Finanțele anunță împrumuturi de 5 miliarde de lei în ianuarie

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 1 ianuarie 2020, 19:03 Actualitate | Esenţial


Bani
Foto: Stirile ProTV
Ministerul de Finanțe a programat împrumuturi pe piața internă în volum total de 4,4 miliarde de lei în ianuarie, de la bănci, care se pot suplimenta cu alte 615 milioane de lei.

Programul de împrumuturi pentru ianuarie este cu 930 de milioane de lei mai mic decât cel pentru decembrie 2019, transmite Mediafax. Astfel sunt programate în prima lună din an șapte emisiuni de titluri suverane prin care Finanțele vor să atragă 4,1 miliarde de lei și o emisiune de certificate de trezorerie cu discount pentru suma de 300 milioane de lei.

Prima licitație va avea loc luni, 6 ianuarie, prin aceasta fiind urmărită atragerea a 500 milioane de lei prin emisiunea unor titluri cu scadența în 2024 și o dobândă de 4,4%.

Deficitul bugetar pentru 2020 este prognozat la 3,59% din PIB, respectiv circa 40,5 miliarde de lei la un PIB estimat de 1.129 de miliarde de lei, la care va trebui, eventual, să se adauge și necesarul de finanțare pentru plata datoriei deja emisă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3447 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Desființați pensiile speciale. TOATE!!! (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 20:24)

    prec [utilizator]

    Reduceți boierimea bugetară la jumătate și salarizarea lor la fel. Și abia atunci nu va mai trebui să ne împrumutăm mereu la dobânzi din ce în ce mai mari!
    ALOOO....PENELEAUA, INVESTIȚII MAI FACEȚI ȘI VOI??? SAU NE ÎMPRUMUTUM DOAR PENTRU HUZURUL ASISTAȚILOR???
    • -3 (7 voturi)    
      ce sa faca? (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 20:58)

      cucuveauamov [utilizator] i-a raspuns lui prec

      sa reduca pensia lui Lazarica sau Coldea? eu n-as glumi pe tema asta...
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 21:15)

    mihai_mi [utilizator]

    O tara intreaga plateste pentru: pensii speciale, salarii speciale, sinecuri, clientele politice etc etc etc...
    • -3 (7 voturi)    
      Ai văzut să protesteze? (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 21:37)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Au protestat când s-a distrus și furat țara? Nu, au fugit în Occident dar nu au protestat.
      Deci nu vor protesta nici când Cîțu se va imprumuta, la rândul său, pe 30 de ani ca gigoloiul ofilit!!!
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 23:14)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Adevarul e ca daca vom sta cu mainile in san, noi astia nespecialii, vom ajunge sa ne pensionam la 70 de ani cu punctul de pensie atat de mic incat vom fi la limita supravietuirii.
        • -1 (3 voturi)    
          Da, dar vom fi mândri că suntem români. (Joi, 2 ianuarie 2020, 11:35)

          prec [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

          Că suntem neconflictuali.
  • +3 (5 voturi)    
    Astept postacii de serviciu (Joi, 2 ianuarie 2020, 1:05)

    Unforgiven [utilizator]

    Care sustineau ca PSD-ul indatoreaza tara sa ne spuna acum ca PNL-ul face acelasi lucru si ca se imprumuta ca sa plateasca pensiile si salariile!
    • 0 (2 voturi)    
      Ba chiar mai rău, văd! (Joi, 2 ianuarie 2020, 16:42)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

      Pizizdeaua nu a tăiat așa mult de la sănătate să dea la servicii!
  • -1 (1 vot)    
    Atentie! (Joi, 2 ianuarie 2020, 16:29)

    Mihail. [utilizator]

    Sa nu se imprumute, cumva, de la camatari, fie ei si internationali...