Firea se laudă cu un "record de fonduri europene" atrase de Primăria Capitalei și anunță că a semnat un contract de 68 de milioane de euro pentru extinderea rețelei de apă

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 3 ianuarie 2020, 20:27 Actualitate | Esenţial


Gabriela Firea
Foto: Facebook
​Primarul general Gabriela Firea se laudă cu un "record de fonduri europene" atrase de Primăria Capitalei în ultimii trei ani și anunță că a semnat un contract de finanţare în valoare de aproximativ 68 de milioane euro pentru extinderea şi reabilitarea infrastructurii de apă şi în zonele Ghidigeni, Olteniţei, Cheile Turzii şi Henri Coandă.

"Record de fonduri europene atrase de Primăria Capitalei în ultimii trei ani! Am semnat contractul de finanţare aferent proiectului de 'Extindere şi reabilitare a infrastructurii de apă şi apă uzată în zonele Ghidigeni, Olteniţei, Cheile Turzii şi Henri Coandă din Municipiul Bucureşti', proiect co-finanţat din Fondul de Coeziune prin POIM 2014-2020, ce presupune extinderea sistemului de alimentare cu apă şi canalizare, precum şi reconfigurarea sistemului de apă uzată din aria de proiect, în valoare de aproximativ 68 de milioane euro", a scris Firea, pe Facebook.

Ea susține că de la preluarea mandatului a semnat alte 13 contracte cu finanţare europeană prin Programul Operaţional Regional (POR) 2014 - 2020, cu o valoare totală de aproximativ 279 milioane de euro, care vizează achiziţia a 100 de tramvaie, 100 de autobuze electrice, precum şi modernizarea unui tronson de 1,1 km cale dublă linie de tramvai pe bulevardul Vasile Milea.

Gabriela Firea, care pe 1 ianuarie și-a anunțat oficial candidatura pentru un nou mandat, se mai laudă că Primăria Capitalei a atras fonduri europene, prin Programul Operaţional Infrastructura Mare 2014-2020 pentru finalizarea Staţiei de Epurare Glina, reabilitarea principalelor colectoare de canalizare şi a canalului colector Dâmboviţa (Caseta) în municipiul Bucureşti - Etapa a II-a, "cel mai mare proiect de mediu din România", cu finanţare europeană, în valoare totală de 360 de milioane de euro, şi lucrează la documentaţia pentru accesarea fondurilor europene nerambursabile pentru modernizarea a peste 200 km din reţeaua primară prin POIM, în valoare de aproximativ 213 milioane de euro.

"Astfel, Primăria Capitalei atrage, în total, aproximativ 920 de milioane de euro, fonduri nerambursabile, prin care dezvoltă importante proiecte menite să asigure bucureştenilor un nivel de trai comparabil cu al oricărei alte capitale europene", adaugă primarul Capitalei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2163 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    bunaa rau asta (Vineri, 3 ianuarie 2020, 20:40)

    Mistrelutz [utilizator]

    ''extindere''...:))) reteaua e varza ,da' tu in loc sa o repari..o extinzi..
    buna asa..poate se trezesc si bucurestenii
  • +10 (10 voturi)    
    Banca Pandele SA (Vineri, 3 ianuarie 2020, 20:46)

    un domn [utilizator]

    Sa Cotizeze 400 milioane euro
  • -8 (8 voturi)    
    Pai 270 de milioane e deja 1% din cat e disponibil (Vineri, 3 ianuarie 2020, 20:51)

    Lok [utilizator]

    Pentru Bucuresti nici nu e rau. E chiar rezonabil.
  • +7 (7 voturi)    
    dar ... (Vineri, 3 ianuarie 2020, 21:48)

    gica_ultra [utilizator]

    cu supralargirea ghencea-Domnesti : ce se mai aude ? mobilizare = zero (0) ... si lista ar putea continua ...
  • +8 (8 voturi)    
    Țoapa Fifi spune lucruri trăznite (Vineri, 3 ianuarie 2020, 22:38)

    NME [utilizator]

    „precum şi modernizarea unui tronson de 1,1 km cale dublă linie de tramvai pe bulevardul Vasile Milea”
    Mor când îi aud pe-ăștia cum se laudă cu „modernizarea” UNUI KILOMETRU de linie de tramvai. UN KILOMETRU !!!!!!
    Băăăă!!! Nu vă e rușine să deschideți gura să vă lăudați cu așa ceva??? În mod normal, asta se face într-o săptămână! Vouă câți ani vă ia?

    Iar în altă ordine de idei, madam Fifi se laudă cu extinderea rețelei de apă, care, din punctul meu de vedere, ar trebui să fie făcută de compania concesionatoare, Apa Nova. Că de-aia a crescut prețul pe metrul cub de apă potabilă de la 0,26 lei în 2000, la 4,36 lei în 2013 și-a ajuns la 3,93 lei în 2019.
    Fifi ar trebui să se preocupe de rețeaua RADET, care e a Primăriei, și în ea să bage bani, nu în rețele date în concesiune pe bani frumoși.

    Apropo, ce se mai aude de apa caldă? Anul ăsta avem, sau ne mulțumim cu ce-am prins anul trecut?
  • +7 (7 voturi)    
    tot atat a atras si botosaniul pt.apa acum 10 ani! (Vineri, 3 ianuarie 2020, 22:58)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +2 (2 voturi)    
    tot atat a atras si botosaniul pt.apa acum 10 ani! (Vineri, 3 ianuarie 2020, 22:58)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +7 (7 voturi)    
    hotnews.. jurnalism sau PR ? (Vineri, 3 ianuarie 2020, 23:53)

    georgebb [utilizator]

    si voi primiti bani de la primarie ?
  • +4 (4 voturi)    
    doar Marketing si promovare (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 0:46)

    Mariamoto [utilizator]

    nici nu vreau sa ma gandesc ce planuieste sa faca Firea cu banii!
  • 0 (8 voturi)    
    Daca sunt pt incinerator, mai bine ne lipsim (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 1:19)

    D-or [utilizator]

    Or sa ne transforme in gunoierii Europei si la final vor decoperi ca cine stie ce achizitie nu a fost in termen si or sa-si ceara banii inapoi.

    Mai bine le dam noi lor bani sa ne lase in pace.

    Chiar, cum a ramas cu incineratorul, se face pe sest?
  • +4 (4 voturi)    
    o... (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 9:55)

    vizirul [utilizator]

    habotnica incompetenta si habarnista
  • +3 (3 voturi)    
    euy ma "laud" (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 10:38)

    liviu_ [utilizator]

    cu cel mai mincinos primar pe care l-a avut bucurestiul vreodata!
  • +2 (2 voturi)    
    serial (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 12:01)

    Ilidia [utilizator]

    Din serialul lauda-te gura ...al țaței...