Șeful Poliției Câmpia Turzii a refuzat alcooltestul când a fost tras pe dreapta. Inspectoratul Județean a demarat o cercetare disciplinară

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 10 ianuarie 2020, 9:37 Actualitate | Esenţial


Etilotest
Foto: Politia Romana
Șeful Poliției Câmpia Turzii, Dorel Florian Fodorean, a fost oprit în trafic și, pentru că mirosea a alcool, polițiștii i-au cerut să fie testat. Șeful Poliției Câmpia Turzii a refuzat testarea, motiv pentru care IPJ Cluj a început cercetarea disciplinară a acestuia, transmite Mediafax.

Potrivit unui comunicat al IPJ Cluj transmis, vineri, bărbatul a fost condus la spital unde i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii existenței/inexistenței alcoolemiei în sânge.

„Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, Biroul Drumuri Naționale și Europene, au depistat joi seara un conducător auto de 50 de ani, din Câmpia Turzii, în privința căruia exista suspiciunea că s-ar afla sub influența alcoolului. Acesta a fost depistat conducând un autoturism pe strada Laminoriștilor (DN15-E60) din Câmpia Turzii. Bărbatului i s-a solicitat să se supună testării cu aparatul alcooltest, însă din motive medicale a refuzat. Prin urmare, acesta a fost condus la unitatea medicală unde i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii existenței/inexistenței alcoolemiei în sânge. Întrucât persoana în cauză are calitatea de polițist, în paralel se efectuează o anchetă internă, conducerea inspectoratului dispunând cercetarea disciplinară a acestuia”, se arată în comunicatul IPJ Cluj.

Polițiștii fac cercetări pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

Surse judiciare au declarat, corespondentului Mediafax, că polițistul respectiv este șeful Poliției Câmpia Turzii, comisar șef Dorel Florian Fodorean.

„Bărbatul emana halenă alcoolică și va fi audiat în cadrul dosarului penal deschis pe numele său. Se așteaptă și rezultatele analizelor biologice de la spital”, au spus sursele citate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6179 vizualizari

  • +21 (27 voturi)    
    Ati vazut voi politist .. (Vineri, 10 ianuarie 2020, 9:59)

    Amad [utilizator]

    care poarta centura?
    care nu vorbeste la telefon in timp ce conduce?
    care nu se suie la volan dupa un sprit?
    care ....

    Toti bugetarii sunt dumnezei in bransa lor.
    • +3 (3 voturi)    
      Recunosc că nu am văzut. (Vineri, 10 ianuarie 2020, 16:35)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      Poate este valabil la polițiștii de pe marte.
  • +19 (23 voturi)    
    Bai sunteti nebuni? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 10:13)

    Marionette [utilizator]

    De ce exista acest subterfugiu? De ce poate cineva refuza alcool testul sau probele biologice atunci cand exista riscul sa omoare cu premeditare un copil nevinovat care trece pe trecerea de pietoni si sa se scoata mai bine decat daca nu ar fi refuzat acest probe????
    Asta este o imbecilitate legislativa. Lege facuta de ucigasi pentru ucigasi. Da, poti refuza probele biologice pentru ca religia iti interzice, dar in acest cazu NU CONDUCI. Il lasi pe Dumnezeu sa te care. Da, poti refuza probele biologice pentru ca esti beat, dar faci de la 3 la 100 ani de inchisoare dupa caz. Daca doar esti beat fara nici o dauna 3 ani. Daca omori un copil 100 ani.
    • +9 (13 voturi)    
      Asa ar trebui (Vineri, 10 ianuarie 2020, 10:38)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      dar aceste legi stupide le fac acesti indivizi de la mic la mare adunati in aceasta clica ,,democrata,, care ne conduce.....
    • +9 (11 voturi)    
      nu e niciun subterfugiu. (Vineri, 10 ianuarie 2020, 10:38)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      refuzul de a se supune testului cu etilotestul este caz penal.
        #showComment
    • +6 (6 voturi)    
      Exista multe (Vineri, 10 ianuarie 2020, 11:16)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      alte posibilitati de sanctionare, iar cea mai la indemana, este cea a disponibilizarii.
    • -4 (8 voturi)    
      Ce e gresit? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 11:59)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      A refuzat alcooltestul, nu probele biologice. E legal, nu inteleg care ar fi problema.
        #showComment
  • +6 (6 voturi)    
    Cred că cetățenii români obișnuiți (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:09)

    Rescator [utilizator]

    (cei fără pile) au observant că in ultimii ani rata
    infracționalității în rândul polițiștilor de toate gradele
    este mai mare decât cea din tagma interlopilor.
    Asta înseamnă lipsă de autoritate a șefilor din
    minister și proceduri disciplinare și penale de tot
    râsul.Se vede că indivizilor care încalcă legea nici
    nu le pasă,știu că nu vor păți nimic.
    • +4 (4 voturi)    
      Din pacate (Vineri, 10 ianuarie 2020, 15:41)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Militia a ramas Militie...Se acopera intre ei, exact cum fac si medicii si judecatorii corupti..Daca scapa ceva pe la televizor, din cand in cand se da cate o pedeapsa simbolica (minimul legal), si peste cateva luni, iese de la bulau si o poate lua de la capat...