Ionel Arsene, acuzat de ministrul Transporturilor că a dat unor apropiați contracte de 81 de milioane de euro, face public numărul de telefon al acestuia: Dacă vreți să îi urați de sănătate

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 20:16 Actualitate | Esenţial


Ionel Arsene
Foto: Facebook/ Ionel Arsene
"Baronul" PSD de Neamț Ionel Arsene îi face public numărul de telefon al ministrului Transporturilor, Lucian Bode, pentru cei care "vor să îi ureze sănătate", după ce ministrul l-a acuzat că ar fi atribuit unor apropiați contracte fără licitație în valoare de 81 de milioane de euro. "Așa vor ei să conducă țara, cu dosare penale și cătușe!", a scris Arsene pe Facebook.

Ministrul Transporturilor, Lucian Bode, a anunțat sâmbătă că după o primă etapă de control au fost descoperite nereguli grave la Direcția de Drumuri Iași din subordinea CNAIR, iar situația nu ar fi singulară la nivel național. El a vorbit despre contracte de 81 de milioane de euro date fără licitație, spunând că "a apus vremea firmelor de casă" ale baronului PSD de Neamț Ionel Arsene, președinte al Consiliului Județean.

Liderul PSD Neamț, Ionel Arsene, a reacționat pe Facebook spunând că "fostul șef al PDL Sălaj, vopsit acum în ministru liberal al transporturilor, și-a ascuțit ghearele și dinții și mușcă din drumul de la Bicaz".

"Frustrat de dimensiunea investițiilor guvernului PSD în infrastructura județului Neamț, portocaliul Bode face ce a învățat de la primul său stăpân, Băsescu: mușcă și distruge! De la înălțimea funcției sale, pitbull-ul Bode s-a aruncat asupra drumurilor din Neamț. Într-un comunicat al ministerului (care îi preia și declarațiile, așa cum se cuvine într-un comunicat feudal), se arată că auditurile începute de minister au descoperit nereguli la „contractul de achiziție publică de proiectare, asistență tehnică și execuție de lucrări pentru punerea în siguranță a obiectivelor de pe DN 15 km 242+200 – km 286+250 (zona Bicaz)”. De la București, pitbull-ul a descoperit un drum în neregulă! Din toată țara ...tocmai la Neamț!", susține Arsene.

El acuză că "scopul acestor băieți instalați la Palatul Victoria este perfid" și că "așa vor ei să conducă țara, cu dosare penale și cătușe".

Ionel Arsene îi "somează" "pe acești derbedei ai politicii" să nu fure banii Neamțului și face public numărul de telefon al ministrului Transporturilor: "Dacă vreți să îi urați de sănătate dlui Lucian Bode, acesta este telefonul său. E un ministru transparent, nu-i așa?". Mesajul este însoțit de o fotografie a ministrului Lucian Bode, pe care este scris numărul de telefon al acestuia.

Și fostul ministru PSD al Transporturilor Răzvan Cuc a reacționat pe Facebook după anunțul lui Bode, pe care îl numește "ministru decorativ". Cuc susține că "absolut toate" proiectele de infrastructură sunt blocate în minister și că majoritatea plăților sunt blocate sau foarte mult întârziate.

"Măi băieți ieșiți în teren că firmele românești suferă în timp ce voi inventați dosare ca să mascați unii incompența, în timp ce alții niște “tunuri“ în infrastructură și pentru asta e nevoie să distrageti atenția oamenilor!", a scris fostul ministru al Transporturilor.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10081 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    apropo (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 20:30)

    zigot [utilizator]

    dle arsene, ce mai face eminenta sa, fostul ministru
    al economiei din neamt?
    mare inspiratie v-a venit la acea recomandare, cred ca printre cunostintele dvstra nu era altul mai pregatit
    • +8 (8 voturi)    
      Arsene este ca toți pesediștii. (Duminică, 8 decembrie 2019, 9:54)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Crede că are dreptul să fie impertinent.Vin alegerile,să nu mai votăm impertinenți.
  • +13 (15 voturi)    
    in locul ministrului (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 20:46)

    Francisc 1 [utilizator]

    as redirectiona tot spre dementul asta de arsene ( apropo asta nu era pe la bulau?)
  • +22 (24 voturi)    
    Deh, ce sa zica si Arsene. (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 20:50)

    Cataleya [utilizator]

    Daca acele licitatii au respectat legile in vigoare, Arsene nu are de ce sa-si faca probleme.
    Dar daca nu....
    Cam prea a sarit de tur in sus, sa apere "dimensiunea investitiilor PSD in judetul Neamt"
    Vezi matale ca dimensiunea aia nu o contesta nimeni.
    Ceea ce pune semne de intrebare este unde-a ajuns investitia: Pe drumurile din Neamt sau in buzunarele tale si ale amicior tai?
  • +12 (16 voturi)    
    GDPR (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 20:52)

    florinos [utilizator]

    Numarul de telefon nu tine de Datele Personale? Faceti o sesizare pe dataprotection.
    • -11 (11 voturi)    
      Este telefon de firmă, nu personal. (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 21:52)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Priceput-ai?
      • 0 (0 voturi)    
        traiesti in confuzie copile (Duminică, 8 decembrie 2019, 20:00)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Telefon de serviciu nu inseamna de firma.
        Nenea Ministrul nu e angajat la un SRL sau SA ci demnitar al Statului Roman.
        Daca nu poti sa faci diferenta intre astea doua du-te la scoala si termin-o.
  • +10 (12 voturi)    
    Papuse, (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 20:52)

    Milka Man [utilizator]

    stai linistit ca nu doar la Neamt vor controla...E tipic pentru cei care fura sa dea vina pe altii in loc sa isi justifice actiunile cu legea in mana...
  • +7 (9 voturi)    
    Un adevarat gentleman, Arsene asta (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 21:03)

    ipolitic [utilizator]

    ca si tizul sau Lupin, de altfel mare hot. Vreausazic Lupin, nu Ionel. Ionel nu e mare de loc.
  • +13 (15 voturi)    
    Arsene este coleg (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 21:30)

    rectificare [utilizator]

    de cocină cu Bădălău, Iordache, Serban Nicolae, Teodorovici ș.a.m.d.
    • +3 (3 voturi)    
      L-ai uitat pe . . . (Duminică, 8 decembrie 2019, 11:58)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      . . . pe fantele de Vrancea si mai este unul prin Maramures daca nu ma insel!
      • 0 (0 voturi)    
        sunt multi alti, cel putin cate unul-doi (Duminică, 8 decembrie 2019, 20:04)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        in fiecare judet
        Printre ei mai sunt si ceva pnlisti, destui udmr-isti dar la o greblare eficienta a DNA-ului majoritatea vor fi clar pesedista.
        D-abia o astept pe noua Codruta la DNA. Daca o zbarcesc baietii chiar ma supar..
  • +4 (4 voturi)    
    dna (Duminică, 8 decembrie 2019, 0:44)

    andrei1245 [utilizator]

    fara kovesi il lasa pe banditul asta sa ne sfideze. pentru ce isi mai iau procurorii salariile grase?
  • +5 (5 voturi)    
    HoțBaronCiumat PSD (Duminică, 8 decembrie 2019, 9:52)

    BehehePapu [anonim]

    Băi papagalule, nici nu trebuia să ne spună ministrul despre fărădelegile voastre. Știam deja. Voi meritați cătușe, lanțuri la picioare și o pancardă agățată de gât pe care să scrie: cine face ca el, ca el o să pățească și dat pe mâna presei. Nu sunteți decât niște scursuri ale societății, niște jigodii.
  • +3 (3 voturi)    
    Da, escroc intre escroci,cu voi..... (Duminică, 8 decembrie 2019, 10:24)

    gigiN [utilizator]

    .....numai asa trebuie procedat !!
  • +3 (3 voturi)    
    Sa ma ierte Dumnezeu . . . . (Duminică, 8 decembrie 2019, 11:55)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . dar pe unii din PSD chiar as vrea sa ii vad in catuse si acest mosulet Arsene, m-as bucura foarte tare daca ar fi printre ei!