Vela anunță că elicopterele SMURD vor zbura și noaptea: Piloți rezerviști au acceptat să revină în sistem. Sunt patrioți care au răspuns prezent la chemarea ministului

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 6 ianuarie 2020, 10:15 Actualitate | Esenţial


Marcel Vela
Foto: Captura video
Elicopterele SMURD vor zbura și noaptea, a anunțat ministrul de Interne, Marcel Vela, precizând că a apelat la piloți rezerviști pentru aceste misiuni.

„Am o veste bună pentru locuitorii din zona Moldova, Banat, Oltenia şi Dobrogea. Am luat legătura cu piloţi rezervişti din cadrul Inspectoratului General de Aviaţie care au ieşit la pensie odată cu legea care a deschis uşa foarte larg pentru angajaţii ministerului şi au acceptat să revină în sistem. Doresc să le mulţumesc, sunt eroi, sunt patrioţi care au răspuns prezent la chemarea ministrului pentru a-şi face datoria faţă de ţară, pentru că ţara are nevoie de ei. Din acest motiv, respectul meu trebuie adus aici în faţa opiniei publice domnului general Ioan Cristinel, comandor Neculai Chiriţă, comandor Emil Bucurescu şi comandor Puiu Ştefani”, a spus Vela, într-o declarație de presă la minister.

De asemenea, el a precizat că va propune „o inițiativă normativă prin care toate orașele și municipiile din România să-și amenajeze locuri de aterizare și decolare” pentru aeronavele SMURD.

Anunțul vine la aproape o săptămână după ce Vela a criticat ”dezorganizarea evidentă” din cadrul Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), în cazul fetiței din Vâlcea care se afla în comă, dar nu a fost preluată la timp de elicopterul SMURD, reproșându-i lui Raed Arafat că nu a făcut ”rost de piloți”, pentru ca elicopterele să poată zbura și noaptea, nu numai ziua.

„Nu ne jucăm cu vieţile oamenilor, nu facem doar paradă la televizor, PR grozav, ce bine organizăm noi salvarea oamenilor şi era să moară un copil din neglijenţă sau proastă organizare, să zic pe româneşte. Vă ordon, domnule Arafat, toate centrele universitare medicale – Târgu Mureş, Cluj, Iaşi, Constanţa, Craiova, Timişoara – să poată zbura spre ele sau de la ele şi noaptea elicopterele SMURD. (...) În 2020, toată ţara să fie sub acoperirea SMURD pe zbor de noapte”, a spus la vremea respectivă Vela.

„Motivul pentru care zboară numai cele două centre este pentru că au echipe care să asigure funcționalitatea elicopterului 24 din 24. În celelalte centre, dacă decolează un elicopter noaptea, după o anumită oră înseamnă că a doua zi acest elicopter nu intră în serviciu decât după ora 11 – 12 sau 1 după-masa. Și pun în risc anumite intervenții primare să nu se rezolve. Pentru asta s-a luat decizia ca două puncte din țară să facă misiunile peste tot în țară ca transfer și când avem avionul le facem și cu avionul și asta se face. Dacă, de exemplu, Timișoara decolează sau Aradul sau Craiova, dacă merg la ora 1 în misiune, a doua zi își reia misiunea la ora 1 după-masa, pentru că au ore de odihnă și din cauza asta am luat această decizie”, a explicat Raed Arafat în timpul ședinței cu prefecții din ultima zi a anului 2019.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3243 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    Si cum vor face, vor cumula pensia cu (Luni, 6 ianuarie 2020, 10:48)

    xrogo [utilizator]

    salarul sau vor renuta la ea, vedeti cum va dati cu tesla-n...oua?
    • -4 (6 voturi)    
      Deci (Luni, 6 ianuarie 2020, 11:14)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Vela actioneaza corect, dupa cum sunt necesitatile tarii. Orban actioneaza politicianist, dupa cum sunt necesitatile lui personale. O sa-l coste chestia asta...
    • +2 (2 voturi)    
      Pensia este un drept castigat. Ca pilotul vine in (Luni, 6 ianuarie 2020, 13:03)

      Criscat [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      timpul lui liber de pensionar, in loc sa mearga la pescuit, e normal sa fie platit pt. activitatea sa; dupa mine ar trebui sa fie platit la ora de zbor efectuata, cand este chemat. Sa zicem mersi ca-i avem si ca accepta sa vina, meseria de pilot nu o poate presta oricine(ca soferia) si pilotii se formeaza greu! asa ca sa nu ne mai auto-otravim cu invidii deplasate!...pilotii, salvamontistii si alte categorii care-si risca viata merita cu varf si indesat venituri mari!
      • 0 (0 voturi)    
        cum asa ? (Luni, 6 ianuarie 2020, 14:25)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui Criscat

        "platit cu ora de zbor cand este chemat"? Chemat de unde ? Si "garzile la domiciliu "sunt remunerate !
  • +5 (15 voturi)    
    bai nene, ne lasi cu patriotismul??? (Luni, 6 ianuarie 2020, 10:48)

    moka [utilizator]

    Avem nevoie de un sistem profesionist, nu patriotic.
    Adica o fac benevol, neplatiti, doar din patriotism?

    Tu esti ala care dai oameni afara fiindca erau in concediu sau isi luasera liber? N-aveau voie sa-si ia liber, sau ce?

    dai afara pe motive serioase (ca slava Domnului, exista suficiente), lasa-ne cu gargara de stahanovist care nu accepta ca subordonatii sa-si ia liber cand seful este la lucru.
  • +2 (10 voturi)    
    Si cum ramane cu pensia.... (Luni, 6 ianuarie 2020, 10:55)

    Costello [utilizator]

    .... cumulata cu salariul, marea tampenie a acestei guvernari!
    • +1 (1 vot)    
      Invidia asta poate sa ucida... (Luni, 6 ianuarie 2020, 13:16)

      Criscat [utilizator] i-a raspuns lui Costello

      Pilotul isi da timpul lui liber de pensionar, in loc sa mearga la pescuit, e normal sa fie platit pt. activitatea sa; dupa mine ar trebui sa fie platit la ora de zbor efectuata, cand este chemat. Sa zicem mersi ca-i avem si ca accepta sa vina, meseria de pilot nu o poate presta oricine(ca soferia) si pilotii se formeaza greu! asa ca sa nu ne mai auto-otravim cu invidii deplasate!...pilotii, salvamontistii si alte categorii care-si risca viata merita cu varf si indesat venituri mari!
  • +3 (7 voturi)    
    la asa patriotism m-as baga si eu.... (Luni, 6 ianuarie 2020, 11:47)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    sa ies la pensie si sa revin iar la acelasi job. In loc sa ii tina dreq in sistem pana ies la pensie la varsta normala, ei pleaca pe la 40 si ceva de ani si se intorc imediat. si uite asa se trezesc cu venit dublu pentru care trebuie sa munceasca altii mai mult. E ceva putred in Romanica.
    • +2 (2 voturi)    
      Pilotii se pensineaza la 50 ani, legal!nu 40... (Luni, 6 ianuarie 2020, 13:23)

      Criscat [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      deci sunt tinuti in sistem pana la 50 ani...si dupa nu se intorc decat daca sunt "apti" medical si psihofizic! si numai daca este nevoie!....daca te-ai face si tu pilot, nu ar mai fi nevoie de ei....dar de unde nu-I (minte si curaj) nici Dumnezeu nu cere!...educatia deficitara mereu a dus la lipsa de respect a "prostimii" fata de oamenii profesionisti, culti, educati, pregatiti si cu multe alte calitati....
  • -3 (5 voturi)    
    noaptea (Luni, 6 ianuarie 2020, 12:07)

    maxi lopez [utilizator]

    Vela asta e ori smecher ori prost. Nu pilotii erau problema in cazul respectiv cu fetita ci locul de preluare - noaptea elicopterele sunt restrictionate la aeroporturi.

    Ziua, cand au vizibilitate, ele pot ateriza si pe camp, stadioane si in alte zone.

    Una din solutii ar fi upgrade-ul cu echipament de termoviziune care ar permite echipajului sa vada noaptea. Raman insa riscuri majore - sa nu dea peste vreun cablu sau ceva care nu e vizibil nici pe camere.

    O treaba mai sigura ar fi desemnarea unor locuri pre-stabilite in fiecare judet, chiar daca locul ar fi vreo pasune.
    • +1 (1 vot)    
      "Amice, esti idiot!"-I.L.Caragiale (Luni, 6 ianuarie 2020, 13:14)

      Criscat [utilizator] i-a raspuns lui maxi lopez

      Ia uite cati piloti de elicoptere de tastatura avem!...elicopterele sunt aceleasi, si zboara si ziua si noaptea, au echipamentele necesare....despre piloti nu se poate spune acelasi lucru!...daca tu ai permis A de motociclist cum ar fi sa te oblige sa duci un TIR cu marfa la Paris?...e usor?....suntem o tara de parerologi despre orice....jalnic...nu putem ramane la fotbal si femei?
    • 0 (0 voturi)    
      chestia era (Luni, 6 ianuarie 2020, 14:28)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui maxi lopez

      ... acum are motive(pretexte) sa-l dea afara pe Arafat.Se pare ca asta urmeaza-urmareste.
      Isi va rupe gatul ! Merita ?!
  • 0 (0 voturi)    
    De ce umblati cu smecheri, de ce amagiti? (Luni, 6 ianuarie 2020, 15:25)

    Entiu [utilizator]

    Cine este patriot?! Ce vprbe sunt astea? Normal ar fi ca viu cei ce aveti functii primida doldora de bani, sa fiti patrioti. De ce umblati cu smecherii?