Bogdan Olteanu - 7 ani de închisoare în dosarul numirii lui Liviu Mihaiu guvernator al Deltei

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 decembrie 2019, 9:19 Actualitate | Esenţial


Bogdan Olteanu
Foto: Rompres
Tribunalul București l-a condamnat marți pe fostul viceguvernator BNR Bogdan Olteanu la 7 ani de închisoare în dosarul în care e acuzat că a primit un milion de euro de la Sorin Ovidiu Vîntu pentru intervenţii în favoarea numirii lui Liviu Mihaiu guvernator al Deltei Dunării, anunță Mediafax. Decizia nu este definitivă.

„Condamnă pe inculpatul Olteanu Bogdan la pedeapsa principală de 7 ani închisoare și aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii unor drepturi, respectiv a drepturilor prev. de art. 66 al. 1 lit. a, b si k din C.p., pe o perioadă de 5 ani”, se arată în minuta Tribunalului București.

Judecătorii au mai decis confiscarea sumei de un milion de euro de la fostul viceguvernator al Băncii Naționale a României, reprezentând suma traficată. Instanța a menținut și sechestrul asigurator asupra a 50.000 de euro și respectiv 100.000 de euro.

Decizia Tribunalului București nu este definitivă și poate fi contestată cu apel.

Bogdan Olteanu, fost viceguvernator al BNR, a fost trimis în judecată de DNA în octombrie 2016, fiind acuzat că ar fi primit un milion de euro de la omul de afaceri Sorin Ovidiu Vîntu pentru intervenţii la membri ai Guvernului în favoarea numirii lui Liviu Mihaiu guvernator al Deltei Dunării.

Faptele ar fi fost comise în intervalul iulie-noiembrie 2008, perioadă în care acesta deţinea funcţa de preşedinte al Camerei Deputaţilor. La data de 18 septembrie 2008, Liviu Mihai a fost numit în funcţia de guvernator al Deltei Dunării.

„În perioada august – noiembrie 2008, s-au prestat efectiv şi serviciile electorale promise (analize politice, sondaje, analize media, rapoarte de analiză, profilul candidatului, monitorizări media, documentare statistice referitoare la profilul alegătorilor din colegiul în care candida inculpatul, simulări referitoare la rezultatul votului şi la alocarea mandatelor de parlamentar)”, explica DNA la trimiterea în judecată.

În ceea ce îl priveşte pe Sorin Ovidiu Vîntu, omul de afaceri, în prezent încarcerat, a anunţat că şi-a recunoscut faptele, urmând a executa mandatul pe care îl va primi prin procedură simplificată.


Citește și:

Vintu: Olteanu mi-a cerut un million pentru el si un milion pentru Tariceanu cand i-am propus sa finantez campania electorala a sa si a PNL. Daca nu as fi dat aceste sume, Liviu Mihaiu nu ar fi fost numit guvernator al Deltei Dunarii









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















24061 vizualizari

  • +35 (37 voturi)    
    Mda (Marţi, 24 decembrie 2019, 9:28)

    TheFaime [utilizator]

    La multi ani, coruptule! Poti sa faci scoli, sa ai sangele curcubeu, esti condamnat! Ai cazier! Esti un hot!
    • +6 (6 voturi)    
      ce-o fi in sufletul... (Marţi, 24 decembrie 2019, 14:01)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      ....Alinei Gorghiu
  • +30 (32 voturi)    
    si tocmai... (Marţi, 24 decembrie 2019, 9:46)

    mariusssss [utilizator]

    ...ma intrebam ce cadou de Craciun vom primi anul acesta. Multumim, Santa Klaus!
  • +10 (12 voturi)    
    // (Marţi, 24 decembrie 2019, 10:02)

    GemstonePig [utilizator]

    Hai domle ca n-a facut nimic, n-a dat in cap la oameni si apoi liviu mihaiu ar fi protejat fauna Deltei Dunarii de daunatorii vanturosi
  • +13 (15 voturi)    
    Alta lichea (Marţi, 24 decembrie 2019, 10:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    infiltrata in PNL=USL.
  • +9 (15 voturi)    
    ! (Marţi, 24 decembrie 2019, 10:41)

    chiuaua [utilizator]

    Doamne, ce natie de hoti.
    Cineva spunea sa nu iti fie rusine ca esti roman.
    Cum sa nu iti fie rusine cand observi ca traiesti pe langa maimutze ?!
    • +8 (8 voturi)    
      Aici nu ai dreptate (Marţi, 24 decembrie 2019, 11:40)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Hoti cu staif sunt in toate tarile lumii...coruptia si hotia nu s-au inventat la noi. Doar ca acolo ii prind mai des decat la noi ptr ca exista legi mai bune, judecatori mai corecti si mai putine cardasii politice.
    • +4 (4 voturi)    
      Bogdan Olteanu (Marţi, 24 decembrie 2019, 14:43)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      (atunci insurat cu copii) in perioada in care-i ,,dadea banana" lui Alina Gorghiu a furat mult mai mult decat maimutele.
      Bogdan Olteanu visa sa ajunga Alina Gorghiu la Putere cu PNL-ul si el sa devina ,,Maimutoiul cel Mare" la Banca Nationala a Romaniei, lundu-i locul lui Isarescu (alt maimutoi).
  • +17 (19 voturi)    
    WOW (Marţi, 24 decembrie 2019, 10:47)

    feroviarul123 [utilizator]

    ! milion de euro sa-l pună pe Mihaiu? Pai ce afaceri avea ala de merita sa dea 1 bulion? Benzinăriile plutitoare? Hoteluri si alte alea? Nu cred ca au ajuns pana la capăt. Sincer sa fiu nu-l credeam pe Mihaiu in stare de asa ceva. Dar orice om are un preț. Oricum asta dovedește cum merge treaba la noi, daca nu te cunoaște cineva ( si nu are un milion de euroi) nu ajungi nicăieri indiferent cat de bun ești. Meritocrația este înlocuita cu spagaria si pilometria. Păcat. Sper sa-i dea cu executare.
    • +6 (8 voturi)    
      Nu Mihaiu a dat banii! (Marţi, 24 decembrie 2019, 12:56)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Nu il duce pe Mihaiu mintea asa de departe, incat sa faca afaceri rentabile in Delta Dunarii. In fapt mita a fost data de Sorin Ovidiu Vantu ca sa il puna pe Mihaiu guvernator al Deltei Dunarii. Iar Mihaiu era de fapt omul lui Vantu din teren, executa obedient tot ce zicea Vantu. Practic Vantu si-a pus omul, dand mita catre Bogdan Olteanu.
    • +2 (2 voturi)    
      Delta Dunarii (Miercuri, 25 decembrie 2019, 10:22)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui feroviarul123

      v-ati intrebat de ce Basarabiei ii lipseste partea de sud?

      Intentia Rusiei a fost INTOTDEAUNA sa ajunga la gurile Dunarii. Lucrul devine evident daca luam in considerare toate razboaiele si invaziile Rusiei in regiunea asta.

      Nu vreau sa fac nici o paralela cu Oltean/Mihaiu, nu am dovezi evident, dar este cert ca Delta Dunarii e un loc important... daca a costat un 1milion de euro ma gandesc ca banii aia veneau inapoi inzecit usor...
  • +5 (5 voturi)    
    DIN NEFERICIRE (Marţi, 24 decembrie 2019, 10:53)

    nick24 [utilizator]

    Justiția română este un experiment eșuat: au salariile speciale și pensiile speciale cele mai mari din țară și totuși nu își fac datoria, dau niște decizii cel puțin ciudate, de favorizare a infratorilor.
    Și acum : “ Decizia Tribunalului București nu este definitivă și poate fi contestată cu apel.”
  • +11 (11 voturi)    
    Ultima realizare a justiției (Marţi, 24 decembrie 2019, 10:56)

    nick24 [utilizator]

    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23565583-dosarul-tandarei-dupa-9-ani-proces-toti-cei-25-inculpati-fost-achitati-cea-mai-mare-banda-traficanti-copii-din-europa-scapat-pedeapsa-pentru-faptele-prescris.htm

    Tehnica amânării:
    “ Dosarul Țăndărei: După 9 ani de proces, toți cei 25 de inculpați au fost achitați. Cea mai mare bandă de traficanți de copii din Europa a scăpat de pedeapsă pentru că faptele s-au prescris”
  • +8 (8 voturi)    
    Acum are timp sa aprofundeze bankingul islamic (Marţi, 24 decembrie 2019, 10:57)

    Fides [utilizator]

    Cum a ajuns si asta vice-guvernator? A da, a fost propus de PNL, dupa ce anterior a fost presedinte al Camerei Deputatilor. Si a fost implica in vanzarea BCR... iote ca serviciile au cam dormit in cazul lui. A fost nevoie ca Vantu sa-si aminteasca de profesia lui nr.1, aceea de turnator, ca Olteanu sa aiba timp sa aprofundeze cum se cere bankingul islamic.
  • +4 (4 voturi)    
    bine, si (Marţi, 24 decembrie 2019, 11:01)

    codrean [utilizator]

    Tariceanu ar fi luat si el un milion. Si-atunci ? Asteptam "anticipatele"?
    • +4 (4 voturi)    
      Pai daca Olteanu (Marţi, 24 decembrie 2019, 17:22)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      a luat un milion de euro si a primit 7 ani...atunci Tariceanu a primit si el un milion de euro sau nu?!
      Daca i-a primit asa cum zice Vantu...nu ar trebui sa primeasca si el un “cadou” cu executare...?!
  • +7 (7 voturi)    
    Asta spune totul si despre Mihaiu. (Marţi, 24 decembrie 2019, 11:37)

    Marionette [utilizator]

    Pentru cei care-l invita pe la dezbateri sa-si dea cu parerea despre situatia din tara.
    • 0 (0 voturi)    
      asa ca (Miercuri, 25 decembrie 2019, 20:37)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Intrebati-l pe Mihaiu ce trebuia "sa produca" odata ajuns la post ?
  • +5 (5 voturi)    
    Dar (Marţi, 24 decembrie 2019, 11:53)

    unins [utilizator]

    Tariceanu? Vad ca si el este implicat. Cand ii vine randul?
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 24 decembrie 2019, 12:39)

    tirolez [utilizator]

    Nu zic ca nu e grav sau nu merita, dar cand vezi ca in cazul Tandarei au fost achitati toti......
  • +6 (6 voturi)    
    Si ”cocosul” (Marţi, 24 decembrie 2019, 16:26)

    sipu [utilizator]

    deveni gaina .......................... acum o sa colectioneze” oo in dos.
  • +4 (4 voturi)    
    Asta-i din banda alora care (Marţi, 24 decembrie 2019, 18:11)

    John M. [utilizator]

    se duceau sa joace table la Monte Carlo pe plaja ca la Snagov nu le mai pria mocofanilor!...
  • +3 (3 voturi)    
    Buna seara! (Marţi, 24 decembrie 2019, 20:09)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Radio Gerila va saluta!
    Cu ce va servim?
    O delta ceva?
    Un SOV spalat si aranjat cum vrea tov. Ilici?
  • +1 (1 vot)    
    Da... (Marţi, 24 decembrie 2019, 20:18)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Buna seara , Radio gerila
    Ce mesaj aveti astazi?
    Spuneti cine sunt sponsorii, sa stim pe cine aruncam cu `flegme`.
  • +1 (1 vot)    
    Tariceanu? (Miercuri, 25 decembrie 2019, 10:51)

    Ademordna [utilizator]

    Deci Olteanu a primit un milion si Tariceanu altul. Sa-i pregateasca Olteanu un loc la el in celula lui Tariceanu?
  • 0 (0 voturi)    
    Eheee (Miercuri, 25 decembrie 2019, 11:46)

    consumator2 [utilizator]

    Prieten de-al pnl-ului...