Iranul amenință SUA cu o răzbunare și mai dură, după atacurile cu rachete

de DG     HotNews.ro
Joi, 9 ianuarie 2020, 10:45 Actualitate | Esenţial


imagini satelit dupa atacul Iranului
Foto: Twitter
Un comandant al Gărzilor Revoluționare a susținut că Iranul se va răzbuna și mai dur după atacul cu rachete lansat marți noaptea asupra bazelor militare americane din Irak, ca răspuns la uciderea generalului Soliemani, transmite Reuters, citând agenția de presă Tasnim.

Comandantul Abdollah Araghi a reacționat astfel după intervenția de miercuri seara a președintelui SUA Donald Trump. Liderul de la Casa Albă a susținut, în prima declarație de presă oficială, că pare că Iranul a dat înapoi după ce atacul cu rachete balistice nu a reușit să aducă pierderi trupelor americane din Irak.

Un alt lider al Gărzilor Revoluționare, Ali Fadavi, a declarat că atacul Teheranului a fost o demonstrație a puterii militare a Iranului, iar forțele americane nu au putut face nimic.

Două rachete au fost lansate miercuri seara către Zona Verde din Bagdad, un perimetru ultrasecurizat unde se află sediile mai multor instituții guvernamentale irakiene și ale unor ambasade, a informat Armata irakiană, citată de Reuters. Nicio persoană nu și-a pierdut viața în urma acestui incident.

Potrivit sursei citate, cel puțin una dintre rachete a căzut la aproximativ 100 de metri de sediul Ambasadei Statelor Unite.

Președintele american Donald Trump a declarat, miercuri, la Casa Albă, după atacurile iraniene asupra bazelor militare utilizate de americani în Irak, că va cere NATO să se implice mai mult în Orientul Mijlociu și a anunțat noi sancțiuni imediate împotriva Iranului.

Iranul a revendicat responsabilitatea pentru atacul cu rachete balistice, ca reacție a atacului american care l-a ucis pe generalul iranian Qassem Soleimani, arhitectul strategiei iraniene în Orientul Mijlociu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10711 vizualizari

  • +19 (35 voturi)    
    Cred ca accidentul suferit de general (Joi, 9 ianuarie 2020, 11:04)

    ruskimushki [utilizator]

    a fost doar un test.
    • -2 (2 voturi)    
      Perfect de acord! (Joi, 9 ianuarie 2020, 20:15)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

      "Un alt lider al Gărzilor Revoluționare, Ali Fadavi, a declarat că atacul Teheranului a fost o demonstrație a puterii militare a Iranului, iar forțele americane nu au putut face nimic."

      ===========================

      Sa trimiti 15 pocnitori care sa faca plici la 400 de km...daaaa, chiar a fost o demonstratie a "puterii militare"a Iranului. Vreo doi generali americani erau sa moara de ras....
      ...intre timp, in Armata Frantei continua distribuirea pantalonilor maro.
  • +10 (26 voturi)    
    O luati si voi pe urma Evenimentului Zilei? (Joi, 9 ianuarie 2020, 11:15)

    Razvan002 [utilizator]

    Care Iran? Doar un bezmetic.... unul dintre comandantii Gărzilor Revoluționare si nu tot Iranul sau elita conducatoare. Cei care decid sunt mult mai retinuti.
    • +10 (24 voturi)    
      ... (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:14)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Razvan002

      pentru ca isi dau seama ca nu au nici o sansa...
      • +2 (6 voturi)    
        nu de aia (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:52)

        elisan [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        daca i-ar lovi tare pe americani, acestia l-ar sustine pe Trump si ar putea fi reales presedinte. Asa suportul pentru Trump este scazut, 53% dintre americani se opun modului in care Trump a actionat cu Iranul.

        https://mobile.reuters.com/article/amp/idUSKBN1Z62KF
    • +4 (16 voturi)    
      am (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:26)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Razvan002

      senzatia ca-ti inchipui ca bezmeticul respectiv avea rachetele la el acasa, dupa sopron si cand s-a dus la buda a apasat declansatorul.
  • +7 (25 voturi)    
    dar (Joi, 9 ianuarie 2020, 11:42)

    alex34 [utilizator]

    de cate ori se razbuna astia? sau de acum oricand au chef sa mai lanseze niste rachete motiveaza ca se razbuna.., vai de poporul ala ca e prostit ca cei din korea de nord, ca sunt mari si tari si daca vor fac prapad in lume dar cand or veni si rachete spre ei atunci sa-i vezi cum se ascund prin toate gaurile
    • +1 (11 voturi)    
      nu au avut chibrituri destule in seara aia ... (Joi, 9 ianuarie 2020, 13:45)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      nu au avut chibrituri destule in seara aia ... se pare ca era intuneric si au pierdut 1 cutie de chibrituri .....
  • +12 (16 voturi)    
    nu se mai razbuna (Joi, 9 ianuarie 2020, 11:49)

    bancher [utilizator]

    si daca totusi o fac, vor avea grija sa nu fie victime din randul americanilor (adica dau rachete dar cand nu sunt militari americani acolo) Nici ei nu vor conflict armat cu SUA.
    • +4 (8 voturi)    
      Did Iran intentionally avoid causing casualties? (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:45)

      utug [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Iran missile attack: Did Tehran intentionally avoid US casualties?

      https://www.bbc.com/news/world-middle-east-51042156

      In the early hours of 8 January, Iran launched attacks on Iraqi bases housing US forces in retaliation for a US drone strike in Baghdad last Friday that killed a top Iranian general, Qasem Soleimani.
      But despite furious warnings from Tehran that the US would pay a significant price for that killing - no-one was hurt by the retaliatory attack, according to US President Donald Trump.
      So did Iran intentionally avoid causing casualties?
      What did Iran and the US say?
      A statement from Iran's Islamic Revolutionary Guards Corps (IRGC) said "tens of surface-to-surface missiles" were launched early on Wednesday "to crush the occupied air base of terrorist and aggressor army of the US in Al Asad", the hub for American military operations in western Iraq.
      Iran's Tasnim news agency, which is close to the IRGC, reported that Fateh-313 and Qiam missiles were used in the attack , and that US forces failed to intercept them because they were equipped with cluster warheads. The warheads also caused "tens of explosions" at Al Asad, it said.
      • +6 (8 voturi)    
        interceptate sau neinterceptate (Joi, 9 ianuarie 2020, 14:42)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui utug

        rachetele iraniene nu au facut victime. Deci e clar ca nici iranienii nu vor razboi...au vrut doar sa contraatace, fara a produce daune.
        Daca chiar vroiau morti, pana acum o faceau.
  • +5 (21 voturi)    
    Ce nerozi! (Joi, 9 ianuarie 2020, 11:57)

    periscop [utilizator]

    Ar trebui să se gândească la soarta lui Saddam sau al-Gadaffi...
    • +14 (16 voturi)    
      In primul rand la asta se gandesc (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:30)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      Dar vor sa vada cat pot intinde coarda.
    • -7 (29 voturi)    
      Periscop, (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:48)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      nu stiu in ce ape te balacesti, dar e prima data in viata mea de calator prin lume cand am primit un avertisment de la guvernul USA sa ma fac nevazut, sa nu ma bag in multimi si sa am toate documentele de identitate valabile la zi pentru a "rapid extraction" in caz ca lumea toata innebuneste...
      Si stii de ce?! Pentru ca Trump a comis o crima de omor cu premeditare, iar restul lumii crede ca este un schizofrenic ce trebuie demis imediat !
      • -3 (13 voturi)    
        Dimpotriva, guvernul USA (Joi, 9 ianuarie 2020, 14:45)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        da mereu astfel de avertismente. Eram la Plaza si imi faceam cumparaturile cand au dat un comunicat sa se evite zona drumul taberei-bd Timisoara-Plaza Mall (ptr ca acolo se batusera 3 interlopi inparcarea).
      • 0 (6 voturi)    
        Ioane, deci te-ai c..at pe tine instantaneu? (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:04)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Pai renunta mai Ioane la cetatenia americana daca te simti amenintat si neaparat cum trebuie de statul american.
        • 0 (0 voturi)    
          Care ioane? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 10:49)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Care "Ioane"?
          Care "cetatenia americana"?
          Dupa tampeniile pe care le scrie, John. M este 100% Ivan, si are cetatenie mujica!
      • -1 (5 voturi)    
        "In ce ape te balacesti".... (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:09)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        https://travel.state.gov/content/travel/en/traveladvisories/traveladvisories.html/

        "Crima de omor cu premeditare"? Nici macar Google nu traduce asa prost.

        "PARTEA II: PARTEA SPECIALĂ
        TITLUL I: Infracţiuni contra persoanei
        CAPITOLUL I: Infracţiuni contra vieţii
        Art. 189: Omorul calificat

        (1) Omorul săvârşit în vreuna dintre următoarele împrejurări:
        a) cu premeditare;
        b) din interes material;
        c) pentru a se sustrage ori pentru a sustrage pe altul de la tragerea la răspundere penală sau de la executarea unei pedepse;
        d) pentru a înlesni sau a ascunde săvârşirea altei infracţiuni;
        e) de către o persoană care a mai comis anterior o infracţiune de omor sau o tentativă la infracţiunea de omor;

        .................."
      • +1 (1 vot)    
        Niiiino-Niiino...alb-albastru, alb-albastru (Joi, 9 ianuarie 2020, 23:48)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        "...dar e prima data in viata mea de calator prin lume cand am primit un avertisment de la guvernul USA sa ma fac nevazut..."

        ========================

        Niiiino-Niiino...alb-albastru, alb-albastru

        Au cablat Sapoca!
  • +1 (25 voturi)    
    Râsuri medievale (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:16)

    spirache [utilizator]

    O fi ajuns vestea la urechile bărboșilor de rând dornici de fecioare și de băieței că cei 80 de teroriști americani inca nu au murit, iar cei 200 inca nu au fost răniți și acum li se promite de către NoName că va veni prăpădul peste infideli. Penibil!
  • -8 (12 voturi)    
    adica ?! (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:28)

    nash pandelica [utilizator]

    2x22 ?