Coloană de mașini pe mai mulți kilometri pe DN1. Șoseaua este acoperită cu un strat de zăpadă

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 29 decembrie 2019, 17:34 Actualitate | Esenţial


Politist iarna
Foto: Facebook - Politia Romana
Traficul pe DN1 este îngreunat, duminică după-amiază, circulația desfășurându-se în coloană pe mai mulți kilometri, anunță Poliția Prahova. În zona stațiunilor de pe Valea Prahovei ninge viscolit, iar șoseaua este acoperită cu zăpadă frământată.

„La această oră, pe DN 1 se înregistrează coloană în mișcare de pe Posada-km 116+500 până la km 130-Bușteni”, au transmis reprezentanții IPJ Prahova, citați de Mediafax.

Potrivit acestora, ninge viscolit pe raza localităților Sinaia, Bușteni și Azuga, iar carosabilul este acoperit cu zăpadă frământată, de aproximativ 1 cm.

De asemenea, ninge viscolit și pe DN 1A, iar pe șosea s-a depus un strat de 1-3 centimetri de zăpadă frământată.

Polițiștii sunt în trafic pentru informarea șoferilor și verifică folosirea anvelopelor de iarnă.

Șoferii sunt sfătuiți să aibă mașinile echipate cu anvelope de iarnă, să adapteze viteza la condițiile de drum, să verifice sistemele de dezaburire și de încălzire, sistemul de iluminare-semnalizare și să respecte indicațiile polițiștilor rutieri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7447 vizualizari

  • +2 (18 voturi)    
    Până mâine dimineață să stea acolo. (Duminică, 29 decembrie 2019, 17:37)

    prec [utilizator]

    Că nu ne este dor de ei, nu-i vrem în Poiană și nici în Predeal.
    • 0 (8 voturi)    
      Pai e zona turistica, au nevoie de ei (Duminică, 29 decembrie 2019, 20:15)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui prec

      App tu cu ce-ti ocupi existenta?
      • -1 (7 voturi)    
        Este nevoie de turiști civilizați, de unguri, de (Duminică, 29 decembrie 2019, 22:30)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui rov

        austrieci, de francezi....de vestici, nu de mitici melteni.
  • -1 (15 voturi)    
    da,dar daca.... (Duminică, 29 decembrie 2019, 18:26)

    mike_the_hunter [utilizator]

    ai fi tu in locul lor, ar fi bine? Sa urci si sa cobori pe la Pasada pe serpentine, pe intuneric, pe gheata?
    Sunt si ei niste oameni care au cateva zile libere, merg la munte sa faca Revelionul, ce rau fac?

    Eu le urez sa ajunga cu bine si in siguranta acolo unde vor sa mearga.

    Pana maine ar trebui sa stea acolo toti ministrii ai transporturilor si prim-ministrii Romaniei care timp de 30 de ani n-au facut un drum mai acatarii, nu spun autostrada, spre munte.
    • +5 (15 voturi)    
      De ani de zile se repetă povestea! (Duminică, 29 decembrie 2019, 19:42)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Deci își merită sioarta, n-o să le plâng de milă unor mitici care, an de an, recidivează în aceeași greșeală.
  • +15 (17 voturi)    
    Ce surpriza !!! (Duminică, 29 decembrie 2019, 19:03)

    Ozmo [utilizator]

    Aglomeratie mare pe DN1, vai ce stire surprinzatoare ! :))
  • +1 (5 voturi)    
    Prostia si domnia (Duminică, 29 decembrie 2019, 20:27)

    ion popescu [utilizator]

    Ca sa bifezi revelion lamunte stai la coada, e de 2 ori mai ieftin in austria si faci 2 ore cu avionul.... da daca nu esti in poiana de revelion nu exististi.... fudulia romanului