Nancy E. Roman, a declarat că noile norme reprezintă "un pas în direcţia greşită" şi a apreciat că, "lăsând politica deoparte, ştiinţa a demonstrat că trebuie crescut consumul de fructe şi legume" pentru efectul lor favorabil asupra sănătăţii, mai ales pentru copii.

În contrapartidă, alte grupuri, precum Consiliul Naţional al Cartofului, au salutat noile norme. Consiliul menţionat, un grup de presiune care militează pentru creşterea consumului de cartofi, a scris pe Twitter că acest produs conţine mari cantităţi de proteine, fibre şi carbohidraţi de care "copiii de vârstă şcolară au nevoie pentru a avea succes la şcoală".

De când a ajuns la Casa Albă, în ianuarie 2017, Trump a relaxat standardele privind alimentaţia în şcoli. În SUA, peste o treime dintre adulţi şi circa 18% dintre persoanele cu vârste între 2 şi 19 ani sunt obeze, potrivit ultimelor date ale Centrului de Control şi Prevenire a Bolilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9218 vizualizari

  • +2 (66 voturi)    
    Sinistru (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 13:26)

    braindamage23 [utilizator]

    Clovnul continua sa isi faca show-ul, iar fraierii continua sa il voteze. Cat timp Consiliul Cartofului face politici publice, sa nu va mirati ca portocaliul nu da doi bani pe sanatatea publica.
    • -4 (56 voturi)    
      Foarte bine a facut (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 13:52)

      costyctin [utilizator] i-a raspuns lui braindamage23

      Trump, dupa reforma lu' Mishel s-au aruncat mii de tone de 'mancare' la gunoi.
      Nici n-ai idee ce paste dubioase si de proasta calitate, care aratau ca o voma radioactiva, li se serveau copiilor, da vorbesti ca e frumos sa te afli in treaba.
      O reforma se face si tinand cont de normele culturale, trebuie sa fie inclusiva si asa mai departe, nu sa vina dictatorul Mishel (apropo, in ce calitate a emis directive politice si de administratie publica fost prim domn al SUA?) Crezi ca negrii din Sud care baga numai frigane acasa la scoala se atingeau de pasta de mazare si morcovii fierti ai Miselului? Nu, numai ca veneau cu mancare de acasa si aia de la cantina aruncau fandoselile vegane la gunoi.
      Ca sa nu mai zicem ca rata obezitatii in randul copiilor a mai crescut cu vreo 3 procente si cat timp Mishel a facut meniurile.
      • +12 (42 voturi)    
        Sa fim seriosi (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 14:05)

        braindamage23 [utilizator] i-a raspuns lui costyctin

        Acum intuiesti ca pizza si burgerii vor fi pregatiti de bucatari de la restaurante cu stele Michelin? Daca normele culturale spun ca trebuie sa mancam junk food pana la ateroscleroza si sa ne impuscam orbeste, asta inseamna ca nu trebuie sa intervina nimeni?

        De acord ca risipa alimentelor si obezitatea sunt probleme pe un trend ascendent, asta nu inseamna ca decizia lui Trump aduce ceva benefic in rezolvarea lor.
        • -5 (37 voturi)    
          babaiatule... (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 16:26)

          Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui braindamage23

          ... omu' mancanca ce vrea el pe acest pamant, nu e treaba statului sa ii reglementeze asta.
          ai ramas cu mentalitatea comunista, eu zic sa scapi de ea...
          • +6 (10 voturi)    
            Exact (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 22:45)

            tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

            Daca eu vreau sa bag in vena cocaina si sa si vand altora ce treaba are statul cu ce fac eu ? Facepalm!
      • -6 (30 voturi)    
        Big Momma (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 16:51)

        Victor Micea [utilizator] i-a raspuns lui costyctin

        Michelle a facut politica alimentara in SUA in calitate de aleasa a alesului, daca ma intelegi. In plus daca Obama mai avea unele limite constitutionale, Michelle se baga unde voiau muschii ei si nu o oprea nimeni pentru ca saracu' Barry nu sufla in fata ei iar nimeni nu sufla in fata lui Barry pentru ca era Noul Mesia Negru.
  • -4 (56 voturi)    
    Michelle a făcut o confuzie, pizza nu îngrașă! (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 13:27)

    Nyk1 [utilizator]

    Câți italieni obezi ați văzut în Italia și câți turiști americani care dacă încearcă să se așeze într-o gondolă venețiană, aceasta se răstoarnă în apă?

    În orice caz, respect Trump pentru că le-ai redat elevilor libertatea de a alege ce vor să mănânce! Nu toți suntem vegani sau agreem dieta vegană!
    • +19 (41 voturi)    
      @Nyk1 (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 13:39)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cu deosebirea ca pizza pe care o mananca italienii n’are absolut nimic in comun cu rahaturile industriale congelate pe care americanii le numesc pizza!
      • -3 (39 voturi)    
        Lasă că și legumele lui Moochelle... (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 14:12)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        ...tot din semințe Monsanto provin și au și gust de plastic.

        Măcar la hamburgheri mai pun aditivi ca să aibă un gust bun.
        • +5 (17 voturi)    
          alea nu erau congelate (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 14:46)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          erau doar culese din gradinile de legume.
          apropo, e o reclama la noi, cu legumele vechi care'si pierd calitatille
          deci, proaspete, abia culese.
          hai sa fim seriosi.

          colegiu, in sua, nu e liceu. leiceu= high scool.
          colege, facultati de doi sau patru ani.
          invatamantul superior e in module de cate doi ani. in invatamantul superiori, in colegii si universitati nu se da mancare moca, sau la pret redus.

          deci, la varsta de liceu, cu un program scolar care include multa miscare, sport, mazarea si fasolea verde, congelate, nu dau daca folosinta budei.

          sunt curios ce se ofera in liceele, ma rog, colegiiile, desi nu toate au titlul pompos de colegii, din romania....

          apropo, care este diferenta dintre un absolvent de colegiu si unul de liceu, din tzrisoara...
          amandoua scot analfabeti functionali.
          care vin asa bine pregatiti din scoala elementara, aaaaa, pardon, gimnaziu....

          sa fim seriosi !
    • +1 (39 voturi)    
      n-ai inteles: (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 13:48)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      tot ce face Trump e rau.
      • +3 (19 voturi)    
        pe hn (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 14:47)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        ...................................
        ooo, dar si pe cnn, ny times.....
  • +6 (40 voturi)    
    Nutritionista fara scoli (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 14:00)

    VMuntean [utilizator]

    Toti oamenii devin nutritionisti si vraci cand descopera internetul.
  • 0 (30 voturi)    
    exact (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 14:57)

    Contrache [utilizator]

    sa le dea ce merita, burger and fries, eretici cu legume si fara diabet nu au ce cauta in usa. Cand se duc cu tava sa isi puna cu de toate.
    • +3 (23 voturi)    
      pai.... n-ai inteles. (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 16:27)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Contrache

      omu' isi alege ce vrea, nu e nevoie de nicio reglementare.
      • -6 (16 voturi)    
        fara rebglementari (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 18:57)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

        n'ar mai fi ue.
        pan' la urma, s'a stabilit lungimea standard a castravetelui ioropean ?!
    • 0 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 19 ianuarie 2020, 11:09)

      [anonim] i-a raspuns lui Contrache

  • +7 (15 voturi)    
    Consiliul National (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 20:30)

    yol [utilizator]

    al Cartofului pare sa fie singurul sustinator al programului, si copiii probabil. Dar na, ce copil nu vrea ciocolata!
    Oricum, inca o masura strategica luata de Superman!
    Urmeaza Consiliul Berii cu noi concluzii stiintifice: “ berea dupa scoala e antistres”
    • 0 (2 voturi)    
      + 1- 2 doze de canabis, medicinal, of course, (Duminică, 19 ianuarie 2020, 13:46)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui yol

      ca e indicat de doctori!
  • +9 (15 voturi)    
    Business as usual (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 21:27)

    ipolitic [utilizator]

    Intre 1980 si 2000 in SUA numarul copiilor obezi s-a triplat. Atingand nivelul de 32%, aceasta tendinta de crestere s-a oprit in 2008, alarmand industria de medicamente si healthcare, precum si retelele fast-food care au previzionat scaderea accentuata a profitului. Economia SUA "great again" are nevoie de cat mai multi copii obezi care se vor transforma in adulti obezi cu probleme cardiace, hipertensiune, diabet etc. cu consumuri specifice marite. Indeed, great again.
  • +3 (5 voturi)    
    Acasa copiii americani mananca (Duminică, 19 ianuarie 2020, 8:48)

    John M. [utilizator]

    acelasi lucru ca la scoala. Plus niste KFC,Taco Bell si BBQ ribs. Americancele nu gatesc nimic "from scratch"...