Daniel Chițoiu a fost pus sub învinuire pentru ucidere din culpă în cazul accidentului în care au murit doi oameni / A refuzat să dea declarații procurorilor

de MH     HotNews.ro
Joi, 9 ianuarie 2020, 10:53 Actualitate | Esenţial


Accident Daniel Chitoiu
Foto: Digi24.ro
Fostul ministru Daniel Chițoiu a fost pus sub învinuire pentru ucidere din culpă de către procurorii Parchetul Tribunalului Argeș în cazul accidentului rutier în care a fost implicat în 26 decembrie și care s-a soldat cu decesul a două persoane, a declarat pentru HotNews.ro procurorul Cătălin Arsene.
"Daniel Chițoiu a fost pus sub învinuire pentru ucidere din culpă. A refuzat să dea declarații la audieri, prevalându-se de dreptul la tăcere", a declarat pentru HotNews.ro procurorul Cătălin Arsene de la Parchetul Tribunalului Argeș.

Fostul ministru Daniel Chițoiu a fost citat pentru joi la Parchetul Tribunalului Argeș, unde a stat mai puțin de jumătate de oră, fiind citat în dosarul în care era începută urmărirea penală in rem pentru ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă.

"Nu pot să dau declarații acum. Colaboram cu presa, dar trebuie îndeplinite procedurile”, le-a spus Chițoiu jurnaliștilor, la intrarea la audieri.

Nici la plecarea de la Parchet el nu a dat declarații jurnaliștilor, răspunzând monosilabic la câteva întrebări.

Chestionat dacă el este cel care a sunat la 112 pentru a anunța producerea accidentului, secretarul general al ALDE a răspuns da. A fost întrebat și dacă a vorbit cu familiile victimelor, spunând că nu. Întrebat dacă vorbea la telefon înainte de impact, Daniel Chițoiu a răspuns negativ.

De asemenea, întrebat cum explică faptul că a ieșit din mașină pe picioare și i-a însoțit pe polițiști, apoi a fost luat cu targa și dus la spital, Daniel Chițoiu a răspuns: "Mi-am revenit în momentul acela".

Luni, Parchetul General a anunțat că dosarul privind accidentul rutier în care a fost implicat Daniel Chițoiu a fost preluat de Parchetul Tribunalului Argeş de la Parchetul Judecătoriei Pitești, "având în vedere intensa reflectare în mass-media" a acestui caz și "calitatea de membru în organele de conducere ale unei formaţiuni politice a unuia din șoferii implicaţi în accident".

"Dispoziţia de preluare a cauzei penale la unitatea de parchet ierarhic superioară are în vedere intensa reflectare în mass-media de la nivel naţional şi local, ca urmare a consecinţelor grave ale accidentului rutier cercetat – două persoane decedate şi două cu vătămări corporale şi a calităţii de membru în organele de conducere ale unei formaţiuni politice a unuia din conducătorii auto implicaţi în accident", a transmis Parchetul General.

Instituția preciza că la acel moment în cauză era dispusă începerea in rem a urmăririi penale pentru ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă. "În perioada imediat următoare, printre actele de urmărire penală ce se vor efectua în cauză, raportat la natura faptelor cercetate, de către procuror sau de organele de urmărire penală ale poliţiei judiciare, delegate în acest sens de procuror, se va proceda inclusiv la citarea părţilor sau, după caz a moştenitorilor acestora, pentru audiere, în vederea administrării cu celeritate a mijloacelor de probă", mai spunea Parchetul General.

Daniel Chițoiu a fost externat în 2 ianuarie de la Spitalul Floreasca, unde a fost internat câteva zile în Secția de Terapie Intensivă. El a ieșit din spital prin spatele clădirii, evitându-i pe jurnaliștii aflați în fața unității medicale. Surse judiciare spuneau că Daniel Chițoiu ar urma să fie audiat după externare, existând suspiciunea că fostul ministru vorbea la telefon în momentul producerii accidentului.

Anchetatorii cred că mașina condusă de secretarul general ALDE ar fi pătruns pe contrasens, iar imediat după producerea accidentului au existat declarații verbale contradictorii. În plus, poziția mașinilor nu conducea către o ipoteză clară asupra vinovăției.

Mergând pe firul evenimentului, anchetatorii au ajuns la o primă concluzie, și anume că Daniel Chițoiu, care era singur în mașină, ar fi pătruns pe contrasens, afirmau surse judiciare.

Accidentul a avut loc în 26 decembrie în localitatea Zamfirești din Argeș, unde o mașină a pătruns pe contrasens și s-a lovit frontal de un alt autoturism. O femeie de 73 de ani și un bărbat de 82 de ani au murit în urma impactului, iar alte două persoane au fost rănite. Imediat după accident, Chițoiu a fost văzut ieșind din mașină și însoțind un polițist, iar ulterior el a fost preluat cu o targă și dus la Spitalul Floreasca din Capitală, după ce ar fi avut mai multe coaste rupte.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11632 vizualizari

  • +24 (32 voturi)    
    pana la Paste, aprilie 2020 (Joi, 9 ianuarie 2020, 10:57)

    un domn [utilizator]

    Chitoiu va fi canonizat si Multa Lume se va inchina la El
    • +4 (14 voturi)    
      Pai (Joi, 9 ianuarie 2020, 11:24)

      BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dupa chipul si asemanarea romanilor. Vorbesc de majoritate, cei care s-ar simti jigniti probabil au plecat din tara sau se pregatesc.
  • +19 (35 voturi)    
    bine ca l-ati arestat pe ala (Joi, 9 ianuarie 2020, 10:57)

    Je__ [utilizator]

    care a spanzurat cainele 30 de zile

    si dl de mai sus l-ati pus sub invinuire
    • -4 (24 voturi)    
      M0ron (Joi, 9 ianuarie 2020, 11:11)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Realizezi ca intre cei doi nu e nicio diferenta: amandoi sunt niste psihopati!

      Ala omora un caine si e mandru de asta, iar asta cand vede ca a omorat doi oameni primul gand este sa se prefaca bolnav sa scape cu basma curata.

      Ceva imi spune ca si tu faci parte din aceasi specie cu astia doi, daca schingiurea unui animal (indiferent ca e caine pisca, etc) ti se pare ceva normal si un mod placut sa iti petreci timpul liber, inseamana ca o sa te vad la stiri cat de curand!
  • -18 (24 voturi)    
    invinuire.... (Joi, 9 ianuarie 2020, 10:59)

    dcotoara9 [utilizator]

    este acelasi lucru cu trimitere la mititica ???
    Sper ca totusi nu !!!!
    • -2 (4 voturi)    
      citeste (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:00)

      Wn [utilizator] i-a raspuns lui dcotoara9

      ce a scris Je_ ca sa intelegi mai bine.
    • +11 (11 voturi)    
      invinuirea... (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:05)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui dcotoara9

      urmeaza sa fie demonstrata in instanta de judecata, care poate da o sentinta de inchisoare cu executare.
      • +10 (12 voturi)    
        va fi (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:22)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

        iva fi incadrat la omor din culpa si va lua 2 ani cu suspendare. Ca asa e legea.
        • +3 (3 voturi)    
          o sa fie vreo 3 ani (Joi, 9 ianuarie 2020, 14:38)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          si jumatate cu suspendare ptr ca au fost mai multe victime....in rest ai dreptate, nu va face puscarie ptr ca e omor fara intentie si nu are antecedente penale.
          • +2 (2 voturi)    
            In mod normal (Joi, 9 ianuarie 2020, 17:39)

            Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Ar trebui sa existe o clauza in sentintele cu suspendare cand un accident cu victime se produce din vina unei persoane, anume renuntarea de bunavoie, pe intreaga perioada a vietii, la condusul oricarui vehicul motorizat pe drum public. In fond, a demonstrat deja ca atunci cand conduce poate sa omoare.

            Daca nu accepta clauza, atunci sentinta sa nu poata fi data cu suspendare.

            Asadar vrei sa scapi de puscarie, te angajezi sa nu mai conduci. Iar daca o faci, sentinta sa fie adaugata celei de condus fara permis (din faza de suspendare sa fie activata).
      • +2 (2 voturi)    
        he, he poate ... dar e gluma cu executarea, (Joi, 9 ianuarie 2020, 17:53)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

        aldis-ul lui peste prajit nu suporta puscaria

        de fapt ca toate jegurile speciale nu suporta, ca doar de aia sunt speciali
    • +1 (3 voturi)    
      se pare ca lumea citeste (Joi, 9 ianuarie 2020, 14:24)

      dcotoara9 [utilizator] i-a raspuns lui dcotoara9

      si nu intelege (poate am fost prea abstract :) ) !!! pe scurt -> se sugera ca totusi aceasta personalitate care totusi a luat dreptul la viata unor persoane trebuie sa fie sanctionat imediat si nu dupa ce se calmeaza spiritele sau ajunge ca juniorul Iorgulescu prin state prietenoase!
      Simplu -> trebuie trimis la rece ca sa si revina si sa mearga in picioare dupa ce a ucis si prin celula !
    • +2 (2 voturi)    
      Invinuire inseamna (Joi, 9 ianuarie 2020, 14:37)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui dcotoara9

      inceprea urmaririi penale....dar stai sa se termine procesul, e posibil ca judecatorii sa il achite.
  • +9 (11 voturi)    
    A la bonne heure (Joi, 9 ianuarie 2020, 11:07)

    ruskimushki [utilizator]

    macar o luna sa faca, simbolic.
    Sa nu-i fie distrusa bogata si inteleapta viata - mai ales pentru comunitatea care, iata, ii plange deja lipsa de la trebile obstesti.
    Macar o luna dupa gratii - atata merita doi batrani criminali, care erau cat pe ce sa ucida in chinuri un reprezentant al sfintei elite romanesti.
    Iar de-ar face copiii lor cate zece ani fiecare, pentru blasfemie, n-ar fi rau.
  • +13 (15 voturi)    
    Inca un jeg de om,numai bun de politica in RO (Joi, 9 ianuarie 2020, 11:30)

    Plagarus [utilizator]

    Doar rebuturile umane,trecute de o anumita varsta si venite din iepoca de haur, se mai inghesuie pe listele partidelor ?!
  • +22 (24 voturi)    
    Daca nici jigodia asta..... (Joi, 9 ianuarie 2020, 11:50)

    gigiN [utilizator]

    ....nu face cativa ani buni de puscarie,inseamna ca justitia in Romania a facuta de un iordache,un codrin,un radulescu,un nicolae,etc,in nici un caz de catre oameni cu coloana vertebrala !!!
    • +2 (2 voturi)    
      pai nu face (Joi, 9 ianuarie 2020, 14:39)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Va lua cu suspendare cu siguranta. Omoul e fara intentie si nu are antecedente penale.
  • +15 (21 voturi)    
    mda (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:36)

    SoulSearcher [utilizator]

    3 ani cu suspendare...

    asa a primit si animalul ala de Huidu, si el a omorat 3 oameni dupa ce a intrat pe contra-sens
    • +8 (14 voturi)    
      Vaaai (Joi, 9 ianuarie 2020, 13:26)

      BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Dar stii ca cati romani mandri il sustin ?? Si urla ca ORICUI i se putea intampla, saracu Huidu, a avut ghinion. O multime de huidu si chitoi in "asteptare" in romania .. accident waiting to happen.
    • 0 (4 voturi)    
      facepalm (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:58)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Repeti aceasi prostie sperand ca va deveni pertinenta.

      Huidu, si-a recunoscut vina, a incercat sa ajute victimile, procesul a fost rapid si fara ani de cercetare, infatisari si amanari.

      Asta dupa ce a omorat 2 oameni a avut singura grija sa se prefaca bolnav ca sa scape de arestare si interogare.
  • +7 (9 voturi)    
    ... (Joi, 9 ianuarie 2020, 13:41)

    mihai_mi [utilizator]

    Te astepti de la un om normal sa aiba remuscari, sa isi exprime regretul si sa isi asume vina. Dar specia lor gandeste total gresit - il doare undeva ca i-a omorat pe oamenii aia.
    • 0 (2 voturi)    
      Va mai ucide oameni (Joi, 9 ianuarie 2020, 14:44)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      a demarat bine.
      Acum stie cert ca nu va pati nimic, ba chiar va primi medalie. Cu noroc, iese si-o lege in sensul asta.
  • -1 (1 vot)    
    atentie, uciderea din culpa (fara intentie, n.m.) (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:27)

    demaGOGU [utilizator]

    ...nu se pedepseste, in codul penal de inspiratie napoleoniana, decat rareori cu privarea de libertate.
    • 0 (0 voturi)    
      ha, e ca si-n ala rusasc (Vineri, 10 ianuarie 2020, 11:34)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      uciderea elitei fara intentie, sub acuzatie de spionaj in favoarea imperialistilor, nu se pedepseste deloc, ba chiar se premiaza.
  • +1 (1 vot)    
    Procesul o sa dureze 3 ani (Vineri, 10 ianuarie 2020, 5:54)

    John M. [utilizator]

    si va lua tot 3 ani cu suspendare ca e la prima abatere...
  • 0 (0 voturi)    
    alcoolemie? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 8:08)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    nu se aude nimic de vreo testare sau analize!!
    a uitat toată lumea?