Fosta şefă a Autorității Electorale Ana-Maria Pătru a fost achitată în dosarul de corupție în care fusese trimisă în judecată de DNA

de MH     HotNews.ro
Luni, 13 ianuarie 2020, 11:20 Actualitate | Esenţial


Ana Maria Patru
Foto: Agerpres
Tribunalul Bucureşti a dispus luni achitarea fostului preşedinte al Autorităţii Electorale Permanente (AEP) Ana-Maria Pătru într-un dosar în care aceasta a fost trimisă în judecată de DNA pentru trafic de influenţă şi spălarea banilor, fiind acuzată că a primit 275.000 euro de la o firmă pentru a-i asigura câştigarea unor contracte din bani publici.

Instanţa a mai dispus ridicarea sechestrului pus pe averea Anei-Maria Pătru, scrie Agerpres.

Decizia nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel de DNA.

Potrivit DNA, în perioada aprilie - iunie 2008, Ana-Maria Pătru a pretins, iar în 2009 a şi primit de la reprezentanţii unei societăţi suma de 210.000 euro reprezentând contravaloarea unui imobil situat în Bucureşti.

"În schimb, aceasta a promis că va susţine derularea în bune condiţii a unui contract încheiat de acea societate cu AEP, precum şi că va susţine societatea să obţină şi să deruleze contracte viitoare, fapt care s-a şi realizat. În 2009, inculpata Pătru a disimulat provenienţa sumei de 210.000 euro, prin folosirea unui circuit financiar fictiv constând în derularea unor operaţii comerciale între mai multe societăţi comerciale, între care firma beneficiară a contractului cu Autoritatea Electorală Permanentă şi o firmă controlată de Ana-Maria Pătru prin soţul ei", susţineau procurorii.

DNA mai susținea că, în anul 2011, Ana-Maria Pătru a pretins de la reprezentanţii aceleiaşi societăţi contravaloarea unui autovehicul de lux din care a primit suma de 15.000 euro, în schimbul promisiunii că va susţine derularea, în bune condiţii, a unor contracte de servicii încheiate de firmă cu AEP. De asemenea, ea a promis, conform sursei citate, că va susţine societatea să obţină şi să deruleze contracte viitoare, fapt care s-a şi realizat.

"În 2011, în aceeaşi calitate, Pătru a pretins şi a primit suma de 50.000 euro de la administratorul unei alte firme, intervenind în schimb la ministrul Economiei, astfel încât omul de afaceri să fie primit în audienţă, fapt care s-a şi întâmplat la scurt timp de la intervenţie", preciza DNA.

Anchetatorii au constatat că Pătru, cu banii proveniţi din cele două fapte de trafic de influenţă descrise, a achiziţionat un autovehicul de lux, iar pentru a ascunde identitatea adevăratului proprietar şi beneficiarul real al bunului cumpărat, în acelaşi an, aceasta l-a înmatriculat pe numele unei alte persoane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3647 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    tot sistemul judiciar din ro (Luni, 13 ianuarie 2020, 11:26)

    rochiri [utilizator]

    ...isi merita pensiile speciale .
    merge totul asa de bine ...
  • +12 (14 voturi)    
    deci (Luni, 13 ianuarie 2020, 11:26)

    noi2013 [utilizator]

    in astfel de cazuri unde este adevarul?! ori DNA fabuleaza cu probele si automobilele de lux, ori judecatorii sunt pe langa...

    In oricare din cazuri, ar trebui sa plateasca.... inclusiv resursele consumate pentru anchete, etc
    • +2 (10 voturi)    
      automobil de LUX...15000 EUR? (Luni, 13 ianuarie 2020, 12:27)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      plus ca in titlu spune achitare...dar in articol sunt prezentate numai capetele de acuzare...si atat

      de fapt ce dorim? ca in mentalul colectiv sa ramana doar capetele de acuzare?

      mda...presa...justitia...#resist
  • +10 (14 voturi)    
    articol (Luni, 13 ianuarie 2020, 11:27)

    noi2013 [utilizator]

    si ar fi un articol sa vedem ce zic si judecatorii daca tot au achitat-o, ca sa intelegem un pic cum stau lucrurile...

    De ce se citeaza numai DNA?
    • 0 (0 voturi)    
      motivare (Luni, 13 ianuarie 2020, 17:04)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      acum a fost sentinta, motivarea se da (mult) mai incolo
  • -2 (20 voturi)    
    Unitatea de elita de la Ploiesti (Luni, 13 ianuarie 2020, 11:33)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    care actiona sub indrumarea noul procuror european :))
  • -3 (23 voturi)    
    Inca o victorie marca DNA (Luni, 13 ianuarie 2020, 11:34)

    vodatepes [utilizator]

    Inca o victorie a DNA-ului. Doamna nu a fost anchetata de catre echipa de elita de la Ploiesti? Ancheta in care s-au facut presiuni pe inculpat de catre procurorii de elita? Alo pe astia care au cheltuit in van bani statului si au facut abuzuri la DNA Ploiesti nu ii trage la raspundere nimeni?
    • +5 (13 voturi)    
      d-aia se desfiinteaza SIIJ (Luni, 13 ianuarie 2020, 12:18)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      ca abuzurile comise de unitatile de elita ploiesti, oradea, brasov, etc sa nu fie anchetate in veci
  • +7 (9 voturi)    
    Si noi ce sa intelegem din stirea asta? (Luni, 13 ianuarie 2020, 11:42)

    guuuu [utilizator]

    merci pentru nimic.
    • +1 (7 voturi)    
      Putem presupune multe. (Luni, 13 ianuarie 2020, 12:37)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui guuuu

      Este și varianta că banii din șpagă au ajuns la
      acei cinstiți *judecători*,desigur că pe căi
      cotite,prin intermediari.Zilnic *Justiția* furnizează
      câte o mizerie.De fapt cancerul din România li se
      datorează 100%.
      • -1 (11 voturi)    
        sau putem intelege ca s-au facut abuzuri (Luni, 13 ianuarie 2020, 12:53)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        ca doar am vazut ce facea unitatea de elita de la ploiesti
  • +9 (9 voturi)    
    Pe vremuri (Luni, 13 ianuarie 2020, 12:04)

    Jolly Roger [utilizator]

    Toate cazurile de judecata se rezolvau ușor: ori cel acuzat era gasit vinovat si își primea pedeapsa ori cel care acuza pe nedrept era tras la răspundere pentru fapta pentru care făcuse acuzarea.
    Simple vremuri... Si civilizate!
    • 0 (16 voturi)    
      de ce crezi ca nu se vrea SIIJ? (Luni, 13 ianuarie 2020, 12:54)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      fix din cauza asta
      • +4 (4 voturi)    
        Da' de unde (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:44)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        asta-i mentalitate sovietica, de tipul: "cine nu e cu noi e impotriva noastra".
        Imi pare rau, dar tu n-ai opinii, ai convingeri solide.
        • 0 (2 voturi)    
          imi pare bine (Luni, 13 ianuarie 2020, 20:54)

          Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          ca nu ma intereseaza opiniile tale
  • +4 (10 voturi)    
    Justitia in RO (Luni, 13 ianuarie 2020, 12:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Avocatul infratorilor. MAgistrati corupti, șpăgari, cu salarii nesimtite si pensii speciale care sunt PARAZITII societatii. Modele - Savonea, Dorneanu, Enache, Toader, Stan, Velea, Florea si multi alti ticalosi corupti ca ei.
  • -1 (13 voturi)    
    bravoo DNA (Luni, 13 ianuarie 2020, 12:13)

    danete [utilizator]

    inca o achitare de rasunet! unitatea de elita de la Ploiesti! tuturor celor ce doriti puscarie fara dovezi si dosare impecabile va doresc sa treceti prin asta, voi sao cineva apropiat.
    • +4 (4 voturi)    
      hai ca macane (Luni, 13 ianuarie 2020, 14:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui danete

      acelasi text aproape ca un coment de mai sus...

      in fine... sa aveti parte de judecatori cum stiu eu ca exista... sa va vad adunci cum mai laudati judecatorii...

      toate tunurile pe procurori... pentru ca sunteti ori niste slugi fara creieri si puneti botul la ce zice gadea si mirciulica, ori sunteti niste slugi infecte

      - nu 100% din trimiterile in judecata sa termina cu o condamnare, asa functioneaza sistemul PESTE TOT IN LUME !!!
      - judecatoril da sentinta, NU procurorul... pentru saracul dracnea care e in puscarie nevinocat (ce gluma buna) pe judecatori tre sa-i injurati, nu pe procurori!
      dar toate tunurile pe procurori pt ca de judecatori aveti nevoie si aia sunt foarte rai cand sunt atacati...
      also oamenii nu prea inteleg cum e cu sistemul de justitie si va merge!
      • -4 (4 voturi)    
        esti prea prost (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:19)

        danete [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        nu 100%!! auzi la el! DNA e departe de procentul asta! iti doresc sa fii macar intre aia care nu sunt condamnati, nu mai mult! sa vezi ce bine e.
    • +3 (3 voturi)    
      Si daca judecatorii . . . . (Luni, 13 ianuarie 2020, 15:17)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui danete

      . . . sunt corupti?
      • +1 (1 vot)    
        Pai (Luni, 13 ianuarie 2020, 17:46)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        Cum se face ca ala care fura o gaina are procesul terminat in3 luni si e condamnat pe cand "nevinovatii" care fura miliioane de euro au procesul amanat cu anii pana se prescriu faptele?

        De ce sa platesti avocati scumpi si POATE scapi cand poti sa platesti si judecatorul/judecatorii si scapi SIGUR!
    • +2 (2 voturi)    
      Bravoo Dane (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:47)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui danete

      Deci tu sustii ca dna Patru s-a trezit cu un sfert de milion de euro din cer?
      Esti naiv sau...
  • +4 (4 voturi)    
    motivatia!? (Luni, 13 ianuarie 2020, 14:18)

    liviu_ [utilizator]

    pentru ca poate insemna ca asta e (da, nu toate trimiterile in judecata se termina cu o condamnare),
    poate insemna o incompetenta a procurorului, poate insemna o incompetenta.coruptie a judecatorului!
    si mai poate insemna ca legile pro-hoti ale psd cu ajutorul complicitatii CCR dau roade!
  • +4 (4 voturi)    
    Si daca (Luni, 13 ianuarie 2020, 14:42)

    vioridix [utilizator]

    Si daca probele au fost anulate pentru ca au fost obtinute cu ajutorul SRI?A avut grija Iordache si CCR-ul sa bage tot felul de fitile in legi astfel incat sa scape toti infractorii si sa ramana si cu banii.Ar trebui sa astepatam motivarea.
  • -4 (6 voturi)    
    Unde-i duoamna aia corpolenta care (Luni, 13 ianuarie 2020, 15:50)

    xrogo [utilizator]

    iesea saptamanal si rostea fraza nemuritoare,"Noi suntem DNA si noi facem dreptate"?
    • +3 (5 voturi)    
      Chiar ma miram. Unde e postacul ala... xrogo? (Luni, 13 ianuarie 2020, 16:51)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Unde e vina DNA ?
      Tu castigi un sfert de milion de euro peste noapte ?
      Lasa copeicile alea nenorocite pentru care postezi.
      • -1 (1 vot)    
        Unde să fie rusnacul xrogo!? (Luni, 13 ianuarie 2020, 17:49)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        A fost puțin la Mama Rusia să sărbătorească
        Crăciunul și Anul Nou pe stil vechi.A înbinat
        utilul cu plăcutul,fiind și instruit în atacarea
        Statului Român și pentru protejarea infractorilor.