Bătălia pentru Primăria Capitalei

Nicușor Dan îi răspunde lui Vlad Voiculescu, care i-a cerut un acord scris privind un candidat unic USR-PLUS : Sunt un om de onoare, nu e nevoie să semnez

de MH     HotNews.ro
Marţi, 7 ianuarie 2020, 15:46 Actualitate | Esenţial


Nicușor Dan, la HotNews LIVE
Foto: Hotnews
Nicușor Dan, candidatul independent susținut de USR București pentru Primăria Capitalei, îi răspunde contracandidatului său Vlad Voiculescu, care i-a cerut un angajament scris prin care să renunțe la candidatură dacă nu este desemnat candidat al Alianței USR-PLUS. Nicușor Dan a spus că nu este nevoie să semneze un acord scris pentru susținerea unui candidat comun cu PLUS deoarece este "om de onoare". De asemenea, Nicușor Dan a mai spus că există o singură situație în care va renunța la candidatură - cea în care opoziția va avea un candidat unic.


"Pe această chestiune cred că am dovedit în toată activitatea mea publică faptul că sunt un om de onoare și că ceea ce spun, și fac. Nu cred că trebuie angajamente scrise. Pe chestiunea asta am spus încă de acum un an că în ipoteza foarte probabilă în care vom avea alegeri într-un singur tur, opoziția trebuie să aibă un candidat unic, că trebuie să existe niște metode acceptate de toată lumea prin care acest candidat unic să fie desemnat. În ipoteza în care opoziția va avea un candidat unic și nu voi fi eu acela, nu o să candidez", a răspuns Nicușor Dan, într-o conferință de presă.

Întrebat dacă va renunța la candidatura la Primăria Capitalei în situația în care PNL va avea propriul candidat, Nicușor Dan a spus că există o singură situație în care va renunța la candidatură - cea în care opoziția va avea un candidat unic.

De asemenea, întrebat dacă a știut despre sondajul PLUS privind candidații la Primăria Capitalei prezentat marți de Vlad Voiculescu, Nicușor Dan a răspuns: "Nu am stiut de acest sondaj, l-am văzut și eu, ca și dumneavoastră. Fiecare are dreptul să comunice cum dorește".

Bucureștenii ar vota candidatul USR-PLUS la Primăria Capitalei în defavoarea candidatului PSD, potrivit datelor unui sondaj prezentat de Vlad Voiculescu, candidatul susținut de partidul lui Dacian Cioloș. Dacă pentru Primărie ar candida, din partea Alianței, Nicușor Dan, acesta ar obține 36% din voturi. În cazul în care candidat ar fi Vlad Voiculescu acesta ar fi ales de 35% dintre bucureșteni.

Data limită până la care trebuie desemnat candidatul comun al Alianței USR-PLUS pentru Primăria Capitalei este 15 martie.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6838 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    Lol (Marţi, 7 ianuarie 2020, 16:03)

    mitg [utilizator]

    Fix cand parea nicusor normal la cap, s-a beșit cu o penibilitate demna de manelele lui guta.
  • -4 (14 voturi)    
    ND:Voi candida oricum, ce rost are un acord semnat (Marţi, 7 ianuarie 2020, 16:16)

    mihaizzz [utilizator]

    Teapa USR/alianta sau teapa bucuresteni :(
    • 0 (0 voturi)    
      asa este. (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 13:15)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mihaizzz

      In ciuda minusurilor pe care le-ai luat, daca judecam la rece ai dreptate: Nicusor Dan e prea orgolios sa lase candidatura pe mana altcuiva (in caz ca cineva e mai bine cotat in sondaje). Practic va candida, chiar daca in songaje e pe locul 2.
  • +6 (18 voturi)    
    ND e singura sansa ptr Alianta USR+ (Marţi, 7 ianuarie 2020, 16:29)

    tahomir [utilizator]

    Fie ca astia in alianta realizeaza sau nu, ND e singurul care poate revigora procentele.
    Cu Barna in frunte si cu absenta din spatiul public al celor de la Plus dezastrul este inevitabil. De altfel au doar 12% in sondaje si merg accelerat pe trend descendent.
  • +2 (8 voturi)    
    E foarte clar mesajul lui Nicusor Dan (Marţi, 7 ianuarie 2020, 16:42)

    Sparafucile [utilizator]

    Ca nu va candida daca OPOZITIA va avea un candidat unic. Pai opozitia aia inseamna nu doar USR-PLUS ci si PNL.Deci daca PNL-ul nu se intelege cu USR-PLUS si va prezenta un candidat distinct, atunci va candida si Nicusor Dan. Fiindca nu din vina lui se vor afla deja in competitie doi candidati ci din vina colaborarii execrabile dintre partidele opozitiei. Pai hai sa recunoastem ca Nicusor Dan prin declaratia lui ii obliga pe ăia sa cada la pace si sa-si bage mintile-n cap. Nimic nu-i impiedica pe ăia - decit orgolii stupide- sa prezinte un candidat unic. Si atunci Nicusor Dan se retrage, Hai acum sa ne convinga cineva ca nu procedeaza elegant, fair-play si STRATEGIC. Fiindca obiectivul strategic general trebuie sa fie infringerea lu' Firea.
    • 0 (6 voturi)    
      Deja vu (Marţi, 7 ianuarie 2020, 17:47)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Exact acelasi lucru l-a facut si la alegerile trecute. Nu a negociat cu nimeni si a iesit Firea, si apoi si-a dat demisia din consiliul general de la Bucuresti sa se duca in parlament, fara sa-i mai pese de bucuresteni. E foarte probabil ca PNL-ul sa-si puna un candidat separat, si el stie asta. Mie mi se pare aberant ce face, si, dupa ce a tradat bucurestenii o data, ii va trada probabil si a doua oara :(.
      • +1 (5 voturi)    
        Debitezi aberatii pe banda rulanta... (Marţi, 7 ianuarie 2020, 20:54)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        Zici ca la alegerile trecute n-a negocit cu nimeni si de aceea a iesit Firea. Pai cu cine sa negocieze, el era cel mai bine clasat si avea cea mai larga notorietate. Nu era firesc ca ĂILALŢI sa se retraga in fata celui mai bine clasat si sa-i maximizeze sansele in fata lui Firea? Poti tu sa ne convingi ca el, cel mai bina clasat, avea obligatia si datoria sa se retraga si sa-i lase in competitie pe unii cu sanse infime fata de ale lui? Apoi vii si ne spui ca a parasit consiliul general si s-a dus la Parlament. Pai daca USR-ul a intrat in Parlament, el ca sef dr partid pe vremea aia, ce trebuia sa faca dupa performanta de a-si aduce partidul in Parlament? Intrarea USR-ului in Parlament in 2016 este si opera lui fiindca lumea de Nicusor Dan stia si mau putin de USR. Lumea stia de partidul lui Nicusor Dan si de aia a luat partidul voturi. Consilier general nu mai putea ramine fiindca intra in incompatibilitate. Adica de ce pe bucuresteni nu-i putea servi si din postura de parlamentar? Vii apoi si recunosti ca e foarte probabil ca PNL-ul sa-si puna un candidat separat dar nu ti se pare asta deloc o NEGHIOBIE, ti se pare perfect legitim si perfect normnal. Pai numai Nicusor Dan are obligatia sa puna umarul la infringerea lui Firea, PNL-ul nu? Cine-i tradeaza pe bucuresteni, nu cei ce nu cad la pace ca sa puna un candidat unic? Cum ii tradeaza Nicusor Dan in momentul cind a promis ca daca va exista un candidat unic el se va retrage? El tocmai prin asta isi dovedeste atasamentul fata de bucuresteni, prin disponibilitatea de a nu candida daca va exista un candidat unic al opozitiei. Iar de tradat i-ar trada cei ce din ORGOLII STUPIDE refuza sa propuna un candidat unic si vin fiecare cu candidatul lor.
        • -1 (3 voturi)    
          Hmm... (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 10:11)

          abisala [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          Toata lumea e orgolioasa mai putin Nicusor Dan. Ca el e "the one". Really? Nu e firesc ca un partid sa nu-si propulseze proprii membri in competitie. Nu e firesc ca un partid sa sustina un independent la alegeri. Daca asta ar fi firesc, atunci nu ar mai exista nici un motiv ca partidele sa existe. Problema la alegerile trecute a fost ca Nicusor Dan nu a vrut nici macar sa mearga la discutii. Daca ar fi mers si ar fi cazut la pace, probabil ca USR-ul ar fi luat macar 3 sectoare, printre care si sectorul 1. Sector pe care l-au pierdut din incompetenta. Or, daca stii ca nu poti, ca partidul nu poate face fata organizarii alegerilor, datoria fata de aia care te voteaza e sa-ti maximizezi sansele. Ce-a facut el? Dupa ce a castigat a plecat prin tara sa organizeze USR-ul, si a lipsit de la majoritatea sedintelor de consiliu inainte de a-si da demisia. Datorita inabilitatii politice a USB-ului, cei care trebuiau sa-i inlocuiasca pe demisionari nu si-au ocupat locurile in consiliu cateva luni - timp in care PSD-ul a facut ce-a vrut. Si a ajuns in parlament, de unde si-a dat demisia din USR dupa cat timp? Si dupa ce si-a dat demisia din USR, cine a mai auzit de el? Scrie pe FB, da in judecata primaria, si atat. Sunt consilierii USB care fac treaba mult mai buna decat a facut el in toata activitatea. Deci, da, are un fix cu primaria Bucurestiului, dar sincer, ce face el acum distruge orice sansa a opozitiei de a prelua Bucurestiul. Tocmai pentru ca e inflexibil si ca toate partidele stiu ca odata ce va fi ales nu se va putea discuta cu el. Si atunci de ce sa-l sustina? Si cum va negocia el cu un consiliu politic? Ca el e independent, si intransigent si nu trebuie sa se aplece in fata nimanui. Si ca sa-ti reamintesc: ce poate face primarul fara consiliu? Aproape nimic. Deci, chiar si cazul fericit in care ar iesi el primar va condamna Bucurestiul la subdezvoltare. Pentru ca asta e omul, nu are partidul lui si nu stie si nu vrea sa colaboreze. Vrea sa fie un mic dumnezeu.
  • -2 (10 voturi)    
    Pasajul Ciurel (Marţi, 7 ianuarie 2020, 16:53)

    gastonfoix [utilizator]

    Dl Nicusor Dan.

    Ati fost un om de onoare si cand i-ati aparat in instanta pe cei care au construit ilegal langa pasajul Ciurel pe terenurile pe care in puz-ul din 2000 era prevazuta strapungerea spre A1?

    Este regretabil ca USR propune un semiidealist ca dvs pt Primarie. Un individ care nu raspunde cetatenilor ce locuiesc in zonele nou construite cum vor avea si ei acces spre capitala daca nu se construieste infrastructura.

    Ne trebuie infrasturctura dl Nicusor Dan iar cineva care nu a inteles asta nu are ce cauta in aceasta functie.
  • 0 (8 voturi)    
    clar (Marţi, 7 ianuarie 2020, 16:54)

    scharke [utilizator]

    USR+ are nevoie de Nicusor Dan la alegerile in Bucuresti dintr-un motiv foarte simplu: ND are detalii despre ce s-a intamplat in Bucuresti si un plan structurat destul de bine pt ce e nevoie sa se faca in Bucuresti imediat. Gargara generalista de la alegerile prezidentiale (aka "m*** psd") trebuie inlocuita cu ce va face noul primar cu obiective si deadlines clare. Eu unul m-am saturat sa tot votez schimbarea din '96 incoace. Vreau sa pot vota pe cineva care se apuca de treaba imediat si care arata schimbari in 6 luni! Draga USR+, in mai'2019 a fost vot emotional ca atunci cand cineva iti da un ciocan peste degete. Ne-am bandajat intre timp, asa ca suntem atenti la cum vindecam tara: obiective si deadlines!
    • -1 (3 voturi)    
      mai... (Marţi, 7 ianuarie 2020, 17:37)

      costinescu [utilizator] i-a raspuns lui scharke

      dragule, asta nu e corporatia lu´ peste unde lucrezi tu cu obiective si deadlines. Si daca nu le atinge ce faci, ii dai un feedback negativ si scazi doua puncte la appraisal? il pui sa faca niste slides in power-point sa explice stakeholderilor ce si cum?
  • +1 (3 voturi)    
    nu-i ok (Marţi, 7 ianuarie 2020, 17:43)

    Ademordna [utilizator]

    Daca esti om de onoare nu te deranjeaza sa si semnezi. Ce sa inteleg, ca cei care accepta sa semneze o intelegere sunt dubiosi?
    Asa o sa tratezi si cu capitalistii cand le-oi fi primar, ii trimit la plimbare pe vorbe?
  • +1 (1 vot)    
    . (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 12:26)

    albastru de Romania [utilizator]

    postacii + se apropie la atacuri sub centura de cei PSD...
  • -1 (3 voturi)    
    Voiculescu = saboteur (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 12:43)

    NOTORIOUS [utilizator]

    Voiculescu nu face altceva decat sa-l saboteze pe Nicusor in interesul PSD!