Ion Iliescu, despre procesul și execuția soților Ceaușescu: „Decizia a fost corectă”

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 24 decembrie 2019, 12:02 Actualitate | Esenţial


Moment zero: Aparitia lui Iliescu la TV
Foto: Captura YouTube
La 30 de ani de la Revoluție, Ion Iliescu declară într-un interviu pentru Mediafax că procesul dictatorilor Ceaușescu „a fost o necesitate pentru a curma pierderile de vieți omenești”. Fostul președinte spune că rapiditatea cu care au fost executați soții Ceaușescu a ținut de condițiile în care se afla atunci România. ”Decizia a fost corectă. Și era unica soluție pentru a ieși din această dramă și tragedie pentru toți”, a spus Ion Iliescu. Reamintim că fostul președinte Ion Iliescu este pus sub acuzare în dosarul Revoluţiei, alături de fostul vicepremier Gelu Voican Voiculescu, pentru infracţiuni contra umanităţii. Primul termen în proces a fost la finalul lunii noiembrie, iar următorul va fi pe 21 februarie 2020.

Despre teroriști, Iliescu spune că aceștia erau de fapt oamenii fideli lui Ceaușescu. ”Deci au fost oamenii legați de interesele clanului Ceaușescu, care s-au simțit datori să își îndeplinească misiunea lor pentru care fuseseră plătiți. În momentul în care au văzut că totul se prăbușește, au și dispărut”, spune Iliescu în interviul acordat Mediafax.

Citiți mai jos ce a spus Ion Iliescu despre procesul lui Ceaușescu:

Reporter: În ce circumstanțe s-a luat decizia să fie judecat rapid? Care au fost, cum au decurs aceste discuții, pentru că totuși era o răspundere mare o judecată rapidă? A fost soluția dată de execuție rapidă. Cum au decurs aceste discuții? Și care a fost poziția dumneavoastră? Pentru că știu că ați avut o poziție diferită față de ceilalți...

Ion Iliescu: E adevărat, din punct de vedere rațional, ar fi fost bine să avem o situație normală, să se constituie un tribunal, în condiții firești care să judece în liniște și cu o anumită distanță. Numai că situația era dramatică în țară. Nu aveam timp de așa ceva. De acea acțiunea rapidă și organizarea judecății lui Ceaușescu, în condițiile de atunci, unde erau ei (la Târgoviște). A fost o necesitate pentru a curma pierderile de vieți omenești, s-a și văzut că după proces și execuție au încetat toate confruntările militare. Decizia a fost corectă. Și era unica soluție pentru a ieși din această dramă și tragedie pentru toți.

Reporter: Atunci de ce ați fost singurul care ați avut rezerve?

Ion Iliescu: Nu am avut rezerve. Rezervele țineau doar de condițiile de improvizație în care acționam. Asta e altceva, dar în același timp ni s-a impus această situație și s-a dovedit până la urmă calea de ieșire dintr-o situație dramatică în care era țara. Dovadă că imediat după proces au încetat orice fel de confruntări și am putut să ne organizăm altfel viața.

Reporter: Cum ați perceput execuția sumară care a urmat? Cum vi s-a părut atunci decizia Curții?

Ion Iliescu: Decizia Curții era determinată de situația dată, de împrejurările, de conjunctura în care se desfășurau evenimentele. Sigur că se pot emite tot felul de judecați în legătură cu graba, cu acțiunea rapidă, era situația dramatică a țării și s-a văzut că imediat după proces au încetat orice fel de confruntări militare și am putut să întrăm într-o situație normală. Pe 25 a fost executat și pe 27 am putut deja să ne reunim cu reprezentanții structurilor care se închegau atunci, să trecem spre o viață ordonată, civilizată, de reașezare a societății românești.

Deci tot dramatismul acesta era legat de conjunctura dată. Și era rezultatul reacției unei societăți împotriva unui tiran, care a ținut țara într-o situație exasperantă. Și frig și foamete și suferințele oamenilor și nota această de duritate din societate. Or, toată lumea a răsuflat ușurată în ciuda momentelor dramatice trăite atunci. După proces și după execuție toată lumea a răsuflat ușurată că am scăpat de o povară și că putem să intrăm într-o situație de normalitate. De aceea, pe 27 ne-am putut reuni și să trecem să ne reorganizăm.

Citiți și:

VIDEO Primul termen în dosarul Revoluției: 600 de oameni au fost vineri la Înalta Curte, nu și Ion Iliescu






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7683 vizualizari

  • -2 (18 voturi)    
    Magraunului care doar a distrus i se pare firesc (Marţi, 24 decembrie 2019, 12:11)

    Tayen [utilizator]

    să-l lichideze pe cel ce-a construit! Iar românii, o „nație” jalnică, se uită în gura lui în loc să-l fi executat de acum 29 de ani!
    • +12 (16 voturi)    
      oare cum ar gandi (Marţi, 24 decembrie 2019, 15:25)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui Tayen

      oare ce ar zice Iliescu, daca maiine dimineatza, de Craciun, l-ar salta cativa de acasa, l-au duce intr-o sala insalubra si l-ar acuza de crimele de la revolutie, de la mineriada, de la a doua mineriada, de tradare nationala pentru treba cu rusii, etc. Si pana la amiaza, fara sa apuce sa zica nimica, l-ar condamna, si l-ar si executa.
      • 0 (0 voturi)    
        Raționamentul este simplu (Marţi, 24 decembrie 2019, 18:23)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        pentru un criminal, este care pe care și l-a enunțat chiar Elena la proces: Vezi Nicule, ți-am zis să-l termini la timpul respectiv, nu m-ai crezut.
        Decizia este corectă atâta timp cât elimini un criminal care te amenință, acționezi în legitimă apărare. Totuși, pentru reușită, trebuie să fii un criminal mai bun decât cel care te amenință.
    • 0 (6 voturi)    
      Mie mi se pare (Marţi, 24 decembrie 2019, 19:17)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      ca aceeasi decizie este valabila si pentru el.
      Ce zici tov. ilici?
      Tu oricum esti liber cugetator, te bagi?
  • +19 (31 voturi)    
    “Mai, animalule...” (Marţi, 24 decembrie 2019, 12:16)

    raulito [utilizator]

    ...nu ti-e rusine sa mai ieși in public, mai ales in aceasta perioada?
    • -12 (16 voturi)    
      cum sa faci rezistentii sa sustina comunismul? (Marţi, 24 decembrie 2019, 13:57)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui raulito

      Il pui pe Iliescu sa blameze comunismul si toti vor sari sa apere comunismul. E simplu. Asa functioneaza spalaturile pe creier.
      • +3 (3 voturi)    
        Serios? (Marţi, 24 decembrie 2019, 19:18)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        ... mai ... ariel!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Iliescu, la cât de longeviv este, s-ar putea ... (Marţi, 24 decembrie 2019, 12:16)

    LoBa [utilizator]

    ... să se prezinte la termenul din 21 februarie 20202 (pe care l-ati scris in articol) :P
  • +13 (23 voturi)    
    Atunci sa speram ca si...... (Marţi, 24 decembrie 2019, 12:29)

    gigiN [utilizator]

    ..la tine o sa fie corecta si cat mai rapida !!!
  • +5 (11 voturi)    
    Are dreptate (Marţi, 24 decembrie 2019, 12:41)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Se refera chiar si la pierderile de vieti omenesti de la mineriada...
  • -3 (11 voturi)    
    de fapt la revolutie a fost un troc: (Marţi, 24 decembrie 2019, 13:00)

    bancher [utilizator]

    G-ral Atanasie Stanculescu a cerut viata Ceausestilor in schimbul sprijinului pe care il oferea armata catre noua putere. Iliescu a acceptat ca sa isi consolideze pozitia iar Stanculescu a fost sigur ca Ceausestii nu se mai intorc vreodata sa il traga la raspundere ptr ca i-a tradat.
    In realitate intai Iliescu nu a fost de acord cu impuscarea lor, dar cand a vazut ca altfel nu va primi sprijinul armatei, a acceptat.
  • -3 (13 voturi)    
    Criminalule! (Marţi, 24 decembrie 2019, 13:11)

    DrNRazvan [utilizator]

    Aveam 11 ani in 1989. Pe 22 dec la ora 17h25 amplecat de la Piata Palatului de unde fusese alungat Ceausescu cu o zi mai devreme. Speram sa gasesc pancarde, orice ca amintire. Nu era nici un muc de tigara. Vremea era superba. La ora 18h10 am dat drumul la televizor : l-am vazut pe Iliescu si 12 indivizi luati din spate, era deja intuneric. Toata Revolutia e o inscenare ca sa acopere o Lovitura de Stat. De aia si-au pierdut unii copii, mame, tati, frati si surori! Blestematu-le! Sa arzi in iad, si tu si toti procurorii si justiitia care te apara! Criminalule! Romania a fost acceptata in NATO, in UE, nimeni nu a zis nimic, nimeni nu a cerut sa se restabileasca adevarul istoric! Sunt complici si vinovati de crime, ei sunt cei care au dat ordinul acestui grup bine definit condus de Iliescu si Roman?
  • +5 (17 voturi)    
    sper , (Marţi, 24 decembrie 2019, 13:40)

    mos ion roata [utilizator]

    ca si in cazul mercenarului sovietic decizia sa fie cea corecta-pe viata!
    • +3 (5 voturi)    
      Ii uram o viata lunga! (Marţi, 24 decembrie 2019, 13:59)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      De obicei, e o urare buna.
  • -3 (9 voturi)    
    E singurul adevar pe care acest ticalos (Marţi, 24 decembrie 2019, 13:41)

    John M. [utilizator]

    l-a spus vreodata. Ceausestii trebuiau lichidati cu orice pret si au fost !
  • +11 (19 voturi)    
    Corecta? (Marţi, 24 decembrie 2019, 13:51)

    Werwolf1 [utilizator]

    Nu nene. Ce ati facut voi acolo a fost ca pe vremea troicilor bolsevice. Omul merita un proces adevarat, nu mizeria aia de teatru ieftin.Ati invocat presiunea evenimentelor. Nimic mai fals. Ceausescu era un batran invins si voi aveati binecauvantarea Moscovei deja. Aveati nevoie sa dispara el cat mai repede ca sa aveti voi legitimitate. Cu Ceasca scos din joc, cu teroristii aia invizibili si cu ajutorul Securitatii si armatei care erau cu musca pe caciula ,v-ati asigurat scaunele. Poate ca merita sa moara, nu stiu , aveam unspe ani atunci si m-am bucurat cand i-am vazut cadavrul. Dar ceea ce ati facut voi depaseste de departe ce a facut mosul. El macar nu s-a ascuns sa dea ordine clare si precize armatei sa traga in popor ( nu ca ar fi de admirat asta) iar voi ati inventat dusmani care nu existau ca sa scapati cu totii de crimele care va apasau umerii. Corect zici ? Dar minerii? Tot corect ? Dar dispretul fata de oamenii care va faceau opozitie pe buna dreptate? Dar oamenii care au plecat din tara dupa "revolutie' scarbiti de voi tot corect au fost tratati? Dar punctul 8 pe care v-ati urinat cu jet ? Corect ati procedat? V-as spurca dar sunt niste reguli aici. Bunul simt nu functioneaza cand e vorba de voi!
    • +5 (5 voturi)    
      I-au închis gura cu pămînt (Marţi, 24 decembrie 2019, 18:58)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Werwolf1

      Superb și la obiect comentariu!

      Doar o nuanță. Gașca de activiști "de partid și de stat" se scindase în trei. Erau oamenii Moscovei, pe cai mari în străinatate, dar trași cu toții pe dreapta în țară de Ceaușescu, deci fără influență directă în structurile statului și de partid. Erau „foștii”, cei dați la o parte de Ceaușescu în ascensiunea lui la putere (inclusiv o parte dintre cei cu care plecase la drum în 1965, ca, de exemplu, Ilie Verdeț), și erau neamurile și slugile Ceaușescu, comuniști de cumetrie, care ocupau cam toate funcțiile relevante în țară (inclusiv V. A. Stănculescu, mai civilizat, dar tot aservit Elenei Ceaușescu).

      Procesul de la Tîrgoviște nu doar că a închis gura lui Ceaușescu, ca să nu poată spună ceea ce știa despre Iliescu, Militaru și ceilalți din partid care erau cozile de topor ale Moscovei, ci și ca să fie definitiv scoasă din cărți facțiunea ceaușistă a conducerii partidului.

      El a fost baza pe care a fost negociată încă în 22 decembrie lovitura de stat care avea să îi aducă la putere pe agenții de influență ai Moscovei - asistați pînă la un punct de protejați Franței și ai SUA - ca lideri și protectori ai membrilor neceaușiști și ne-antisovietici ai aparatului de partid și stat împotriva mulțimilor de revoluționari care cereau dreptate pentru crimele din acea iarnă și din cei 44 de ani de comunism.

      Pentru că șefii români, mai ales cei de factură comunistă, nu sînt niciodată împotriva regimului, pentru ca aceată coa
  • +4 (10 voturi)    
    hei (Marţi, 24 decembrie 2019, 13:55)

    john70 [utilizator]

    Decizia initiala era sa-i omoare in CC pe 22, dar cineva i-a spus sa se care de acollo.
    Sa spuna Iliescu ca treaba cu teroristii a fost o diversiune creata ca sa-i dea lui posibiitatea sa puna mana pe putere
    Daca citesti despre lovitura de stat data de KGB in Afganistan cu 10 ani inainte, urmata de invazie, constati similaritati interesante cu ceea ce s-a intamplat in Romania. Invazia n-a mai fost necesara.
  • +8 (12 voturi)    
    Cauzalitatea reala pare sa fie inversa (Marţi, 24 decembrie 2019, 13:56)

    D-or [utilizator]

    Nu Ceausescu a fost executat ca sa nu mai fie impuscati oamenii, ci oamenii au fost impuscati pentru a justifica executarea lui Ceausescu.
  • +6 (12 voturi)    
    Minciunile loviturii de stat (Marţi, 24 decembrie 2019, 14:01)

    krampus [utilizator]

    "s-a și văzut că după proces și execuție au încetat toate confruntările militare. După proces și după execuție toată lumea a răsuflat ușurată că am scăpat de o povară și că putem să întrăm într-o situație de normalitate." zice Ilici. Cele mai multe victime au fost insa dupa impuscarea sotilor Ceausescu; daca nu au mai fost confruntari militare, cine a tras ?
    • +1 (3 voturi)    
      Victimele (Marţi, 24 decembrie 2019, 19:03)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui krampus

      ...cele mai numeroase au fost între fuga lui Ceaușescu și moartea lui.

      Întrebarea la care Iliescu nu îndrăznește să răspundă sincer este de ce au murit oameni cînd Ceaușescu fugise și cînd Armata, care, conform legilor în vigoare, preluase temporar răspunderile conducerii politice, retrăsese în unități toate trupele sale și toate cadrele Ministerului de Interne, inclusiv trupele de securitate, actualii jandarmi.
  • +8 (16 voturi)    
    dacă (Marţi, 24 decembrie 2019, 14:02)

    nahir [utilizator]

    apuca cizmarul să vă toarne în Marea Adunare Națională, nu mai făceați 2 bani.
    L-ați omorât ca să vă păstrați privilegiile și viitoarele jafuri pe care nu le-ați mai fi făcut dacă nu l-ai fi executat, ca să nu mai vorbim că ați fi ratat morții de după 25.12.1989 care v-au legitimat puterea.
  • +11 (17 voturi)    
    .. (Marţi, 24 decembrie 2019, 14:28)

    Joe@Black [utilizator]

    Si in privinta ta speram sa te vedem murind in puscarie in urma unei decizii definitive privind dosarul revolutiei si cel al mineriadei din 13-15 iunie...si atunci tot teroristi erau in piata, nu? Te deranjau rau de tot stundentii din piata, ah? Javra comunista ce esti!
    Javra, Javra, Javra Criminala!
  • +8 (14 voturi)    
    da?! (Marţi, 24 decembrie 2019, 16:00)

    gica_ultra [utilizator]

    deci i se poate aplica si lui tov ilici ! multumim frumos : targoviste te asteapta :)
  • -2 (4 voturi)    
    Vrem demnitate si justitie, nu alte miniciuni. (Marţi, 24 decembrie 2019, 17:19)

    DrNRazvan [utilizator]

    Va imaginati: iti impusca mama, tatal, copilul...si tu muncesti ca sa platesti taxe si impozite, sa le platesti lor pensiile speciale! Bravo, chiar ca merita sa le multumim! Pe Iliescu il inteleg, isi apara pielea si lui si celor din grupul bine definit, dar pe Constantinescu, pe Basescu, chiar si pe Iohanis la inceputul primului mandat, nici unul nu a zis nimic. Cum indraznesc sa se numeasca Presedinti ai Romaniei cand ei i-au aparat pe cei care au impuscat copiii Romaniei? Au intrat in cimitirul de la Pieptanari sa vada ce varste aveau cei impuscati? A intrat vre-un procuror acolo? Nici unul. N-ai nici un pic de demnitate.
  • +3 (3 voturi)    
    Corecta pentru Iliescu (Marţi, 24 decembrie 2019, 17:33)

    oreo [utilizator]

    Daca Ceausescu nu era omorat ne spunea mai multe despre acest kaghebist parsiv.
  • -1 (3 voturi)    
    Sunt stupefiat de câți (Marţi, 24 decembrie 2019, 20:17)

    Observatory [utilizator]

    plâng după Ceashka , criminalul analfabet și bâlbâit !
    Pentru câte sute de mii de morți in celulele Securității, la Canal și alte mizerii inventate sa distru absolut pe oricine care nu simpatiza cu comunismul !
    Veniți voi aici sa l plângeți ce bu a fost iubitul vostru, javra a societăți , al neamului românesc .
    A sugrumat orice libertate a omului și Voi plângeți ....
    Ceashka a fost omorât prea ușor , nu repede, trebuia schingiuit si lovit cu pietre pana când murea javra analfabeta !

    Cai copii au rămas orfani ca , părinții au refuzat comunismul ? Aveți cumva idee !?

    Au mai fost și alti conducători comuniști dar asta , a fost cel mai odios , pana și Hitler cred ca era mai înțelept !
    Un popor care viteaza comunismul din 1947 și încă plâng după hiena Ceaușescu !?
  • -2 (4 voturi)    
    Adevărați schimbării ! (Marţi, 24 decembrie 2019, 20:24)

    Observatory [utilizator]

    Gorbaciov, Reagan, Thatcher, Papa Paul al II le-a .
    Ceashka refuza orice schimbare și nu renunța la tron !
    Absolut toate fostele colonii sovietice au schimbat macazul, numai Ceashka al nostru Nu renunța la putere !
    Gorbaciov s-a folosit de prietenia cu Iliescu de când erau studenți la Moscova și era , se pare singur pe care se putea baza, Iliescu fiind căzut in dizgrațioasă de Împăratul analfabet și bâlbâit !
  • +1 (3 voturi)    
    Revolutia lui Peste (Marţi, 24 decembrie 2019, 20:55)

    GicuPorodicu [utilizator]

    Sa dai comenzi militare prin postul de televiziune :) ...
  • +1 (1 vot)    
    Horia Simionescu (Marţi, 24 decembrie 2019, 22:45)

    HoriaSimionescu [anonim]

    Iliescu si toti acolitii sai trebuie sa fie impuscati in ziua de Craciun cu 5.205 de gloante pentru cele

    5.205 victime, dintre care 1.116 morți și 4.089 de răniți. Din cei 1.116 morți 159 de victime au căzut până la 22 decembrie, orele 12.09 (fuga lui Ceaușescu, de pe sediul CC, cu elicopterul). Cel mai mare număr de morți a fost înregistrat în Timișoara.
  • +1 (1 vot)    
    Ceausesti au fost executati ca sa nu vorbeasca (Miercuri, 25 decembrie 2019, 12:48)

    quietguy58 [utilizator]

    Nu ca i-as simpatiza pe Ceausesti dar Ceausesti au fost executati ca sa nu vorbeasca.