VIDEO Ministrul de Interne a deschis pentru prima oară pentru public Beciurile Securității comuniste. Vela: Ne-am gândit și la transformarea fostului sediu al CC într-un spațiu muzeistic

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 22 decembrie 2019, 15:18 Actualitate | Esenţial


Celula Comitetul Central
Foto: Captura video
Ministrul de Interne, Marcel Vela, a deschis, duminică, pentru prima oară în istorie pentru public clădirea în care a funcționat Comitetul Central al Partidului Comunist Român (organul de conducere al PCR) și care găzduiește acum Ministerul Afacerilor Interne. Vela a spus că ia în calcul și transformarea sediului într-unul muzeistic, dar sunt mai multe lucruri de stabilit.

”Este un moment important pentru că acolo a fost multă suferință, multă durere, opinia publică nu cunoaște zona, locul prin care au trecut mulți eroi ai neamului românesc. Era datoria mea, ca ministru al Afacerilor Interne, care minister are sediul în această clădire a fostului Comitet Central, să deschid porțile și toți românii să vadă prin ce suferințe au trecut revoluționarii, toți cei care au luptat pentru democrație și libertate acum 30 de ani”, a declarat Vela, la Ziua porților deschise la Comitetul Central al PCR

Întrebat dacă vrea să transforme în unul muzeistic, ministrul a spus că este o variantă.

”Este o variantă la care ne-am gândit. Trebuie să stabilim câteva criterii care țin de obiectivul Ministerului cu privire la securitate și la ce înseamnă un curs de vizitatori care să poată veni și să vadă ce au simțit înaintașii”, a spus el.

Ministrul de Interne a adăugat că cei care doresc, pot veni duminică pentru a vizita cabinetul dictatorului, biroul de lucru, balconul, subsolurile, celulele de arest, izolatoarele, potrivit Mediafax.

Această manifestare are loc pentru prima dată în 30 de ani, publicul având acces în locații precum arestul fostei Securități sau balconul de la etajul 1, de unde dictatorul Nicolae Ceaușescu s-a adresat pentru ultima dată românilor, potrivit MAI.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10018 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Muzeu (Duminică, 22 decembrie 2019, 16:35)

    robyzs [utilizator]

    Daca nu au facut in 30 de ani de ce sa credem ca vor incepe acum?
    • -2 (6 voturi)    
      ehh (Duminică, 22 decembrie 2019, 17:01)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      a zis si el asa,sa dea bine la public.alegerile locale sunt aproape.
      • -1 (3 voturi)    
        Bravo,ti-ai raspuns la (Duminică, 22 decembrie 2019, 17:54)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui john06

        intrebare.
      • +1 (3 voturi)    
        Și? (Duminică, 22 decembrie 2019, 18:07)

        Philipe [utilizator] i-a raspuns lui john06

        Se bagă la vreo primărie, sau doar te-ai trezit vorbind și tu ca prostul pe-aici, doar ca sa fii Gică-Contra?
        • +1 (1 vot)    
          tu ai cap (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 22:00)

          john06 [utilizator] i-a raspuns lui Philipe

          sau ai si nu-l folosesti?primarii isi fac campanie si cu lucrurile realizate de catre guvern,mai ales daca pe plan local n-au realizat mai nimic,cum se intampla cam peste tot in tara.
    • +1 (5 voturi)    
      De ce nu? (Duminică, 22 decembrie 2019, 17:53)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      si de ce vorbesti in numele tuturor?
  • +5 (7 voturi)    
    hateri,nene... (Duminică, 22 decembrie 2019, 17:59)

    persuasiv [utilizator]

    daca o face,de ce o face,daca nu o face,ce mai asteapta,de ce nu o face?Uite ca in 30 de ani nimeni nu a avut obraz sa o faca,d'aia o face acum.
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 decembrie 2019, 18:12)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    AM VAZUT SECTIUNI... (Luni, 23 decembrie 2019, 7:37)

    schroedinger [utilizator]

    Mai "elaborate" decat la Auswitz!
  • +1 (1 vot)    
    Vrem sa cunoastem adevarul (Luni, 23 decembrie 2019, 10:22)

    eyewitness [utilizator]

    Intr-o tara NORMALA dupa 30 de ani se mai si desecretizeaza din "beciul securitatii" chestiuni care au marcat istoria unei natiuni. La noi coroane de flori si bastoane in cap si multa gargara.

    Peste cate alte decenii vom avea si noi acces in era digitala la stenogramele cu ordinele pe care le-au dat sri/armata/militia/cc, arhiva tvr cu tot ce s-a emis si s-a filmat la revolutie/mineriade sa lasam poporul sa judece singur? Totul este la 1 click distanta.

    La caderea cortinei de fier in restul statelor comuniste revolutia a durat un weekend, la noi...