Tribunalul UE a respins cererea lui Liviu Dragnea de anulare a condamnării în dosarul angajărilor fictive

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 decembrie 2019, 10:53 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Facebook
Tribunalul UE a respins acțiunea lui Liviu Dragnea în care acesta reclama că a fost condamnat de un complet de judecată ce nu era specializat pe fapte de corupție și că Înalta Curte de Casație și Justiție a dat dovadă de abuz de putere atunci când a ignorat mai multe prevederi europene, solicitând acestui for anularea condamnării, informează Mediafax.

Liviu Dragnea a înaintat, în data de 26 iulie 2019, o plângere către Tribunalul Uniunii Europene prin care reclama faptul că magistrații instanței supreme care l-au condamnat au încălcat mai multe prevederi legale.

În acest context, Liviu Dragnea a cerut forului european anularea condamnării și să dispună rejudecarea procesului.

„Reclamantul solicită Tribunalului:

- constatarea încălcării de către autoritatea judecătorească reprezentată de Înalta Curte de Casație și Justiție a prevederilor obligatorii ale tratatelor și anume normele obligatorii din Titlul V spațiul de libertate, securitate si justiție reglementate în Art. 67 din TFUE;

- [constatarea] încălcării prevederilor Art. 47 din Carta Drepturilor Fundamentale a Uniunii Europene în sensul că a judecat cauza subsemnatului în fond, fără să existe complet de judecată specializat pe fapte de corupţie, astfel cum a statuat inclusiv Curtea Constituţională a României prin decizia din 5 iulie 2019 pronunțată în dosarul 642E/25.03.2019;

- [constatarea] abuzului de putere manifestat explicit de către autoritatea judecătorească în sensul că a ignorat obligația din Art. 267 alineat 3 din TFUE în legătură cu cererea de trimitere cu titlu preliminar în interpretarea tratatelor, cerere care a fost formulată în termenul legal la instanța națională, în conformitate cu Art. 267 alineat 1 litera (a) și (b) din TFUE”, se arată în ordonanță.

Tribunalul a respins acțiunea lui Liviu Dragnea și a dispus ca fostul lider PSD să suporte cheltuielile de judecată. Decizia a fost pronunțată în 17 decembrie.

Liviu Dragnea se află, în prezent, în Penitenciarul Rahova, după ce a fost condamnat la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare în dosarul angajărilor fictive de la DGASPC Teleorman.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6031 vizualizari

  • +39 (39 voturi)    
    Tov dragnea (Marţi, 24 decembrie 2019, 11:04)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    o beli, na!
  • +34 (34 voturi)    
    Deja a venit Moșu' (Marţi, 24 decembrie 2019, 11:08)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    la Dragnea.
    • +29 (29 voturi)    
      Hm (Marţi, 24 decembrie 2019, 11:49)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      Mai mult la noi a venit Mosu'!!! Nu ma așteptam sa fie o zi asa de buna.
  • +30 (30 voturi)    
    ce credea dragnea? (Marţi, 24 decembrie 2019, 11:56)

    bokila1 [utilizator]

    ca pe la tribunalul UE sunt de-alde valer dorneanu ?
    • +6 (6 voturi)    
      Nu credea! (Marţi, 24 decembrie 2019, 12:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui bokila1

      A fost zapacit de avocati, care l-au facut sa creada (in mod fals) ca poate castiga la UE. In realitate nu a avut nicio sansa, si avocatii stiau asta, doar ca i-au luat banii. Pana la urma Dragnea a ramas ,,si batut si cu banii luati'' (nu ca n-ar merita-o).
    • +3 (3 voturi)    
      hahaha (Marţi, 24 decembrie 2019, 14:13)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui bokila1

      hahaha
  • +7 (7 voturi)    
    HOT RECUNOSCUT EUROPEAN (Marţi, 24 decembrie 2019, 12:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Aceasta lichea care a distrus tara ca nimeni altul inaintea lui. Sper ca Justitia sa faca derptate si in cazul Belina si sa o vedem si pe Plumb in puscarie
  • +6 (6 voturi)    
    and (Marţi, 24 decembrie 2019, 12:33)

    BillytheGreat [utilizator]

    Merry christmas you filthy animal !
  • +7 (7 voturi)    
    Fraier Dragnea asta (Marţi, 24 decembrie 2019, 12:52)

    Keloo Cooper [utilizator]

    A reusit sa faca milioane de Euro in mod dubios dar fara prea multe dovezi si a ajuns sa faca zdup pentru un mizilic...

    Din pacate insa va ramane cu banii.
  • +3 (3 voturi)    
    pacat de el, saracu' (Marţi, 24 decembrie 2019, 12:58)

    nash pandelica [utilizator]

    si fatuca aia facura niscai cozonaci de se totpesc in gura....
    sper ca la cantonament se distribuie bromura, in ceai.
    cum ne dadeau noua in armata......

    Craciun fericit, tutulor !
  • +1 (1 vot)    
    Pruncul Iisus sa-ti aduca (Marţi, 24 decembrie 2019, 13:39)

    John M. [utilizator]

    toate gandurile murdare pe care le-ai clocit tu contra bunului simt al Poporului Roman, jigodie marsava!
  • +2 (2 voturi)    
    Asta e (Marţi, 24 decembrie 2019, 13:59)

    nahir [utilizator]

    încă o dovadă că împăratul era gol.
    Bine-ar fi să se grăbească un pic cu dosarul OLAF, că dacă apucă ăsta să iasă din pușcărie, dispare ca măgarul în ceața londoneză ori prin vreun paradis fiscal pe unde și-a pitit furgăseala și nu are nici tratat de extrădare cu România.
  • +3 (3 voturi)    
    Singura preocupare a tovarasului... (Marţi, 24 decembrie 2019, 14:14)

    Z0r0 [utilizator]

    ... e cum sa iasa mai repede. Parca se caia, revenea la tamplarie.
  • +1 (1 vot)    
    Craciun fericit, maestre ! (Marţi, 24 decembrie 2019, 14:29)

    georgebb [utilizator]

    .
  • +3 (3 voturi)    
    Hai .. (Marţi, 24 decembrie 2019, 15:25)

    Alius [utilizator]

    .. niulukule, sa te vedem ce mai zici, ca tare erai pe-aici cum ca o sa castige borfasul tau in cazul asta.
  • +1 (1 vot)    
    hargumentul tudorelian (Marţi, 24 decembrie 2019, 18:22)

    Ilenuca1 [utilizator]

    L. D. şi al lui nu au nimerit numărul de judecători potrivit, complet care să hotărască kă, dacă angajările respective au fost fictive, ele nu au putut fi şi reale totodată.
  • +1 (1 vot)    
    Poate nea Nelu sa-l gratieze (Miercuri, 25 decembrie 2019, 18:14)

    Plagarus [utilizator]

    Cea,diiii la Gratia bey Liviule.
  • +1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 25 decembrie 2019, 19:00)

    [anonim]