Manelistul Dani Mocanu, trimis în judecată pentru instigare la ură contra femeilor. Clipul incriminat are 20 de milioane de vizualizări pe Youtube

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 15 ianuarie 2020, 15:50 Actualitate | Esenţial


Imagine din clipul ”Curwa”
Foto: Captura YouTube
Manelistul Dani Mocanu a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, el fiind acuzat că a lansat în aprilie 2019 un videoclip pe canalul Youtube, în care incita la ură împotriva femeilor, transmite Agerpres.

"În data de 27.04.2019, inculpatul a încărcat pe platforma online Youtube un videoclip filmat şi montat anterior, prin intermediul căruia a instigat publicul larg la ură şi discriminare împotriva femeilor. La finalul lunii noiembrie 2019, videoclipul înregistra peste 18 milioane de vizualizări şi a generat venituri de aproximativ 34.000 USD, ce au constat în drepturi de publicitate aferente videoclipului", se arată într-un comunicat al Parchetului.

  • Ce spune articolul din codul penal invocat de procurori: ”Incitarea publicului, prin orice mijloace, la ură sau discriminare împotriva unei categorii de persoane se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.”

Videoclipul respectiv se numeşte "Curwa" şi avea în ianuarie 2020 peste 20 milioane de vizualizări.

”O curwă dacă-ți iei, s-o ții în locul ei / Să n-o lași să gândească, să-i pui stop la idei / Să nu îi dai valoare decât ca la un câine / N-o duce la restaurant, ține-o în casă pe pâine”, este refrenul piesei.

Într-un răspuns dat unui comentator Dani Mocanu susține că: „Eu nu spun că nu trebuie să iubești femeia !!! Ba din contra. Dar în condițiile în care femeia își ia coarne te rog ascultă sfatul meu. Scoate câteva milioane din buzunar, cumpară o drujbă și taiei coarnele la nebună”

Dosarul a fost trimis la Judecătoria Piteşti.

În iulie anul trecdut, Asociația Centrul de Dezvoltare Curriculară și Studii de Gen: FILIA a sesizat Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD), reclamând că maneaua „Curwa” reprezintă discriminare pe criteriul sex și instigare la violență.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12304 vizualizari

  • +5 (21 voturi)    
    ce tiganie.... (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:16)

    Coresponedntu [utilizator]

    asa muzica, asa obiceiuri orientale straine spritului romanesc .... tiganizarea Romaniei poate fi oprita prin interzicerea acestor mizerii... imaginea cefelor groase, tanguirea, cersitul sunt propagate de aceste lighioane.... ar fi trebuit bagat direct la puscarie... trebuie promovate genuri muzicale care proslavesc corectitudinea, munca, solidaritatea umana, resoectul pentru cei diferiti ca noi, ecologismul, combaterea discriminarii. din acest motiv poprul roman trebuie sa asculte doar muzica clasica, jazz, folclor autentic, muzica rock de toate felurile de la rock clasic la rock simfonic si heavy metal... tigania trebuie starpita din Romania altfel acest cancer ne va devora ca natie...
  • +11 (17 voturi)    
    Doamne si fereste (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:41)

    Almaryus [utilizator]

    Domnul asta a generat venituri de 34k $ dintr-un clip care duhneste rau a probleme nerezolvate si lipsa de....imaginatie.
    Cum mama ma-sii sa ne revenim ca tara daca noi (inca) promovam asa specimene? :(
    Imi pare rau s-o spun, dar ma bucur ca am plecat...
  • +6 (14 voturi)    
    Dar platforma Youtube nu este si ea responsabila? (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:55)

    vital [utilizator]

    De ce nu a oprit astfel de video, mai ales daca au fost sesizatii? Stiam ca Youtube-ul isi verifica materialele, ar trebui si el tras la raspundere intr-un fel daca nu si-a facut treaba! Si sa propreze banii pe clip!
  • -4 (16 voturi)    
    Concluzia procurilor (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 17:07)

    Tom2 [utilizator]

    în versurile din articol se vorbește despre femeia care-i curvă. Oare procurorii au mentalitatea că toate femeile sunt curve? Deci dacă te-ai luat de o femeie curvă te-ai luat de toate femeile?
  • -4 (16 voturi)    
    Cenzura (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 17:16)

    Andrei-Andrei [utilizator]

    Plin de mici Adolfi pe aici. Absolut nicio cenzura nu e buna. Nu-ti place, nu te uiti. Libertatea de exprimare va zice ceva? Atata timp cat nu te indeamna in mod direct la violenta, statul nu ar trebui sa se amestece in asa ceva.
    • +8 (8 voturi)    
      La youtube... (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 19:11)

      Popeye_the_Sailor [utilizator] i-a raspuns lui Andrei-Andrei

      se uita mai ales copiii. Credeam că e sigur, până acum. Va trebui să fiu mai atent la ce se uită ai mei chiar și pe youtube?
    • +12 (12 voturi)    
      hmmm... (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 20:38)

      mano74 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei-Andrei

      Este vorba de instigare la violenta si discriminare, este cu totul altceva, nu s-ar cenzura versurile lui romantice, de dragoste neimpartasita... "Atata timp cat nu te indeamna in mod direct la violenta"?! pai exact asta face istetule!
  • +1 (11 voturi)    
    Atacul asupra lui Dani Mocanu este unul țiganofob! (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 17:28)

    Nyk1 [utilizator]

    D-l Asztalos Csaba ar trebui să se sesizeze, aici este de fapt vorba de un atac asupra principiilor patriarhale ale culturi rromani!
  • 0 (12 voturi)    
    Politia Gandirii isi intra in atributii (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 17:32)

    xolv [utilizator]

    cu aiutorul CCES, actualul CNCD.
  • 0 (10 voturi)    
    Asta-i prioritate in RO? (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 20:08)

    mescaline [utilizator]

    Hai sa incarcam sistemul de justitie cu tot felul de prostii, in timp ce adevaratii infractori, exemplu Tzandarei, sunt liberi si prospera.

    Nu orice infectie se trateaza cu penicilina, e mai sanatos sa le ignori pe cele mici si sa le lasi sa treaca. Societatea trebuie sa-si dezvolte si ea anticorpii.
  • +3 (3 voturi)    
    cine mai e si parameciul asta? (Joi, 16 ianuarie 2020, 7:33)

    qwerasdf [utilizator]

    n-am auzit in viata mea de el
    • +4 (4 voturi)    
      Si credeti ca (Joi, 16 ianuarie 2020, 8:30)

      Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      ati piedut ceva?
  • +6 (6 voturi)    
    Nu va dati seama ca ii cresteti nr de vizualizari (Joi, 16 ianuarie 2020, 8:29)

    Mihail4321 [utilizator]

    punand link? Cititorii se vor uita din curiozitate, iar in final ii bagat si ceva bani in cont.
  • -2 (8 voturi)    
    Ce diferență este între „Curwa” și „Biblia”? (Joi, 16 ianuarie 2020, 11:50)

    hic sunt leones [utilizator]

    Ambele au paragrafe în care femeia este privită ca un obiect aflat la discreția bărbatului, ambele sunt povești inventate de un autor, ambele se pot cânta.
    Ce facem cu un cântec foarte popular numit „Deșteaptă-te, române” și care instigă la ură împotriva celor care nu vor să moară ca proștii în războaie, ură împotriva islamului, ură împotriva Rusiei?
    Dar cu poveștile care constituie modele pentru copii precum „Capra cu 3 iezi” (unde vedem cum se pune la cale o crimă, în loc să fie anunțate autoritățile), „Amintiri din copilărie” (unde vedem cât de firesc este ca un preot să lovească o fetiță), „Alexandru Lăpușneanu” (unde vedem ura față de popor)?

    Acest dosar este o dovadă a ridicolului la care poate ajunge un procuror (și un judecător care l-a admis).