Adrian Năstase, Miron Mitrea, Adrian Severin și Dan Voiculescu au rămas fără decorații. Iohannis a semnat decretele - lista completă

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 11 decembrie 2019, 16:35 Actualitate | Esenţial


Adrian Nastase
Foto: Hotnews
Președintele Klaus Iohannis a semnat miercuri decretele privind retragerea decorațiilor acordate unor persoane care au fost condamnate, printre care Adrian Năstase, Miron Mitrea, Adrian Severin, Dan Voiculescu, Emilian Cuteanu și Gheorghe Mencinicopschi. Decizia a fost luată după ce fostul premier Adrian Năstase, condamnat pentru fapte de corupție, a fost invitat la recepția de la Palatul Cotroceni, dedicată Zilei Naționale, gest care a stârnit un val de critici. Președintele a anunțat marți că va retrage decorațiile pentru toți cei care au suferit condamnări penale.
Lista completă a decorațiilor retrase, publicată de Administrația Prezidențială:

Astfel, în temeiul prevederilor art.100 din Constituția României, republicată, ale art.17 din Ordonanța de Urgenţă a Guvernului nr.11/1998 pentru reinstituirea Ordinului Naţional „Steaua României”, aprobată prin Legea nr.77/1999, precum şi ale art.51 lit. a din Legea nr.29/2000 privind sistemul național de decorații al României, republicată, i-a fost retras:
  • Ordinul Național „Steaua României” în grad de Mare Cruce, conferit prin Decretul nr. 960 din 28 noiembrie 2002, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 865 din 29 noiembrie 2002, lui Adrian Năstase;
  • Ordinul Național „Steaua României” în grad de Cavaler, conferit prin Decretul nr.1099 din 10 decembrie 2004, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1178 din 13 decembrie 2004, lui Bucur Gheorghe;
  • Ordinul Național „Steaua României” în grad de Cavaler, conferit prin Decretul nr. 961 din 28 noiembrie 2002, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 865 din 29 noiembrie 2002, lui Mitrea Miron Tudor;
  • Ordinul Național „Steaua României” în grad de Cavaler, conferit prin Decretul nr.1095 din 10 decembrie 2004, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1177 din 13 decembrie 2004, lui Mucea Dorinel Mihai.
De asemenea, în temeiul prevederilor art.100 din Constituția României, republicată, ale art. 51 lit. a din Legea nr.29/2000 privind sistemul național de decorații al României, republicată, precum și ale Ordonanței de Urgență a Guvernului României nr. 105/2000 privind reinstituirea Ordinului, Crucii şi Medaliei Naţionale „Serviciul Credincios”, aprobată prin Legea nr. 543/2001, cu modificările ulterioare, i-a fost retras:
  • Ordinul Național „Serviciul Credincios” în grad de Cavaler, conferit prin Decretul nr. 556 din 1 decembrie 2000, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 673 din 18 decembrie 2000, lui Mencinicopschi Gheorghe;
  • Ordinul Național „Serviciul Credincios” în grad de Cavaler, conferit prin Decretul nr. 1086 din 10 decembrie 2004, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1177 din 13 decembrie 2004, lui Cutean Emilian;
  • Ordinul Național „Serviciul Credincios” în grad de Cavaler, conferit prin Decretul nr. 630 din 5 iulie 2002, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 499 din 11 iulie 2002, lui Severin Adrian;
  • Ordinul Național „Serviciul Credincios” în grad de Cavaler, conferit prin Decretul nr. 991 din 29 noiembrie 2002, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 911 din 14 decembrie 2002, lui Voiculescu Dan;
  • Ordinul Național „Serviciul Credincios” în grad de Cavaler, conferit prin Decretul nr. 555 din 1 decembrie 2000, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 670 din 16 decembrie 2000, lui Manţog Ionel.
Totodată, în temeiul prevederilor art.100 din Constituția României, republicată, ale art.51 lit. a din Legea nr.29/2000 privind sistemul național de decorații al României, republicată, precum și ale Ordonanței de Urgență a Guvernului nr.104/2000 privind reinstituirea Ordinului şi Medaliei Naționale „Pentru Merit”, aprobată prin Legea nr.542/2001, cu modificările ulterioare, i-a fost retras:
  • Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de Cavaler, conferit prin Decretul nr.958 din 8 decembrie 2011, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 883 din 14 decembrie 2011, lui Muntean Mircia;
  • Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de Cavaler, conferit prin Decretul nr. 1089 din 10 decembrie 2004, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1177 din 13 decembrie 2004, lui Anghel Gh. Cristian;
  • Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de Cavaler, conferit prin Decretul nr. 1086 din 10 decembrie 2004, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1177 din 13 decembrie 2004, Irinei Jianu.
Decizia președintelui vine în contextul scandalului legat de invitarea fostului premier Adrian Năstase, condamnat de două ori la închisoare cu executare pentru fapte de corupție, la recepția de Ziua Națională de la Cotroceni.
    Președinția a transmis că invitarea lui Năstase s-a făcut ”conform legii”, în ”calitate de decorat cu Ordinul Național Steaua României în grad de Mare Cruce”.
      Adrian Năstase a fost decorat în 2002, când era prim-ministru, de către președintele de atunci Ion Iliescu. Năstase a primit Ordinul Naţional "Steaua României“ în grad de Mare Cruce "pentru întreaga activitate pusă în slujba promovării şi dezvoltării României, pentru competenţa şi abnegaţia dovedite în actul guvernării".






      Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















      17696 vizualizari

      • +46 (54 voturi)    
        ar trebui sa (Miercuri, 11 decembrie 2019, 16:39)

        mos ion roata [utilizator]

        nu li le mai spuna domnul...mai potrivit este infractorul....
        • +34 (38 voturi)    
          Aoleu, (Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:04)

          Jar [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

          mama,si Dan Voiculescu?
          Doamne,cati nerusinati ai lasat in poporul asta!
          • +19 (33 voturi)    
            Si Ilie Năstase are condamnare și decorație! (Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:19)

            simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Jar

            Citat: "Președintele a anunțat marți că va retrage decorațiile pentru toți cei care au suferit condamnări penale."

            Iohannis este obligat acum sa retragă decorația și lui Ilie Năstase.
            • +2 (2 voturi)    
              si a lui Gica Popescu (Joi, 12 decembrie 2019, 10:57)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

              si el a facut puscarie.
          • +27 (31 voturi)    
            Varanul are de restituit banii Crescent (Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:26)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jar

            Iar Bombo Prea Sinucisul comisioanele privatizărilor
            • -21 (35 voturi)    
              da (Miercuri, 11 decembrie 2019, 18:24)

              irma [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              si alea 6 case ar trebui restituite cumva nu ?
              • +15 (21 voturi)    
                Nu nu intelegi ce inseamna Penal, asa-i? (Miercuri, 11 decembrie 2019, 19:14)

                Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui irma

                Eu nu ma mir, iti atrag doar atentia, ca te vad pierdut!!!
                • -11 (15 voturi)    
                  exact (Miercuri, 11 decembrie 2019, 22:43)

                  irma [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

                  "penal" nu exista..exista condamnat sau nu atat :)
                  • +16 (18 voturi)    
                    Penal nu exista in mintea psdeilor (Joi, 12 decembrie 2019, 0:21)

                    Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui irma

                    Toata Golaneala si Furtul practicate de ei is starea de normalitate in PSD. Dar, am intrebat si eu, nu ca as fi avut mari expectations sau ca as fi dat cu parul!!!
          • +10 (10 voturi)    
            Chiar si severin? (Miercuri, 11 decembrie 2019, 21:22)

            mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui Jar

            Nu se poate asa ceva! Sa i se ia medalia pentru „Serviciul Credincios”? hahaha! Ce gluma penibila! Om mai credincios si dedicat tarisoarei sale nu se egzista bre!
        • +33 (33 voturi)    
          De acorrd ! (Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:05)

          danmarian [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

          Hoti dovediti si condamnati numai Domni nu pot fi ! Lichele de tip Nastase si altii trebue MARGINALIZATI - Sa nu-i mai vedem prin ziare, televizoare si .... pe nicaieri. Mars la gunoi borfasilor !
        • +27 (27 voturi)    
          Cu astfel de... (Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:09)

          grongobar [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

          ..."decorati" parca e mai onorabil sa nu ai vreun Ordin National... Si cine stie cate lepre din astea mai sunt si nu le stim...
        • -19 (25 voturi)    
          cui (Miercuri, 11 decembrie 2019, 18:26)

          irma [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

          cui? lui werner? da..corect...dupa toate dosarele "curate" de la Alba Iulia
      • +22 (26 voturi)    
        normalizare (Miercuri, 11 decembrie 2019, 16:59)

        0daconcept [utilizator]

        Poporul roman merita aceste decoratii pt.dorinta de asociere cu tarile civilizate europene avand aceeasi cultura si viziune.Conjunctural au fost acesti oameni care in loc sa fie mandri de onoarea de a reprezenta cetatenii Romaniei au profitat de pozitile in care au fost alesi de romani si au devenit PENALI. Nu este meritul lor ca Romania este azi acolo unde este .Ei au meritul negativ ca Romania este asa cum este.Legea care permite retragerea decoratilor este una excelenta si actiunea presedintelui corecta Sa speram ca vor veni si alte corectii dupa acesti 30 de ani de pustiire a tarii (cca.11milioane de romani emigrati si parte mare din celelalte resurse instrainate)
        • +13 (15 voturi)    
          erata (Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:24)

          Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui 0daconcept

          romanii au castigat cel mai putin, mai degraba nimic, atunci cand resursele au fost pe mana romanilor!
          tragic, dar adevarat!
          • +4 (4 voturi)    
            consens (Joi, 12 decembrie 2019, 1:05)

            0daconcept [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

            Este adevarat dar aceste resurse trebuiau sa aduca un profit realist romanilor in urma "instrainarii"lor
            ""Decoratii"" au negociat in interesul propriu.
      • +2 (12 voturi)    
        da cu mucea ce a avut? (Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:35)

        Francisc 1 [utilizator]

        .
      • +27 (27 voturi)    
        azi, pe o televiziune (Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:37)

        Antenistontel [utilizator]

        ilie nastase a mai dovedit (a cata oara?) ca este de-a dreptul prost!
        • +16 (16 voturi)    
          Cei 7 ani de acasă (Miercuri, 11 decembrie 2019, 21:03)

          Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

          Ca să fim sinceri 100%, Iliuță Năstase a dovedit că nu este în măsură a-și depăși umila condiție de neam-prost irecuperabil.
      • +27 (27 voturi)    
        Dar averile, cand cand? (Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:42)

        dandra [utilizator]

        Li se rupe lor fularul ca au ramas fara decoratii.

        Sa li se conviste toate averile dobandite ilicit si puse numele membrilor de familie si a altor dubiosi.
      • +17 (21 voturi)    
        imi cer scuze dar ... (Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:47)

        gica_ultra [utilizator]

        cina naiba sunt Emilian Cuteanu și Gheorghe Mencinicopschi ? nu am auzit nimic de ei .... au adus Romaniei niste servicii exceptionale sau doar psd-ului ....
        • -2 (2 voturi)    
          Nu stii cine e Gheorghe Mencinicopschi? (Joi, 12 decembrie 2019, 9:40)

          strutul [utilizator] i-a raspuns lui gica_ultra

          Gheorghe Mencinicopschi (n. 1 mai 1949, comuna Domnești, județul Argeș) este un biolog, biochimist și cercetător român, fost director al Institutului de Cercetări Alimentare, o personalitate activă din domeniul alimentației din România.
          • +1 (1 vot)    
            si un complice al lui Voiculescu (Joi, 12 decembrie 2019, 14:11)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui strutul

            in afacerea ICA.
            Fie vorba intre noi, "personalitatea" a devenit activa doar dupa ce a primit spatiu pe A3.
            Am facut greseala sa-i cumpar o carte. Jurnalism de formula AS, nu carte scrisa de un cercetator!
        • -3 (5 voturi)    
          Esti un incult (Joi, 12 decembrie 2019, 9:42)

          strutul [utilizator] i-a raspuns lui gica_ultra

          Credeam ca esti ironic, dar cand l-ai pus in aceeasi fraza pe Cuteanu si Mencinicopschi, mi-am dat seama ca esti un incult. Tu si cei care ati dat ++++
      • +28 (34 voturi)    
        E doliu la a3, (Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:49)

        Mihai Duculet [anonim]

        caci nu mai are loc de veci dom' profesor...Abia astept latraturile...
        • -13 (17 voturi)    
          da (Miercuri, 11 decembrie 2019, 18:25)

          irma [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Duculet

          exact despre asta era vorba...ati inteles tot ce trebuia :)
      • +9 (9 voturi)    
        De ce? (Miercuri, 11 decembrie 2019, 19:21)

        Sthelian [utilizator]

        De ce i-au trebuit peste 5 ani sa faca asta?
        Trebuia s-o faca de cind a intrat in paine.
        E o chestie de normalitate si MORALITATE,
        Iar cel ce e responsabil, cu tinerea evidentei trebuie si el destituit, pe motiv ca nu si-a facut treaba.
        Nu e treaba presedintelui sa stie lista decoratilor neamului (si-asa sunt foarte multi), mai ales ca multi nu-s decorati de el.
        • +6 (6 voturi)    
          Pt ca guvern psd (Miercuri, 11 decembrie 2019, 21:22)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

          Daca ii lua ouale lui El Insusi, nu mai aveau psdeii ce sa numere!!!
          • -12 (12 voturi)    
            da (Miercuri, 11 decembrie 2019, 22:44)

            irma [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

            sau casele lui werner sau boagiu sau basescu
            • +12 (12 voturi)    
              Bai, lasa-ma cu casele astora (Joi, 12 decembrie 2019, 0:33)

              Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui irma

              Ca in cocioabe, prin comparative cu ce au Baronii PSD!!!
      • +5 (7 voturi)    
        dar rai sunteti... (Miercuri, 11 decembrie 2019, 20:43)

        ..13 [utilizator]

        Nu aveti nici un pic de intelegere pentru oamenii astia care nu numai ca au condamnari dar trebe sa dea si decoratia inapoi si poate sa urmeze si plateaqasca, pana la urma si prejudiciile constate de catre instante...

        Rai dar prea buni sunteti oameni buni!
        Nu mai poti sa te intristezi in ziua de astazi de marile suparari ale oamenilor astora decorati odata si comdamnati ulterior...Mare pacat...

        PS
        Oare cate minusuri o sa imi iau???
        astept feedback-ul
        • +7 (7 voturi)    
          Nu au de dat inapoi... (Joi, 12 decembrie 2019, 1:31)

          Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          ...dar pierd locul de veci dat de municipalitate in sector special, inmormintarea cu onoruri militare, garda de onoare militara si salvele macar de pusca...
      • +5 (5 voturi)    
        Mai vroiau si decorati... (Joi, 12 decembrie 2019, 2:41)

        Alex735 [utilizator]

        Dupa cum "toata lumea stie", prostia si fudulia sunt "Business Partners" asa si cu Nastase si Steaua Romaniei: "Vai Steaua".. care-a rasarit...
      • +2 (6 voturi)    
        Dubla masura (Joi, 12 decembrie 2019, 9:05)

        CipCC [utilizator]

        In primul rand Iohannis a declarat ca va lua toate decoratiile iar eu vad ca a facut cateva exceptii ex lui Gica Popescu!
        Nu sunt eu cel care sa judec cat de rau sau bun a fost Gica Popescu, din punctul meu de vedere a fost un fotbalist foarte bun!
        Ce ma deranjeaza este faptul ca s-au facut aceste exceptii si asta spune multe!
        Am votat cu Iohannis dar aici greseste pentru ca prin exceptiile facute demonstreaza ca nu ne vindecam si nu mergem in directia corecta! Adica i se ia lui Adrian Nastase, fost PSD ist, pentru a demonstra o pozitie de forta dar pentru ca Gica Popescu este foarte iubit de populatie se face o exceptie! De ce?
      • 0 (8 voturi)    
        Se mai arata inca odata ranchiuna si (Joi, 12 decembrie 2019, 9:20)

        xrogo [utilizator]

        prostia lui Johann, la unii retrage medaliile, la altii nu, c-asa vrea muschii sai, vai de capul lui de neamt ipocrit si dusmanos!
        • +3 (5 voturi)    
          Corect (Joi, 12 decembrie 2019, 9:52)

          CipCC [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Ai dreptate, nici mie nu mi se pare in regula!
      • -1 (3 voturi)    
        Berlusconi (Joi, 12 decembrie 2019, 9:44)

        strutul [utilizator]

        Pe cand si Berlusconi?
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Joi, 12 decembrie 2019, 11:22)

        unins [utilizator]

        Pare "Lediunea infractorilor"