Trei apropiați ai Liei Savonea au picat examenul de promovare la Curtea Supremă

de Redacția     HotNews.ro
Joi, 12 decembrie 2019, 21:44 Actualitate | Esenţial


Lia Savonea
Foto: Captura video
​​Trei judecători apropiați ai fostei șefe a CSM, Lia Savonea, au fost respinși la interviul de promovare de la Curtea de Apel la Înalta Curte, secția de contencios administrativ și fiscal. Interviurile au fost susținute la secția de judecători a CSM.

Este vorba despre judecătorii Vasile Bîcu, Alina Ghica și Victor Hortolomei.

Vasile Bîcu este judecător la Curtea de Apel București și este cel care a suspendat decretul președintelui Klaus Iohannis care prelungea mandatul lui Nicolae Ciucă de șef al Statului Major al Armatei. În 2005 când era judecător la Tribunalul București el a fost trimis în judecată de DNA pentru luare de mită și fals în înscrisuri. Trei ani mai târziu el a fost însă achitat definitiv și s-a întors în magistratură.

Alina Ghica este judecătoare la Curtea de Apel București, fostă șefă a CSM, și cea care admis cererea lui Liviu Dragnea de a anula decizia Înaltei Curți privind tragerea la sorți a completurilor de 5 judecatori.

Victor Hortolomei este judecător la Curtea de Apel București și cel care a decis că fostul președinte Traian Băsescu a colaborat cu Securitatea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7964 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    // (Joi, 12 decembrie 2019, 22:05)

    GemstonePig [utilizator]

    Ooooo, bun asa...mutulica Predoiu tace si face, taie radacinile pana o lasa pe madam savonea singura in bataia vantului
  • +23 (25 voturi)    
    Hmm (Joi, 12 decembrie 2019, 22:21)

    Tony_K [utilizator]

    Numai otravuri. Corupti pana in maduva, urati la fata si la suflet sunt crema justitiei.
  • +19 (23 voturi)    
    Ae maninca... (Joi, 12 decembrie 2019, 22:25)

    Stef_and [utilizator]

    Judecatorii astia s-ar inghiti unul pe altul.
    O turma de zerouri aliniate politic.
    Si astia fac Justitia. Hahahaha
  • +16 (24 voturi)    
    Si ea? (Joi, 12 decembrie 2019, 22:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    nici Savonea nu e mai breaza. E o incompetenta inconjurata de incompetenti ca si ea, dar si o corupta notorie, inhaitată cu toti infractorii, un gunoi al sistemului juridic de la noi.
    • -2 (2 voturi)    
      Cred că nu ați înțeles nimic (Vineri, 13 decembrie 2019, 10:02)

      BogdanFV1 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cred că v-ați oprit la primele trei rânduri din titlul articolului :)

      Deci, din articol aflăm că Secția pt. judecători a CSM, din care face parte dna Lia Savonea, președintele în funcție al CSM, a picat trei judecători care, potrivit Hotnews, sunt apropiați ai Liei Savonea.
      Ce dovadă mai mare de obiectivitate din partea membrilor secției și a dnei Lia Savonea mai doriți?? Nu e tare? Mie mi se pare o știre pozitivă despre dna Savonea.
      Cine să vă mai înțeleagă?! Urâți, dar măcar urâți cu temei :)
      • -1 (1 vot)    
        Iti bati capul (Vineri, 13 decembrie 2019, 12:47)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui BogdanFV1

        Iti bati capul de pomana. Unii sunt chiar imbecili.
  • 0 (4 voturi)    
    deci (Vineri, 13 decembrie 2019, 8:47)

    codrean [utilizator]

    Interesant punct de vedere. Apreciem judecatorii - care raspund doar in fata propriei constiinte - dupa o decizie luata intr-o anumita speta ? Chestia cu Basescu chiar ca mi se pare de tot rasul (plansul?)...
  • -6 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 13 decembrie 2019, 8:48)

    [anonim]