Firea, un nou atac la adresa Guvernului: Motivul real pentru care vor anticipate este ca să nu majoreze pensiile și salariile din educație

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 14 ianuarie 2020, 10:10 Actualitate | Esenţial


Gabriela Firea
Foto: Facebook
Preşedintele PSD Bucureşti, Gabriela Firea, lansează un nou atac la adresa Guvernului Orban, ea susținând că motivul real al alegerilor anticipate ar fi că PNL nu vrea să majoreze punctul de pensie şi salariile din învăţământ.

"Dacă ar fi doar jigniri..., dar sunt şi umilinţe şi măsuri nedrepte pe care le-a luat sau le pregăteşte Guvernul PNL. Las şi eu aici o opinie argumentată: motivul real al anticipatelor este că PNL nu vrea să majoreze punctul de pensie şi salariile din învăţământ. De aceea vrea alegeri înainte de 1 septembrie, ca să nu deconteze electoral", a scris primarul Capitalei, Gabriela Firea, pe Facebook.

Ea susține și că opţiunea de a creşte vârsta de pensionare la 70 de ani ar fi "o mare înşelătorie".

"Şi astăzi oricine poate lucra după vârsta de pensionare, iar în acest caz îşi va lua şi pensia la care a contribuit şi salariul pentru care munceşte. Înşelăciunea din varianta PNL este că, dacă optezi să munceşti până la 70 de ani, va trebui să renunţi la pensia la care ai dreptul pentru că ai contribuit. Deci te obligă fie să renunţi la pensie, fie să renunţi la salariu. În mod natural, alegi salariul pentru că e mai mare. Deci, ajungi să lucrezi până la 70 de ani", adaugă ea.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2657 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    mvai (Marţi, 14 ianuarie 2020, 10:31)

    Soljenitin [utilizator]

    Firea, cumva bagi panica in populatie? Ia sa iti facem o plangere penala pe tema asta!
    • -18 (18 voturi)    
      unde este atacul? (Marţi, 14 ianuarie 2020, 10:58)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ca mie mi se pare ca deschide ochii unora?
      • +12 (12 voturi)    
        mai bine (Marţi, 14 ianuarie 2020, 11:19)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        mai bine ii inchizi. Ca vezi toata poluarea din oras. si traficul.
      • +12 (12 voturi)    
        Explica-ne tu, marite filozof, (Marţi, 14 ianuarie 2020, 11:29)

        2016 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        cum dechide ochii aceasta patachina unor spalati pe creier, care se uita la latrinele TV si care asteapta doar sa "le dea Guvernul", indiferent de culoarea politica!
        Dupa ce a furat si a facut vraiste capitala, retardata stirista incearca sa introduca teme false si sa pozeze in marea salvatoare pentru toate probleme romanilor! O va lua in vara rau de tot in freza (sau unde a avut bucatica de sarma!), cand nu va mai fi aleasa primar.
      • +6 (6 voturi)    
        neaaaaaaa.... (Marţi, 14 ianuarie 2020, 13:03)

        asada [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        .....faci parte din cei ...unora !!!! Rau ai ajuns daca trebuie sa vina una ca madam Pandele sa iti deschida ochii !!!! Vai mama ta !!!!!
  • +15 (15 voturi)    
    Paznic la lupi.. (Marţi, 14 ianuarie 2020, 10:38)

    M-Teo [utilizator]

    Femeia asta e ca un pitbul turbat. Latra si ameninta. Noroc ca are cap pe gat altfel ii ploua in gat,
    Bine ca a facut ea bine...pentru biserica si atat.
    • +10 (10 voturi)    
      Asta stiesa faca (Marţi, 14 ianuarie 2020, 10:55)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui M-Teo

      Sa latre. A latrat de-o viata insolda securistilor si a Ciumei Rosii (din care face parte si Pandelika)
  • +11 (11 voturi)    
    huh (Marţi, 14 ianuarie 2020, 10:40)

    transpenibilus [utilizator]

    Sigur. Si motivul real pentru care Bucurestiul e extrem de poluat e ca volunaristii pandelisti se besesc prea des.
    Face un targ, un concert holograf, o susta, ceva gabitzule?
  • +14 (14 voturi)    
    si motivul real (Marţi, 14 ianuarie 2020, 10:43)

    liviu_ [utilizator]

    pentru care arunci venin si dai pe toti in judecata e ca vrei sa nu vada lumea cat ai furat si ca nu ai facut nimic pozitiv in orasu asta!
  • +15 (15 voturi)    
    Uite ce o f.... grija pe Firea ! (Marţi, 14 ianuarie 2020, 10:46)

    asavreau [utilizator]

    A făcut praf Bucureștiul,acum dă indicații Guvernului.Știu că ăștia care nu-și fac propriile sarcini și distrag atenția arătând spre alții,care nu intră în sfera de preocupări,sunt hoți și mincinoși garantat.Așa că bucureșteni feriți-vă de Gabi Firea.Vin alegerile,aveți ocazia să scăpați de ea.
  • +10 (10 voturi)    
    normal (Marţi, 14 ianuarie 2020, 11:14)

    I [utilizator]

    aici sunt sinceri: nici un pesedist nu intelege de ce ar vrea cineva sa MUNCEASCA pana la 70 de ani?! dar ar fi zis ca sa fure pana la 70 de ani ar fi inteles, dar asa...
  • +9 (9 voturi)    
    pai de ce sa mai creasca salariile (Marţi, 14 ianuarie 2020, 11:32)

    revo [utilizator]

    din educatie? Nu le-ati marit voi, Mafia PSD-ALDE-UDMR, cu 25%?!
    Aaaa, a fost doar pe hartie?
    Misto lovitura le-ati dat votantilor vostri fideli!
  • +5 (5 voturi)    
    sa ne lase (Marţi, 14 ianuarie 2020, 12:16)

    nustiunimic2019 [utilizator]

    Mai nou se pricepe Fifi si la strategie politica,

    Nu vrei draga daca tot ai terminat ce ai promis ca faci, sa te duci la palatul Victoria sa le faci un desen?

    Zic sa ne lasi!
  • +3 (3 voturi)    
    Eu nu pricep (Marţi, 14 ianuarie 2020, 13:38)

    gigifisiune [utilizator]

    de ce nu-si vede primarul de treaba primariei si-i lasa pe altii sa-si bvada de treaba lor.

    A terminat toti banii, a bagat rade-ul in faliment, si acum se plictiseste?
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Marţi, 14 ianuarie 2020, 14:42)

    nash pandelica [utilizator]

    se vede ca vine de la latrina 3.
    este o explicatie buna pt. cei ce privest cele trei televizii ale pesedelei: otv ghitza, latrina 3 si zvonaitatea gusata.
    usor de crezut de votantii obisnuiti ai pesede.
    adica, ii croieste cu materilalul clientului.
  • +2 (2 voturi)    
    Praf si pulbere, (Marţi, 14 ianuarie 2020, 16:45)

    TipTop [utilizator]

    cel mai prost primar din istoria Bucurestiului,primarul cu ,,ZERO,, realizari !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Dar tu ... (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 0:24)

    danmarian [utilizator]

    Dar tu putoarde de ce vrei sa mai candidezi la Primaria Bucurestiului ? N-ai furat destul si mai vrei ? Scarba !
  • +1 (1 vot)    
    dar motivul pentru care n-ai facut nimic bun?! (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 8:43)

    Antenistontel [utilizator]

    .