Traian Băsescu: În momentul de față a devenit mai actual ca oricând scutul antirachetă de la Deveselu

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 17:21 Actualitate | Esenţial


Baza antiracheta de la Deveselu
Foto: Ambasada SUA
În contextul tensiunilor din Orientul Mijlociu, scutul antirachetă de la Deveselu se dovedește un element important de securitate în regiune, spune Traian Băsescu. Fostul șef al statului a afirmat, sâmbătă, la Digi 24, că scutul ar putea fi folosit dacă Iranul va ataca un aliat al Statelor Unite.

"Acum îl putem lua şi pe Putin la Deveselu, să vadă că sistemul de acolo e orientat în primul rând pentru a preveni lovituri ale Iranului.

În momentul de față a devenit mai actual ca oricând scutul, ca o nevoie de securitate, nu doar pentru România, ci pentru toată regiunea pe care scutul o protejează. Să sperăm că în curând va fi gata şi investiţia din Polonia, ceea ce va genera securitate în aproape toate ţările Uniunii Europene”, a declarat Traian Băsescu.

El a mai spus că scutul ar putea fi folosit în contextul în care Iranul ar dori să dea o lovitură unui aliat al SUA.

"Să lovească SUA e foarte greu. Dar ar putea să-i dea prin cap nevoia de a-şi arăta capabilităţile militare, încercând să lovească un aliat al SUA. În ceea ce ne priveşte, nu există dubii că România e aliat al SUA”, a adăugat Băsescu.

Scutul antirachetă din localitatea Deveselu din județul Olt este activ din decembrie 2015.

Cum funcționează și ce înseamnă scutul antirachetă de la Deveselu






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10139 vizualizari

  • -41 (49 voturi)    
    :))) Funny Basescu (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 17:35)

    mircea112 [utilizator]

    Orice racheta hipersonica si scutul nu mai are nici o valoare. Iar Putin jubileaza dupa conflictul USA - Iran.
    Cum USA si-a luat mana de pe Europa, Macron abia asteapta sa-l aduca pe Putin ca protector!
    USA are multi dusmani: Iran, Coreea de Nord, China, Rusia, Turcia, care abia asteapta sa muste :))))
    • +9 (17 voturi)    
      Putin nu jubileaza (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 20:50)

      cugetatorul [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Putin tace ca pestele, nu vrea sa se puna rau nici cu Trump nici cu Iranul; el care care intotdeauna avea ceva de spus cand se intampla ceva la nivel global, acum au trebuit iranienii sa-i sune pe rusi si sa smulga vreo 2 vorbe balbaite de la Lavrov
    • -4 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 22:10)

      [anonim] i-a raspuns lui mircea112

  • -30 (52 voturi)    
    bun (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 17:48)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa mai cumparam niste rachete, aveoane si alte lucruri indispensabile pentru educatia natiei (banii de la educatie, fireste). Poate e la oferta si o sapca.
    • +13 (27 voturi)    
      Sau o botniță? (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 19:37)

      J.C.Denton [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      O botniță, la ofertă, pentru slugile lui Putin?
    • +9 (17 voturi)    
      Sau, sau . (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 20:02)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      .. e doar o idee, sa luam banii de la borfasii vostri care au furat miliarde de la,.. fireste, educatie, sanatate etc. Ce zici?
  • -22 (40 voturi)    
    Unde e scutul Romaniei? (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 19:04)

    Sar Castic [utilizator]

    Prin acceptarea scutului american, Romania a devenit tinta nucleara.

    Cine apara Romania de rachete? Ce benefit avem direct?

    Vad ca tot trebuie sa supraplatim orice echipament 'dat' de Americani sau amicii lor?

    Fregate supraplatite si ne-echipate, avione la mina a treia la suprapret si sub numarul necesar, rachete Patriot care sint pe punctul de a fi inlocuite chiar si in armata SUA? Nu avem elicoptere de atac, arme de asalt moderne, tancuri, avioane de scoala etc. Am semnat pentru doua tipuri de blindate de infanterie, ambele cu acelasi scop... cu doua tipuri de mentenanta si aceleasi deficiente. Deocamdata se asambleaza unul cu componente aduse, celalalt a disparut din discutii.

    Ce cistiga Romania din acest "scut"?

    Mai mult, ce cistigam din NATO - deocamdata nu vad Romania decit ca primul stat care va fi 'cedat' Rusiei ca un 'compromis necesar'...

    Uitati-va la trecut ca sa vedeti viitorul!
    • +11 (19 voturi)    
      S-au dus vremurile compromisurilor (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 20:40)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Sar Castic

      Nu te cedeaza nimeni, n-ai tu grija, sezi bland!!!
    • -1 (5 voturi)    
      interesanta chestia asta cu ..cedarea (Duminică, 5 ianuarie 2020, 10:07)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Sar Castic

      deci, lumineaza'ne !
      cine ne vor ceda americanii, nemtii, francezii ?!
      sa stim si noi de cin' sa ne ferim...
  • +22 (34 voturi)    
    „Stalin și poporul rus, libertate ne-a adus” (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 19:06)

    kiko123 [utilizator]

    Este o minciuna sovietica veche de peste 70 de ani care azi este inlocuita de noile povesti S.F rusesti despre rachetele hipersonice cu nume pompoase care chipurile fac scutul de la Deveselu inutil .Dar ce nu am inteles insa din ele este de ce tovarasul Putin posesor al unor arme atat de performante,creatie a binecunoscutei inteligente ruse este atat de deranjat de amaratului si inutilul scut american de la Deveselu?
    • 0 (0 voturi)    
      zxzxzxz (Duminică, 5 ianuarie 2020, 18:32)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui kiko123

      Am avut 2 colegi de clasă + un alt coleg mai mare de la același liceu, care au strigat primii la un miting de 7 noiembrie 1959 ” Stalin și poporul rus/ne-au întors cu curu-n sus ” ,fiind săltați la o jumătate de oră după aceea . Au făcut 10 ani de pușcărie,așa minori cum erau, iar alti vreo 10 colegi au fost exmatriculați din liceu fără drept de reinscriere.
  • +13 (25 voturi)    
    Oho! Ce rapid!.. (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 19:57)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Ce rapid s-a activat propaganda lui Putin (temele predilecte le găsiți pe Sputnik)!
  • -13 (29 voturi)    
    base (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 20:24)

    ------ [utilizator]

    Tu base,te pricepi la toate sau ai inceput campania pentru locale ,base!!- sa stii ca ar trebuii sa parasesti scena politica impreuna cu partidul tau de buzunar.
    • -10 (24 voturi)    
      Fii sigur ca vor parasi cimpul de lupta (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 20:49)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui ------

      cei care au desenat o tinta pe teritoriul nostru.

      Ei se vor juca cu bombe, noi vom fi macelariti, spatiul vital le va ramine liber.
      Disparitia noastra e una dintre mize. Nu colaterale, ci principale.
  • -5 (7 voturi)    
    ce bine ar fi fost daca eram regat (Duminică, 5 ianuarie 2020, 1:27)

    Coco Whistle [utilizator]

    cum ar fi aratat romania fara puturosii si infractori care nu si-ar fi gasit locul intr-o societate normala si moderna. americanii ne-ar fi platit la greu amplasamentul echipamentului la noi in tara si poate ar fi returnat ce a furat bechtel cu acte in regula care nu mai exista. cum e posibil sa nu se stie cum sint cheltuiti banii publici si nimeni sa nu plateasca? din contra acolo e o firma care sa rezolve problemele post bechtel....pe milioane de dolari....ce tara...daca 'aparam' pe altii expunindu-ne e timpul ca cei care sint protejati sa 'cotizeze'.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai . (Duminică, 5 ianuarie 2020, 20:27)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      .. actele alea de care vorbesti, le-au facut disparute aia pe care-i tot votezi, borfasii tai. Acum ai si tupeul si nesimtirea sa te plangi ca aia pe care-i votezi te fura.
  • +5 (5 voturi)    
    nu ataca bre nimic (Duminică, 5 ianuarie 2020, 6:41)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    Iranul daca ataca ataca interese americane n-au treaba cu europenii. Toate scandarile lor sunt cu MOARTE AMERICII! N-am auzit pe nicaieri omorati-i pe nemti italieni francezi spanioli...Ca mai fac o duda prin Europa asta e de nervi ca n-ajung in America ca sunt aia prea buni la supraveghere dar altfel...Ma indoiesc sincer ca se va activa vreodata Deveselu ca va lansa ceva. Cel putin in urmatorii 20 de ani. Asta daca nu apare vreun deraiat printr-o tara undeva. Nimeni nu vrea razboi.
    • 0 (0 voturi)    
      Greseala matale ... (Duminică, 5 ianuarie 2020, 17:55)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      ... e ca ai impresia ca aia judeca toti rational. Dac-ar fi asa, s-ar intelege omeneste cu occidentul. Da' ei de fapt se lasa condusi de emotii, nu de logica.

      Asa ca ideea lor de-a lovi in interesele americane poa' sa fie foarte bine o racheta trasa spre Romania. E tara NATO care nu (mai) trage spre rusi cea mai apropiata de ei, nu e foarte iubita de toata lumea din occident, asa ca exista sanse sa scape fara represalii zdravene, si si-a declarat in repetate randuri atasamentul fata de NATO, si fata de SUA in mod specific, la nivel militar.