Fiul lui Sile Cămătaru, reținut după ce a înjunghiat un tânăr, a fost pus în libertate

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 17 decembrie 2019, 10:33 Actualitate | Esenţial


fiul lui Sile Camataru
Foto: Captura Digi 24
Fiul lui Sile Cămătaru, căutat din octombrie după ce ar fi înjunghiat un tânăr în faţa unui club din Timişoara și prins și reținut de polițiști luni, după o urmărire cu focuri de armă, a fost eliberat, după ce victima și-a retras plângerea.

Surse judiciare au declarat, marți, pentru Mediafax, că Albert Balint, fiul lui Sile Cămătaru, a fost eliberat după ce victima sa și-a retras plângerea și ar fi susținut că nu dorește continuarea anchetei.

La jumătatea lunii octombrie, un tânăr de 30 de ani a fost înjunghiat în faţa unui club din Timişoara, iar potrivit unor surse agresorul este fiul lui Sile Cămătaru. Tânărul, care a fost rănit în urma unui conflict spontan, a mers singur la spital şi după ce a primit îngrijiri medicale a ajuns la Poliţie, unde a depus plângere.

Aceleași surse locale spun că tânărul de 30 de ani, băut, încercase să intre în localul administrat de iubita lui Sile Cămătaru, moment în care mai multe persoane au încercat să îl împiedice. Tânărul ar fi luat-o în brațe pe iubita lui Sile Cămătaru și ar fi căzut amândoi, iar tânărul ar fi lovit-o. Scos din club, a intervenit fiul lui Sile Cămătaru, care l-ar fi înjunghiat pe tânăr în piept, după care a dispărut.

Albert Balint, căutat din octombrie de polițiști, a fost prins de un echipaj de Poliție din București, care a observat, duminică seara, o mașină cu numere de înmatriculare străine și a încercat să o oprească. Șoferul a refuzat însă și și-a continuat drumul. Polițiștii au urmărit mașina, apoi șoferul a abandonat-o și a fugit. În urmărirea bărbatului, unul dintre polițiști a tras foc în plan vertical. Bărbatul a fost imobilizat și dus la sediul Secției 19 Poliție.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4539 vizualizari

  • +29 (33 voturi)    
    si scuzele? (Marţi, 17 decembrie 2019, 10:41)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    propun ca politia sa-si ceara scuze public pentru defaimare pentru retinere pentru terfelirea imaginii etc. poate sa-i plateasca si ceva despagubiri...asa ar fi frumos si elegant. si data viitoare la un atac de genul asta intai sa fie intrebata victima: vrei sa-l gasim sa-l pedepsim sa ceva pe atacator? si dupa ce victima (daca mai poate) da in scris ca da abia atunci sa-l caute altfel...parerea mea. am scuti niste cheltuieli si curse prin trafic si alte daune.
    • +9 (9 voturi)    
      Autosesizare (Marţi, 17 decembrie 2019, 12:45)

      dihania [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      Bine, da maimuta lu sile n-avea nici carnet. Nu se poate autosesiza? Ma intreb cum fac militienii ... Baeti - dati timpul inapoi - va prefaceti ca nu s-a intamplat nimic. Puneti maimuta fara carnet la loc in masina. Totata lumea isi vede de treaba.
  • +36 (36 voturi)    
    dar fapta cu violenta exista ... (Marţi, 17 decembrie 2019, 11:02)

    VaseaV [utilizator]

    e pericol public ! si chiar daca nu exista plagere, ala iar o ia pe campii si baga cutitu’ in oricine prinde pe strada ! incredibil ...
    • +10 (10 voturi)    
      . (Marţi, 17 decembrie 2019, 11:56)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      Alberto este un frumos pastrator al traditiilor unei bresle, cea a barbierilor -medici care luau sange pacientului pentru insanatosire.
    • +18 (18 voturi)    
      dosarul penal trebuie sa continue (Marţi, 17 decembrie 2019, 11:58)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      Tanarul nu are pretentii de despagubiri de la interlop, dar in mod normal procurorul trebuie sa continue ancheta ptr ca este un act cu violenta, plus neoprirea la semnalul politistilor. Se opreste dosarul civil dar continua cel penal.
      Astea in mod normal se cerceteaza.
      Pacat ca la noi nu functioneaza legea de la americani, care da drept politistilor ca, in cazul in care o persoana este oprita si ea refuza sa opreasca, sa traga direct in ea, fara a mai trage in sus.
    • +9 (9 voturi)    
      Politistii au aplicat legea data de PSD (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:50)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      care favorizeaza infractorii si anume daca victima furtului, talhariei sau agresiunii de orice fel isi retrage plangerea sau nu depune plangere, inceteaza urmarirea penala si infractorii raman cu cazierul curat!
      In Germania odata politia sesizata procesul merge mai departe indiferent daca partile se impaca sau nu. Pericolul social oricum ramane. Pedeapsa data de lege are, mai presus de aspectul pur punitiv, rolul de descurajare a repetarii infractiunii.
  • +20 (20 voturi)    
    .. (Marţi, 17 decembrie 2019, 11:10)

    ak33 [utilizator]

    Conducere fara permis,neoprire la semnalele acustice si luminoase,retinut cu focuri de arma.pt astea nu se face puscarie ?
    • +1 (1 vot)    
      iaca ca (Marţi, 17 decembrie 2019, 16:01)

      pypy [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      nu..
    • +3 (3 voturi)    
      l-au eliberat (Marţi, 17 decembrie 2019, 19:13)

      was [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Adica nu constituie pericol social...
  • +18 (18 voturi)    
    Legea e pentru infractori (Marţi, 17 decembrie 2019, 11:16)

    aladdin [utilizator]

    Normal ca ala si-a retras plangerea cand au venit cateva cefe late la el si i-au spus ca-i omoara toata familia si la urma si pe el daca n-o face. Dar exista o tentativa de omor, ala e un potential criminal care inca n-a omorat pe nimeni (sau n-a fost prins), pentru o asemenea fapta nu trebuie sa fie nevoie de plangerea victimei pentru ca justitia sa-si faca treaba.
    • +8 (8 voturi)    
      Indiferent ce exista, (Marţi, 17 decembrie 2019, 12:51)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      e rromania, hotul se poate impaca cu victima DACA e prins. Eventual daca te calca hoti si schilodesti vreunu sau mai rau.....nasol. Are mai multe drepturi decat tine. Total neinteresant pentru tovarasi conducatori.
  • +16 (16 voturi)    
    neregula (Marţi, 17 decembrie 2019, 11:18)

    Ilidia [utilizator]

    Ceva nu e in regula cu legislatia...Daca plangerea a fost retrasa din cauza "presiunilor" faptasului? Chiar daca si-a retras plangerea fapta ramane si ptr. aceasta trebuie judecat si pedpsit....
  • +14 (14 voturi)    
    ,,Ce-mi mai lace in Romanica .... (Marţi, 17 decembrie 2019, 11:33)

    bubalacap [utilizator]

    .... poti sa faci buzunare in plus cui vrea muschiul tau sau cui te supara, iar cu un avocat bun poti sa obtii si despagubiri. ,,
    Sau alta varianta - ,,Băăăi ghiorlane, băăăi sărăcie (adica române !), daca vreau, te omor si ta platesc!,,
    Nu credeti? Cei de la HN incercati sa deranjati un rooom sau sa-i raspundeti la magariile lui/lor din trafic in Bucuresti
    Sau va invit sa-i spuneti ca, desi nu stie carte, a luat permis de conducere. Pe pariu ca veti avea cel putin un ochi vanat si un buzunar in plus?
  • +16 (16 voturi)    
    Infractorii sunt frați de militieni sau judecatori (Marţi, 17 decembrie 2019, 11:55)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Cine e dispus eliberarea criminalului, fiu de interlop?
    Miliția ?
    Vreo judecatoreasa in prag de pensie?
    Pai cum interlopul nu e pericol public?
    A băgat cutitul intr-un om?
    A alergat Miliția care a mai tras si foc de avertisment după interlop?
    Cum, astea nu sunt penale, nu sunt pericole publice?
    O sa vedem din ce in ce mai des ca infractorii si feciorii lor alearga Miliția in curse nebune cu focuri de avertisment iar o judecatoare bătrâna fara creier eliberează infractorii pe motiv ca nu sunt pericol public?
    Domnul Ministru Velea se aude si la matale?
    Varza cu Militia: ieri un sef consuma droguri şamaniste azi echipajele aleargă si trag focuri de avertisment in zadar după infractor fiu de interlop
    In curand o sa fie o bagatelă pentru interlopi sa bage cutitul in oameni pe strada

    Ei stiu ca Miliția lucrează pentru ei!
    • +12 (12 voturi)    
      Acești judecători profund corupți și (Marţi, 17 decembrie 2019, 12:34)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Miliția timorată și la fel de coruptă au nenorocit
      și continuă să nenorocească toată țara.
      *Judecătorii* lacomi și complet lipsiți de empatie
      față de victimele interlopilor,violatorilor,traficanților
      de toate felurile și ai altor nenorociți sunt pregătiți
      de pensie(peste 20.000 de lei pe lună) doar după
      cinci ani de *muncă*.Dacă mai găsiți un stat pe
      Glob cu astfel de organe vă rog să spuneți.
      Totul este rodul strădaniei Ciumei Roșii conduse de la Moscova.Nu-i așa Gușă?
  • +15 (15 voturi)    
    Să mai zică cineva că nu avem o *Justiție* (Marţi, 17 decembrie 2019, 12:02)

    Rescator [utilizator]

    supercoruptă,din vârf și până la ultimul judecător din
    Caracal.Interlopul taie cu cuțitul,Famiglia îl amenință
    pe individul injunghiat(poate îl și plătește) iar beizadeaua intră pe o ușă in arest și iese pe alta.
    Acești *judecători* nu merită nici 10% din salariile și
    pensiile uriașe pe care le primesc.Mazeta cămătarilor
    va injunghia sau impușca din nou spre mirarea
    gaborilor și a judecătorilor corupți.Ce țară avem!?
    • +8 (8 voturi)    
      Ar fi mirific, (Marţi, 17 decembrie 2019, 12:57)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      sa avem lege ca si cea americana. Faci mizerii cat esti in serviciul statului ? Pierzi dreptul la pensia de stat, total nu 10%! Da sau suparat multi! Sau am suparat pe multi cu comentariu ala ..
      • +9 (9 voturi)    
        Așa ar fi corect dar in actualul Parlament (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:17)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        sunt peste 60% interlopi,prieteni ai interlopilor
        și corupți până in măduva oaselor roșii.
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Marţi, 17 decembrie 2019, 12:31)

    mihai_mi [utilizator]

    Astea sunt legile PSD!! Victimele sunt lasate in voia sortii. Binele infractorilor sunt luate zilnic in considerare.
  • -10 (10 voturi)    
    Daca e in lege ca (Marţi, 17 decembrie 2019, 12:46)

    John M. [utilizator]

    victima se poate intelege cu agresorul, nu e nimic ilegal. Bineinteles ca sunt o gramada de bani la mijloc, dar, hey...daca e ceva mai valoros ca libertatea, anuntati-ma si cumpar.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 17 decembrie 2019, 17:19)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Ma tem ca nu pricepi!
  • +12 (12 voturi)    
    inadmisibil (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:07)

    Mateiul [utilizator]

    aici e vorba de o infracțiune cu violență! cum e posibil să înceteze urmărirea penală după ce și-a retras victima plângerea? poliția nu e o insituție de arbitraj, să se asigure că infractorul s-a înțeles cu victima și gata. mai ales când vorbim de tentativă de omor. pentru o faptă atât de gravă nu ar trebui să fie lăsat la voia înțelegerii. omul este un pericol public!
  • +3 (3 voturi)    
    Asa ceva e ireal! Legea trebuie schimbata! (Marţi, 17 decembrie 2019, 16:08)

    V. Istina [utilizator]

    Nu e in regula sa bagi un cutit in pieptul cuiva, iar apoi, doar pt ca victima semneaza un act (cel mai adesea sub presiune), esti cetatean onorabil. Fapta antisociala nu dispare. Faptul ca legea pesedista nu le “vede” este o perversitate juridica periculoasa care trebuie inlaturata de urgenta. Iar povestea cu fuga de politie... e iarasi de rasul curcilor.
  • +2 (2 voturi)    
    sesizare din oficiu (Marţi, 17 decembrie 2019, 19:11)

    was [utilizator]

    Daca victima si-a retras plangerea, fapta (tentativa de omor, pentru ca asta este daca cineva injunghiaza alta persoana in piept) tot exista.
    Politia acum trebuie sa se sesizeze din oficiu, nu are nevoie de nici o plangere pentru a ancheta si pentru a deservii justitiei faptasul.
    Dar cum suntem in Romania, UE, aici infractorii si criminalii (fosti sau viitori) sunt menajate.
    Cumva trebuie sa-se termine cu hotia si coruptia si faradelegile astea, infractorii si criminalii trebuie sa plateasca pentru faptele lor, cu sau fara ajutorul politiei.
  • +3 (3 voturi)    
    Judecatori (Marţi, 17 decembrie 2019, 19:18)

    was [utilizator]

    Pentru HotNews:
    Numele acestor judecatori care elibereaza astfel de specimene nu sunt informatii publice?
    Daca sunt, va rog/rugam ca la asemenea articole cat si la cele de importanta mediatica mare (Colectiv) sa numiti pe nume acei judecatori care decid astfel.
  • +1 (1 vot)    
    Pentru ce exista (Marţi, 17 decembrie 2019, 20:06)

    yol [utilizator]

    inspectia judiciara?
    Procurorii au facut apel?