Ce schimbări ale Codului Rutier aduce anul 2020: Controlul medical ar putea fi făcut mai des de către persoanele în vârstă, iar condițiile pentru acordarea permisului s-ar putea înăspri

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 1 ianuarie 2020, 10:26 Actualitate | Esenţial


Sofer de Bucuresti
Foto: USER UPLOADED
În anul 2020 vor intra în vigoare mai multe schimbări ale Codului Rutier, între acestea numărându-se necesitatea ca cei care vor să obțină permis de conducere să aibă cel puțin 10 clase, dar și obligativitatea ca persoanele în vârstă să facă controale medicale mai des, scrie Mediafax.

Potrivit celor mai recente modificări ale Codului Rutier, Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor realizează, gestionează şi pune la dispoziţia publicului o aplicaţie informatică, în mod gratuit, printr-un serviciu on-line, pe pagina proprie de internet, pentru a se verifica situaţia înmatriculării unui vehicul, precum şi motivul suspendării înmatriculării acestuia.

De altfel, din 1 iulie 2020, persoanele care vor să aibă carnet de conducere trebuie să aibă absolvite cel puțin 10 clase terminate.

În plus, persoanele în vârstă care încă mai doresc să conducă pe drumurile publice vor fi obligați să facă mai des controlul medical.

Noile reglementări ale Codului Rutier prevăd și ca cei care sunt prinşi vorbind la telefon în timp ce se află la volan să poată fi sancționați prin suspendarea dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















25741 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 11:09)

    [anonim]

  • +4 (18 voturi)    
    Abuz!!! (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 11:58)

    unins [utilizator]

    Sunt romani mai in varsta, 50+ ani, care au doar 8 clase+ 2-3 ani de scoli profesionale. Acesti oameni, care sunt mult mai calmi, echilibrati si rationali in comparatie cu multi tineri teribilisti de 18-25 ani, cu 10-12 clase, dar analfabeti functional, sunt discriminati. Dar ca intodeauna, exista solutii: vor cumpara clasa a 9-a si a 10-a sau vor merge in Bulgaria, R. Mpoldova si vor cumpara efectiv permis de conducere. Pierde in primul rand statul rroman incapabil si abuzator, care instiga si obliga cetatenii la transformare dupa chipul si asemanarea conducatorilor, adica corupti.
    • +10 (12 voturi)    
      Intrucat (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 13:15)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui unins

      intentia autoritatilor e echivalarea viitoare a permisului de conducere cu examenul de doctorat, propunerea Dvs. este demn de luat in seama. Se analiza cu atentie.
    • +12 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 14:04)

      [anonim] i-a raspuns lui unins

      • 0 (0 voturi)    
        daca cel de la volan ar fi avut (Vineri, 3 ianuarie 2020, 10:19)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui

        alta varsta (si implicit alte reflexe) si stia sa conduca defensiv, atunci accidentul putea si evitat. Nu o spun eu, o spune Titi Aur.
    • -2 (2 voturi)    
      cu 8 clase nu ai cum sa fii calm, rational si (Vineri, 3 ianuarie 2020, 10:18)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui unins

      echilibrat la volan. Apar frustrarea, rautatea, dorinta de a demonstra ca si tu esti la fel de bun ca cei cu carte..si de aici apar greselile si accidentele. Un om fara scoala va fi mereu mai inconstient si mai frustrat decat unul cu scoala, si asta se vede in stilul de condus.
      Personala as aplica legea si retroactiv, iar celor cu scoala profesionala le-as lua permisul.
  • +9 (21 voturi)    
    Ce legătură are (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 12:31)

    Traian2015 [utilizator]

    Cu cele 10 clase? Atâta timp cât poate sa treacă testul?
  • +18 (18 voturi)    
    Cred ca (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 12:40)

    coor [utilizator]

    nici cu 12 clase nu-i intotdeauna de-ajuns la noi si s-ar putea ca nici cu studii superioare facute stiu eu unde!
  • +1 (13 voturi)    
    Nu va grabiti... (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 13:27)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Legea noua nu actioneaza pentru trecut.
    Cei care au acum permis, nu au nicio restrictie, nu li se anuleaza permisul daca nu au 10 clase.
    Doar cei care se inscriu de acum incolo la examen trebuie sa dovedeasca faptul ca au absolvit 10 ani de scoala. Avem prea multi oameni la volan care nu stiu sa citeasca STOP...
    Iar despre verificarea mai frecventa a capacitatii de a conduce un vehicul pe drumurile publice dupa varsta de 60 de ani, e foarte normala, nu trebuie sa ne trezim in fata cu o masina al carui sofer face infarct la volan...
    ( De anul asta intru si eu in aceasta categorie, dar cred ca e mai bine sa mor acasa, decat pe o sosea cu niste nevinovati dupa mine...)
    • +1 (9 voturi)    
      Si daca (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 14:00)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      deja sunt "prea multi oameni la volan care nu stiu sa citeasca STOP..." trebuie pedepsiti toti cei care vor sa obtina permis, dar au doar 8 clase. Care este diferenta intre cei cu 8 clase fara permis si cei cu 8 clase , cu permis? Nu este discriminare si abuz? Daca are si 2-3 ani de scoala profesionala, de ce nu se echivaleaza cu 10 clase? Cei 2-3 ani de scoala profesionala nu reprezinta continuarea studiilor in sistemul de invatamant romanesc acreditat? Discriminare si abuz!!! Pe acst principiu, peste cativa ani nu va mai fi suficient nici cele 10 clase. Va trebui BAC-ul.
      • -4 (4 voturi)    
        dar (Joi, 2 ianuarie 2020, 11:50)

        andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui unins

        nu ar fi mai bine sa puna mana pe carte toate loazele? stiti cum se spune: ai carte, ai parte. De cate ori se creste exigenta se sare in sus. mentalitate romaneasca tipica.
        • 0 (0 voturi)    
          Care exigenta !? (Joi, 2 ianuarie 2020, 18:07)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

          Chitoiu ai impresia ca era vreo loaza cu 4 clase ?
  • +15 (15 voturi)    
    In acelasi timp, (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 13:40)

    OmniStudio [utilizator]

    ar trebui ca in cazul in care fapta este savarsita de un politai, magistrat, ministru, parlamentar, pedeapsa sa fie dublata!
    Daca ai o calitate oficiala si folosesti telefonul* la volan, este clar ca presupui ca esti deasupra legii.

    * egal cu baut, mers pe linia de tramvai, contrasens, parcare aiurea, etc.
  • +5 (15 voturi)    
    condamnari la saracie si excluziune sociala (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 15:00)

    Je__ [utilizator]

    si uite asa progresismul mai bate un cui, si mai baga o discriminare pozitiva. In curand bagati o lege sa nu conduca nici cei care nu au basca

    condusul unui autovehicul e o indemanare tehnica, automata....ce legatura are cu scoala ca nu dau soferii examen la filozofie si matematici in timp ce conduc un autotorism

    Jesus
  • +12 (16 voturi)    
    o porcarie (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 15:07)

    Mistrelutz [utilizator]

    daca o reclama cineva la curte nu cred ca trece..
    atat timp cat stiu sa scrie si sa citeasca unde e problema?
    sunt multi cu liceu terminat mai babalai decat unu cu 8 clase..
    • +11 (15 voturi)    
      e clar ca legea este discriminatorie (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 17:33)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      atata timp cat omul trece testul, ce importanta are ce fel de dipllome are in dotare...
      deci pe langa doctorate cumparate, va mai fi si asta cu diploma de zece clase...
      • +2 (2 voturi)    
        numarul (Joi, 2 ianuarie 2020, 11:56)

        andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        mare de accidente provine in primul rand din lipsa de educatie. Lipsa de respect fata de cel de langa tine. Poate sa treaca testul dar la o zi sau o luna de la luarea permisului sa depaseasca pe linie continua si sa omoare oameni nevinovati. La scoala de soferi ar trebui sa se predea si 10 ore de respectare a normelor de bunacuviinta. O idee foarte buna ar fi pedepsele progresive si de la un anumit numar de amenzi sau suspendari sa se suspende definitiv permisul. Vrei permis poarta-te civilizat. Daca nu, circula cu transportul in comun sau angajeaza sofer.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar care este legea care (Joi, 2 ianuarie 2020, 23:12)

    mopsu [utilizator]

    emite asemena inepții ? Toți o anunță dar nu apare nicăieri !!!!!!!