VIDEO Turda, primul oraș din România cu transport în comun exclusiv electric

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 16 decembrie 2019, 11:43 Actualitate | Esenţial


autobuze electrice Turda
Foto: Facebook
Turda a introdus, luni, în circulație 20 de autobuze electrice cumpărate din fonduri europene și a devenit astfel primul oraș din România cu transport în comun exclusiv electric.

A fost înființată și o nouă societate de transport local, Transport Urban Public (TUP, al cărei acționar unic este Consiliul Local).


Primarul orașului Turda, Cristian Matei, a explicat pentru Mediafax că cele 20 de autobuze electrice care compun flota noii societăți au dotări moderne, cu camere de supraveghere video, sistem GPS, rampe speciale pentru persoanele cu dizabilități, aer condiționat, Wi-fi și sistem de e-ticketing.

Cele 20 de autobuze electrice au costat 50,1 milioane de lei (10,6 milioane de euro).

Potrivit primarului, începând cu anul 2020 se vor introduce cardurile electronice care vor fi distribuite gratuit și vor înlocui vechile abonamente.

Cristian Matei a spus că a fost nevoie de înființarea unei noi companii, care să fie subordonată Consiliului Local Turda, deoarece transportul public era asigurat, până acum, de un operator privat.

"S-a realizat un studiu de oportunitate din care a reieșit că, pentru accesarea de fonduri europene, este indicat să fie un operator public de transport în comun în Turda, aparținând municipalității”, a precizat edilul.

Biletele și abonamentele pentru transportul în comun nu vor crește, iar traseele și orarul de circulație vor rămâne aceleași după înființarea noii companii de transport public Turda.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















42016 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Bravo (Luni, 16 decembrie 2019, 11:48)

    marc.andre [utilizator]

    Iata ca se poate!
    • +7 (13 voturi)    
      Autobuzu electric e frauda. Troleibuzul e soluția. (Marţi, 17 decembrie 2019, 5:14)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Autobuzul electric are o baterie enorma, care se încarcă greu fiind ineficienta total iarna, are timp de viața mic și oferă autonomie redusă. Costurile de exploatare sunt uriașe ca și prețul vehiculului în sine.
  • +5 (27 voturi)    
    tichie de margaritar! (Luni, 16 decembrie 2019, 13:02)

    mi_po [utilizator]

    Laudabila initiativa, dar infrastructura orasului este pur si simplu o bomba. Asa strazi proaste rar mai vezi intr-un oras, mai ales si turistic. Treceti cu masina prin Turda si va veti convinde singuri.
    Intrarea in Turda de la Autostrada A3 este o mare rusine: gunoaie, pod rupt de doi ani, proprietati lasate in paragina, o imagine absolut dezolanta. Acum ca au autobuze electrice este super, dar ce sa faca cu ele daca nu au pe unde sa le foloseasca?
    • +9 (13 voturi)    
      subscriu (Luni, 16 decembrie 2019, 13:51)

      florin_petre [utilizator] i-a raspuns lui mi_po

      Subscriu la ce a zis mi_po
      Tot orasul arata ca dupa bombardamentul de la hiroshima, administratie psd-ista plina de firme de casa si nepotisme. Au castigat niste bani europeni si hop-top au autobuze electrice, restul infrastructurii pauza
    • +4 (8 voturi)    
      mai usor cu hate-ul (Luni, 16 decembrie 2019, 14:11)

      TinoVali [utilizator] i-a raspuns lui mi_po

      Este un proiect integrat prin care toata infrastructura orasului este reabilitate - strazi, trotuare, statii de autobuz, piste de bicicleta, si autobuze electrice. Achizitia de autobuze a fost prima finalizata, iar contractulul de lucrari este proaspat semnat de cateva luni - urmeaza sa se implementeze in 24 de luni. Revizitati subiectul in 20 de luni si poate o sa va schimbati si atitudinea.
      • +5 (9 voturi)    
        nu este nici un hate (Luni, 16 decembrie 2019, 20:07)

        mi_po [utilizator] i-a raspuns lui TinoVali

        Din pacate nu am nici o treaba cu hate-ul, este doar o realitate. Treceti cu masina prin Turda spre Cluj si spuneti-mi ca denaturez realitatea. Vedeti cum arata strazile, inclusiv alea care au fost "reabilitate" in anii trecuti. Trec prin Turda foarte des si delasarea din localitate este o mare tristete pt mine.
        O sa fiu primul care va recunoaste peste 20 de luni schimbarea la față a infrastructurii, dar dati-mi voie sa am rețineri mari! Ce nu s-a facut de 30 de ani e greu de crezut ca se va face in 20 de luni, mai ales ca vorbiti de un proiect "proaspat" semnat de cateva .. luni!! Sporuri si sa ne auzim sanatosi!
      • -1 (3 voturi)    
        uite care este treaba (Marţi, 17 decembrie 2019, 9:56)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui TinoVali

        De ce a fost nevoie sa se infiinteze o firma cu ajutorul consiliuluii local pentru transportul in comun??? Cred ca este clar ca acolo se vor duce banii garla, auzi la ei bilete gratuite cu cardul oferit de premarie... Oare cu ce seamana asta??? Pai este faza I din comuna Bucuresti dar bucurestenii stiu deja ca in faza 2 premarita plange ca nu mai are bani la bugetul local... Deci este clar ca in faza 2 la Turda se va ajunge la etapa - avem autobuze, avem/n-avem strazi dar sigur avem falit la bugetul local.

        De aceea tot ce miroase a gratuitate nu are viata prea lunga - fraierii de rand rog a nu se bucura sau intrista prea tare pentru ca dupa faza 2 urmeaza bineinteles faza 3 - ghiciti care este?
  • +7 (7 voturi)    
    da, (Luni, 16 decembrie 2019, 14:50)

    mos ion roata [utilizator]

    dar si a noastra cumpara tramvaie turcesti pe datorie.
    • +1 (9 voturi)    
      aha, deci aia din cluuuj cumpara altfel (Luni, 16 decembrie 2019, 16:06)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Contractul semnat de către Primăria Turda, prin Primarul Cristian Matei, cu SC ANADOLU AUTOMOBIL ROM S.R.L. prevede un număr total de 20 de autobuze electrice.

      Sunt produse in Cehia, insa in ce limba or numara banii si s-o face controlul calitatii?

      Anadolu presupun ca este o firma germana, in zona Clujului
      • +2 (2 voturi)    
        hehe (Marţi, 17 decembrie 2019, 10:16)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Daaaaa

        pare cunoscut modelul = cei de la pesedeu nu sunt prea inventivi - ce pacat pentru ca in felul acesta risca sa ne plictiseasca - pe de alta parte insa DNA-ul poate lua mai usor urma lor.

        Traiasca tradarea!
  • +4 (6 voturi)    
    deh, (Luni, 16 decembrie 2019, 20:35)

    nahir [utilizator]

    dacă aveau și ei niște nepăsători votanți, poate ar fi avut și ei o găbiță fierea pe post de primar care să le aducă toate ciurucurile energofage și poluante din Turcia, precum în București.