Ministrul Mediului spune că e atacat de reprezentanții procesatorilor de lemn pe tema operaționalizării SUMAL, sistemul de urmărire a masei lemnoase

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 18:18 Actualitate | Esenţial


Costel Alexe
Foto: Facebook/ Costel Alexe
Ministrul Mediului, Costel Alexe, a declarat sâmbătă, la Iași, că primește mesaje din partea procesatorilor de lemn, prin care i se transmite că operaționalizarea bazei de date ce va conține informații despre domeniul silvic nu este văzută cu ochi buni, relatează Mediafax.

Ministrul Mediului a declarat, sâmbătă, că reprezentanți ai marilor procesatori îl atacă zilnic pentru că nu doresc operaționalizarea bazei de date care ar urma să cuprindă informații despre trasabilitatea lemnului. Întrebat care este situația defrișărilor de la noi din țară, Costel Alexe a declarat că se lucrează ca baza de date să fie lansată în luna mai.

„Cu siguranță, la momentul la care vorbim se fac defrișări, nu aveau cum să fie stopate într-o lună de zile. (...) Cred că administratorii fondurilor private, tot felul de entități din astea juridice ale marilor procesatori, aproape că mă atacă zilnic, pentru că nu le convine să operaționalizăm cât mai repede SUMAL-ul, care a fost tergiversat trei ani la rând, care în mod normal avea ca dată de operationalizare iulie anul viitor și ne-am propus împreună cu STS să îi dăm drumul în aprilie sau în mai, pentru că din momentul ăla orice cantitate de lemn din păduri, până la operatorul primar, va fi supravegheată. Și avem în curs pentru acest an o procedură prin care să nu mai fim singura țară din Europa care își vinde lemnul pe picior, ci el trebuie să fie vândut în rampă și fasonat”, a declarat Costel Alexe într-o conferință de presă.

Potrivit acestuia, în ultimii trei ani baza de date a fost blocată, iar Gărzile Forestiere au avut atribuțiile diminuate.

„Imaginați-vă că în acești trei ani de guvernare social-democrată, SUMAL-ul a fost efectiv blocat. Era un operator privat care l-a dezvoltat, l-au dus la STS, l-au subfinanțat, au scos hărțile satelitare care îți dădeau alerta privind tăierile, pe care după aia Gărzile Forestiere trebuiau să verifice dacă sunt legale sau ilegale, Inspectorul Pădurii nu a mai funcționat, nu au mai finanțat absolut niciun studiu de cercetare în ceea ce privește tot ceea ce înseamnă dezvoltarea politicilor silvice din România, în 2018 au modificat ordinul de înființare a Gărzilor Forestiere și le-au tăiat atribuțiile de control, astfel că dacă pe dumneavoastră vă prinde sub o formă sau alta cu un camion de lemn aproape că plecați cu el acasă, nu vi-l confiscă nimeni. Atât de mult au știrbit atribuțiile pe care le aveu Gărzile Forestiere”, a explicat ministrul Mediului.

Întrebat dacă a primit amenințări, Alexe a răspuns că el nu, însă sunt alți miniștri care au fost în această situație. „Eu din păcate sau din fericire, spre deosebire de alți colegi din Guvern, nu am primit încă amenințări cu moartea, dar primesc în fiecare zi tot felul de mesaje că direcţia în care merge Ministerul şi vrem să scoatem la suprafaţă tot ce înseamnă trasabilitatea lemnului în România nu este una bună”, a mai declarat Costel Alexe la Iași.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















25789 vizualizari

  • +44 (50 voturi)    
    Simplu (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 18:39)

    Jolly Roger [utilizator]

    Un an fara taieri de mase lemnoase pana la rezolvarea oricaror nelamuriri.
    Cu posibilitate de prelungire pe urmatorii 10!
    • 0 (2 voturi)    
      Simplu (Duminică, 15 decembrie 2019, 8:34)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Dar o buna parte a populatiei (si nu cea mai avuta) se incalzeste cu lemne, problema acestor oameni cum o rezolvi in acest an (si in urmatorii 10 eventual)?
      E clar ca marii procesatori au avantaje prelucrand lemn taiat ilegal (costuri reduse) si ca interesul lor difera de al nostru, dar o interzicere totala a taierilor e totusi o solutie pe care nu o vom vedea niciodata pusa in practica. Mai bine ar baga patrule de jandarmi inarmati prin paduri.
      • +3 (3 voturi)    
        Corect (Duminică, 15 decembrie 2019, 12:13)

        mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        jandarmeria sa patruleze in paduri nu sa gazeze oamenii pasnici.
        • -2 (4 voturi)    
          ministrul asta n-ar trece testul PISA (Duminică, 15 decembrie 2019, 13:05)

          Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

          l-ati auzit vorbind ?
          Ai zice ca e de la PSD. De fapt asta e nivelul natiunii. Au ramas in tara prostii si coruptii.
    • 0 (2 voturi)    
      doar ca (Duminică, 15 decembrie 2019, 9:11)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      sunt oameni in tara asta care traiesc din exploatarea - legala - a padurilor, care lucreaza in fabrici de mobila - de care si romanii au nevoie - care se incalzesc iarna cu lemne! Ii pui "pe liber" pe toti astia?
    • +3 (3 voturi)    
      Nop (Duminică, 15 decembrie 2019, 14:32)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      mai bine s-ar vota inerzicerea exportului de lemn brut (busteni,cherestea.......) materialul lemnos se poate exporta doar finisat (mobila , osb , mdf .........)
      Transportul de busteni sa se poata efectua cu accept (soft) de la ministerul mediului directia silvica si monitorizare online prin gps
  • +33 (33 voturi)    
    sa faca si niste inregistrari... (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 18:41)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    sa faca si niste inregistrari... ca apoi sa stie publicul larg cine sunt.
  • -14 (36 voturi)    
    Sigur ca nu (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 19:12)

    ipolitic [utilizator]

    Taierile ilegale nu pot fi stopate intr-o luna de zile. E nevoie de un pic de timp pentru ca spagile date pesedistilor sa fie redirijate catre PNL. In plus, Garda Forestiera e in convalescenta, nu putem forta lucrurile, trebuie sa-si revina in mod natural. Data de 35 Mai ca termen pentru implementarea supravegherii prin satelit este complet fezabila, din pacate nu se stie inca anul. Dar se lucreaza pe proceduri.
    • -5 (15 voturi)    
      Mare adevar (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 20:24)

      Delicatu [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Exact asta se intampla de 30 de ani!
    • -4 (16 voturi)    
      ipolitic (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 20:34)

      Delicatu [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Cu permisiunea dvs. ... Am distribuit acest mesaj pe Fb..... Cu mentiunea ca a fost preluat.. Dar asta e adevarul absolut! Multumesc DOMNULE pentru mesaj!
    • 0 (4 voturi)    
      Din respect pentru cei care mi-au dat minus (Duminică, 15 decembrie 2019, 10:11)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Chiar sunteti de parere ca asa trebuie sa sune declaratia unui ministru? Seamana cu textul unui ziarist de investigatie, care suparat, constata ca lucrurile sunt vraiste si se fura in continuare. Un ministru decide, actioneaza, corecteaza masurile anterioare-nu se plange de mila ca vai! ce mostenire grea si se fac presiuni asupra lui. Presiuni se fac tot timpul, iar un ministru caruia ii tremura chilotii, sa mearga acasa. Ridicol.
    • +3 (3 voturi)    
      Taierile ilegale (Duminică, 15 decembrie 2019, 11:45)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      pot fi stopate intr-o saptamana! Simplu: declarea starii de urgenta in sectorul silvic, implicarea armatei si inasprirea legislatiei.
  • +8 (10 voturi)    
    Pentru binele Romaniei.... (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 20:53)

    MihaiDumitrescu1 [anonim]

    ... rezistati, domnule ministru ! Campania de salvare a padurilor este cel putin la fel de importanta ca anticoruptia !
  • +17 (17 voturi)    
    Ministrul Iesean (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 21:30)

    florinos [utilizator]

    Ministrul trimis de orasul Iasi la Bucuresti plange ca a fost admonestat de niste smecheri, de ce nu ii reclama la Politie? Cine este ministru la MAI?

    Cand spui ca Ministru ca esti atacat de reprezentanții procesatorilor de lemn pe tema operaționalizării SUMAL este limpede ca acei procesatori lucreaza impotriva legii.

    Ma astept ca PNL si Klaus Werner Iohannis sa isi respecte promisiunea de dinainte de Alegeri si sa dea o lege aspra impotriva exploatarii ilegale de material lemnos.
    • -3 (11 voturi)    
      . (Duminică, 15 decembrie 2019, 1:15)

      Claudiu0908 [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      PRobabil ca PNL asteapta campania electorala de anul viitor ca sa faca ceva util.
  • +5 (5 voturi)    
    Schweighofer-Holzindustrie = monopol la achizitii+ (Duminică, 15 decembrie 2019, 11:11)

    Plagarus [utilizator]

    + control al preturilor. !!
    RO paradisul rumegusului.