VIDEO Doi tineri luați la bătaie după ce ar fi intrat cu ATV-urile pe o proprietate a viceprimarului din Arieșeni

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 26 decembrie 2019, 15:15 Actualitate | Esenţial


ATV rasturnat
Foto: Captura video
Doi frați din Arad au ajuns la spital, după o plimbare cu ATV-urile în prima zi de Crăciun în comuna Arieșeni, județul Alba. Cei doi au fost loviți cu parul de doi bărbați care susțineau că tinerii au intrat pe o proprietate privată, potrivit Mediafax.

Polițiștii fac cercetări în acest caz.

Unul dintre tinerii agresați a povestit tot ce s-a întâmplat pe contul său de Instagram. Acesta susține că, împreună cu fratele său și iubitele lor, au închiriat două ATV-uri și, în timp ce se plimbau, accesul le-a fost blocat într-o zonă care ar fi proprietate privată, dar care nu era semnalizată.


View this post on Instagram

Nu vorbim aici despre oameni , vorbim despre viceprimarul arieseniului ,cel ce sta in mașina și îmi calca telefonul atunci când coboară sa îl lovească pe fratele meu după ce fratele lui mi -a dat in cap pentru ca am avut tupeul de a scoate telefonul și filma cum dansul sparge Atv urile ,blonduțul din imagine este una din încă 5 persoane apărute in altercație fiind la fel de revoltat și pregătit sa atace. Tin sa enționez atât ,sechestrare ,Amenințare cu moartea ,lovituri multiple la cap având scris pe foaie eu personal(fractura parietala in urma atacului ) tentativa de omor (6-7 oameni navala peste fratele meu lovindu-l puternic in Zona capului, cervical +tâmple desigur viceprimarul nu lispsea cu picioarele și pumnii ) și cel mai important ,motivul fiind tentativa de viol ,pentru ca alt motiv de a leșina iubiți unor fete și a începe sa le tragi de geci spunându-le ca nu pleacă nicăieri și amenințându-le cu moartea nu văd logic , te poți crede cine vrei dar nu uita ca ești un om !

A post shared by Pustea Emanuel (@emipustea) on



„Nu era niciun gard, absolut nimic de felul ăsta. Pe unde am intrat noi, ni s-a blocat accesul să ieșim afară de un Jepp din care s-a coborât un om, a luat de jos un par de vreo 10 cm grosime, la vreo 4 metri și a început să ne amenințe. La scurt timp după chestia asta, fratele meu a încercat să le explice cum stă situația și să ne lase să plecăm că nu am greșit cu absolut nimic și că ne pare rău, dar când să plecăm ne-au spus că nu plecăm nicăieri, agresându-le pe iubitele noastre și așa mai departe. Ce am aflat concret este că dânsul este fratele viceprimarului din Arieșeni, ceea ce mi se pare un lucru foarte nepotrivit. Și el, la rândul lui s-a coborât din mașină și a început să ne lovească. (...) Am luat un par după cap, am picat, fratele meu a încercat să mă ridice, la rândul lui și el somn după mine. Nu știu ce s-a întâmplat din acele momente, am văzut doar că iubitele noastre nu au fost lăsate să plece nicicum de pe așa zisa proprietate privată", a povestit tânărul.

Polițiștii au fost sesizați de unul dintre bărbații din Arieșeni, care a spus că pe proprietatea familiei au intrat mai multe ATV-uri. „Când au ajuns colegii acolo au constat faptul că avusese loc un conflict între două persoane din Arieșeni și doi tineri din Arad, care erau cu ATV-urile în zona respectivă, s-au agresat reciproc și și-au adresat amenințări, iar două ATV-uri erau avariate. Cert este că a avut loc o altercație, în urma căreia cele două persoane din Arad au fost și transportate la spital și investigate medical. La noi au fost depuse plângeri de către toate persoanele implicate și de către societatea care deține ATV-urile", a declarat, pentru MEDIAFAX, Luminița Prodan, purtătorul de cuvânt al IPJ Alba.

Polițiștii fac cercetări într-un dosar de loviri și alte violențe, distrugere și amenințare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10176 vizualizari

  • -16 (36 voturi)    
    In zona in care stau (Joi, 26 decembrie 2019, 15:26)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Casele ori nu au garduri ori au niste tufe in fata. Sa inteleg ca este comunism si ma pot plimba cu ATV-ul prin curte la vecinul meu pentru faptul ca nu e semnalizata proprietatea?

    De fapt aici e simplu: TOTUL este proprietate privata, mai putin caile de acces. Chiar si padurea este proprietate privata, la fel si lacul din padure este al cuiva.

    Dar de ce sa ne limitam la ATV-uri, cu TAB-ul nu se poate intra si face o plimbare cu prietena?

    La Arad pe strada (proprietate publica) ai voie cu ATV-ul?!?!?!?
  • +3 (11 voturi)    
    Erau pe o șosea publică sau pe un teren? (Joi, 26 decembrie 2019, 15:28)

    Tayen [utilizator]

    Că nu se specifică.
    Nu de alta dar ATV-urile ăstea cam strică terenul pe unde rulează ele.
  • +10 (16 voturi)    
    doi berbeci pe o punte... cine trece primul? (Joi, 26 decembrie 2019, 15:45)

    mnicku [utilizator]

    cam asa si cu astia

    unii nu inteleg ca fac un zgomot infernal atv-urile si ca nu toti oamenii sunt dispusi sa auda pe terenul propriu zgomotul facut

    altii beti, prea violenti si iuti la manie gata sa omoare pe cei ce au gresit . sa dai cu parul e deja grav
  • +17 (21 voturi)    
    Mda (Joi, 26 decembrie 2019, 15:59)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Acum nu zic nici ca au procedat corect sau gresit tinerii. Mofturile cu ATV nu reprezinta ceva ce am la inima, dar... gresit sau nu, este evident ce este gresit: abordarea si atitudinea acelui neanderthal.

    Stirea asta este inca o dovada ca cei ajunsi la putere nu sunt altceva decat niste interlopi, mafioti, infractori sau borfasi. Le place sa ameninte si sa loveasca pentru ca este singurul limbaj pe care il cunosc. Niste parveniti care nu au muncit deloc dar au obtinut averi prin metode numai de ei stiute, iar odata ajunsi la putere se tin cu dintii de ea.

    Daca tot voia Dracnev sa ne apropie de China, eu zic sa luam exemplu d-acolo. Coruptii stau pe viata in puscarie. Pai nu? Doar nu copiem si interpretam legi care ne convin noua sa furam, nu dom' Nemustacios? Hai sa fim consecventi.
    • -8 (18 voturi)    
      Depinde cum vezi lucrurile (Joi, 26 decembrie 2019, 16:15)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      1. Depinde cati berbeci pe ATVuri iti intra pe proprietate. Daca ai 2 pe luna, tocmai dupa ce ai pus gazon, s-ar putea sa nu mai fii atat de dispus la negocieri. Mai ales ca azi negociezi cu unii si maine iti vin altii care nu stiu de abilitatile tale de negociator.

      2. In SUA probabil cel putin ATV-ul sfarsea ciuruit.
      • -7 (9 voturi)    
        Hatmanul (Joi, 26 decembrie 2019, 16:53)

        Mancino [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

        In Irak te era si mai si..,
        • -7 (7 voturi)    
          Nu cred ca era cazul (Joi, 26 decembrie 2019, 17:34)

          Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui Mancino

          In Irak se rezolva cu un IED.
      • +7 (17 voturi)    
        Depinde cum vad lucrurile (Joi, 26 decembrie 2019, 17:47)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

        Eu ma gandesc ca daca maine am ditamai vila cu ditamai terenul, e de bun simt sa semnalizez marginile. Nu sa trimit lupii la panda ca poate, poate, vine o oaie pe ATV.

        Da, in US daca pasea peste linia delimitata il puteam ciurui, asa este, dar atata vreme cat esti in tara asta, respecti regulile de aici. Altfel putem sa vorbim de legile din Babylon sau faimoasele raportari de "la furt iti tai mana, la viol iti tai...".

        Deci aici legea spune ca nu ai voie sa te atingi de persoana aia, nici macar nu ai voie sa ii indrepti gulerul daca sta stramb.

        Daca vin oi si berbeci pe ATV la tine pe gazonul proaspat facut si esti atat de tampit sa nu pui indicatoare, este simplu. Chemi politia. Tinand cont ca e viceprimar, sunt sigur ca militienii s-ar fi prezentat in 5 minute.

        Deci, despre ce vorbim?
        • -4 (6 voturi)    
          Ce bine (Joi, 26 decembrie 2019, 19:31)

          Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Ca am acces in zona in care stau la o padure care nu e imprejmuita de garduri si la un lac care nu e intarcuit.

          Este insa de mirare cum romanii in ziua de azi viseaza garduri si imprejmuiri cand in toata istoria in loc sa faca cetati cu ziduri (au fost, dar putine) isi dadeau foc la case, la recolta si otraveau fantanile pentru a se refugia in munti.
          • +1 (3 voturi)    
            Ce sa-i faci... (Vineri, 27 decembrie 2019, 15:31)

            persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

            nu e toti apropitari,ca matale,maître.Lac,padure....bazine in piscine.
            • +1 (3 voturi)    
              Nu sunt ale mele (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 0:44)

              Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

              Sunt ale altora. Eu insa am voie, la fel ca si ceilalti oameni, sa le putem vizita, sa ne putem plimba pe acolo atunci cand le respectam. Dar acum si tu: roman si respect. Cine a mai pomenit asa ceva?!?!?
        • +3 (9 voturi)    
          Inca ceva (Joi, 26 decembrie 2019, 19:43)

          Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          In mod normal trebuia sa ii alunge de pe proprietate iar ATV-urile pastrate garantie pentru plata pagubelor (terenul rascolit). Daca le vor inapoi de pe proprietate, sa il dea pe proprietar in judecata. Iar daca nu, sa fie considerate abandonate si valorificate.
      • +4 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 26 decembrie 2019, 22:07)

        [anonim] i-a raspuns lui Keloo Cooper

        • +2 (2 voturi)    
          Și în State e un pic mai complicat decât atât ... (Vineri, 27 decembrie 2019, 11:05)

          BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui

          Și diferă de la stat la stat ... Chiar și acolo e recomandat să suni întâi la poliție mai întâi ... Iar folosirea de forță letală e deobicei permisă în caz de legitimă apărare sau când dorește cineva să forțeze intrarea la tine în casă nu când îți calcă terenul ...
      • 0 (2 voturi)    
        Don profesor, maître,ce-i cu (Vineri, 27 decembrie 2019, 15:29)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

        inversunarea asta???E simplu,pune-ti gard si imprejmuieste-ti gazonul.De la inaltimea catedrei si a ''fonctiei'',asa le spui tu conducatorilor de autovehicule,berbeci? Mai coboara si printre muritori,maître.Si mai taie din impaunare.
        • 0 (2 voturi)    
          Ai inteles doua nuci (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 0:47)

          Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          Eu spuneam ca unde traiesc NU SUNT IMPREJMUITE PROPRIETATILE. NU SUNT! Si nici nu vreau sa fie. Dar nu vreau nici ATVul pe gazon. Dar aici e mult mai simplu. ATVul nu are numar deci nu are voie sa circule pe drum public.
  • -5 (19 voturi)    
    Nelamuriri (Joi, 26 decembrie 2019, 16:22)

    OvidiuTudor [anonim]

    1) E vorba de viceprimar sau fratele viceprimarului ? Nu ca ar avea vreo importanta, dar TITLUL spune una, articolul spune ALTCEVA.

    2) Baietii cu iubitele erau pe vreun drum sau intrasera in curte langa casa omului, ca asa se vede din filmare ?

    3) Daca nu erau pe un drum public, eu zica ca trebuia sa ii scobeasca. Sa mearga la mamicutele lor nu sa faca pe instagramistii in Apuseni.
    • +4 (10 voturi)    
      Pe alta inregistrare se vede clar (Joi, 26 decembrie 2019, 19:16)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

      Ca in spatele camionetei este o poarta, deci cei cu atvurile au incalcat o proprietate privata, ma mir ca acum nu se mai vede. Nervozitatea localnicilor din Arieseni ar putea fi si din cauza ca anul trecut tot un aradean, tot cu atveul , a omorat un batran, faptasul e liber.
      Cu educatia din ziua de azi, nu ma mir ca borfasii se dau victime.
  • +6 (10 voturi)    
    ar fi... (Joi, 26 decembrie 2019, 17:32)

    thebblack [utilizator]

    hai ca nu e asa greu. era sa nu domeniu public? daca era, aia puscarie. daca nu, baetzi, ghinion...
  • +5 (11 voturi)    
    violență (Joi, 26 decembrie 2019, 17:40)

    jhfd [utilizator]

    deea este că nu trebuie să vadă alții ce au ,,aleșii'' în curte, că... dacă e de furat nu trebuie văzut.
    Dacă proprietatea nu e marcată (îngrădită), cum să știi unde se temină sptiul public și unde începe proprietatea privată ?!
    • +3 (3 voturi)    
      Drumul acela e marcat! (Joi, 26 decembrie 2019, 22:29)

      serbanb [utilizator] i-a raspuns lui jhfd

      Scrie clar: Proprietate privata!
  • +7 (11 voturi)    
    Cica (Joi, 26 decembrie 2019, 18:09)

    briciu [utilizator]

    Nu era nici un gard acolo dar mai apoi nu aveau pe unde sa iasa ;)))))
    • +4 (10 voturi)    
      Exista (Joi, 26 decembrie 2019, 19:41)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      Se numesc garduri semipermeabile si au trecut de el, impotriva vointei lor, prin osmoza inversa.
    • +1 (3 voturi)    
      Poate era un drum forestier fara bariera (Joi, 26 decembrie 2019, 21:13)

      Bemo [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      si blocat ulterior de proprietar ?
  • +5 (5 voturi)    
    Situatia sta cam asa (Joi, 26 decembrie 2019, 22:27)

    serbanb [utilizator]

    Anumiti cetateni inchiriaza unor turisti ATV-uri, nici macar nu dau chitanta. Nu li se spune sa respecte alti cetateni, turisti, animale, Anul trecut am ajuns sa arunc cu o lopata dupa un ATV inchiriat condus de un bizon fara casca. Ignorase marcajul ce interzicea pe acelasi deal unde a avut loc altercatia. La Arieseni in sezon este o dictatura a ATV urilor ce produc zgomot, miros. Iar jmecherii astia din Arad au ignorat semnul cu proprietate privata care este la intrarea pe drumul respectiv. Cei doi frati au pensiune turistica unde sunt cazati si copii. ATEVISTII le-au intrat pe proprietate in ziua de Craciun. Cui ii place asta??? Stai linistit in gospodarie si toata ziua ti e calcata de bizoni...
    • +1 (1 vot)    
      In plus (Vineri, 27 decembrie 2019, 11:05)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui serbanb

      Chiar daca din gresala ai intrat pe terenul cuiva si ai produs pagube, cand vine la tine nu incepi sa te dai mare. Poti opri ATV-ul, ii poti spune ca iti pare rau, ca ai asigurare de raspundere civila si ii lasi cartea de vizita sa iti trimita chitanta. Sunt convins insa ca in nici unul din cazuri nu s-a intamplat asa.

      Nu sunt in nici un caz de acord sa fie batuti dar sunt ferm convins ca dupa mai multe cazuri cand vezi un ATV pur si simplu turbezi de manie. Se numeste "temporary insanity". Nu dovedeste decat ca esti om.
    • +2 (2 voturi)    
      Articol confuz (Vineri, 27 decembrie 2019, 14:34)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui serbanb

      atat articolul, Mediafax cat si politia. Ori e alba, ori neagra. Ori au intrat in curtea omului (si nu cred ca cine-si face casa acolo nu are bani de un semn de avertizare) si il deranjeaza in curte de Craciun - si atunci bine le-a facut !!! . Cred si eu ca daca mi-ar veni cineva peste mine cu tancul in curte sa se plimbe, sar si eu (vezi cazul Iovan) - iar nesimtiti cu ATV care cred ca toata lumea e al lor, am vazut cu totii la munte Ori sunt in zona publica si atunci sunt de vina cei care au sarit cu parul.