Firea: Problemele de trafic din Capitală nu pot fi rezolvate doar de Primărie.

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 9 ianuarie 2020, 22:57 Actualitate | Esenţial


Gabriela Firea
Foto: Facebook
Edilul general, Gabriela Firea, a declarat joi că problemele de trafic din Capitală nu pot fi rezolvate doar de Primăria Municipiului Bucureşti (PMB), pentru că aceasta nu are în subordine, spre exemplu, Centura ocolitoare sau metroul.

„Problemele de trafic din Capitală nu pot fi rezolvate doar de Primărie, pentru că Primăria nu are în subordine, spre exemplu, centura ocolitoare a Capitalei sau metroul. Toate acestea sunt în subordinea CNAIR, Ministerul Transporturilor. Toate aceste măsuri sunt în Planul Integrat de Calitate a Aerului. (...) Dacă domnul ministru (al Mediului - n.r.) de patru zile toacă la fiecare post de televiziune că Firea e vinovată pentru poluarea din Capitală, sunt lucruri incorecte şi consider că e o bătălie politică pentru Primăria Capitalei începută prematur şi pe teme care nu îmi pot fi mie imputabile”, a spus Firea, într-o intervenţie telefonică la Antena 3, potrivit Agerpres.

Ea a menţionat că procedura de infringement a fost demarată din 2007.

„România este sub supravegherea Comisiei Europene din 2007 - 2008 şi toţi anii care au urmat până în zilele noastre. În cazul în care se va da Românei o sancţiune pentru oraşele care au cea mai mare poluare, dintre care Bucureştiul e pe locul patru, perioada afectată e 2010-2014, când eu nu eram primar general. (...) Domnul ministru este în stare să spună, pentru că a lăsat deja să se înţeleagă faptul că va veni Comisia Europeană şi ne va taxa pentru activitatea mea din ultimii trei ani”, a afirmat Firea.

Primarul general a spus că a făcut publice grafice de la agenţii de protecţia mediului pentru a arăta că ceea ce spune ministrul Mediului este „nu doar exagerat, ci induce stare de panică” în rândul populaţiei, spunând că respirăm în Bucureşti „otravă”.

„Agenţiile de mediu şi din Bucureşti şi din celelalte judeţe tot în subordinea Ministerului Mediului sunt şi deci nu au cum să facă un parti-pris vreunei primării sau vreunui primar şi există informaţii pe toţi anii trecuţi şi pe lunile anterioare care arată foarte clar că şi în Bucureşti, şi în Iaşi, şi în Braşov, şi în Cluj, şi în Satu-Mare, şi în Sighişoara, şi în Sibiu şi alte municipii şi chiar unele oraşe care au zone industriale sunt în anumite intervale de timp depăşiri ale normelor de poluare, dar nu toată ziua, nu permanent, iar măsuri s-au luat”, a spus Firea.

În ceea ce priveşte invitaţia ministrului Mediului pentru o întrevedere pe 20 ianuarie, ea e de părere că relevă că ministrul a minţit.

„Cât priveşte lansarea invitaţiei domniei sale către mine, către domnul primar din Braşov şi domnul primar din Iaşi pentru o întrevedere pe data de 20 ianuarie, după ce el de o săptămână ne toacă pe toţi, în special pe mine, înseamnă că dovedeşte clar că nu e o urgenţă. Când ministrul Mediului vine şi spune că nişte cetăţeni respiră aer otrăvit nu propune o întâlnire peste trei săptămâni - trebuie acum, urgent, să luăm măsuri (...) - asta dovedeşte că a minţit”, a adăugat Firea.

Bucureştiul are un Plan privind calitatea aerului, votat în Consiliul General, astfel încât nimic nu putea împiedica primarul general al Capitalei să aplice acele măsuri şi bucureştenii să nu fie nevoiţi să respire în fiecare zi otravă în loc de aer curat, a declarat miercuri ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Costel Alexe.

„Am transmis, încă de ieri, invitaţii către primarii de la Bucureşti, Braşov şi Iaşi pentru 20 ianuarie să discutăm la minister ce trebuie făcut de administraţiile publice locale. Ele sunt cele care în mod normal ar trebui să implementeze măsurile din aceste planuri privind calitatea aerului, astfel încât România să nu fie nevoită să plătească amenzi la Bruxelles pe infringementul privind calitatea aerului”, a afirmat Alexe.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5340 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    Sictir! (Joi, 9 ianuarie 2020, 23:01)

    mr_mojo [utilizator]

    Iei bani doar ca să ne spui cum nu se poate și cum dacă ne întoarcem cu spatele problemele dispar.
    Sictir!
    • +8 (8 voturi)    
      Motiv să nu facă nimic. (Vineri, 10 ianuarie 2020, 8:51)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Așteaptă să vadă dacă fac alții ceva.NIMIC este caracteristica guvernării și administrațiilor PSD.
      • +2 (2 voturi)    
        Pe la Bucurestiul ala (Vineri, 10 ianuarie 2020, 12:00)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        nu se gaseste nimeni sa-i spuna ba vaco, tu trebuie sa rezolvi problemele din bucuresti, nu de pe centura bucuresti, nu de pe centura ploiesti, nu de pe centura Constanta; centuristo...
    • +8 (8 voturi)    
      Pfff (Vineri, 10 ianuarie 2020, 9:40)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Comportamentul tipic de toapa.
      Pai bine madam Fierea, de cati ani esti la primarie?
      Banuiesc ca exista un istoric si niste grafice de poluare pe 3-4-5 ani, daca valorile au scazut in timpul mandatului tau te rog sa ne arati noua.
      Daca valorile au crescut, te rog sa te intorci la votantii sotulu tau din Voluntari si sa le explici cum sta treaba, aia sunt mai spalati pe creier si pun botul la bomboane.
      Dar sa nu ma iei cu petarde de genul analizei de pe 31 dec, cand aerul era excelent ..... pai tu intr-o zi in care 30% din Bucuresteni erau plecati si alti 60% erau acasa cu spritzul in nas ne prostesti pe noi ca nu este poluare in Buc?
  • +22 (22 voturi)    
    DUamna Gabi este Incoltita de Esecul (Joi, 9 ianuarie 2020, 23:07)

    un domn [utilizator]

    Farmecului Blondin de Voluntari, asdar scuipa venin dupa 3 ani de muietzi is posmagii
  • +19 (19 voturi)    
    pot intelege ca nu sunt locuri de parcare (Joi, 9 ianuarie 2020, 23:14)

    rov [utilizator]

    ca se parcheaza noaptea pe bulevarde, dar nu pot intelege de ce de luni de zile masini nemiscate de luni de zile la semnul interzis sunt tolerate.

    SAU
    DE CE PRIMA BANDA SI INTRAREA IN PARCAREA SUPRATERANA GOOOALA(Eroii Revolutiei) SUNT MEREU OPUPATE DE MASINI???
    Acesti nesimtiti care sunt 0.001% dintre masinile Bucurestenilor blocheaza bulevardele cu NEIMPLICAREA POLITIEI, politie CE NU-SI MERITA BANII!!!
    Daca o firma privata era pusa sa aplice legea, devenea milionara si circulatie era de 10 ori mai buna...
    politia nu vrea sa incaseze amenzi si nu-i capabila sa APLICE LEGEA.
    RUSINE !!!!!!!!!!!!!!
  • +18 (18 voturi)    
    E normal! (Joi, 9 ianuarie 2020, 23:33)

    independentu [utilizator]

    Toata lumea e de vina, numai Firea nu!
    • +9 (9 voturi)    
      Fifi, o catastrofă de primar (Vineri, 10 ianuarie 2020, 10:17)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui independentu

      Cu ce nerușinare minte duamna!

      N-are ce face Fifi, că ce ține de ea a făcut:
      - tramvaiele nu merg cu 10-20km/h că altfel se răstoarnă (bd. Basarabia, bd. Ferdinand sau Cal. Călărașilor), infrastructura e toată reparată (fără buclă de-ntoarcere, ca la Cora Pantelimon sau aeroport Băneasa, de ani de zile!!!) și liniile sunt extinse toate spre centură (cum au extins-o pe prelungirea Ghencea, doar în promisiuni);
      - troleeele și autobuzele merg brici pe banda lor dedicată și permit amgajaților să lase troacele acasă, în parcările noi construite de Fifi (locuri de parcare care lipsesc în continuare foarte multe cartiere);
      - zecile de km de piste permit tinerilor să folosească la greu bicicletele și trotinetele spre serviciu și nu numai, și să se bucure de aerul curat favorizat de neacordarea pe ȘPAGĂ GROSOLANĂ a autorizațiilor pe orice petic neconstruit!

      Toate le-a făcut duamna Fifi, că ea a muncit, n-a avut timp de paranghelii, iepurași monstruoși și luminițe din bugetul primăriei, a muncit să salveze Radetul cel eficient, care-i încălzește pe bucureștenii ce....N-AU VOTAT!

      Are grijă Fifi de noi, să avem parte de MINCIUNI și TUPEU! Nu vreți s-o mai tolerăm 4 ani, că sigur ne mai pune niște taxe pe laptele și mierea care curg prin capitală!

      Hai că putem, sigur se găsește vreo ofertă de Rusalii sau vreun grătar de neratat fix în ziua alegerilor!
  • +19 (19 voturi)    
    PLEACAAAAAAAAAAAAAAAAAAA (Joi, 9 ianuarie 2020, 23:35)

    Dan Oantea [utilizator]

    Eu nu te-am votat Fireo, dar esti mult mai prastie decat mi-am imaginat ca vei fi.
    N-AI FACUT NIMIC!!!!!!!!
  • +21 (21 voturi)    
    Dar o exista oare....... (Joi, 9 ianuarie 2020, 23:37)

    gigiN [utilizator]

    ...vreo problema care sa poata fi rezolvata de catre primarita lu'peste ???
  • +25 (25 voturi)    
    Duamna Tzatza (Joi, 9 ianuarie 2020, 23:54)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nu asta ai spus cand ai candidat.

    Kind reminder:

    http://media.hotnews.ro/media_server1/image-2017-06-22-21833821-70-promisiune-gabriela-firea-trafic.png

    Nu noi am scris, ci matale (sau ma rog, oamenii tai care ti-au pregatit campania de minciuni).

    Unde scrie ca nu Primaria rezolva toate problemele? Vad scris "Voi rezolva problema traficului". Aparent e una singura si aia tre' rezolvata.

    Deci?
  • +16 (16 voturi)    
    de ce nu ati spus asta (Vineri, 10 ianuarie 2020, 0:31)

    Mistrelutz [utilizator]

    si in campanie,cand promiteati rezolvarea problemei cu asa curaj ?
  • +10 (10 voturi)    
    Rezolvare (Vineri, 10 ianuarie 2020, 8:33)

    Werwolf1 [utilizator]

    Pai daca problemele Bucurestiului nu pot fi rezolvate doar de primarie propun sa ramaneti dvs in Voluntari si mai vedem pe urma
    • +1 (1 vot)    
      e trimisa la produs in Bucuresti (Vineri, 10 ianuarie 2020, 23:45)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Werwolf1

      Vine de pe centura si trage stanga ca orice trompeta, plus ca ne-a umplut si de turcisme la pret de Mercedes...
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 10 ianuarie 2020, 12:32)

    [anonim]