Iohannis retrage decorațiile tuturor condamnaților penal: Am început procedura / Decizia, luată după controversele privind prezența lui Adrian Năstase la recepția de la Cotroceni

de MH     HotNews.ro
Marţi, 10 decembrie 2019, 13:44 Actualitate | Esenţial


Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a anunțat marți că a decis să retragă decorațiile tuturor peroanelor care au condamnări penale și că a început efactiv această procedură. El a făcut aceste precizări după ce a fost întrebat dacă îi va retrage distincția lui Adrian Năstase, care a participat la recepția de 1 Decembrie de la Cotroceni.
Iohannis a spus că a decis să îi retragă distincția lui Adrian Năstase, dar și celorlalte persoane condamnate penal și decorate.

"Am decis să retrag toate decorațiile tuturor celor care au condamnări penale și care se încadrează în prevederile legii care prevede procedură de retragere a ordinelor naționale. Am demarat această procedură și sper că va fi finalizată în foarte scurt timp", a declarat Iohannis, întrebat dacă îi va retrage decorația lui Adrian Năstase.

Fostul premier Adrian Nastase, condamnat de două ori la închisoare cu executare pentru fapte de corupție, a fost invitat de Administrația Prezidențială la recepția oferită la Cotroceni de Ziua Națională.

Președinția a transmis că invitarea lui Năstase s-a făcut ”conform legii”, în ”calitate de decorat cu Ordinul Național Steaua României în grad de Mare Cruce”.

Adrian Năstase a fost decorat în 2002, când era prim-ministru, de către președintele de atunci Ion Iliescu. Năstase a primit Ordinul Naţional "Steaua României“ în grad de Mare Cruce "pentru întreaga activitate pusă în slujba promovării şi dezvoltării României, pentru competenţa şi abnegaţia dovedite în actul guvernării".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















16415 vizualizari

  • +37 (39 voturi)    
    foarte bine ... (Marţi, 10 decembrie 2019, 13:56)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    foarte bine ...
    • -28 (40 voturi)    
      suntem parveniti (Marţi, 10 decembrie 2019, 14:56)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Si cand o sa vina ceilalti la putere o sa gaseasca scuze ca sa retraga tuturor decoratilor pnlisti. Suntem foarte stricati moral.
      • +25 (29 voturi)    
        Se pare ca n-ai inteles. (Marţi, 10 decembrie 2019, 15:08)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Mai citeste o data articolul.
        • -9 (17 voturi)    
          atat va duce capul (Marţi, 10 decembrie 2019, 16:00)

          numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          sa atacati cu lozinci de 2 lei. Mai treci pe la scoala, ia o carte de logica elementara, spala-te pe fata cu apa rece si hai inapoi.
          • +2 (4 voturi)    
            Ivane, pashli in Siberia (Marţi, 10 decembrie 2019, 18:22)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

            Pufaika e gratis acolo!!!
        • -10 (18 voturi)    
          se pare ca nu intelegi nimic (Marţi, 10 decembrie 2019, 16:26)

          numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          daca nu ti se spune pe facebook ce sa crezi
      • +11 (11 voturi)    
        Ce bine ca recunosti (Marţi, 10 decembrie 2019, 17:18)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        ca sunteti stricati moral!!!!
  • +39 (41 voturi)    
    Ceva NORMAL. (Marţi, 10 decembrie 2019, 14:07)

    sipu [utilizator]

    La acordare ar trebui sa se puna in vedere ca la o eventuala condamnare decoratia se pierde (adica devine NULA) si va fii returmata emitentului
    PS” MULTE lucruri ANORMALE ar trebui sa devina NORMALE
    PS 2” Exemplu . Magistratii de ce au pensi speciale !!!? Au salarii foarte mari. Din contra, daca sunt prinsi cu magarii ar trebui sa li se faca pensia la nivelul VENIT MINIM GARANTAT.Si asa ii mai responsabilizezi
    • -7 (13 voturi)    
      Hehehe, "magistratii" (Marţi, 10 decembrie 2019, 15:45)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      "Magistratii de ce au pensi speciale !!!? Au salarii foarte mari. Din contra, daca sunt prinsi cu magarii ar trebui sa li se faca pensia la nivelul VENIT MINIM GARANTAT."

      ==========================

      Pai, magistratii controleaza tot, prietene. D'aia nu se ia nimeni de ei, d'aia nu mai au curaj nici macar sa faca legi care sa-i atinga pe magistrati fie si cu o pana. Organul lor de control NU e in Romania, stai linistit. Ei sunt "independenti" de tot ce inseamna romani si Romania, dar stau frumusel pe coada lor sau dau frumos din ea in conformitate cu c erintele stapanirii.

      Candva, nu in mult timp, se vor scrie carti despre neocolonialismul controlat prin "justitia independenta". Ca si dupa perioada Inchizitiei, toti, toate structurile care au hranit monstrul se vor minuna de cat rau a facut, dar nimeni nu va avea nicio vina, nicio responsabilitate. Daca va mai exista o Romanika, bineinteles.
      • +9 (15 voturi)    
        Oare ? (Marţi, 10 decembrie 2019, 17:19)

        danmarian [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ai inteles "ceva " din problema ? Pai cum poate un PUNGAS ca A. Nastase sa -si mentina cea mai inalta decoratie a Romaniei ? Si asa a scapat foarte ieftin cu cele cateva luni de puscarie la cate milioane a furat !? Si cati ca el ? Lasati "latratul la luna" si sprijinirea marilor pungasi ! Un Nastase si cei ca el trebue sa inteleaga ca sunt - si vor ramane - niste pungasi imbogatiti prin FURT ! Nu-imai cainati si nu-i mai sprijiniti ! Pugasii raman pungasi pana la moarte ! Vor fura, minti si infaptui ori ce faraldelege - indiferent cand si in ce conditii ! Vedeti la cei scosi din puscarii recent cum isi continua "activitatile" .... Deci ? Masura este buna pentru acesti politicieni corupti - dar ... decorati tot pe linie de partid !! Smulgeti decoratiile devenite inutile de pe piepturi de BORFASI !
      • +2 (4 voturi)    
        articolul nu are legatura cu magistratii (Marţi, 10 decembrie 2019, 19:44)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        dar tie iti place sa
        = = = = = =
        Ai descoperit mersul pe jos! felicitari.
  • +29 (33 voturi)    
    De 5 ani... (Marţi, 10 decembrie 2019, 14:09)

    modream [utilizator]

    ..cred că si-ar fi putut face timp si mai repede...
  • -16 (30 voturi)    
    ce se schimba daca li se retrage decoratia? (Marţi, 10 decembrie 2019, 14:15)

    dessik [utilizator]

    Nu vor mai fi invitati la receptie de 1 dec, si nu vor mai fi inmormantati cu onoruri militare?

    Mai e ceva?
    • +26 (26 voturi)    
      Esti naiv sau ce? (Marţi, 10 decembrie 2019, 14:35)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      Sunt si drepturi banesti suplimentare.
    • +6 (6 voturi)    
      da, pentru niste parveniti ca Nastase si altii (Marţi, 10 decembrie 2019, 19:45)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      invitatiile si ingropaciunea aia chiar conteaza.
  • -23 (29 voturi)    
    Unii mai pot fi utili tarii. Nu exista reabilitare (Marţi, 10 decembrie 2019, 14:19)

    D-or [utilizator]

    - Executarea pedepsei nu echivaleaza cu stergerea vinovatiei?

    Acum, nu se pot da decizii si pedepse otova, colective, aplicate tuturor.
    Poate exista si exceptii, oameni valorosi, care pot fi inca utili tarii prin cunostintele si relatiile acumulate in timp.
    • +16 (18 voturi)    
      Pft (Marţi, 10 decembrie 2019, 14:49)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Sampania de 1 decembrie si remuneratia suplimentara ii impiedica cumva sa fie "utili" tarii?
      Daca vor fi la fel de "utili" tarii prin metodele ilegale din trecut, mai bine lipsa.
    • +17 (17 voturi)    
      .... pot sa fie utili ...... (Marţi, 10 decembrie 2019, 14:54)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Pot sa fie utili (daca vor) dar nu si decorati. Posesorii de decoratii trebuie sa fie IREPROSABILI, ei trebuie sa constituie un corp de elita si exemplu pentru restul societatii intr-o tara normala. Faptul ca au executat pedeapsa nu sterge vinovatia, este numai o justa echilibrare si mesaj la nivelul societatii ("dupa fapta si rasplata"). Cati condamnati cunosti in Legiunea de Onoare (de exemplu) ?
  • -17 (25 voturi)    
    Oare cum s-a procedat la veteranii de razboi (Marţi, 10 decembrie 2019, 14:33)

    D-or [utilizator]

    Un soldat decorat in prima parte a razboiului, cind eram aliati cu nemtii, si-a pierdut decoratia in momentul in care am devenit aliati cu rusii?

    Oricum, m-am bucurat cind i-au fost retrase ordinele pastorului Tokes. Pentru ca ulterior a dovedit ca nu le-a meritat niciodata, nici in momentul decorarii.

    Dar care e situatia unuia care a meritat decoratia in momentul decorarii, dar s-a dezonorat dupa aceea?
    • +12 (20 voturi)    
      Soldatul (Marţi, 10 decembrie 2019, 14:52)

      dickins [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      tau din primul razboi mondial era un hot penal? Daca da, atunci ii luam si lui medalia.
      • -4 (10 voturi)    
        Era taran si a murit la Marasesti (Marţi, 10 decembrie 2019, 15:32)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui dickins

        Fiul lui a luptat la Stalingrad.
      • +8 (8 voturi)    
        E vorba numai de decoratile (Marţi, 10 decembrie 2019, 15:42)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui dickins

        civile ,,Steaua Romaniei" sau ,,Servicul Credincios" .
        ,,Virtutea Militara" nu se poate retrage pe caz de infractiuni economice in civilie.
        ,,Virtutea Militara " se poate retrage numai pentru ,,Inalta Tradare", parca.
    • +16 (18 voturi)    
      Decoratia e conditionata (Marţi, 10 decembrie 2019, 14:54)

      vladm9 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      A detinut decoratia pana in momentul in care s-a dezonorat.
      • +8 (8 voturi)    
        Depinde de ,,dezonoare" (Marţi, 10 decembrie 2019, 15:47)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui vladm9

        Nu se poate retrage ,,Virtutea Militara" pentru un fost soldat, si care dupa aia a furat o gaina. Asta nu inseamna ca nu o sa stea la Puscarie.
        Dar stai la Puscarie cu Decoratia pe Piept !.
        E un avantaj totusi ! :-)
      • 0 (8 voturi)    
        Da, unde-i lege nu-i tocmeala. Fara suparare (Marţi, 10 decembrie 2019, 15:58)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui vladm9

        Asa e, asa scria in lege si la momentul acordarii.
        • +2 (4 voturi)    
          numai ca soldatul cu Virtutea Militara (Marţi, 10 decembrie 2019, 20:08)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          nu poate sa lupte dezerteze si lupte impotriva statului roman.
          Sau ma rog, poate, dar atunci va primi medalia sub forma de plumb.
          Ar fi fost ideal ca si in cazul politicienilor de tipul Nastase sa fie la fel. Hai sa zicem ca lor le faceam glontul de plumbisor-burbbery sa nu ii jeneze la caracter.
    • +17 (17 voturi)    
      ... le cam amesteci ..... (Marţi, 10 decembrie 2019, 15:05)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Decoratiile de razboi sunt diferite de cele din timp de pace. Evident ca pentru bravura in timp de razboi decoratiile trebuie sa ramana valabile pentru ca si-au pus viata in pericol pentru ce numim Romania. Nu are rost sa mai comentam porcariile facute de comunisti. Pentru decoratiile din timp de pace onorabilitatea trebuie sa ramana intacta pe intreaga durata a vietii ca evidenta conditie de apartenenta la elita reprezentata de corpul celor decorati. Condamnarea anuleaza evident meritele eventuale de la momentul decorarii.
    • +3 (5 voturi)    
      esti constient ca nu au legatura? (Marţi, 10 decembrie 2019, 20:04)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Razboaiele, aliantele si alte chestii cu Adrian Nastase si alti ciocoi?
      Ce spui tu e despre ordine militare si da, si acolo pot fi luate inapoi. De exemplu daca medaliatul dezerteaza la inamic si lupta impotriva tarii.
      Nastase , in calitate de PM, exact asta a facut.
  • -1 (13 voturi)    
    Dar Emil Constantinescu care a renuntat la Bucovin (Marţi, 10 decembrie 2019, 15:29)

    D-or [utilizator]

    si la Odessa, merita sa fie invitat de 1 Decembrie?

    L-am auzit chiar eu la radio cind a spus ca Romania nu merita despagubiri dupa razboiul din Iugoslavia, ca nu a respectat embargoul, ca s-ar fi facut contrabanda cu produse petroliere.

    O fi avind si el ceva decoratii nationale sau academice.
    • +3 (3 voturi)    
      Gogule, nu stiu cine e Bucovin? (Marţi, 10 decembrie 2019, 20:19)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Dar chiar nu inteleg cum a renuntat Emil Constantinescu la Odessa?
      A fost a lui? i-a lasat-o bunicasu mostenire?
      Lamureste-ma, in afara de ocupatia romana din al doilea razboi cand a fost Odessa pamant romanesc/ molldovenesc/vlah etc?
      si ref razboiul din fosta Iugoslavie, care-i poanta?
  • -8 (14 voturi)    
    Diversiune de 2 bani (Marţi, 10 decembrie 2019, 16:35)

    floriniulian [utilizator]

    Ne asteptam sa ne spuna ca lucreaza la retragerea aberatiilor de pensii speciale care delapideaza bugetul acestei tari si compromit viitorul acestei tari.

    Un presedinte total inutil aservit statului mafiot.

    Taie frunze la caani pentru ca nu are voie sa abordeze subiectele importante din societatea celor car muncesc si platesc taxe.
  • -6 (10 voturi)    
    vechiul banc colosal (Marţi, 10 decembrie 2019, 16:37)

    alex562 [utilizator]

    ... diferenta intre lucru manual si cel adevarat? ... DOAR IMAGINEA
  • +1 (1 vot)    
    Și lui Firea ar trebui retrasă decorația. (Marţi, 10 decembrie 2019, 17:28)

    asavreau [utilizator]

    Pentru comportament inadecvat.Vulgar.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce se mai activeaza pastacii (Marţi, 10 decembrie 2019, 18:23)

    Dalinar [utilizator]

    Cand vine vorba de condamnati si condamnari penale. Ia mergeti de-I numarati ouale lui El Insusi, ca tot vine vremea colindelor. Bagati-o p'aia cu Ouale Dalbe!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Nastase are propria echipa de nostalgici (Marţi, 10 decembrie 2019, 21:21)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      D-astia mai burbbery, asa.