VIDEO Peste 200 de mașini au fost incendiate în noaptea Anului Nou la Strasbourg

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 1 ianuarie 2020, 20:05 Actualitate | Esenţial


Captura twitter
Foto: Hotnews
Peste 200 de maşini au fost incendiate la Strasbourg (departamentul Rinul Inferior) în noaptea Anului Nou, dublu faţă de anul trecut, transmite Agerpres.

Situaţia este comparabilă celei de acum 20 de ani, constată Robert Hermann, preşedintele Eurometropol din Strasbourg şi adjunct al primarului însărcinat cu securitatea oraşului.

"Am revenit la perioade pe care le credeam depăşite pentru a vedea atâtea distrugeri şi parcări afectate de vehicule în flăcări", explică acesta.


Primăria a luat totuşi unele măsuri de precauţie, înlăturând maşinile scoase din circulaţie, containerele şi pubele. Această situaţie este "aberantă, afectează cartierele populate şi unele familii sunt în dificultate socială, o dată în plus din cauza acestor fapte generate de indivizi din ce în ce mai tineri.

Adjunctul primarului din Strasbourg aşteaptă ca justiţia să se sesizeze rapid de această situaţie şi să riposteze. "Toate acestea indică o voinţă manifestă, înainte de sosirea Anului Nou, de a profita de această noapte pentru a se deda la astfel de acţiuni", a declarat Robert Hermann.

Aceste tulburări sunt urmarea unei "luni agitate la Strasbourg". Incendierile au fost comise cu "metodă, într-un mod sistematic în parcări, (...) maşinile fiind incendiate unele după altele cu dispozitive cu aprindere întârziată, sau cu sisteme cu jeturi de benzină şi de flăcări", a indicat el.

Robert Hermann doreşte instituirea unei legislaţii similare celei din Germania pentru "interzicerea petardelor în magazine". "Este necesară o legislaţie europeană ca astfel de acţiuni să înceteze, fără a afecta petrecerile de sărbători", apreciază adjunctul primarului, insistând că "aceste vânzări prezintă un pericol real pentru populaţie".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15587 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Lol (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 20:15)

    mitg [utilizator]

    Se rascoala banlieurile.
  • +15 (33 voturi)    
    Ăia care au dat foc nu sunt băștinași. (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 20:19)

    prec [utilizator]

    Sunt dintre cei pripășiți pe acolo, cu bărbi și turbane.
  • +7 (21 voturi)    
    Alsacienii sunt de vină (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 20:39)

    Nyk1 [utilizator]

    Probabil sunt supărați că nu fac parte din Reich-ul merkelian. Cu toate că au parte, în mare, de aceleași binefaceri progresiste.
  • +10 (22 voturi)    
    Tipic pentru debandada din Franta (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 20:47)

    Maspp [utilizator]

    Am facut revelionul 2019 in Germania si n-am auzit si n-am vazut nici macar o masina incediata. In Franta legea nu este aplicata.
  • 0 (26 voturi)    
    Ehei Mai avem muuult! (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 21:09)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Mai avem muult pina sa ajungem si noi o tara cu adevarat europeana!

    Cand o sa auzim si la noi ca in noaptea de Anul Nou au fost incendate peste doua sute de masini la Botosani (sau Sibiu, Bucuresti, Constanta, orice oras vreti dumneavoastra!)???
    • +7 (15 voturi)    
      Masinile sunt asigurate (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 23:24)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Ce faci cu cei 50 de morti de pe strazile de la noi, in perioada sarbatorilor? Le da asiguratorul viata inapoi?

      Per total romanii au produs pe strazi mai multe pagube decat francezii. Daca ar fi sa ma intalnesc pe strada cu unul care intra pe contrasens vorbind la telefon sau imi da foc in timp ce sunt operat, eu iti spun sincer ca il prefer pe cel care imi incendiaza masina si ma lasa sa plec pe picioare. Masina imi cumpar alta si singur! Ca nu am nevoie de Bentley.
      • 0 (6 voturi)    
        AI DREPTATE! (Joi, 2 ianuarie 2020, 12:28)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

        Din punctul asat de vedere, ai dreptate!
        La noi pe sosele este un adevarat masacru, si nu contea ca TU circuli nu doar legal, ci cu grija ...

        Cele 200 de maiini incediate reprezinta ceva socant, pentru mine, dar asa cum ai spus, nu a murit nimeni!

        O masina distrusa reprezinat o paguba (nu, nu cred ca asigurareaplateste), dar poti sa iti cumperi alta, pe cand o viat de om nu poate fi recuperata!
      • +5 (5 voturi)    
        Nici una (Joi, 2 ianuarie 2020, 18:33)

        RedGuard [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

        nu e civilizație.

        Nici că în România sunt multe accidente (aici fiind de vină șoferii, nu că lipsesc autostrăzi)

        Și nici în Franța nu e normal să ți se incendieze mașina. (Apropo, în Franța se plătește franșiză și la RCA, exact când tu ești NEvinovat. Tot trebuie să dai bani să-ți repari mașina. De aia francezii nu-și repară mașinile)
  • +11 (25 voturi)    
    exista o solutie (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 22:25)

    martel55 [utilizator]

    sa mai aduca cateva milioane de migranti musulmani...astfel, cand vor mai fi doar din astia in Franta, lucrurile se vor calma, si momentul nu e deloc departe
    • +10 (16 voturi)    
      Da, se vor calma cand vor deveni majoritari (Joi, 2 ianuarie 2020, 0:20)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Lucrurile vor fi la fel de calme ca in tarile din care provin acestia...
    • +2 (6 voturi)    
      Dar nu este o gluma! (Joi, 2 ianuarie 2020, 12:30)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Sunt zone in care reprezentantii Religiei Pacii nu se detoneaza, nu injunghie, si nu dau foc la masini, pentru simplul motiv ca sunt majoritari, si ar risca sa afecteze de-ai lor!