Noul ambasador al SUA la București, un român emigrat la vârsta de 10 ani, primit la Cotroceni de Klaus Iohannis

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 17 decembrie 2019, 13:13 Actualitate | Esenţial


Adrian Zuckerman si Iohannis
Foto: Captura
Președintele Klaus Iohannis l-a primit marți, la Palatul Cotroceni, pe noul ambasador al SUA, Adrian Zuckerman, cu ocazia prezentării scrisorilor de acreditare. Aceasta este ultima etapă procedurală. Zuckerman, avocat de profesie, a emigrat din România când avea 10 ani și vorbește fluent limba română.

Prezentarea scrisorilor de acreditare a avut loc la ora 13.00, la Sala Unirii.

De altfel, ambasadorul agreat al Statelor Unite ale Americii în România, Adrian Zuckerman, se va întâlni, de la ora 16.00, și cu premierul Ludovic Orban.

Ambasadorul SUA Adrian Zuckerman a fost primit sâmbătă și de ministrul afacerilor externe, Bogdan Aurescu. Diplomatul „a exprimat angajamentul său ferm de a contribui la dezvoltarea puternică a Parteneriatului Strategic”, adăugând că România se bucură de apreciere din partea președintelui Donald Trump și la nivelul întregii Administrații a SUA. ”România nu poate avea un prieten mai bun decât SUA”, a declarat Zuckerman.

Diplomatul american a remarcat transformarea remarcabilă a României în cei 30 de ani de la Revoluția din 1989, țara noastră devenind unul dintre cei mai fermi aliați ai SUA, membru al NATO și UE, cu o democrație robustă, cu respect pentru principiile statului de drept și ale economiei de piață.

Ambasada SUA la București a anunțat, pe Facebook, că Hans Klemm și-a încheiat mandatul de ambasador și a plecat, sâmbătă, din România. Diplomatul a mulțumit românilor pentru căldura cu care a fost primit peste tot în țară.

Pe 20 noiembrie, Adrian Zuckerman a fost votat de Senatul american pentru funcția de ambasador al Statelor Unite în România. Acesta l-a înlocuit pe Hans Klemm care preluase funcția de ambasador al SUA la București în septembrie 2015.

Adrian Zuckerman este un avocat specializat în industria imobiliarelor, provenind din firma de avocatură Seyfarth Shaw, cu sediul în New York. Potrivit Casei Albe, Zuckerman a emigrat în Statele Unite din România la vârsta de 10 ani şi vorbeşte fluent limba română. Are diplomă de absolvire de la Massachusetts Institute of Technology (1979), iar diploma în Drept este obţinută la New York Law School (1983).







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3995 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Minuni mai exista? (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:18)

    Cactus Jack [utilizator]

    Klem a fost excelent, oare va reusi Zuckermann sa fie un demn urmas? Ma cam indoiesc, dar sa-i uram succes!
    • -2 (8 voturi)    
      Si eu (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:26)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Ce naște in România... O tara de hoti care voteaza hoți nu poate da ceva mai bun decât a dar SUA.
    • -2 (8 voturi)    
      uite ce spune Zuckerman: (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:36)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Romania este o tara ,,cu o democrație robustă, cu respect pentru principiile statului de drept și ale economiei de piață''.
      Mi se pare mie sau deja bate campii?
      • +1 (7 voturi)    
        E doar o forma de politete (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:13)

        Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Cred ca este doar o forma de politete, in sensul ca Romania sta mai bine decat tarile vecine la respectarea statului de drept (Ungaria - unde toata puterea judiciara, parlamentara, guvernamentala, mass media e concentrata in mainile unui singur om, Bulgaria - nivel foarte ridicat de crima organizata legata de factorul politic). Insa Romania este departe de a avea o "democratie robusta", mai ales dupa ce era la un pas de a deveni o dictatura sub PSD. Si acel pericol nu este complet eliminat.
      • -1 (7 voturi)    
        daca compara Romania (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:27)

        torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        vs Coreea de Nord are dreptate :-)
    • 0 (6 voturi)    
      kleampa (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:08)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      a fost omul lui o'banana, socealist, mai precis progresist, omul cia cia cia.
      drum bun, cale batuta ! succesuri tot mai mari !

      actualul este omul administratiei la putere si reprezinta interesele guvernarii republicane.
      welcome ! bun venit in Romania, acasa !
  • +3 (5 voturi)    
    hahaha (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:11)

    nash pandelica [utilizator]

    pt. stango progresistii rrrromani, mare durere.
    omu' lui trompa la bucale ! e de'a dreptu' pur si simplu !
    va obijnuiti voi...
  • +1 (3 voturi)    
    hahahahaha (Marţi, 17 decembrie 2019, 15:12)

    john70 [utilizator]

    S-au intalnit romanii intre ei: Iohannis si Zuckerman.

    Ma intreb daca atunci cand a plecat din Romania tot Zuckerman se numea.
    • -1 (3 voturi)    
      poate (Marţi, 17 decembrie 2019, 21:48)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui john70

      il chema zaharescu, poate cum e si aurescu.
      dar, ce importanta are ?!
      nascut in romania, roman se cheama.
      vorbeste romaneste si e avocat, adica se pricepe la justitie. spre deosebire de klempa care habar n'avea, dar se baga.
      o sa afle si trompa cat este de eficienta justitia anticoruptie din ro.
      s'auzim de bine...
  • +2 (2 voturi)    
    "prieten bun" (Marţi, 17 decembrie 2019, 22:13)

    revo [utilizator]

    mda, si stim ce zice intelepciunea populara: "Fereste-ne, Doamne, de prieteni".