Arafat, în scandalul privind fetiția din Vâlcea care nu a fost luată cu elicopterul SMURD pentru că se însera: Nu a fost o ceartă cu ministrul, ci o lipsă de informații complete. Se fac eforturi supraomenești

de DG     HotNews.ro
Marţi, 31 decembrie 2019, 18:44 Actualitate | Esenţial


Raed Arafat
Foto: AGERPRES
Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, neagă că ar fi fost certat de ministrul de Interne, Marcel Vela, în timpul videoconferinței de marți,și susține că este vorba despre ”o situație generată de lipsa unor informații complete”. Precizarea vine în contextul în care ministrul de Interne, Marcel Vela, a criticat ”dezorganizarea evidentă” din cadrul Departamentului pentru Situații de Urgență, în cazul fetiței din Vâlcea care se afla în comă, dar nu a fost preluată la timp de elicopeterul SMURD. Vela i-a reproșat lui Raed Arafat că nu a făcut ”rost de piloți”, pentru ca elicopterele să poată zbura și noaptea, nu numai ziua.

”Nu a fost o ceartă în cadrul videoconferinței, ci mai mult o situație generată din lipsa unor informații complete care necesită clarificare astfel încât să se înțeleagă bine modul de acțiune al aviației de urgență, limitele acesteia, temporare sau permanente, și faptul că în continuare se fac eforturi supraomenești că totul să funcționeze cât mai bine posibil și să asigurăm populației toate nevoile în cazul situațiilor de urgență”, a scris, pe Facebook, Raed Arafat.

Legat de intervenția în cazul fetiței, victimă a unui accident, Arafat a susținut că aceasta nu a putut fi preluată cu un elicopter SMURD în Vâlcea, pentru că s-a înnoptat și aparatul de zbor nu putea, conform legii, să aterizeze.

”Toate elicopterle SMURD pot executa misiuni noaptea și execută misiuni de noapte, dacă pilotul comandant este pregătit la nivelul necesar unor astfel de misiuni. Acest lucru însă este diferit de a decola noaptea, pe întuneric, de la un loc ne-marcat și ne-autorizat punând viață echipei și a pacientului în pericol, mai ales în zonele montane”.

Pe de altă parte, el spune că numărul piloților este insuficient. ”Din aproximativ 6300 ore de zbor efectuate în 2019, 629 de ore de zbor au fost executate noaptea, aproximativ 10%. Nu toate elicopterele SMURD sunt funcționale 24/24 ore, având în vedere că încă nu avem un număr suficient de piloți care să acopere nevoile pentru că elicopterele SMURD să fie operaționale permanent. Problema cu care ne confruntăm, că să asigurăm timpul de odihnă legal echipajului de pe un elicopter, este indisponibilizarea elicopterului respectiv pentru o durată mare de timp după executarea misiunii de noapte, pentru că cele care zburau noaptea și nu aveau echipaj de înlocuire, trebuiau să rămână la sol 8-12 ore după terminarea misiunii ce însemna că a două zi elicopterul putea fi indisponibil pe lumina zilei câteva ore și să fie indisponibil pentru cazurile critice. Astfel de mod de lucru însemna și existența unei lipse de predicitibilitate asupra activității elicopterelor și când ar fi ele disponibile pentru misunile de urgență”, arată șeful DSU pe pagina sa de socializare.

Arafat mai afirmă că, până la angajarea și pregătirea unui număr adecvat de piloți, a fost aleasă varianta care este adoptată și în alte țări precum Germania și anume au fost desemnate două baze aeriene, respectiv București și Târgu Mureș, unde două echipaje asigură permanența 24 din 24, șapte zile din șapte.

”Paralel cu această decizie, am realizat programe de pregătire destinate piloților pentru utilizarea dispozitivelor de vedere noapte (night vision gogles), astfel încât în viitor, când avem un număr sufient de piloți, să putem să asigurăm permanentă în mai multe baze și să putem efectua misiuni și pe terenrui nemarcate / neautorizate. Astfel de misiuni sunt cu un grad de risc mărit și este nevoie de o pregătire foarte bună a piloților care execută misiuni primare de noapte.Numărul piloților pregătiți în acest sens la acest moment este insuficient că să asigurăm o activitate permanentă de intervenții în toate bazele”, mai susține Arafat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11241 vizualizari

  • +22 (30 voturi)    
    se fac eforturi (Marţi, 31 decembrie 2019, 18:49)

    john06 [utilizator]

    dar lumea moare,atunci nu mai bine il lasi pe altul sa faca/coordoneze eforturile alea?!
    • -21 (35 voturi)    
      Ministrul ala de rahat (Marţi, 31 decembrie 2019, 19:52)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui john06

      Ce merit are ca sa faca acuzatii gratis fara sa stie pe ce lume traieste??

      Puneti fratilor mana pe carte si lasati guvernarea, ca nu e de capul vostru!
      • +15 (33 voturi)    
        Sa mori tu! (Marţi, 31 decembrie 2019, 20:22)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Se moare in Apuseni si avionul e gasit cu un cioban.
        Se moare in Techirghiol si arafat minte ca toti erau morti inainte... de a se naste.
        Se moare la COlectiv si arafat danseaza pe cadavrele copiilor altora.
        Se moare, se moare, se moare si pesedistul arafat traieste si se ingrasa.
        Cine nu are treaba cu guvernarea?
        Nenea asta, de neuitat, mai unforgiven, tu poe ce lume traiesti?
        Chiar inghiti nemestecat tot ce ti se serveste?
        Daca nu mi-ar fi scarba de tine, mi-ar fi mila; dar de opaci ca tine , este plina tara asta!
        Noi muncim, nu gandim. Asta esti.
        • +6 (14 voturi)    
          Offff... (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 1:51)

          DurAndrei [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Te agiti degeaba! La Scanteia 3 nu se spune nimic de Apuseni, Suitghiol, Colectiv... Toti oamenii care vor sa-l dea jos pe Calafat "ie rai"!
          Individul si-a atins de ceva vreme limita de (in)competenta, dar fiind piesiedist pana la sange e aparat puternic.
          • +1 (7 voturi)    
            e greu cu salvarea oamenilor (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 3:33)

            premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui DurAndrei

            adica trebuie sa stii de unde sa-i salvezi
            adica sa iti spuna cineva unde sunt oamenii care trebuie salvati
            if you know what i mean
            • 0 (6 voturi)    
              Asa e, e greu... (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 14:55)

              DurAndrei [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

              E greu cand te lauzi ca ai toate dotarile si in realitate ce poti sa faci cel mult este sa-l transporti pe Virginel cand il taie ca... pardon diareea.
              E usor sa dai vina pe altii cand tu nu esti in stare sa organizezi o salvare dintr-un lac amarat, nu-i asa?
              Dar nu-i nimic, poti sa iesi pe strazi acum si sa-l aperi pe domnul Calafat, nu te opreste nimeni!
        • -2 (4 voturi)    
          Voi postati (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 19:54)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Nu ganditi!

          Se moare si se va mai muri in continuare, atata timp cat fiinta umana nu este nemuritoare!

          V-a invatat coruptia iohannista sa va urcati cu picioarele pe cadavrele oamenilor nevinovati ca sa strigati ca vreti voturi, aici ati ajuns!
          Ce este deranjant pentru impostorii de dreapta este ca Arafat nu este omul vostru si vreti sa-l dati jos cu orice pret, ca sa instaurati dictatura securista!

          Orice om corect si cinstit sta in gat impostorilor, pentrru ca nu se mai poate controla acea institutie si acea institutie nu are inscaunat un rahatel de dreapta!
      • +8 (18 voturi)    
        Asa e, sa vina Daia (Marţi, 31 decembrie 2019, 20:45)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Sa te invete cum se beleste Oaia, om cu carte, a inebunit de atata carte!!!
      • -1 (9 voturi)    
        hanar n-ai cate a facut Vela in 20 de ani (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 3:34)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        nici el, dar il intreaba pe Arafat :))
    • -4 (16 voturi)    
      sa se fragezeasca sistemul medical (Marţi, 31 decembrie 2019, 21:28)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui john06

      sa fie numai bun de o privatizare


      Faptul ca Arafat a facut un sistem de urgente cu bani de seminte, si ca-l mentine in parametrii inalti de functionare, cu lipsurile de fonduri, personal si in conditiile de mediocritate a societatii romanesti, sunt nuca care sta in gatul politrucilor si celor care balesc sa preia sistemul si sa-l mulga pe multi coco
      • +1 (3 voturi)    
        Smurdul ”TOACA” (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 10:48)

        sipu [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        50% din bugetul sanatatii , la ce iti foloseste ca te duce cu elicopterul la spital si cand ajungi acolo ”aia” te trimit la cumparaturii. Romania nu are puterea economica sa tina in aer elicoptere medicale.
  • -19 (31 voturi)    
    De ce ne mai mirăm? (Marţi, 31 decembrie 2019, 19:22)

    CalinMircea [utilizator]

    Tot timpul cei care ajung șefi fără nici un merit (adică numiți politic) încearcă să elimine pe cei profesioniști și să se înconjoare cu cei de teapa lor, pupincuriști. Un frustrat clasic și ministrul ăsta.
    • +15 (23 voturi)    
      @Calin Mircea, competentul tau a infrant (Marţi, 31 decembrie 2019, 20:13)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      in toate misiunile importante gen Apuseni, lacul Sutghiol etc ! PS. I-a cazut falca "Profesionistului" cand a fost intrebat de omul politic de cati ani e in fruntea Departamentului si de ce nu s-a ingrijit pana acum sa aiba piloti suficienti si bine pregatiti !

      PS. Mircica, ia zii, cine crezi ca ar fi fost pupincuristul care ridica de la sol 5 elicoptere-n miez de noapte, in situatia in care Vela ar fi avut probleme stomacale plecat fiind prin Maramures de Craciun ? :)))))
  • +14 (20 voturi)    
    Trebuia înscrisă în psd (Marţi, 31 decembrie 2019, 19:29)

    Captain Obvious [utilizator]

    Doar așa ai drept la îngrijire medicală corespunzătoare
  • +13 (23 voturi)    
    Arafat supraomul ! (Marţi, 31 decembrie 2019, 20:02)

    asavreau [utilizator]

    Beuran ne cere să avem condiție fizică bună dacă ne internăm în spital.Nu mai înțeleg,ăștia își bat joc de noi?Suntem noi prea pretențioși?Avem șefi la ISU și Spitale pe carte nu-i merităm?
    • -1 (9 voturi)    
      Care carte? (Marţi, 31 decembrie 2019, 20:23)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      La astia nu exista carte. Abia daca stie sa vorbeste!
    • +1 (3 voturi)    
      Da, fata de ceilalti trantori din ultimi 30 de ani (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 18:44)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Sunt din Tg. Mures, stiu ce a facut omul acesta in acest oras. Nu zic ca este supraom, dar este peste toti ceilalti din ultimii 30 de ani care au facut in domeniul sanatatii. Inca de la inceput, incepand de la conducerea politica a orasului pana la cea din minister i s-au pus piedici. Noroc cu ajutorul celor din Scotia cand a pus pe picioare un spital de urgenta langa cel judetean unde a facut minuni, ca si cu salvarea a mii de vieti in Tg Mures. Da, se deplasa personal la aproape fiecare interventie. Dar din pacate stiu care sunt subteranele eliminarii lui, ca SMURD sa devina privat si sa incaseze bani grei unii dintre parlamentari(sau cei pentru care fac lobby). Omul nu a fost inregimentat politic dar asta-i la noi cel ce-ti face bine trebuie eliminat. De fapt toata istoria noastra arata ca cei care au vrut bine au fost eliminati. Nu zic ca nu poate fi inlocuit, dar cine va veni va face exact ce v-am zis mai sus. Il asteptam iarasi inapoi la Tg Mures.
  • +23 (25 voturi)    
    hmm (Marţi, 31 decembrie 2019, 20:43)

    Orizont [utilizator]

    Si atunci de ce, si cine a autorizat sa zboare pentru o persoana care e deranjat la stomac?
  • +3 (11 voturi)    
    Somnoroase pasarele (Marţi, 31 decembrie 2019, 21:59)

    fat.cat [utilizator]

    Pe la cuiburi se aduna.
    Se ascund in ramurele,
    Noapte buna.
    Noaptea nu-i ca ziua. Trebuia sa spuna clar ca nu are piloti suficienti (decat pentru cufuritii de partid). Asa a rezultat si ca le e frica de intuneric, in cel mai bun caz.
    Au oficialii nostri un stil de comunicare de sta matza-n coada, nu alta. I-as zice umor involuntar, daca n-ar fi atat de jenant.
  • +4 (8 voturi)    
    prioritatile (Marţi, 31 decembrie 2019, 22:16)

    Filbert [utilizator]

    Important e ca senatoru' lu' peste e dus cu elicopteru' la Bucuresti pentru o diaree, ca chitoiu e la reanimare pentru odihna, asta e cu adevarat important.
    Contribuabilu' si copiii lui? Daca au zile, scapa. Daca nu, nu.
  • +6 (10 voturi)    
    Noaptea .... (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 0:43)

    danmarian [utilizator]

    > nu zboara helicopterele ? Pe aici - prin Chicago - pe unde sunt acum zboara si noaptea ! Care este problema cu cele romanesti ? N-au "ochi de pisica" ? Saulipsesc .... comandantii ? Asa cum zicea "ceasca" : Din cand in cand trebue scuturat sacul - sa nu se apuce sobolanii sa-l roada !
  • -4 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 5:37)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Adica, elicopterele smurd nu zboara (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 14:39)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui

      Noaptea pt. ca nu sunt dotate cu pampersi pt. kkciosi !? Ne crezi in Coreea de Nord si nu vedem cum se intampla cu serviciile de urgenta pe afara, cu elicopterele acestor servicii, pe la cei care le-au pus primii in practica ?
      • -2 (2 voturi)    
        Un alt destept (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 18:48)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        Cate clase ai , cate carti de specialitate ai citit? Esti destept de bubui. Citeste ca multe elicoptere din dotarea armatei romane nu pot zbura noaptea, pentru ca nu au dotari specifice.
  • +1 (3 voturi)    
    arafat (Miercuri, 1 ianuarie 2020, 12:59)

    robyzs [utilizator]

    Arafat refuza sa reformeze sistemul 112 care are multe hibe care sunt bagate sub pres.
  • +1 (1 vot)    
    Nu totul tine de Arafat (Joi, 2 ianuarie 2020, 13:01)

    andypandy [utilizator]

    Dragii mei, sunt aspecte pe care nu le controleaza Arafat si de care nu se poate ocupa in detaliu. De exemplu software-ul utilizat de 112/STS pentru localizarea telefonica (care cred ca stim bine cat de eficient este) ... nu el l-a acceptat/aprobat, durata in care un pilot se califica pentru a putea zbura pe o aeronava smurd, cadrul legislativ care decide unde poate ateriza o aeronava etc etc. Articolul de mai sus este ok insa pentru detalii complete si o intelegere in detaliu a problemei cred ca acest articol este mai bun - https://www.mediafax.ro/social/cazul-fetitei-valcea-replici-dure-intre-raed-arafat-marcel-vela-era-nevoie-piloti-domnule-ministru-ati-facut-20-ani-faceti-rost-piloti-imi-raspundeti-stiu-ministrul-interne-trimite-corpul-control-18682700.
    Eu personal ma rog sa nu se mai atinga de pensiile speciale ale personalului navigant ca poate asa vor fi motivati pilotii care ies din academie sa ramana in tara ... fara piloti putem avea si cele mai performante aeronave ca de zburat singure nu se poate.