Cîțu: MFP a actualizat nivelul accizei la carburanți cu inflația / Prețul carburanților la pompă a scăzut

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 1 ianuarie 2020, 15:18 Actualitate | Esenţial


Florin Cîțu, ministrul Finanțelor
Foto: Guvernul Romaniei
Ministrul Finanțelor Florin Cîțu a precizat miercuri că MFP a recalculat în ultima zi din an nivelul accizei la carburanți pentru a ține cont de legea privind eliminarea supraaccizei și de inflația comunicată oficial de Institutul Național de Statistică (INS). Prețul carburanților a scăzut, în medie, cu 32 de bani pe litru, miercuri, după eliminarea supraaccizei și actualizarea cu inflația efectuată marți de către Ministerul Finanțelor, potrivit Mediafax.

”Vești bune din prima zi a anului 2020.
Am avut dreptate din nou ( PSD iar a mințit) . Eliminarea supraccizei a redus prețul la pompă.
Pentru că lumea să nu înceapă anul cu știri contradictorii. După ce legea care elimina supraacciza a fost promulgată, MFP a recalculat nivelul accizei care să țină cont de legea promulgată și de articolele 342 și 442 din codul fiscal. Cele două articole actualizează acciza in funcție de indicele de creștere a prețurilor de consum publicat de INS”, a scris Florin Cîțu pe Facebook.

Marcel Ciolacu, a catalogat, miercuri, creșterea accizei la carburanți la final de 2019 de către Ministerul Finanțelor ca fiind "o mizerie", după ce supracciza a fost eliminată. Liderul PSD a acuzat Guvernul PNL că "a început să fure din buzunarele românilor încă din prima zi a anului".

"Este o mizerie ca marți seara, la ora 19.00, în timp ce românii se pregăteau de Revelion și guvernanții se întreceau în urări de bine, Ministerul Finanțelor să majoreze pe ascuns accizele la carburanți! Practic, acești oameni au început să fure din buzunarele românilor încă din prima zi a anului! Este exact ceea ce avertizam și speram să nu se întâmple! PSD somează Guvernul Orban să înceteze bătaia de joc la adresa propriilor cetățeni și să stopeze practica adoptării pe ascuns a unor măsuri cu impact direct în viața tuturor! Ne vom lupta cu toate armele în Parlament pentru a opri astfel de măsuri luate de acest guvern incompetent, ajuns la putere prin minciuni și manipulare", a scris Marcel Ciolacu, președintele Camerei Deputaților, pe Facebook.

Prețul carburanților a scăzut, în medie, cu 32 de bani pe litru, miercuri, după eliminarea supraaccizei și actualizarea cu inflația efectuată marți de către Ministerul Finanțelor, potrivit Mediafax. Ieftinirea carburanților este astfel mai mică decât cea preconizată inițial în contextul eliminării supraaccizei.

Toți operatorii din piața carburanților au operat scăderea prețurilor, astfel că în stațiile Petrom din București benzina se vindea, miercuri, 1 ianuarie, în medie cu 5,26 lei/litru, față de 5,58 lei/litru la 31 decembrie. Motorina la Petrom, liderul de piață, costa miercuri, în medie, 5,45 lei/litru față de 5,77 lei la 31 decembrie, potrivit datelor furnizate de Monitorul Prețurilor.

În stațiile Lukoil din Capitală, litrul de benzină se vinde la 1 ianuarie cu 5,23 lei față de 5,55 lei la 31 decembrie, în timp ce motorina costă 5,50 lei, tot cu 32 de bani mai ieftin decât la 31 decembrie 2019. Stațiile OMV afișau prețuri de 5,52 lei la motorină și 5,36 lei la benzină, față de 5,84 lei/litru și 5,68 lei/litru în 31 decembrie 2019.

Noile niveluri ale accizelor la carburanți, actualizate marți de Ministerul Finanțelor Publice cu inflația din ultimul an, sunt mai mari decât cele prevăzute în proiectul de lege pentru eliminarea supraaccizei la carburanți ce a fost promulgat luni de președintele Klaus Iohannis.

Nivelul accizelor este însă mai mic decât cel prevăzut într-un alt ordin de modificare a accizelor din 11 decembrie publicat de Ministerul Finanțelor, înainte ca eliminarea supraaccizei să aibă efect.

În urma promulgării legii de eliminare a supraaccizei, accizele la benzină aplicabile de la 1 ianuarie 2020 erau de 1.656,36 lei/1.000 de litri, respectiv 1.518,04 lei pentru 1.000 litri de motorină, prag situat sub nivelul minim al accizelor la carburanți acceptat de Uniunea Europeană, ceea ce atrăgea posibilitatea unui infringement împotriva României din partea Comisiei Europene.

Actualizarea efectuată de Ministerul de Finanțe a dus însă accizele la 1.773,46 lei/1.000 de litri pentru benzină și 1.625,37 lei/1.000 litri motorină, ceea ce a făcut ieftinirea preconizată de 45 bani/litru să se transforme într-o ieftinire de 32 de bani/litru. Ajustarea cu inflația a dus însă nivelul accizelor peste nivelul minim acceptat de Uniunea Europeană.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8823 vizualizari

  • -11 (41 voturi)    
    Cîțule, tu zi-ne cu ce bani faci investiții. (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 15:45)

    Tayen [utilizator]

    Că a pune taxe și impozite multe și mari știe orice nespălat, indiferent că-i roșu sau portocaliu.
    Că țara vrea investiții, nu pensii speciale și boierime bugetară!
    • +12 (40 voturi)    
      Cu banii care nu or sa mai fie furati (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 16:46)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      de Ciuma Rosie. Clar?
      • -8 (34 voturi)    
        Macar esti sincer. (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 17:08)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Macar esti sincer. Daca "investitiile" se bazeaza pe bani recuperati de la "ciuma rosie"...e clar: sunt / vor fi zero!
        • +4 (24 voturi)    
          Future money, ca aia papati de psd (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 18:24)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          is papati. Cum crezi ca si-au tras domeniile alea Baronii Rosii?
          • 0 (16 voturi)    
            Întreabă-i pe baronii portocalii. (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 21:17)

            prec [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

            Sau pe cei galbeni. Ei te pot lămuri.
            • +4 (14 voturi)    
              No thanks, intreaba Majoritatea (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 21:34)

              Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui prec

              Baronii Rosii ii bat la pas pe ceilalti, chiar adunati la gramada. Btw, nu poti compara domeniile Hamstarului, Pontalaului, Varanului, Burberi cu nimeni altcineva. Prin comparatie, Ciolos, Orban, Basescu, Johanis...is niste parliti!!!
      • -5 (21 voturi)    
        Neuron, banii ăia vor fi furați de penelei. (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 18:45)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Că doar de aceea vor la putere. Eu întrebam cu ce bani vor face investiții, dacă ai habar ce-i aia!?
        • +3 (19 voturi)    
          hehe (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 19:18)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui prec

          Neuron, viermusule, te-ai dat de gol ca scrii de pe conturile "prec" si "Tayen". Bine, amandoua sunt conturi de pizidel dar acuma din cauza grabei te-ai dat de gol ca esti acelasi troll rus pe amanfoua. Sper sa fi pedepsit de Phutin dupa o divada,atat de crasa de prostie, viermus.
          • -6 (14 voturi)    
            Retardeluș, oricine dă un răspuns la un (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 21:13)

            prec [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

            comentariu cretin se substituie mai știu eu cărei persoane?
            Așa postaci reduși se angajează acum?
            Mă, tu ești securist de spiță nouă, așa-i? De-al lui Ponta?
  • +16 (34 voturi)    
    Mai, mai! (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 15:53)

    radu222 [utilizator]

    Bai Ciolacule! Nu te mai ambala, pe voi PSD-ilor nu va mai crede nimeni. Ati adus tara pe buza prapastiei prin cresterea nesustenabila a salariilor la bugetari si a pensiilor, pentru care tara nu are resurse si trebuie sa se imprumute in fiecare luna. Nu mai vorbesc de pensiile speciale care nu se justifica. In 7 ani in care ati fost la guvernare nu a mai venit nici un investitor relevant, economia nu poate creste numai prin consum. Nu ati facut autostrazi, spitale, reparatii la calea ferata, reparatii la liniile de transport energie etc, nimic, va laudati numai cu cresterile de salarii si pensii bagand tara in datorii care vor trebui platite de copii si nepotii nostri.
    Nu mai pacaliti pe nimeni, lumea s-a lamurit cine sunteti.
    • -3 (29 voturi)    
      Bre, PSD=nasol, da' acum e PNL (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 16:34)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui radu222

      Bre, PSD=nasol, cum zici matale, da' acum e PNL serif suprem. N-ar fi bine sa le ceri sa le faca pe alea dinainte invers decat pesedoii.

      Uite, spre exemplu, sa zicem anularea pensiilor speciale la SRI si Justitie...sa fie un inceput, n-asa?

      Sau, sa zicem, mai multi bani la sanatate si mai putini la "Servicii", ce parere ai? Stiu ca e cam pesedista masura asta, da' o fi rau? Intreb si eu, ...pentru un prieten, care asculta si inregistreaza.

      Si el tace...si tace...si tace
      • +11 (31 voturi)    
        Bre, newlook..cum sa-ti spun.. (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 17:05)

        mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ..ca sa nu te superi.
        Daca astia de la pesedeu ințelegi, de la pesedeu, au făcut golănii acoperite prin legi, intelegi? și ăștia de la pesedeu încă au majoritate prin comitete și comisii și plenuri uneori din parlament- tu cum crezi că se poate indeparta gunoiul pesedist?
        USOR sau GREU?
        T
        Anulezi pensiile speciale. Si atacă ciolacii pesedei la cecereu. Si dornenii dau dreptate, ai ghicit niulucule, dau dreptate pesedeului! Adică să lăsăm neatinse pensiile speciale.
        Atunci, tu niulucule, ce mai ai a spune? A?
        • -1 (23 voturi)    
          Pai, sa anuleze pensiile speciale... (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 18:19)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

          Pai, sa anuleze pensiile speciale...si sa vedem daca le ataca Ciolacu la CCR.
          Sa vorbim despre fapte, n-asa? Nu te-ai plictisit sa-ti dai cu presupusul despre ce NU e?
    • -1 (23 voturi)    
      i-auzi! (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 19:25)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui radu222

      tara n-are bani, de-aia da guwernerul 400 milioane Euro cadou la multinationale, ba le si scuteste de impozitul pe cifra de afaceri! tot de-aia cumpara armament SH de miliarde, creste bugetele Serviciilor si nu desfiinteaza pensiile speciale! hai ca esti dulcic, postac leberalo-joianist! necazul e ca stapanii tai sunt tradatori de tara buni de Gulag
  • -1 (33 voturi)    
    piata libera (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 16:47)

    Mazeta [utilizator]

    Pretul carburanților va reveni undeva la media europeana, ca piața e liberă si produsele circula. Avantajul este că nu o să mai plătim supraacciza ciumei roșii, ci prietenilor de la Lukoil și OMV.
  • -3 (27 voturi)    
    Câțule nu ve-ți câștiga alegerile de anul ăsta. (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 17:54)

    Rescator [utilizator]

    Deja furnizați chiflă după chiflă,făcând lumea să
    uite de ce a făcut rău Ciuma Roșie.Și până la urmă
    ce diferență este intre Ciuma Roșie și Febra Galbenă.Deși Orlando a fost un ministru execrabil,
    un Golan de Ferentari,tu Câțule ești și mai slab.
    I-a lecții de la superbogatul Stolojan,accelerează
    inflația și naționalizează valuta,pe care,să o
    inpărțiți intre voi.Ține minte:nu veți rămâne la putere
    după primele alegeri.
    • +7 (25 voturi)    
      Ta-ci din gur-a (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 18:08)

      modream [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      m-ai citeste nist-e almahah-e
      • -3 (13 voturi)    
        el de fa-pt (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 19:55)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui modream

        cites-te mai mult biblia pezede.
  • +4 (6 voturi)    
    Vremuri vechi și noi (Joi, 2 ianuarie 2020, 9:40)

    spirache [utilizator]

    2017: Eu n-am văzut nicio scumpire la carburanți”, a spus Tăriceanu, care a început să o chestioneze pe jurnalista care îi adresa întrebări.

    „Conduceți? Aveți mașină?”

    Când aceasta i-a răspuns că nu, președintele Senatului a conchis triumfător: „Ei, vedeți, eu conduc și diferența e între stații, nu că am mărit noi acciza”.