Curtea Constituțională: Un tată condamnat poate rămâne în libertate pentru a avea grijă de copil

de MH     HotNews.ro
Joi, 19 decembrie 2019, 16:24 Actualitate | Esenţial


Bebelus
Foto: pixabay.com
Interesul superior al copilului poate să reclame ca un tată condamnat la închisoare să rămână în libertate. Acestea sunt argumentele Curții Constituţionale în motivarea deciziei prin care a stabilit că este neconstituţională soluţia legislativă care exclude posibilitatea ca bărbatului condamnat care are un copil mai mic de un an să îi fie amânată executarea pedepsei.

În motivarea deciziei, judecătorii constituționali spun că există situaţii în care copilul nou-născut este privat - în totalitate sau în mare parte - de îngrijirea maternă, şi anume în cazul decesului mamei, al decăderii acesteia din drepturile părinteşti, al abandonării copilului, al unei boli îndelungate sau în orice altă situaţie în care mama nu se ocupă de copil. În astfel de situaţii, interesul superior al copilului poate să reclame ca tatăl condamnat să rămână în libertate pentru a acorda personal copilului atenţia şi îngrijirile corespunzătoare în primul său an de viaţă, arată Curtea.

Ce argumente mai aduc judecătorii CCR:
  • Din perspectiva dreptului de a îngriji copilul, componentă fundamentală a dreptului la respectarea vieţii de familie, bărbatul condamnat care are un copil mai mic de un an se află într-o situaţie similară cu cea a unei femei condamnate care are un copil de aceeaşi vârstă, diferenţa de tratament între cele două categorii de persoane neavând o justificare obiectivă şi rezonabilă.
  • Ţinând cont de rolul important al tatălui începând de la cea mai fragedă vârstă a copilului, Curtea reţine că tratamentul juridic diferenţiat constând în excluderea bărbatului condamnat care are un copil mai mic de un an din sfera beneficiarilor dispoziţiilor de lege ce prevăd posibilitatea amânării executării pedepsei închisorii sau a detenţiei pe viaţă nu serveşte interesului superior al copilului, ci, dimpotrivă - mai ales în situaţiile în care copilul este privat de îngrijirea maternă.
  • Principiul egalităţii în drepturi, coroborat cu elementele fundamentale ale vieţii de familie, impune ca textul de lege criticat să permită şi tatălui condamnat să solicite amânarea executării pedepsei privative de libertate cu scopul de a-şi îngriji copilul mai mic de un an, urmând ca instanţa judecătorească să aprecieze, prin raportare la ansamblul circumstanţelor fiecărei speţe în parte, dacă o atare amânare se justifică.
  • Odată ce legiuitorul a decis să reglementeze ca motiv de amânare a executării pedepsei cazul îngrijirii unui copil mai mic de un an, trebuia să o facă fără să excludă bărbaţii condamnaţi, ci oferind posibilitatea unei evaluări efective, de la caz la caz, cu acordarea unei amânări a executării pedepsei "tuturor persoanelor condamnate, indiferent de sex, care au un copil mai mic de un an şi a căror situaţie impune o atare măsură".
CCR a luat în discuţie, în 24 septembrie, excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor articolului 589, respectiv: "(1) Executarea pedepsei închisorii sau a detenţiunii pe viaţă poate fi amânată în următoarele cazuri: (...) b) când o condamnată este gravidă sau are un copil mai mic de un an".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3237 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    O facut Dragnea inca unul? (Joi, 19 decembrie 2019, 16:39)

    Lok [utilizator]

    Ca altfel nu imi pot explica.
  • +3 (3 voturi)    
    .... (Joi, 19 decembrie 2019, 16:47)

    tirolez [utilizator]

    Foarte trist. Anumiti conationali oricum faceau multi copii. Acum ca au si alocatie de 300RON + posibilitatea sa nu mai faca puscarie = un copil pe an. Important e ca va creste natalitatea, presupun. Doar ca vom deconta ca societate in cativa ani.
  • +5 (5 voturi)    
    lactatie (Joi, 19 decembrie 2019, 16:53)

    Ademordna [utilizator]

    Nu trebuie sa discriminam dupa sex dar chiar si in cazurile in care diferentele biologice conteaza?
    Oare nimeni de CCR nu a fost alaptat la san cand era mic(a)? Sau nu-si mai amintesc daca era mama sau tata.

    Da, interesul copilului conteaza dar conteaza si interesul victimelor actului pentru care a fost condamnat, si interesul societatii etc.

    Iar ipocrizia asta cu interesul copilului: cand copilul meu a fost rapit si sechestrat de mama sa autoritatile s-au facut ca ploua, au uitat de interesul copilului de a-si vedea ambii parinti. Nici o masura nu au luat, compasiune si mila doar pentru mama atunci cand a fost vorba sa fie pedepsita.

    Se pare ca justitia noastra slujeste criminalii, nu victimele.
  • +4 (4 voturi)    
    Aia (sic) din Suedia... (Joi, 19 decembrie 2019, 16:53)

    mcris [utilizator]

    ...iau copilul de la parinti daca (de exemplu) nu-l trimit la scoala, la noi il cadorisesc cu un tata puscarias. Ca la noi.
  • +4 (4 voturi)    
    Curtea Apararii Infractorilor (Joi, 19 decembrie 2019, 16:57)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    Loveste din nou. Cu majoritate de voturi, fara sa se mentioneze scorul. Nu apare nicio clarficare insa, poate avem vreun "vietas" care se apuca sa pro-creeze in fiecare an. Ce se inampla daca naste nevasta-sa in timp ce el e deja la parnaie...primeste permisie 1 an???
    Ultima grija a complicilor din CCR o reprezinta victima, infractorul e pe primul plan.
  • +8 (8 voturi)    
    Rromânia (Joi, 19 decembrie 2019, 17:23)

    fdaniel [utilizator]

    Un grup minoritar în curs de a deveni majoritar nu are probleme în a furniza câte un pur ... copil la 10-12 luni. Și furnizează și condamnați. Mulțumim Justiției pentru înțelepciune.
  • +1 (1 vot)    
    din categoria progresisme imbecile (Joi, 19 decembrie 2019, 17:34)

    omul.rau [utilizator]

    barbatul nu este egal cu femeia oricat incercati ca prostii sa egalizati ceva ce natura a facut diferit

    un sugar are nevoie de mama sa... nu de tata, nu de bunica, nu de doica
  • +3 (3 voturi)    
    INCREDIBIL! (Joi, 19 decembrie 2019, 17:45)

    JustinCase [utilizator]

    Aveti astfel confirmarea ca traiti intr-un stat mafiot, unde toate legile sunt indoite in favoarea infractorilor.
  • +2 (2 voturi)    
    zau ,asa ..... (Joi, 19 decembrie 2019, 17:55)

    asada [utilizator]

    .....te intrebi daca "maretii" judecatori sant zdraveni la cap sau numai ticalosi !!?? Chiar sa nu te duca mintea la consecinte ,chiar nu le fie jena cu asemenea abordari !!! Alta fata a recursului compensatoriu pe care l-au aprobat la cererea lichelelor care iau numit in inaltaele functii !!! Dati buzna la pensii speciale trasatorilor ai romanilor si ai tarii !!!
  • +2 (2 voturi)    
    borcea likes this! (Joi, 19 decembrie 2019, 18:43)

    alex34 [utilizator]

    borcea likes this!