Marcel Ciolacu vrea o alianță cu Pro România și ALDE: „Ne putem uni pentru formarea unui Guvern, pentru alegerile locale sau pentru alegerile generale”

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 9 ianuarie 2020, 8:01 Actualitate | Esenţial


Marcel Ciolacu
Foto: Facebook/ Marcel Ciolacu
Marcel Ciolacu a declarat, miercuri, că PSD vrea alianțe politice cu Pro România sau cu ALDE, pentru formarea unui Guvern sau pentru alegerile locale. El subliniază că dacă cele două formațiuni s-ar regăsi în proiectul PSD, atunci ar trece și moțiunea de cenzură pentru demiterea Guvernului Orban, potrivit Mediafax.

„Eu încerc să arăt un traseu logic și politic. PSD categoric la congres va veni cu un proiect politic. Dacă alături de acest proiect va veni și domnul Ponta și domnul Tăriceanu, dacă aceștia se vor regăsi în acest proiect politic, atunci moțiunea va trece. Dorim alianțe politice. Ne putem uni pentru formarea unui Guvern, pentru alegerile locale sau pentru alegerile generale. Nu exclud nicio variantă, atâta timp cât nu ne unim să luăm puterea de dragul de a lua puterea, ci avem un proiect politic și un program de guvernare”, a spus Marcel Ciolacu, la România TV.

Întrebat dacă PSD vrea o alianță și cu USR, Marcel Ciolacu a răspuns: „Nu exclud niciun fel de alianță, mai puțin cu PNL”.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1796 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Sefii Ald£ dosare penale + Ponta Party Alone (Joi, 9 ianuarie 2020, 8:17)

    un domn [utilizator]

    Asta e speranta P$D ? Sacul si petecul...
    • +1 (3 voturi)    
      Sunteți de stânga,ori de dreapta? (Joi, 9 ianuarie 2020, 10:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Alianța propusă este un ghiveci politic puturos.Nu poate face nimic doctrinar,deci vor face în interes propriu.Faci alianță după alegeri.Înainte pentru ce faci.Este ca o înțelegere între bande,pentru furat.
      • +2 (4 voturi)    
        atat sinecura alde cat si ponta alone (Joi, 9 ianuarie 2020, 10:44)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        sunt de luat banii, fie ca sunt beni veniti din drepta fie din stanga, doctrina banului
  • +4 (6 voturi)    
    Din nou impreună! (Joi, 9 ianuarie 2020, 8:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Toti infractorii, sub un singur drapel
  • +3 (5 voturi)    
    Aceeasi telenovela (Joi, 9 ianuarie 2020, 8:36)

    ady77 [utilizator]

    " Proiect politic"
    Pai nu ati fost la guvernare si nu mai va intelegeati.
    Acu de ce ar fi altfel?
    Pana ce clasa politica, nu se mai curata fizic , de niste dinozauri, nu cred ca avem sanse de dezvoltare.
    Iar il puneti pe Mele la externe?
    Si Tariceanu prim- ministru.
    Voi ca Psd, va regasiti in proiect, sau aceeleasi coordonate = justitia sa faca cum vrem noi (psd -ul).
  • +4 (6 voturi)    
    De Ce Unire vorbiti voi... (Joi, 9 ianuarie 2020, 9:22)

    dcotoara9 [utilizator]

    ca oricum sunteti in acelasi cotet
  • +1 (3 voturi)    
    din pacate , (Joi, 9 ianuarie 2020, 10:16)

    coor [utilizator]

    nu-i exclus acest scenariu !
  • +1 (3 voturi)    
    POATE (Joi, 9 ianuarie 2020, 11:12)

    jidanul [utilizator]

    E posibil sa fie mai bine asa, PSD in alianța politica cu Pro România sau cu ALDE, intr-o guvernare mai responsabila, mai capabila si cu o administratie mai supla, la nivel central (ca numar de ministere, agentii si autoritati) poate sa faca mai mult si mai bine romanilor, decat actualul guvern PNL-pdl , care la doua luni de la investire, ca ne convine sau nu si-a dovedit incompetenta. Solutia actuala cu un presedinte sprijinit de acelasi partid de guvernamant, devine in timp un sistem dezechilibrat politic si poate un fel de dictatura si in acest sens am trait cu totii, noi romanii, razboiul romanilor contra romanilor din mandatele Basescu-Boc, care a avut efecte devastatoare pentru romani.
    • -1 (1 vot)    
      Postac (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:23)

      Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      pesedist. Pai tocmai ati fost inlaturati dela guvernare si cu noile procente sunteti istorie! Pa si pusi!
  • -1 (1 vot)    
    parere (Joi, 9 ianuarie 2020, 11:21)

    iq100 [utilizator]

    Cu tine sau fara tine , Ciolanule , lumea va fi exact la fel ! Nu te tot baga in seama singur ! Vezi-ti de ale tale si lasa-ne ! Sau macar * CIOCUL MIC * ! Ca de demonstrat ceva palpabil pana acum - nu ai demonstrat
    Si mai si deranjezi !.
  • -1 (1 vot)    
    Pai voi credeti (Joi, 9 ianuarie 2020, 11:57)

    Andrei Mihai Gratie [utilizator]

    ..ca presedintele va mai da voua guvernarea? Vise taica vise...Ati fost la guvernare si ati facut ... praf, ati distrus tot...o sa mai prindeti guvernarea cand o ingheta iadul...