"Revelion de poveste" la Biblioteca Națională - Director: L-am privit ca pe un eveniment cultural / Ministrul Culturii trimite Corpul de control

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 22:23 Actualitate | Esenţial


Revelion in Biblioteca
Foto: Facebook
Ministrul Culturii, Bogdan Gheoghiu, a anunţat sâmbătă seară că va trimite Corpul de Control la Biblioteca Naţională, unde a fost organizată petrecere de Revelion, cu un spectacol susținut de Delia. Directorul instituţiei, Carmen Mihaiu, susține că a privit evenimentul ca pe "unul artistic" și că este "o întâmplare" că a avut loc de Anul Nou.

"Luni voi convoca Corpul de control al ministrului pentru o anchetă legat de cum s-a desfașurat acest eveniment. Voi verifica toată procedura (...) Vă garantez că raportul Corpului de control va lămuri si nu are de ce sa dureze mult. Eu vreau o poziție oficială în urma unei anchete amănunțite", a declarat, sâmbătă seară, la Realitatea TV, ministrul Culturii.

El a susținut că deputatul USR Iulian Bulai, cel care a publicat imaginile cu mizeria rămasă în Sala Atrium după Revelion, îl atacă încă de la preluarea mandatului. "A dezvoltat o pasiune pentru mine, m-a atacat încă de la preluarea mandatului", a spus Gheorghiu despre Bulai.

Ministrul Culturii a mai afirmat că va fi verificat şi modul în care "au fost preluate acele imagini din sistemul de supraveghere video intern al instituţiei, pentru că acolo nu are acces oricine".

La rândul său, directorul general al Bibliotecii Naționale, Carmen Mihaiu, a susținut, într-o intervenție telefonică în aceeași emisiune, că, potrivit legii, instituția poate organiza în spațiile sale, în parteneriat sau în regim de prestări servicii, evenimente culturale, artistice, științifice, profesionale, și se finanțează din venituri proprii și din alocările de bugetul de stat. Ea a precizat că tarifele practicate de Bibliotecă pentru astfel de evenimente sunt reglementate de un ordin de ministru din ianuarie 2019.

Directorul Bibliotecii Naționale a mai spus că a privit spectacolul Deliei ca pe un "eveniment artistic" și că este o "întâmplare că a avut loc în noaptea dintre ani”.

Carmen Mihaiu a mai susținut că evenimentul a fost organizat în baza unui contract, în afara programului de funcționare a bibliotecii, ;i că tot mobilierul a fost adus de către organizatori.

Sala Atrium a Bibliotecii Naţionale a fost "locaţia autentică” pentru "un Revelion de poveste“, a comentat ironic deputatul USR Iulian Bulai, care vineri a postat pe Facebook imagini cu mizeria rămasă după petrecerea de Anul Nou. "În obiectul de activitate nu scrie deloc, dar deloc că BNR se ocupă de chermeze", spunea deputatul USR.

Iulian Bulai a postat și imagini în care se poate vedea cum arăta în 1 ianuarie, după petrecerea de Revelion, sala Atrium a Bibliotecii Naționale.



Evenimentul ”Revelion în Bibliotecă” era încă activ pe Facebook, vineri: ”Cauți un loc inedit unde să îți petreci noaptea dintre ani? La fel și noi, tocmai de aceea am ajuns în cea mai autentică locație din București, în Biblioteca Națională”.

Organizatorii promiteau un Revelion ”cu ritm, cu dans, cu emoții, ”condimentat” de Delia, Damian&Brother și DJ Yanis. Prețul biletelor: 490 lei pentru open bar & open food și 590 de lei - VIP / open bar & open food & loc la masă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15461 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Intrebare (in)decenta (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 22:35)

    Cetateanu [utilizator]

    Avand in vedere ca si-a batut joc de o institutie culturala, intrebarea fireasca e cat a luat spaga dna diRECTor? Si daca tot se da "culturala" sa spuna cate evenimente pentru adunarea de fonduri pentru obiective culturale in suferinta, pentru oameni cu probleme a organizat dna diRECTor?
    • +7 (7 voturi)    
      Cred ca cea mai importanta intrebare este: (Duminică, 5 ianuarie 2020, 10:33)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      S-au dat bani publici pentru manifestare ???? Adica, s-au incasat banii pentru inchiriere ???? Pe Delia cine a platit-o ???? S-a dat, macar un leut, pentru acest eveniment ??? Firma privata a dat vreun bonus - adica a fost vreo masa care a primit revelionul gratuit de la firma, fara sa plateasca ??? Dupa ce avem raspunsul la aceasta intrebare putem discuta si despre restul problemelor...
  • +7 (11 voturi)    
    .... mister ..... (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 22:44)

    cbogdan [utilizator]

    Daca Biblioteca n-a organizat chermeza atunci cine este organizatorul ? Oricum Carmen Mihaiu este din intamplare in pozitia de director al Bibliotecii (asa cum din "întâmplare că a avut loc în noaptea dintre ani” chermeza). O "prima" din fonduri proprii / autofinantare a incasat la sfarsit de an d-na director general ?
  • +13 (17 voturi)    
    La Luvru o fi voie? (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 23:17)

    Sparafucile [utilizator]

    Sa ce? Sa se organizeze evenimente "culturale" cu mincare si bautura pe mobilier adus de organizatori? Directoarea aia pe cine crede ca prosteste cind spune ca a fost o intimplare ca totul a picat pe 31 decembrie? Afara cu ea! Dar si ministrul Culturii e un caraghios cind spune ca Bulai il ataca de la inceputul mandatului. Chiar daca ar fi asa, ca ministru nu trebuie sa lasi impresia ca te poate TERORIZA orice ciocoflender , chiar daca are biclă cu tractiune spate.

    Dar sa lasam astea. Biblioteca aia e un dezastru national! Ii lipsesc colectii intregi de reviste romanesti, de pilda Sport si Tehnica sau Romania Pitoreasca. In timp ce Biblioteca Centrala Universitara le are, desi a fost devastata la revolutie. Pai ori esti Biblioteca Nationala ori esti o carciuma de cartier populata de betivani. Un director responsabil al bibliotecii s-ar interesa cum sa completeze colectiile de reviste romanesti lipsa nu cum sa organizeze bairamuri. Si ce ar putea face? Sa mearga la BCU, sa imprumute colectiile lipsa, sa le scaneze si sa ofere cititorilor continutul lor in format PDF, de pilda. Daca te intereseaza si te preocupa , ca director poti rezolva enorm de multe probleme. Dar acea Carmen Mihaiu nu pare preocupata de asa ceva si prin urmare reinnoiesc indemnul meu: AFARA CU EA!
    • +1 (9 voturi)    
      Este adevărat ce spuneți. (Duminică, 5 ianuarie 2020, 9:09)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Trebuie să luăm act însă și de faptele reprobabile
      ale ciocoflenderului cu biclă,numitul Bulă.Individul
      a comis prea multe gafe ca să se mai poată spăla.
  • +10 (12 voturi)    
    Ministrul INCULTURII (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 23:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ca al culturii sigur nu este
  • +14 (16 voturi)    
    Zburați. (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 23:45)

    Tayen [utilizator]

    Delia și arta. Ăștia pe ce lume trăiesc?
    • +4 (4 voturi)    
      Mda (Duminică, 5 ianuarie 2020, 12:27)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      “Aici sunt banii dvs”
      Trebuia sa incaseze si Delia pt a pleca la resorturi de 5* prin tarile calde unde cazarea costa incepand de la 1000 Euro pe noapte.
  • +10 (10 voturi)    
    Daca oamenii culti... (Duminică, 5 ianuarie 2020, 0:13)

    Mihail. [utilizator]

    ...poarta ochelari de soare noaptea, cum s-or manifesta cei inculti?!
  • +4 (8 voturi)    
    liber la evenimente (Duminică, 5 ianuarie 2020, 1:39)

    Timbuku [utilizator]

    Pe pagina de internet sunt publicate tarifele de inchiriere pentru sala Atrium: 3465 lei/ora. Cum in weekend Biblioteca nu are program cu publicul inseamna ca se pot organiza nunti si botezuri... ma scuzati, evenimente culturale ca cel de pe 31 Decembrie.

    http://www.bibnat.ro/Spatii-pentru-evenimente-si-conferinte-s305-ro.htm
  • +9 (9 voturi)    
    cultura-vura (Duminică, 5 ianuarie 2020, 3:39)

    Filbert [utilizator]

    Un eveniment cultural fara potol, bautura si ceva scandal n-are farmec.
    Important e ca sinistrul culturii e pe urmele celui care a facut publice imaginile.
  • +4 (4 voturi)    
    incredibil dar adevarat! (Duminică, 5 ianuarie 2020, 11:07)

    Mariamoto [utilizator]

    si ne mai miram de ce auzim manele in plina strada, de ce avem parte de oameni fara educatie... iata de ce!
  • +4 (4 voturi)    
    astept un revelion in Ateneul Roman (Duminică, 5 ianuarie 2020, 11:59)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Astept un revelion in Ateneul Roman sau in aula Academiei Romane ca si asa stau goale pe durata sarbatorilor de iarna.
    • +4 (4 voturi)    
      un pic de decenta (Duminică, 5 ianuarie 2020, 16:24)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Ateneul nu se poate cobori la organizarea de revelioane, acolo va incepe, cit de curind, Festivalul National 'Guta-Salam'.
  • +7 (7 voturi)    
    opinie (Duminică, 5 ianuarie 2020, 12:34)

    b24fun [utilizator]

    Am fost vineri la biblioteca (zi lucratoare) pentru a studia si era inchis. M-au indrumat politicos sa revin luni. In alte tari bibliotecile sunt deschise non-stop si in nici un caz pentru astfel de evenimente. Din pacate la noi probabil bibliotecile si in general instittutiile sunt conduse de oameni care nu au pasit in vreo biblioteca in viata lor pentru a studia.
    Probabi unii din cei care au participat la acest revelion la biblioteca au intrat pentru prima oara in viata lor intr-o astfel de institutie. Este de apreciat.
    Un eveniment cultural in incinta bibliotecii de revelion putea exista, desigur fara alcool si muzica, dar cu cartile in mana. Asta vor intelege doar cei care stiu ce inseamna sa studiezi indiferent de zi sau de ora.
  • +2 (2 voturi)    
    Asteptare (Duminică, 5 ianuarie 2020, 17:13)

    Arkantas [utilizator]

    Asteptam in curand si un spectacol de mare tinuta artistica sustinut de ADY -minune....
  • +1 (1 vot)    
    PSD și PNL, aceeași mizerie! (Duminică, 5 ianuarie 2020, 19:14)

    NME [utilizator]

    Deci Biblioteca Națională e făcută praf, iar sinistrul inCulturii, un oarecare actor/patron de tembeliziuni, absolvent de... Universitatea Ecologică București (!), cu licența luată la Iași (!!!), vrea să afle cine a dat publicității imaginile cu mizeria din instituție.
    Asta e problema lui, cine a transmis imaginile, nu cine a făcut mizeria care se vede!

    Actorașule, ia-ți diploma de Ecologică și te du! Ca ministru ești zero barat! Cultura ta generală îți spune că-i în regulă să petreci într-o bibliotecă?

    PS. De restituirea banilor pentru donațiile făcute pentru cumpărarea Cumințeniei Pământului ce se mai aude? Sau n-aveți voi timp să vă ocupați de așa ceva, că sunteți prea ocupați să chefuiți...!
  • +1 (1 vot)    
    Garanție ioc (Duminică, 5 ianuarie 2020, 19:56)

    utilizator22 [utilizator]

    Corect ar fi fost ca atunci când s- a târguit evenimentul, organizatorii sa fi fost obligați sa depună o cauțiune prin care garantează ca la încetarea spectacolului sala va fi predata in aceleași condiții in care a fost primită.Pana și un hotel de trei stele îți blochează o suma de bani pentru aceste situații. Aici nu s- a încheiat niciun contract? Iar dacă da, de ce tocmai aceasta clauza lipsește?