Cristi Danileț: Nu voi ieși în stradă pentru pensii / M-aș fi bucurat să îi văd pe acești colegi alături de noi când am protestat pentru independența justiției

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 decembrie 2019, 17:10 Actualitate | Esenţial


Cristi Danilet
Foto: Hotnews
Judecătorul Cristi Dănileț a scris vineri pe pagina sa de Facebook că nu va ieși în stradă pentru pensiile magistraților, afirmând că nu sunt „adecvate proteste de masă pe acest subiect”.

Iată mai jos mesajul lui Cristi Dănileț:

„Nu ies și nu voi ieși în stradă pentru pensii.

E libertatea fiecărui magistrat să decidă pentru ce protestează. Am arătat acum câteva zile că există două decizii ale CCR privind pensiile de serviciu (nu speciale) ale magistraților, am argumentat că acestea nu pot fi eliminate și cred că proiectul de lege pe acest subiect va ține cont de CCR, altfel riscă să cadă testul de constituționalitate.

Cu privire la pensiile magistraților, în această săptămână au fost reacții instituționale ale CSM, Procurorului General și Președintelui ICCJ. Nu cred că sunt adecvate proteste de masă pe acest subiect. Nu din partea magistraților.

Tare m-aș fi bucurat să îi văd pe acești colegi alături de noi, cei care am protestat fix acum doi ani și acum câteva luni pentru independența justiției și respectarea standardelor internaționale privind organizarea acesteia, când legile justiției și codurile penale erau făcute praf”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















29902 vizualizari

  • +35 (39 voturi)    
    banii si decenta (Vineri, 20 decembrie 2019, 17:57)

    Filbert [utilizator]

    Daca nu pot fi eliminate, pot fi taxate. Exista un principiu al solidaritatii si echitatii sociale de care magistratii n-ar trebui sa fie straini.
    • +22 (32 voturi)    
      Sa fie inlocuite cu Pensii de Merit (Vineri, 20 decembrie 2019, 18:22)

      unchiulvladimir [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      Care sa fie date individual in functie de activitate!
      98% din magistratii romani nu le merita. Tara este in halul asta de mizerie si coruptie pentru ca Dragnea ia 3 ani in loc de 30, iar baiatul lui ii cheltuie banii furati in libertate.
      Judecatorii sunt campioni la taraganat. Sa le dea pensiile tot dupa numarul de ani cu care amana procesele.
      • -1 (1 vot)    
        aha (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 17:32)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui unchiulvladimir

        deci nu pentru ca firmele straine, ajutate de cozi de topor interne, ne-au devalizat tara? multam de clarificare, aflu si eu ca Dragnea a dat tara de pomana multinationalelor occidentale
    • +12 (18 voturi)    
      tocmai ca ei sunt straini,pt ca sunt speciali (Vineri, 20 decembrie 2019, 18:37)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      la ei totul se multiplica , ma putin munca de zi cu zi, ca deh este speciali
      • -7 (17 voturi)    
        @mnicku, ai idee cu ce se mananca (Vineri, 20 decembrie 2019, 22:17)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        profesia asta, din interior, nu din afara, ca orice chibit ?
        Stii, ca in afara de "cioatele" care-s eliminatedin profesie si pierd astfel si pensia speciala, 95% dintre judecatori tin balanta dreapta ? Si nu doar in domeniul penal ci si in cel civil, comercial, fiscal, de contencios etc ?
        Altfel, despre toate profesiile putem vorbi la modul general in mod negativ ! PS. Enumera-le tu si vezi daca-i corect sa fie asa !
        • +12 (18 voturi)    
          fara sa vreau cunosc, desi nu-mi doream (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 0:04)

          mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          am fost prin procese ani de zile incat imi este scarba de tot cea ce am vazut ca exista in asa zis systemul de justie ... as putea scrie o carte

          cei 95% e in partea cealalta , dark side , esti naiv daca crezi ca 95% din judecatori sunt corecti . Pe site CSM in 2017 din cca 7000 magistrati din RO cca 3800 aveau dosare penale la DNA ... iti spune ceva ?

          l-am intalnit pe personajul in cauza pe strada si l-am intrebat de ce nu-si fac curatenie in system si raspunsul lui a fost ca nu pot

          apropo stii ca tocmai cioatele alea nu sunt eliminate din system. si din contra se inmultesc se sprijina reciproc ,stii cati judecatori respecta legea, stii ce clanuri exista prin tribunale , ai idee cum judeca ?? ... nu-ti doresc sa fii parte in vreun proces

          systemul juridic la noi e avariat masiv / e dauna totala
          • -2 (10 voturi)    
            @mnicku, noi doi am mai purtat (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 2:09)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

            discutia aceasta in urma cu un an doi si stiu de atunci ca experienta personala e cea care te face sa generalizezi ! Atunci insa nu ai vorbit de cele 3800 de dosare facute impotriva a 3800 de judecatori, ca urmare a 3800 de plangeri facute de 3800 de pierzatori de procese (indiferent de calitatea in care au pierdut procesele : de parati/inculpati ori de reclamanti/parti vatamate) pt ca inca de atunci ti-as fi spus cu deplin temei ca orice avocat care i-a promis marea cu sarea clientului sau si nu i-a obtinut nimic(sau mai nimic), da vina pe judecator ! Trage tu singur concluzia acum ! Iar cand nu ti se face o plangere de catre nemultumit, atunci macar ti-auzi numele ponegrit pe nedrept cum mi l-am auzit eu pomenit cu ani in urma numele intr-o noapte la emisiunea lui Dan Diaconescu ! Sunt oameni de buna credinta care fac plangeri (dar atentie, buna credinta, nu inseamna automat ca ai dreptate) dar covarsitoarea majoritate este formata din oameni de rea credinta si /sau procesomani . Deci treaba cu cele 3800 de dosare nu inseamna nimic sau, ma rog, aproape nimic, cata vreme in justitie se poate revendica Varful Omul din Muntii Bucegi iar in urma pierderii procesului, pierzatorul ii poate face plangerejudecatorului care nu i l-a dat ! Considera ca acesta ar fi a 3801 plangere penala inregistrata la DNA(sau cum ai spune tu, al 3801-lea dosar penal facut impotriva unui judecator) ! Noapte buna !
            • -1 (3 voturi)    
              susufler (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 12:43)

              Mart [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Nu mă pronunţ asupra numărului de reclamaţii, dar îi dau dreptate antepostatorului Dvs. Eu personal am avut muuuuulte procese civile cu soluţii halucinante.Într-o singură şedinţă, judecătoarea a încălcat 7 articole din CPC, am scris la IJ şi am primit răspunsul standard.Aceeaşi judecătoare a recidivat peste 3 ani, a dat sentinţă împotriva tuturor normelor legale.Ambele sentinţe au fost infirmate de Tribunal. dar am un exemplu mult mai şocant: un judecător care refuză abţinerea colegei de Judecătorie, dar admite recuzarea părţii!Şi nu odată, acum, după ce un alt complet a admis abţinerea judecătoarei, acelaşi despre care vorbeam anterior, a admis recuzarea în URMA admiterii abţinerii! Corectitudinea întruchipată! Acelaşi judecător admite penalizarea unei mame pentru că băiatul ei refuză plecarea cu tatăl său bătăuş la program, cu motivarea că legea prezumă vinovăţia mamei, deşi există decizii ale Tribunalului, care atestă contrariul.CEDO şi Constituţia României arată că nu există pedeapsă în lipsa vinovăţiei, dl. judecător însă dă sentinţe definitive cum "vor muşchii săi"
        • -1 (1 vot)    
          Daca "95% (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 17:59)

          unins [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          dintre judecatori tin balanta dreapta" desi eu cred ca procentul este invers, acest fapt nu inseamna ca merita ceva in plus in afara salariului la fel ca oricine munceste corect. Atat!
  • +20 (24 voturi)    
    respect (Vineri, 20 decembrie 2019, 18:35)

    marianmarian [utilizator]

    Exact ce am spus acum cateva zile, in mesaje cenzurate sau nepublicate de maritul hotnews: cand se pisau (sau mictionau, asa e bine, dle cenzor?) pe toata breasla si le puneau picioarele pe gat, ieseau pe trepte o mana de oameni, cate jumatate de ora pe saptamana sau luna. Acum, cand e vorba de bani, v-ati gasit cu totii un tel comun, faceti marsuri spre guvern si sunteti hotarati sa suspendati toate sedintele de judecata, daca nu va sunt ascultate cererile. V-ati verticalizat de v-ati auto-mictionat si v-ati umplut de... penibil.
  • +1 (39 voturi)    
    stmabile, cu salariu de cca 200000 euro/an (Vineri, 20 decembrie 2019, 18:36)

    mnicku [utilizator]

    ar fi si culmea sa ceri si pensie speciala

    va agitati la pensii speciale dar nu mentionati ce salarii aveti + beneficii + favoruri din partea statului

    mai amanati mult procesele !!!!
    • +11 (25 voturi)    
      tocmai ca nu cere (Vineri, 20 decembrie 2019, 19:39)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Ar fi si culmea ca un trol psd-ist sa nu atace un om onorabil si cinstit, chiar si atunci cand, ca de obicei, face un lucru admirabil.
      • -10 (16 voturi)    
        Mai citeste o data: "cere", la fel ca ceilalti.... (Vineri, 20 decembrie 2019, 21:03)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

        Mai citeste o data: "cere", la fel ca ceilalti....doar ca nu vrea sa iasa in strada.

        Uite ce zice individul, ca sa nu sustii ca te-am facut analfabeta functionala degeaba:

        " Am arătat acum câteva zile că există două decizii ale CCR privind pensiile de serviciu (nu speciale) ale magistraților, am argumentat că acestea nu pot fi eliminate ... "

        De unde ai tras tu concluzia ca "nu cere"?

        A, nu sta cu mana intinsa si o tot tufleste cu CCR-ul, de parca pensiile lor speciale sunt capitol din Constitutie...dar nu poate insela un om normal: "cere" !
        • -4 (12 voturi)    
          Cristi Danielet (Vineri, 20 decembrie 2019, 22:04)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          nu se oboseste sa iasa la proteste. Are incredere in CCR-Dorneanu.
          ARTICOLUL 16
          (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
          Sunt curios sa vad cum vor suci astia din CCR acest articol din Constitutie. Daca se face o lege unica in parlament , numita Legea Pensiilor , axata pe principiul contributivitatii , CCR ar trebui sa fie in sah. Dar ei se pricep sa strambe Constitutia. Trebuie mai intai desfiintata acesta CCR.
          • -1 (3 voturi)    
            Cu cat mai (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 11:05)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            multe minusuri, cu atat stiu mai bine ca am dreptate. Multumesc !
    • -1 (5 voturi)    
      @mnicku, care sunt favorurile alea ? (Vineri, 20 decembrie 2019, 22:22)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Ce le-a mai oferit statul in afara de salarii si pensii ? Te pomenesti ca pot face afaceri ! Ca pot fi prin Consilii de administratie ? Cenzori prin SA-uri ! Pot face politica institutionalizata ! Pot avea colaborari la tv ! Etc, etc, etc !
      • +3 (7 voturi)    
        cateva exemple (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 0:12)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        programul de lucru, redus, pensionare anticipata la 50 de ani, ei lucreaza cca 10 luni pe an si sunt platiti 12 luni, decontarea chiriei , decontarea transportului pe Km, ca la taxi, voucere de vacanta ,... sa mai scriu .. a, uitasem spagile , ma rog atentiile nevinovate

        cand ai salariu de 100.000 euro/an nici nu-ti mai trebuie sa mai faci afaceri ... citeste declaratiile lor de avere pe care doar unii si le publica .... dar inainte ia un calmant ca o sa ai un soc la ce vei citi
        • 0 (6 voturi)    
          Ha-ha-ha ! "Programul de lucru tredus" ! (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 2:30)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          Care program ? Ala cand intrii in sedinta de judecata cu 100 de dosare (si nu din vina ta ci din cauza numarului insuficient de judecatori din instante !) si iesi la 6-7 dupa care ramai pan la 10-11 sa faci pronuntari, sa scrii condicii etc, etc ? Cand ai prilejul seara sa te plimbipe Splai dupa ora 8) si cand o sa vezi lumini aprinse la etajul Cladirii Curtii de Apel (unde mai sunt si doua judecatorii) sa stii ca acolo sunt judecatori care au inceput programul de lucru inaintea ta (inainte de ora 9) si o sa ajunga acasa mult dupa ora 17:00 , dupa ora la care ai iesit tu de la serviciu Iar cele doua luni libere pe care le au judecatorii si care le sunt platite cum spui tu, ori din nestiinta ori incercand sa manipulezi, sunt de fapt una singura cea de concediu de odihna ( care apropo, la judecatori nu se poate lua decat vara cand e vacanta judecatoreasca, adica se judeca mai putine dosare penale si aproape deloc dosare civile), cealalta insemnand prezenta la serviciu a judecatorului, pt ca un jude nu sta numai in sala de judecata, el mai are treaba si la birou, redactari de hotarari, verificari de dosare etc ... Restul asa - favoruri sunt drepturi legale prevazute in legi, drepturi pe care, intr-o forma sau alta le au si alte categorii profesionale !

          PS. Nu am de ce sa iau calmante, nu voi avea niciun soc ! Nu esti primul si nu o sa fi nici ultimul care in mod premeditat o sa ridice exceptiile la grad de principiu, de generalitate !

          PPS. Noapte buna !
      • 0 (2 voturi)    
        Reconversie profesionala (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 11:40)

        tudorl [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        ofera statul tuturor celor care au iesit la pensie si doresc sa mai lucreze.Sacrificiul celor din decembrie 1989 a fost pentru libertate nu pentru privilegii materiale acordate unor categorii sociale de cei care au confiscat puterea politica.
  • +14 (16 voturi)    
    După cum îi eliberează pe arestați. (Vineri, 20 decembrie 2019, 19:22)

    asavreau [utilizator]

    Pot să stea în grevă sine die.Nu-i nici-o grabă.Trec ani de zile până dau o condamnare,lungesc fazele procedurale,totul pentru-că infractorii să scape.Se cred speciali?Prin ce?Spun că au condiții proaste!De ce nu au făcut grevă cerând condiții mai bune de muncă?
  • +8 (18 voturi)    
    Un magistrat.... (Vineri, 20 decembrie 2019, 20:12)

    buster201 [utilizator]

    ...cu principii morale care le respecta.
    • -5 (15 voturi)    
      Mai citeste o data.Doar ca nu iese in strada, atat (Vineri, 20 decembrie 2019, 21:04)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui buster201

      Mai citeste o data.Doar ca nu iese in strada, atat. Despre ce "principii morale" vorbim?
    • -4 (10 voturi)    
      la vasilica? care principii?:)))) (Vineri, 20 decembrie 2019, 21:30)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui buster201

      Nu iese pentru ca stie ca nu se scot, dupa cum si spune :)))))

      Daca se scoteau clar si fara cale de intoarcere, era miezul din dodoasca protestatarilor.

      A avut vasilica principii inclusiv cand a fost revocat si a ramas infipt fortand sistemul prin toate tertipurile posibile. da da da.... vasilica si printzipiile ;d
      • +5 (11 voturi)    
        @Nevermind, nu-i asa ca regretati (Vineri, 20 decembrie 2019, 22:34)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        ca in nomenclatorul de meserii nu a fost inca inclusa meseria de "pesedist" ? Adica aceea de hot, lenes si nesimtit, aparat de lege !

        PS. Atentie, de lege, nu de magistrati !
        • 0 (2 voturi)    
          ? (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 13:24)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Logica ta fiind? If any?

          Pe cea de mancurt o vad, nu trebuie sa te explici.
          • +1 (1 vot)    
            Nu ma explic pt ca nu am de ce ! (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 23:02)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Iti explic !
            PS. Pt ca ai nevoie ! :))
  • +10 (10 voturi)    
    Pensii pentru protestatari (Vineri, 20 decembrie 2019, 20:34)

    Furnicuta [utilizator]

    Înțeleg că la nivel european magistrații beneficiază de pensii de serviciu. OK. Dar nu vi se pare că această categorie socială este ruptă de realitate la nivel salarial? Dacă e să compar cu militarii care în 1989 aveau pe la 3200-3500 lei, iar ei cam tot pe-acolo (poate un pic mai mult) acum militarii (hai, să zic direct, ofițerii) au cam pe la 5-6.000 lei, iar ei au peste 20.000 lei. Nu spun că n-ar trebui să aibe un salariu mare, dar banii ăia vin din ECONOMIA REALĂ. Și dacă economia reală nu are bani, de unde vrei tu, magistrat, să fii plătit. Este o mare eroare să se încerce să se rezolve doar problema pensiilor acestor magistrați ignorând salariile acestora. Pentru că pensia se calculează în funcție de nivelul salariului.
  • +7 (7 voturi)    
    Dreptul la protest (Vineri, 20 decembrie 2019, 20:38)

    Furnicuta [utilizator]

    Eu nu înțeleg un lucru. Cum pretinzi tu pensie de serviciu în condițiile în care tu ai dreptul să protestezi? Păi, militarii beneficiază de pensie de serviciu, dar eu NU AU VOIE SĂ PROTESTEZE, SĂ PARTICIPE LA ACTIVITĂȚI REVENDICATIVE. Și-atunci, mai este justificată pensia de serviciu pentru magistrați? OK, la nivel european este pensie de serviciu, dar în Occident MAGISTRAȚII NU PARTICIPĂ LA ACȚIUNI REVENDICATIVE. Păi, magistrații vor să fie și-n căruță, și-n teleguță. Păi, nu prea cred că este corect.
  • +7 (7 voturi)    
    eu pasez, eu dau cu capul (Vineri, 20 decembrie 2019, 20:59)

    bigbrother [utilizator]

    Cam asa cu deciziile astea ale CCR. Deciziile CCR spun ca pensiile nu pot fi eliminate dar explicatiile sunt chiar puerile, ex:

    -daca magistratii care au iesit la pensie beneficiaza deja de aceste pensii de serviciu (ca sa nu le mai zic speciale), atunci nu e constitutional sa nu beneficieze si cei care vor iesi la pensie. Un fel de daca eu si vecinul am lucrat in acelasi domeniu dar pana la pensie vecinul si-a pus bani deoparte iar eu am fost pe post de greiere, statul e obligat sa ma ajute.

    - interdictia de a desfasura acte de comert: dupa logica CCR tot romanul e un afacerist de succes si oricine nu are interdictie isi deschide o firma si asa isi asigura banii pentru pensie.

    Ce uita CCR sa spuna este ca
    1. Meseria de judecator se alege, nu se impune, azi fiecare decide unde vrea sa lucreze. Mai mult, cine alege sa fie magistrat stie de la bun inceput de aceste restrictii, nu e ca si cum s-au pus peste noapte.
    2. Salariile magistratilor pot fi comparate usor cu castigurile unora care desfasoara activitati de comert. Stresul si bataia de cap sunt valabile pentru ambele categorii.
    3. Nu stiu daca a intrat in vigoare, dar magistratii pot iesi la pensie daca au 20 de ani de vechime chiar daca n-au ajuns la 60 de ani.

    Discutia este mult mai ampla si nu isi are rostul pe internet, nici macar nu sunt de specialitate sa vorbesc despre legi. Ce vreau sa spun este ca normalitatea si Constitutia impune ca legea sa fie egala pentru toti si nimeni sa nu fie mai presus de lege.

    Pana la urma, magistratii si toate celelalte categorii indicate de dl judecator pot cere beneficii care sa anuleze acele interdictii si sa le primeasca CAT TIMP MUNCESC. Odata ce au iesit din campul muncii, trebuie sa se descurce ca orice alt om din ce si-a pus deoparte, fie ca e vorba de bani din afaceri sau din depozite bancare, pensii private sau doar bani la saltea.
    • +2 (14 voturi)    
      A, nu. (Vineri, 20 decembrie 2019, 21:41)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      "2. Salariile magistratilor pot fi comparate usor cu castigurile unora care desfasoara activitati de comert. Stresul si bataia de cap sunt valabile pentru ambele categorii."

      ============================

      Permite-mi sa te contrazic: 85% din buticarii din Ro au salarii (venituri) cat cel mult jumatate din salariul magistratilor. Nu adaug sporuri de concediu, de deplasare, de mers pe jos, de respirat aerul impurificat de respiratia oamenilor de rand, etc, etc.
  • 0 (4 voturi)    
    Mare adevar coane! (Vineri, 20 decembrie 2019, 21:15)

    consumator2 [utilizator]

    Mare adevar, se ferera de fapt la toata societatea romaneasca
  • +7 (7 voturi)    
    De acord si nu prea! (Vineri, 20 decembrie 2019, 23:28)

    angels [utilizator]

    Suntem o tara plina de corupti? Da! Bun...platim magistratii pe timpul activitatii cu 20.000 lei/luna ca sa nu fie tentati de spaga! Dar dupa ce ies la pensie de ce sa-i mai platim cu 25.000lei/luna in timp ce ei nu mai judeca pe nimeni si stau cu batul in balta la pescuiala?
    Scurt: pe timpul activitatii salariu cat presedintele tarii(sa zicem 20.000 lei, la pensie max 10.000 lei e suficient/decent/echitabil /just!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Decent? (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 12:48)

      Mart [utilizator] i-a raspuns lui angels

      Vă rog să-mi spuneţi, burta judecătorului pensionar e mai mare de 7-8 ori decât burta unui inginer sau profesor pensionar? Iudecătorul penionar cumpără paracetamolul au aspirina la preţ de 5 ori mai mare decât celelalte categorii?Dar utilităţile casei sunt mai mici pentru cei cu 40 de ani de muncă la activ decât a "specialilor" ieşiţi la pensie după 25 de ani?
      Decent este ca toţi să primească pensie după contributivitate.
  • +5 (5 voturi)    
    Speciale ! (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 5:30)

    scorillo666 [utilizator]

    De vina pt situatia din tara sunt politia si parte din "magistrati" . Daca-si faceau treaba nu se mai fura atat din Romania ! Rasplata sunt pensiile speciale ,
  • +3 (5 voturi)    
    daca stia saracu dragnea (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 6:52)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce mecanism minunat e umblatul la banuti ... nu mai era in inchisoare acum , zicea : terminati ca va iau pensia si gata ! Asa s-a chinuit sa detina controlul politic , gresit!
  • +3 (7 voturi)    
    Partea buna e ca judecatorii pot face greva. (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 9:07)

    Marionette [utilizator]

    Rezultatul pe infractori liberi va fi acelasi ca si cand ar lucra, deci sa-i tina neplatiti pe greva vreo 10 -20 luni!
  • +2 (2 voturi)    
    Alegerea (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 12:01)

    tudorl [utilizator]

    profesiei e o decizie personala,nu-ti impune nimeni sa fii magistrat,politician,primar,aviator etc,etc,....Privilegiile celor speciali sunt o mostenire a regimului ceausescu ai caror activisti,de la un anumit nivel ,aveau PRIVILEGII.De aceea s-a ajuns in situatii aberante ca anumite persoane(Melescanu,Valer Dorneanu,Victor Ciorbea,etc,etc,....)sa castige intr-o luna sume fabuloase.Preluarea puterii politice de activistii PCR au dat posibilitatea acestora sa-si voteze tot felul de legi care sa le asigure averi fara sa poata fii trasi la raspundere.Sacrificiul eroilor din dec.1989 nu le tulbura constiinta,ba din contra le alimenteaza cinismul si tupeul.